Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

SECAM transkodér
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4038
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: po duben 04 2016, 21:54    Předmět: Citovat

Ono se to chová úplně stejně se všemi možnými zdroji signálu, které jinak se stejným modulem osazeným v televizi fungujou dobře.

Díky za tip s tím vstupním filtrem, mrknu na to osciloskopem. 75 ohm odpor na vstupu je. Videosignál na vstupu modulu vypadá viz foto.

Ty šachovnice budou určitě způsobené těmi překmity.



IMG_9312.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  IMG_9312.jpg
 Velikost:  69.77 kB
 Staženo:  89 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19434
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út duben 05 2016, 5:00    Předmět: Citovat

Moje otázka je poněkud jiná: když jsou k dispozici signály RGB a Y, proč nepřipojit pin 2 (MCI) na plus a vynechat celý PAL-dekodér? Vždyť signál CVBS už bez toho degraduje kvalitu obrazu.
V signálu CVBS bych jen potlačil signál PAL (a nejspíš by stačil jen RC článek s fk kolem 2 MHz), přivedl bych ho na Control Input (12), do vstupů 7, 9 a 11 pak signály R, G a B zatížené odpory 75 Ω a zbývalo by jen hraní si se SECAMem.
V nejhorším případě by se třeba našla aspoň chyba v topologii, kostření, vedení a stínění signálů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7348

PříspěvekZaslal: út duben 05 2016, 6:32    Předmět: Citovat

Už ten videosignál na vstupu není dobrý. Jak je vidět na syncu i bílé, hodnota není stabilní, ale dochází k jejímu poklesu. To způsobuje někde po cestě malá vazební kapacita a nízký zakončovací odpor. Nevím, jak máte vyřešený vstup, ale možná bych okopíroval to 3 tranzistorové připojení videovstupu z C416. Tím by byl modul P oddělen od výstupu STB a provozován na stejné impedanci jako v C416.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4038
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: út duben 05 2016, 8:39    Předmět: Citovat

Hill: Některé zdroje signálu jiný výstup než CVBS nemají, je to univerzálnější.

xsc: Osciloskop byl navázaný střídavě, možná je problém v tom, ale ještě se na to podívám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4038
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: út duben 05 2016, 11:34    Předmět: Citovat

Tak už jsem na to přišel.

Zmršený videosignál na vstupu dekodéru byl způsoben malou vazební kapacitou, ale na funkci to vliv nemělo, modul si z toho vybere stejně jen vysokou barvonosnou frekvenci.

Zákmity vznikají na výstupních filtrech modulu, ale vliv to má jen na barevné přechody, ne na rovnoměrné barevné plochy.

Nakonec jsem zjistil, že to nejspíš dělá interference s PALem na vstupu kodéru. Mám tam RC dolní propust, po zvětšení kondenzátoru šachovnice skoro zmizela, viz foto. Taky je tam dobře vidět vliv těch překmitů.

Propust ale ořezává i jasový signál, obraz je teď tak neostrý, že je to nepoužitelné. Zkusím tam dát LC člen.



IMG_9323.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  IMG_9323.jpg
 Velikost:  136.75 kB
 Staženo:  108 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19434
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út duben 05 2016, 12:59    Předmět: Citovat

Jojo, univerzálnější, ale mrší to především vodorovné rozlišení. A svislé vlastně často také.
Že někde cestou ti to derivuje jasový signál a nejspíš i složkové signály, zřejmé je.
Například TDA4565 má vstupní odpor kolem 12 kΩ, tomu se vazební kapacita C15=330n příliš líbit nebude, protože jsi stvořil horní propust, která způsobuje na 50 Hz už pokles úrovně o 2,5 dB. Jenže i na těch 50 Hz je třeba přenést temena impulsů ještě co nejvíce vodorovná (v C110ST-II na to vyšly kapacity 10µF a ještě to nebylo tak úplně ono). Dej tam aspoň 1µ5.
K další derivaci dochází na vstupním odporu pinu 23 (úroveň černé na něm musí "sedět" na +2V, synchro 300 mV, Y 700 mV amplitudy), také nijak obrovském, pohybuje se mezi 8 kΩ a 15 kΩ, s příliš malou kapacitou C16=330n. Začal bych na 2µ2.

Místo dolní propusti vraž do cesty signálu Y odlaďovač 4,433 MHz. Na hromadné potlačování detailů nad 4 MHz, aby ti nepáchaly efekty cross-coleur-diafotie, je zatím času dost.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4038
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: út duben 05 2016, 13:21    Předmět: Citovat

Zkoušel jsem LC dolní propust i paralelní odlaďovač, ale obojí se rozkmitávalo. Při zatlumení to zase ztratilo účinnost.

S malými vazebními kapacitami kolem MDA jsem měl taky problém, ale projevovalo se to špatnou snímkovou synchronizací, ne rušením v obraze. Ale můžu to zkusit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4038
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: út duben 05 2016, 14:32    Předmět: Citovat

Tak jsem ty kapacity zvětšil na 10 a 4,7u a projevilo se to tak, že klesla účinnost té dolní propusti na jasovém vstupu. Zvětšil jsem tam kapacitu na 220p. Dále jsem vyzkratoval tlumivky výstupních filtrů na dekodéru. Teď už je obraz o dost lepší, šachovnice skoro zmizely a vodorovné rozlišení je pořád přijatelné. Zajímavé je, že i po vyzkratování tlumivek tam zůstaly ty překmity.

Když se na to tak dívám, tak nejhezčí obraz měla ta první verze, přes kterou to jinak dost mizerně synchronizovalo kvůli malým vazebním kapacitám. Možná je to ale jen šikovně udělaná fotka, už nevím Smile



IMG_9324.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  IMG_9324.jpg
 Velikost:  114.3 kB
 Staženo:  101 krát


IMG_9332.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  IMG_9332.jpg
 Velikost:  105.27 kB
 Staženo:  114 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19434
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út duben 05 2016, 20:25    Předmět: Citovat

Ještě jsem si všiml jedné věci: na vývodu 25 jde z transkodéru jasový signál se synchronizací o amplitudě 2 V, jenže Y-vstup TDA4565 je navržený pro amplitudu 1 V maximálně 1,4 V, jinak zlobí upínání na temena synchronizačních impulsů a ty tam můžou dělat čurbes v pracovních bodech. A netroufám si odhadnout, kde v průběhu řádku tomu jaký jasový přechod dloubne mezi žebra.
Zkus signál na vývodu 25 podělit odporovým děličem 1k + 1k5 na 60%. Za gyrátory na výstupu TDA4565 bude mít amplitudu kolem 600 mV, tak ho nejspíš budeš muset zase na ten požadovaný 1 Vpp zesílit (a při té příležitosti zjistit, jestli ty překmity ještě trvají a kde, případně je jednoduše kondíkem buď v děliči na vstupu nebo v zesilovači na výstupu potlačíš na přijatelnou míru). Asi se původně se spoluprací těchto dvou obvodů nepočítalo, a mělo tam být klasické vinuté jasové zpožďovací vedení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7348

PříspěvekZaslal: út duben 05 2016, 21:49    Předmět: Citovat

Zakmitávání za LC filtry na výstupu 3510 je známý problém. I Tesla to postupně dobastlovala. Viděl jsem zapojení, kde byl na výstupech emitorový sledovač a LC filtr zakončený odpory asi 2k2. Osobně nemám dekodér s 3510 rád, radši 4555. Oni se v dokumentaci k 8505 zmiňují o 4510.
Pro odladění PALu je potřeba LC filtr. Ten z modulu G nekmitá, ale chybou je, že odpory, které jsou tam nutné kvůli tlumení, zároveň působí jako dělič. Stejně tak dělí i filtr z C445. Takže je na vstupu potřeba o dost víc než 0,7V šš. V TV se s tím počítá, z MF leze 2,5V a TDA3505/4580 potřebuje jen 0,45V, takže rezerva je velká. Možná by se filtr z modulu G i s klasickou zpožďovačkou dal zařadit místo 4565 s tím, že by se signál odebíral ze ZL zakončené odporem 1k5 na zem, kvůli zachování ss vazby připojeným do série s nějakým elytem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19434
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st duben 06 2016, 5:07    Předmět: Citovat

Náhrada vinutého zpožďovacího vedení gyrátorovým s TDA4565 v řadě C110 nevypadala složitě: stačilo vzít signál z děliče R155/R156, který tam už pro vstup vedení byl kvůli přizpůsobení, a vyhodit kondík 39 p. Jenže ono to pořád nebylo ono a trefit kapacitu v děliči, tentokrát u dolního odporu, se mi nedařilo. Horší totiž byla kompenzace skupinového zpoždění, taky jsem si s překmity užil, naklonec jsem opráskl zapojení podle AR (odlaďovač PAL a kompenzace T-článkem), až se mi podařilo dosáhnout toho, že kolem kaktusu v poušti zůstal jen jemný obrys, který už z metru nerušil ani mne, a to jsem věděl, že tam nepatří).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4038
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: ne listopad 20 2016, 17:36    Předmět: Citovat

Další pokrok, vyměnil jsem modul P za jiný, ten nemá fázovou chybu mezi řádky a nezakmitávají u něj výstupní filtry, ty jsem na rozdíl od předchozího modulu mohl nechat zapojené. Modulů jsem vybral víc a seřizoval je v televizi, některé šly seřídit perfektně, některé vůbec.

Dále jsem zjistil malou amplitudu videosignálu na výstupu, je o třetinu nižší než má být. Zřejmě to souvisí s tou zpožďovací linkou, jako psal Hill, ztratí se v ní amplituda jasové a synchronizační složky. Televize si to zřejmě klíčováním dotáhne, takže na obraze to není moc poznat. Tím jsem se zatím nezabýval.

Teď řeším hlavně odfiltrování PALu na vstupu TDA8505, dal jsem tam LC propust 3. řádu, ale pořád to není nic moc. Asi to bude chtít ještě oddělit od vstupu nějakým zesilovačem a dát tam filtr vyššího řádu. Nejen barvonosný signál, ale i vysoké frekvence v jasovém signálu způsobují rušení v barvě.

Nejdřív ale pořeším ty úrovně kolem zpožďovací linky.

Jinak kamarád má funkční video Beta, k němu kazety s dobovými záznamy v secamu a to šachovnicové rušení je u nich taky, tak jsem klidný, že to není jen můj problém.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7348

PříspěvekZaslal: ne listopad 20 2016, 18:11    Předmět: Citovat

Nevím, proč trvat na modulu P jako dekodéru, když to celé lze vyřešit lépe s 4555 nebo ideálně s 4650+4661, kde už ty dolní propusti jsou naintegrované.
Pokud jde o Y, asi bych spíš zkusil, jak to bude vypadat, když se jako filtr použije DP s mezním kmitočtem někde okolo 3,8MHz. Pokud jde o ZL, amplituda se neztratí ani tolik v ní, ale v obvodech jejího přizpůsobení. Jak už jsem psal, v TV to bylo navrženo tak, že na vstupu bylo 2,5V a na výstupu díky přizpůsobovacím odporům sotva 0,5V.
Rušení u videa mě nepřekvapuje. MESecam je vlastně Secam dobastlený do PAL řetězce. Francouzi proto používali jiné zapojení optimalizované pro Secam, nahrávky jsou vzájemně nekompatibilní.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19434
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne listopad 20 2016, 21:20    Předmět: Citovat

Jde o to, jestli chyba vzniká při dekódování nebo už při kódování.
Co dělá obraz šedé stupnice při zablokovaném dekodéru SECAM? Jsou ty překmity i v něm?
Jsou-li pruhy v pořádku, jen s jedním překmitem, dělá to TDA4565. A dělá to rád. Mimoto má vstupní impedanci nižší, než deklarovanou, vazební kapacity 330 nF skutečně nestačí.
Podle úplně prvního obrázku je ale ten překmit v jasu přijatelně nerušivý, takže je buď chyba v naladění a tlumení vf deemfáze (obvod "cloche") v přijímači, ale daleko pravděpodobnější je odpovídající chyba preemfáze "anticloche" před slučováním se signálem Y pro modulaci. Střední frekvenci filtru anticloche nastavuješ tím trimrem a její nastavení je hodně úzké. Zkus to dostavit s přijímačem, na jehož SECAM-dekodér ještě nikdo nesahal.Pusť tam ty signály RGBY, tím vyloučíš možnou chybu zanesenou dekódováním signálu CVBS a jeho vedením do kodéru.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4038
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: ne listopad 20 2016, 21:51    Předmět: Citovat

xsc: Prostě se mi nechce bastlit a odlaďovat ještě dekodér. RC dolní propust tam mám teď, je naladěná na minimum rušení, ale připravuje mě to o vodorovné rozlišení. Jinak k tomu videu, nevím, jestli je v tom MESECAM, je to hodně starý kus, tak bych řekl, že to dává klasický SECAM. Připomínám, že je to Beta. Vlastně ani nevím, jak ty secamy od sebe odlišit. Elektronika C430 na to jede barevně.

Hill: Ty překmity jsou v barvě, ne v jasu. Ale už je to lepší než u předchozí verze, viz foto. Vazební kapacity jsem už dříve zvětšil.

Co se týče nastavení dekodéru v televizi, tím si opravdu nejsem jistý, ale jinou telku tu momentálně nemám. Trimr na kodéru je pro colorku nastavený na doraz. Nastavení je pro každou telku (nejen typ, ale i kus) jiné. Chybné nastavení dělá různé psí kusy, např. je barevná jenom horní půlka obrazovky nebo je za každým jasovým přechodem oranžový chvost.



IMG_0525upr.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  IMG_0525upr.jpg
 Velikost:  169.22 kB
 Staženo:  87 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Strana 2 z 6

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.20 sekund