Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Tesla transformator přepětí
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3330

PříspěvekZaslal: po červenec 06 2015, 7:16    Předmět: Citovat

Ta tvoje terminologie je úžasná, vůbec netuším, co jsi tím "nabíjením elektrikou" chtěl říct a co jsi s tím vlastně vyváděl. Confused
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3137

PříspěvekZaslal: po červenec 06 2015, 7:36    Předmět: Citovat

Při nabíjení tranzistorů na 230V vyfiltrovaných to někdy vybouchne, viz obrázek.

Dej těm IGBT odpory mezi GS, jak máš udělaný budící transformátor ?

Při pokusech začni s SU160, je jich dost a vydrží velké jiskření, podlož je dvěma až třemi slídami s malou dírkou na vývody, někdy přeskakují jiskry mezi vývody a kolektorem.



003.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  003.JPG
 Velikost:  253.29 kB
 Staženo:  24 krát



Naposledy upravil samponek dne po červenec 06 2015, 7:44, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
zezr



Založen: Mar 24, 2014
Příspěvky: 125

PříspěvekZaslal: po červenec 06 2015, 7:42    Předmět: Citovat

Prostě jsem do toho pustil 230 usměrněných a vyhlazených abych si to pak proměřil. Nevím co je nepochopitelné.
dám mezi GS 1K
Mám to na prstýnku poměr závitů si fakt už nepamatuji ale jsou tam dva páry přičemž každý kabel z páru je jedno vinutí.(sekundární)
Primár je vinutej drátem ze spínaného zdroje asi 8Z. Takovej ten vláskovej Very Happy(ano opět terminologie) kterej si poradí se skin efektem
možná 13Z sekundáry ku 8 na primáru? nevím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3137

PříspěvekZaslal: po červenec 06 2015, 7:48    Předmět: Citovat

Začni s esúčkama, ať nemáš vysokou spotřebu IGBT ( teda podle toho kolik jich máš, jestli dost, můžeš pokračovat s IGBT )

Jestli málo, dej esúčka, do bází jeden závit.

Vstupní vinutí rozděl na dvě poloviny a odstraň ten kondík na primáru.


Naposledy upravil samponek dne po červenec 06 2015, 7:53, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
zezr



Založen: Mar 24, 2014
Příspěvky: 125

PříspěvekZaslal: po červenec 06 2015, 7:50    Předmět: Citovat

starý tranziatory doma nevedu ani nový doma nevedu. Vše co potřebuji mám ve škole. Ale teď se domnívám že přežily ale co to v tom tak ukrutně bouchlo? zkusím to dát na 12V a pustit do toho nějaký volt. Jestli to bud žrát jako včera tedy asi 200mA tak jsou tranzistory v cajku jestli to bude žrát nějaký zvěrstva měl bych je vyměnit. jinak mě jedno IGBT v\šlo na 50 korun
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3137

PříspěvekZaslal: po červenec 06 2015, 8:00    Předmět: Citovat

Záleží na budícím obvodu tranzistorů, já rozděluji mezi neduživým a zahlceným tranzistorem, Třeba v zesilovači když je neduživý, tak skoro nehraje, nebo jen když přidáš na hlasitosti začne zkresleně hrát. Zahlcený zkresluje hned od začátku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
zezr



Založen: Mar 24, 2014
Příspěvky: 125

PříspěvekZaslal: po červenec 06 2015, 8:38    Předmět: Citovat

nechápu ale zpět k tématu. Vše jsem proměřil a není nejmenší problém když jsem to připojil na primár nejede to. Že by budící část zklamala? eště i ji zkusím proměřit. Ale je to v tuto chvíli opravdu černomagické. mám doma 4 zenerky ale potřebuji jich 8. Všechny jsou ve škole :/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3137

PříspěvekZaslal: po červenec 06 2015, 9:40    Předmět: Citovat

Když dáš správný počet závitů, zenerky tam vůbec být nemusí, když je tam velké budící napětí, že se zenerky musí aktivovat, dělá to nepořádek v budícím obvodu. Na budícím obvodu hodně záleží, třeba u bipolárních tranzistorů na tom záleží jaký zvuk tranzistory vydávají ( zahlcené tranzistory vydávají chrčení až drhnutí a zvětšuje se odběr, po překročení určité míry zahlcení se celý most prorazí )
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
zezr



Založen: Mar 24, 2014
Příspěvky: 125

PříspěvekZaslal: po červenec 06 2015, 9:53    Předmět: Citovat

hm hm zvuk asi nenahraju ale dám sem z osc primár/sekundár a také sem dám deadtime z blízka
žluté sekundár modré primár

to co je hodně přiblížené je detail na to jak se to střídá

EDIT: CO konkrétně mají dělat ty odpory GS?



pic_70_1.gif
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  pic_70_1.gif
 Velikost:  19.28 kB
 Staženo:  30 krát


pic_70_2.gif
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  pic_70_2.gif
 Velikost:  11.14 kB
 Staženo:  25 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
frpr666



Založen: Dec 28, 2009
Příspěvky: 1051

PříspěvekZaslal: po červenec 06 2015, 10:24    Předmět: Citovat

Kdysi jsem si postavil TC s jedním tranzistorem SU169 podle obr. zde:
http://rayer.g6.cz/teslatr/sstc.htm
Pamatuji si, že to kmitalo na f kolem 1MHz (záleží na mech. rozměrech sekundáru).
Na té stránce níže je i konstrukce polomostu. Pokud to pročteš, tak zjistíš, že spínat a vypínat výkonové tranzistory v časech řádově pod 1us, není zase tak jednoduché.
Tady je návod jak pomocí generátoru obdelníka a osciloskopu změřit rezonanční f sekundáru.
http://rayer.g6.cz/teslatr/bigtc.htm
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3137

PříspěvekZaslal: po červenec 06 2015, 10:25    Předmět: Citovat

Osciloskop mám, ale zatím ho neumím používat, takže to z průběhu nepoznám, ale z laického pohledu tam na oscilogramu žádný dead není.

Podle mě by tam měla být viditelná mezera v tom křížení, bez zatížení, nebo třeba na 24V to může fungovat, ale na 340 se to může začít potkávat, pak stačí málo a roste příčný proud a bum.

Dej tam dead, pomocí něho můžeš regulovat výkon, takhle to jede téměř natvrdo a výkon blesků reguluješ jen napájecím napětím.

Vychází to z praktických pokusů s blesky a tranzistory nabitými na 340V, bez dostatečného dead most při zatížení vždycky vybouchl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
zezr



Založen: Mar 24, 2014
Příspěvky: 125

PříspěvekZaslal: po červenec 06 2015, 10:25    Předmět: Citovat

Ale já mám změřené rezonanční frekvence. Nebudete toomu věřit ale dokonce i velmi přesně spočítané.
Tys mě asi nepochopil ale já dead nemůžu regulovat to jest první věc a druhá věc je že na mostu bylo pouze napájení nebyl do toho puštěn žádný spínací signál.

EDIT: Mám tam přidat nějakou kapacitu?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3137

PříspěvekZaslal: po červenec 06 2015, 10:29    Předmět: Citovat

V rezonanci se na mostu nějak zvětšuje napětí, bez odporů na kondíků, které šuntují přepětí začaly tranzistory jiskřit a vždycky to vybouchlo.

Bez tlumivky v napájení a 2n2 + 15R a 22n a 100k paralelně mě to vždycky vybouchlo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
zezr



Založen: Mar 24, 2014
Příspěvky: 125

PříspěvekZaslal: po červenec 06 2015, 10:32    Předmět: Citovat

ale ty to nechápeš. já tam neměl rezonanci neměl frekvenci nebudil jsem IGBT nic. Prostě jsem pouze připojil napětí na plný most. Budící část byla vyplá,nefunkční,bez napětí. jak by to asi mohlo jiskřit?

EDIT: aha ty mluvíš o sobě.
No já mám doma 70W tlumivky a také mám doma pc zdroje na kuchnutí
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3137

PříspěvekZaslal: po červenec 06 2015, 10:33    Předmět: Citovat

Musíš tam dát ty podpůrné prvky na šuntování a tlumivku do napájení, jinak ti to bude vybuchovat stále.

Dej tam aspoň tlumivku z PC zdroje a šuntovací odpory a kondíky, které jsem ti napsal, nevím proč, ale bez nich to má tendenci na 340V vybuchovat.


Naposledy upravil samponek dne po červenec 06 2015, 10:37, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Další
Strana 4 z 10

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund