Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Jak dlouhý prodlužovací kabel na 230V
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7949
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: čt červenec 09 2015, 15:32    Předmět: Jak dlouhý prodlužovací kabel na 230V Citovat

Dotaz na revizáky nebo i ty kteří vědí, jak dlouhý můžu použít prodlužovák připojený k zásuvce s jištěním 10A. Možný průřez je buď 3x0,75mm nebo 3x1mm.
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Wolf70



Založen: Feb 24, 2012
Příspěvky: 147

PříspěvekZaslal: čt červenec 09 2015, 15:50    Předmět: Citovat

Otázka je co bude zapojeno na druhém konci (žárovce menčí napětí moc nevadí Very Happy ale né např motoru... .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7949
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: čt červenec 09 2015, 15:58    Předmět: Citovat

Nějaký úbytek napětí určo bude ale o ten nejde. Jde o odpor ochranného vodiče pro ev. vybavení jističe. A nebo nakonec nějaké přizemění? Nebo je možná i nějaká jiná norma pro prodlužováky. Proto dotaz. Úbytek mě netrápí.
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Wolf70



Založen: Feb 24, 2012
Příspěvky: 147

PříspěvekZaslal: čt červenec 09 2015, 16:07    Předmět: Citovat

impadenace, která nesmí být větší než 1 ohm- ČSN 331600 ed. 2 čl. 6.4.3. tak leda změřit nebo spočítat
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Wolf70



Založen: Feb 24, 2012
Příspěvky: 147

PříspěvekZaslal: čt červenec 09 2015, 16:08    Předmět: Citovat

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7949
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: čt červenec 09 2015, 19:02    Předmět: Citovat

Tak z toho diskuzního fora jsem pochopil, že je to max 50m, bez udání důvodu. Ale budu rád za další odborné názory.
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
monterjirka



Založen: Jun 14, 2003
Příspěvky: 2794
Bydliště: Blížejov

PříspěvekZaslal: čt červenec 09 2015, 20:05    Předmět: Citovat

Když je v normě pro pohyblivé přívody uvedeno, že doporučuje max. 50m, tak nepřemýšlím o důvodu...
Na 10A by měl být průžez vodičů min. 1mm2, na 16A min. 1,5A, předpokládá se, že kabel bude veden volně, v prostoru, kde bude mít možnost vyzářit vznikající teplo, že "nezůstane navinutý na bubnu"!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7949
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: čt červenec 09 2015, 20:19    Předmět: Citovat

No vidíš a já jsem takovej rebel kterej si dovolí přemýšlet a pitvat nařízení a zákony. To by jsi se divil kolik takovejch 3,14čovin nedokáže zdůvodnit a vysvětlit ani sám autor.
Tuším, že tady jde z bezpečnostního hlediska pouze o impedaci smyčky pro bezpečné a včasné vybavení jističe při zkratu. Jiný rozumný důvod nevidím.

_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19558
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: čt červenec 09 2015, 20:30    Předmět: Citovat

Větší délku žádný předpis vysloveně nezakazuje. Jestli úbytek napětí nijak podstatně neovlivní funkci spotřebiče, může být prodlužovačka i delší, než těch 50 m, ale jsou tam další omezení, na která si musíš dát bacha.
Ovšem horší je to s odporem vedení - například taková šňůra H07RN-F (CGSG, dříve HSS, kvůli mechanické odolnosti se doporučuje v gumě) má při průřezu žil 3x2,5 odpor každé žíly nejméně 0,7 Ω/100 m, čili těch 100 m zvýší impedanci pracovní i ochranné smyčky o 1,5 Ω. Může tedy vyhovět i s jističem B10A, ovšem záleží na tom, jakou impedanci smyčky vykazuje napájecí síť už v zásuvce, do které tu šňůru připojíš. Na konci vedení totiž nesmíš překročit 3 Ω, takže na zásuvkový vývod moc nezbývá.
Po dobu, než by jistič při poruše vypnul, i když by většina jističů s charakteristikou vedení měla stihnout vypnout do 0,4 s při pětinásobku jmenovitého proudu, znamená to při 50 A, že na kostře bude mít spotřebič po tu dobu proti zemi polovinu napětí sítě - a pěkně tvrdou!
Když použiješ slabší šňůru, pochopitelně se doba vypnutí při zkratu výrazně prodlouží a nesplníš podmínku vypnutí v předepsaném čase.
Takže máš dvě možnosti: buď tu bezpečnost před úrazem zajistíš další ochranou použitím proudového chrániče s vybavovacím proudem do 30 mA a PE přizemníš (zde stačí zemní přechodový odpor až 400 Ω, nemá-li být dotykové napětí pro vybavení chrániče vyšší, než 12 V), zařízení ale musí být izolačně v naprostém pořádku, nebo s sebou na ozvučování budeš muset tahat dostatečně dimenzované oddělovací bezpečnostní trafo, jehož sekundár nebude žádným vodičem spojený se zemí.
Ale pořád platí, že na konci těch 100 m při odběru 800 W bude napětí o 11 V menší.
Bylo by asi jednodušší napsat, že to je záležitost pro revizního technika, aby v každém jednotlivém případě posoudil, jak dalece je zařízení s prodlužovačkou bezpečné, ale protože mám představu, k čemu to asi budeš potřebovat, trochu jsem se rozepsal...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7949
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: čt červenec 09 2015, 20:40    Předmět: Citovat

Jo jo, ok, potřebuju diskuzi a v podstatě je to jak píšeš. Jde o natažení kabelu na start závodu. Ono ta zátěž je u NF techniky hodně proměnlivá a když Karel (Březina) hodně křičí, příkon jde až ke 2kW. Ale to jsou jen špice, který dokáže vykrejt baterie kondů v zesiku. Navíc já skutečně oddělovací trafo vozím. Takže já mám síť OK a dál se připojuje už jen časomíra což jsou NB a pár fotobuněk.
Tady jde o to, že přívod má zajistit pořadatel a pokud nechá udělat revizi-což by myslím měl tak to asi neprojde. Nebo jak je to s revizema na takový přívody?

_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19558
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: čt červenec 09 2015, 21:37    Předmět: Citovat

Důsledně vzato je povinnost výchozí revize po každém přemístění zařízení před jeho uvedením do provozu.
Nicméně, máš-li provedená opatření zajišťující příslušnou míru bezpečnosti, není důvod k tomu, aby to při revizi neprošlo.
Že si s sebou kapely a zvukaři nevozí vlastního revizáka, je mi známo. I to, že většina jich nemá vůbec tušení o povinnosti zajistit provedení revize před uvedením zařízení do provozu na novém místě.

Donedávna u nás mohl na zařízení s pohyblivým přívodem dělat revizi poučený skladník, pak už to musel být elektrikář, pak elektrikář se zvlášním kursem podle 34 1610, ale, protože se tomu říká "revize", vymohli si právníci, že to musí dělat revizní technik. Tím jsme se stali patrně unikátem v Evropě, protože jde stále o totéž zařízení s pohyblivým přívodem resp. o stále stejnou prodlužovací šňůru, které si dříve proměřoval třeba skladník, hlavně, když měl poučení podle §4...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17849
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt červenec 09 2015, 22:30    Předmět: Citovat

to Hill: Takže si už nemůžu sám sobě s osmičkou a dvanáctkou zrevidovat prodlužku a ruční nářadí pokud s tím budu dělat jen já sám? Pokud ne, hned zítra všechno ruční nářadí a bubínky odepíšu ze stavu. Cool

To Mi-ro: Víš kolik 220V prodlužek bylo potřeba v roce 1977 na bigbítovou produkci skupiny UTS-Venuše na Koláči pod Humburkama? Smile Bylo to připojený až v bejvalým Balounkovi, odhadem minimálně 300 metrů. Na konci šla prodlužka vodou na ostrůvek. Bezpečnost přímo absolutní, během produkce začalo pršet. Když se zapnulo pár Regentů a Mono 130 a hráblo do strun, tak to jen chrčelo na podpětí, naměřil jsem 165V. Produkce skončila když někdo ve tmě a dešti asi 3 prodlužky ukradl. Laughing

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petrfilipi



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 2664

PříspěvekZaslal: pá červenec 10 2015, 7:50    Předmět: Citovat

Kdysi byla na PP norma ČSN 340350, dneska asi taky nějaká norma existuje.
Něco o PP je tady - http://www.google.cz/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=3&ved=0CC4QFjAC&url=http%3A%2F%2Ffei1.vsb.cz%2Fkat420%2Fvyuka%2FMagisterske%2520nav%2Fprednasky%2FPredpisy%2520pro%2520pohyblive%2520privody.pdf&ei=42ifVY2XA8yqUZy6gZgL&usg=AFQjCNF0kTwm2jQgN2R9BGlbek8QlPKKGw&bvm=bv.96952980,d.d24&cad=rja

A co se týče revizí tak neznám současný stav, ale před několika lety jsem byl svěratelem vyjádření orgánů statní správy a dělilo se to de facto na dva tábory - Státní úřed inspekce práce a Technická inspekce ČR. Ve zkratce - podle SÚIP mohl revize dělat elektrikář, podle TIČR to musel být revizák. Vzhledem k tomu, že TIČR zajišťoval revize pro §9E4, tak bylo jeho vyjádření pochopitelné (minimálně z finančního hlediska). Viděl jsem to (a stále vidím) jako neschopnost státu říci jednoznačně, kdo to bude dělat.

Petr Filipi
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19558
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá červenec 10 2015, 11:25    Předmět: Citovat

Stát ústy právníků řekl "jak se tomu říká revize, smí to dělat pouze revizní technik".
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17849
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá červenec 10 2015, 11:32    Předmět: Citovat

A co řekl stát ústy právníků, co smí dělat revizionisti? Laughing
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.22 sekund