Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Napetovy komparator s OZ
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
kymlalu



Založen: Jan 20, 2009
Příspěvky: 26

PříspěvekZaslal: čt duben 02 2015, 18:42    Předmět: Napetovy komparator s OZ Citovat

Zdravím ve spolek.
Mam problem s prenastavenim vstupni hodnoty odporu u nize uvedeneho schematu. Ta cast je soucasti vetsiho obvodu, z duvodu simulace je rozdelena do dvou casti.
Momentalne je hranice pro "nevodivy" stav kolem 650 Ohm. Priznavam ze do tohodle vidim malo a me uz nenapada nic. Obe diody, 10 Ohm a 1uOhm rezistory jsou pro simulaci vstupu.
Potreboval bych vedet kterym rezistorem/rezistory je treba hnout pro snizeni teto hranice a jeji pripadnou zmenu za provozu ( trimr...).

http://everycircuit.com/circuit/4856555331649536

Original schema z ktereho je vyse uvedeny obvod vyndan
http://www.redcircuits.com/Page133.htm.

Pripadne pripominky k tomu ze podobne zkousecky tu jiz byli probirany ( aj mnou ) beru na vedomi ale vetsina ostatnich obvodu ma sve minusy ( vcetne toho ktere jsem resil par let zpatky zde ) . Nechci to tu rozepisovat ale kdyz by byl zajem a pripadna ochota to vice resit, muzu zalozit nove tema a rad hodim rec.

Dekuji za pripadne podnetne rady.

EDIT: Prosim o drzeni se tematu a vynechani doporuceni na ruzne pisklata. Stravil jsem desitky hodin hledanim vhodneho kandidata takze je 99% moznost ze dane schema znam a vyzkousel jsem jej. 100% to plati na cokoli z ceskych luhu a haju.
Dekuji za pochopeni.


Naposledy upravil kymlalu dne po duben 06 2015, 19:18, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18683
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: pá duben 03 2015, 5:04    Předmět: Citovat

Hlavně k čemu to má sloužit . Jako tester ti lépe poslouží ručkový měřáček za 30,-Kč .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kymlalu



Založen: Jan 20, 2009
Příspěvky: 26

PříspěvekZaslal: pá duben 03 2015, 6:17    Předmět: Citovat

Pouziti - obovodova zkousecka aka bzucak. Pro zkouseni rozvadecu s celkovem poctem 1000 spoju A-B a vice. ( nekdy i mensi )
Onen komparator bude pouzit v celkovem zapojeni ( druhy odkaz ). Tam je i rovnez popis funkce ktera by v nekterych ohledech mohla vyhovet.

A trosku to rozepisu i kdyz to nespada zcela do zamereni puvodniho dotazu.

Jakakoli opticka indikace nesmi byt primarni signalizaci , zkousejici je zaneprazdneny sledovanim dokumentace a toho kam dava hroty + sledovanim dalsich veci ve skrini.

Drive zverejnena zapojeni ( kdekoli kde jsem byl schopen dohledat na internetu ) maji vzdy nejaky minus pro ktery to neni vhodne zapojeni.

To co bych od toho chtel mi asi nesplni zadne zapojeni ( napada me snad jen reseni pomoci nejakeho programovatelneho chipu ale k tomu nemam dostatecne znalosti ).
Potreboval bych
- nastaveni odporu ktery "piskne" uzivatelem od cca 3 Ohmu po cca 20 Ohmu
- co nejnizsi proud tekouci merenym obvodem
- nesmi otevrit polovodicovy prechod bez zmeny ve zvukove signalizaci ( tj dioda v propustnem smeru nesmi piskat stejne jak vodic)
- idealne aby zvukove rozlisila civku ( trafo, tlumivka, proste impedance )
- zaroven aby byla v idealnim pripade schopna lehce rozsvitit LED
- mohla by poznat kapacitu pri pripojeni na jeji + a - ( napr ve zdroji)

To je vse na co si ted vzpomenu. Snad jsem to popsal srozumitelne.


Naposledy upravil kymlalu dne pá duben 03 2015, 6:38, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18683
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: pá duben 03 2015, 6:33    Předmět: Citovat

Něco z toho splní i zkoušečka zde uvedená , používám spoustu let . http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=35458&postdays=0&postorder=asc&highlight=%9Alusmetr&start=15
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kymlalu



Založen: Jan 20, 2009
Příspěvky: 26

PříspěvekZaslal: pá duben 03 2015, 7:03    Předmět: Citovat

Jo to je vlakno ode me. Temer to same pouzivame ted ( to co je v prvnim prispevku v tom vlakne).
Bohuzel ma jiste minusy diky kterym premyslim delsi dobu o nahrade. Navic se k tomu pridalo to ze je potreba nekolik dalsich kusu. Takze jsem se pustil do hledani neceho jeste chytrejsiho nez je stavajici.
Nedavno se k tomu pridal prusvih u zakaznika ( dost drahej ) se spatne zapojenou diodou ( resp vodici pred a za ni ), tudiz i zezhora prislo ( co jsem cekal kdy se stane ) hlaska o tom ze mame popremyslet o necem co tomu idelne predejde.

U toho vyse uvedeneho je prave fajn ta vlastnost s diodou ( ktera je dost zadana ).

Za uplynule cca 3 mesice jsem zkusil asi pres 10 ruznych pisklat, od ciste tranzistorovych az po ty s OZ / 555 ( krom toho s FET tranzistorem - na ten cekam az dorazi ) a bud umeli mene nebo skoro stejne jako to co mame ted ( viz starsi vlakno ).

Zpatky k tematu
Pokud zmenim ten napetovy delic z tech 10K (R2,R3 v puvodnim schema) rezistoru na cca 300Ohm tak se dostanu s tou hranici "pisknutelneho" odporu niz ale zas mi merenym obvodem zacne tect moc velky proud ( dle simulace 20mA Sad )
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
frpr666



Založen: Dec 28, 2009
Příspěvky: 1051

PříspěvekZaslal: po duben 06 2015, 13:27    Předmět: Citovat

Doporučuji šlusmetr, který vyšel na pandatronu.
http://pandatron.cz/?128&slusmetr
Vstup 5mV/10R
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kymlalu



Založen: Jan 20, 2009
Příspěvky: 26

PříspěvekZaslal: po duben 06 2015, 19:13    Předmět: Citovat

Dekuji za odpoved ale to je v podstate to same co pouzivame.

Byl bych vdecny pokud by jsme se drzeli puvodniho dotazu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kymlalu



Založen: Jan 20, 2009
Příspěvky: 26

PříspěvekZaslal: čt duben 09 2015, 16:09    Předmět: Citovat

Nikdo nic? Question
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3698
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá duben 10 2015, 12:12    Předmět: Citovat

Simulaci nevidím, protože nemám Chrome. Zvětšení rezistoru R5 nebo R7 by mělo snížit prahové napětí, tudíž i prahový odpor na sondě i když každý rezistor jiným způsobem. Otázka je, co to udělá s ostatními funkcemi. Osobně bych šel do nízkopříkonového MCU.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
frpr666



Založen: Dec 28, 2009
Příspěvky: 1051

PříspěvekZaslal: pá duben 10 2015, 16:33    Předmět: Citovat

Mě ta stránka s Chrome taky nefunguje.
Zkusil jsem to zapojení z http://www.redcircuits.com/Page133.htm
nacvakat do LTSpiceIV.
Tam vypadá, že tranzistor BF245B 'dělá' překlopení stavu op. amp. kolem Rvar=100R.
Podle mých posledních poznatků tranzistory: BF245A, BF245B, a BF245C jsou každý poněkud jiný.
V čem má být vlastně problém u této zkoušečky?



150410b.PNG
 Komentář:
simulace LTSpiceIV

Stáhnout
 Soubor:  150410b.PNG
 Velikost:  47.62 kB
 Staženo:  131 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kymlalu



Založen: Jan 20, 2009
Příspěvky: 26

PříspěvekZaslal: pá duben 10 2015, 16:44    Předmět: Citovat

Dekuji. Zkusil si to v simulaci a musel bych jit s hodnotama na desitky MΩ abych se dostal na rozumnou hranici. A nevim jak to ovlivni zbytek.

S tim MCU nejake konkretni zapojeni? Pokud si dobre vysvetluji co MCU je tak napady mam ale jak jsem psal - nemam v tomhle smeru dostatecne znalosti ( vymyslet zapojeni aj kod ). Verim ze s tim by se dalo dosahnout lecceho.

TO frpr666 ( poslal jsem odpoved a koukam ze je tam dalsi )

Omlouvam se za tu simulaci, mam chrome jako primarni browser tak me nenapadlo to zkusit jinde. A v LTSpice sem zas poradne neprisel na to jak zprovoznit simulaci.

Ten FET by mel v pulzech spinat vstup na ten komparator tvoreny prvni casti OZ ( cca 1Hz, tvoren druhou pulkou OZ ).
Problem s tim komparatorem je ze dle simulace ( v everycircuit) je prah pro "spatny" vodivy stav nekde kolem 620Ω. To je proste moc. Ja potrebuju mit hranici nekde u 10Ω ( idealne nastavitelnou od cca 3Ω do 20Ω).

Plus cele te zkousecky je v tom ze poznam sluchem ze tam mam polovodicovy prechod ( coz nynejsi piskle neumi - schema podobne tomu v nekolika postech zde ve vlakne ).

V simulaci te prvni casti nemam FET jen tu vstupni cast ( mozna zde delam chybu a ten FET ovlivni vstupni parametry vice nez si myslim, bohuzel nemaji simulacni model pro FET - jen MOSFET )
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: pá duben 10 2015, 18:32    Předmět: Citovat

To zapojení by se asi nemělo simulovat staticky, protože plusový vstup OZ má vždy o něco kladnější potenciál. Při změnách na vstupu se uplatní jiná časová konstanta na invertujícím a jiná na neinvertujícím vstupu, což dává prostor k pípání. Z toho důvodu jsem simuloval kompletní zapojení.

Modrá čára je výstup na bzučák, když poskočí nahoru, tak se bzučí. Zelenou je rozdílové napětí na vstupu OZ. Chování je poněkud zvláštní. Od otevřených elektrod až k odporu 15k si obvod ani nepípne. K 10k už trochu pípá, ale na 1k zas přestane. Směrem k nižším hodnotám už pípá víc a víc. Tak nevím, ta nejistota by mě štvala. Sad



beep-tester.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  beep-tester.png
 Velikost:  119.75 kB
 Staženo:  134 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kymlalu



Založen: Jan 20, 2009
Příspěvky: 26

PříspěvekZaslal: pá duben 10 2015, 19:59    Předmět: Citovat

Onen Every Circuit je pomerne interaktivni ( simulace bezi v realnem case s tim ze si muzu menit rychlost simulace od 1s az nekam na µs. )
Tohodle chovani jsem si tam vsiml ( pri "toceni" potenciometrem problikava LED ). Cekam az dorazi soucastky abych to mohl zkusit jak se bude chovat v realu. Pokud selze ( jako vsechny ostatni co jsem zkousel ) tak nejspis zustaneme s tim co mame. Byt ve vylepsene verzi.
Mezicas travim hranim si se simulaci ( byt se obvod obcas chova znacne idealisticky obcas ).
Nevim o jakemkoli dalsim zdroji schemat kde bych hledal neco co by splnilo to co potrebuji aspon z casti ( a zaroven umelo vic nez dosavadni zkousecka ).
To uz pak jedinne neco programovatelnyho.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
frpr666



Založen: Dec 28, 2009
Příspěvky: 1051

PříspěvekZaslal: pá duben 10 2015, 20:02    Předmět: Citovat

@Bernard: máš pravdu. Vstup OA (+) a (-) má připojený kondenzátor s jinačí časovou konstantou. Differenční napětí mezi (+) a (-) poněkud 'poskakuje' v rytmu otevání JFET tranzistoru, jak se nabíji C1 a C2
V simulaci u mě se to chová, že
- při R=0.1R piska furt.
- při PN přechodě, nebo při R=300R piska na 10%
- při R=1k už skoro nepiska

Popis:
fialová, výstup z OA, pískání
modrá, differenční napětí mezi (+) a (-)
zelená, 1Hz obdelník do gate JFETu



150410d-schema.PNG
 Komentář:
schema

Stáhnout
 Soubor:  150410d-schema.PNG
 Velikost:  23.3 kB
 Staženo:  160 krát


150410d-dioda.PNG
 Komentář:
dioda

Stáhnout
 Soubor:  150410d-dioda.PNG
 Velikost:  27.16 kB
 Staženo:  137 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Radim



Založen: Aug 17, 2013
Příspěvky: 305

PříspěvekZaslal: so duben 11 2015, 16:09    Předmět: Citovat

Operák je napájen napětím 0 - 9 volt, přitom bod sepnutí je nadstaven jednou diodou 1N4148 na těch zhruba 0.5 - 0.6 voltů a navíc je ještě vydělen odporovým děličem v poměru 2:3 na nějak 0.320 volt nad úrovní minusového napájecího napětí.
Při nesymetrickém napájecím napětí + 9Volt bývá funkce operáku zaručována v rozmezí vstupního napětí Vi od + 1,5 do zhruba + 7,5 voltů. Mimo tento rozsah , při vstupním napětí 0,3 voltu může dojít k nestandartnímu chování operáku. Minimálně tam klesá zesílení operáku a rychlost komparace...
Pokud to někomu funguje, tak nejspíš jen s typy, kde zapojení vstupních obvodů uvnitř IO těch 0,3 voltu stačí anebo dokonce možná jen s některými vybranými operáky ze série.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund