Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Tesla transformator přepětí
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
zezr



Založen: Mar 24, 2014
Příspěvky: 125

PříspěvekZaslal: so červenec 18 2015, 15:03    Předmět: Citovat

Samponek nemáš skype? Já jen že by bylo jednodužší s tebou komunikovat.
Něco jsem vymyslel
dám jsem schéma KA7500 jak si myslím že by měl být
Nevím jak mám na to připojit GDT
Myslím si že bych mohl to pak připojit do ucc 27425.


Naposledy upravil zezr dne so červenec 18 2015, 15:55, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3137

PříspěvekZaslal: so červenec 18 2015, 15:37    Předmět: Citovat

Možná bude lepší na to jít opačně, nechat půlmůstek běžet a škrtit ho přes budící trafo TL494 a opatřené zpětnovazebním proudovým závitem na buzení tranzistorů. Tranzistory tak nikdy nebudou neduživé ani zahlcené.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
zezr



Založen: Mar 24, 2014
Příspěvky: 125

PříspěvekZaslal: so červenec 18 2015, 16:05    Předmět: Citovat

Takto si myslím že to je. na středu mezi kolektorem a emitorem obvodu KA7500 bude asi proti zemi obdelníkový signál který půjde do Ucc27425 a ten to zkopíruje zesílí a vybudí GDT
Jak spočítám frekvenci abych zvolil RT a CT?(potřebuji cca 220-240khz)
EDIT: opravdu nevím co dát na comp input



Ka7500.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Ka7500.png
 Velikost:  23.59 kB
 Staženo:  68 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3137

PříspěvekZaslal: so červenec 18 2015, 16:12    Předmět: Citovat

Myslel jsem to jinak, stejně jako PC zdroji, na principu škrcení a proudového závitu pro buzení, žádný UC. Takto budou tranzistory zahlcené a při zatížení neduživé.

Kondenzátor se nějak počítá, nicméně na 1n a 18k to jede na PC zdroj tak akorát vysoko, pro větší trafo už to není moc dobrý, je lepší kond trochu zvětšit, dej tam zkusmo 220p a uvidíš.


Naposledy upravil samponek dne so červenec 18 2015, 16:15, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
zezr



Založen: Mar 24, 2014
Příspěvky: 125

PříspěvekZaslal: so červenec 18 2015, 16:14    Předmět: Citovat

hele tahle to tedy pojede? Ucc jsem zvolil páč se mi nechtějí dávat další tranzistory a zapojovat je do mostu... Ucc prostě vezme signál jeden zinvertuje a druhý nechá a pak je pouští proti sobě no.
Udělejme to jednoduše. Já to pak můžu škrtit dead timem ne? když ho zvětším výkon se sníží. Takhle most nemá problém jet na ir2153 přes 1KW bez ohřevu tranzistorů ale po přidání zpětné vazby se to bije no.
A co jsem četl tak mě se stačí jen přiblížit budící frekvenci jakmile zpětná vazba zaznamená něco tak se to jakoby přepne a už to pak pojede čistě na zpětnou vazbu
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3137

PříspěvekZaslal: so červenec 18 2015, 16:17    Předmět: Citovat

Nech to jako v PC zdroji, aby tranzistory nebudily, ale škrtily, budit to bude závit v serii s výstupem.

Zpětnou vazbu potom zapojíš na některý z operáků v TL494 a na principu škrcení to bude regulovat, budící proud se bude řídit sám pomocí závitu na budícím trafu. ( počítám, že tam budou bipolární tranzistory jako v PC )


Naposledy upravil samponek dne so červenec 18 2015, 16:20, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
zezr



Založen: Mar 24, 2014
Příspěvky: 125

PříspěvekZaslal: so červenec 18 2015, 16:19    Předmět: Citovat

samponek napsal(a):
Nech to jako v PC zdroji, aby tranzistory nebudily, ale škrtily, budit to bude závit v serii s výstupem.

Nevím jak to myslíš. Jakej závit jak zapojit tranzistory?
p.s. z tvého výkresu co jsi mi už několikrát počítal nejsem vůbec chytrej
Otázka stejná tak jak jsem to čmárnul se na to budu moci na osciloskopu podívat?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3137

PříspěvekZaslal: so červenec 18 2015, 16:23    Předmět: Citovat

Myslím to tak, nic nebastlit, použít PC zdroj, tam už ta proudová zpětná vazba na trafu je a škrcení taky, ty si potom zapojíš jenom dead a škrtící vazbu na operák a třeba i na kmitočet na kond u oscilátoru.

Trimr na dead musíš zapojit nahoru na Uref 5V pin 14, takhle je pin 4 přes trimr na kostru a stále by na něm byla nula a jelo by to stále naplno.

Na dead tam musí být trochu kladného napětí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
zezr



Založen: Mar 24, 2014
Příspěvky: 125

PříspěvekZaslal: so červenec 18 2015, 16:38    Předmět: Citovat

jakože přímo mám odpájet z pc zdroje trafa nebo?.
Promiň ale to se mi moc nelíbí ja chci funkční schéma které si v klidu postavím v nepájivku.
Ty mi říkáš že nemám bastlit ale zasahovat do PC zdroje není bastlení? Rolling Eyes
Ten potenciometr z dead timu mám zapojit jako dělič nebo jak? prosím když mi to nenakreslíš vyjádři se tak abych to pochopil. Ty ve svým schématu máš deadtime nastavený jen odporem 10K a také 4u7 proti 14 pinu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3137

PříspěvekZaslal: so červenec 18 2015, 17:03    Předmět: Citovat

Mám tam dead jen přes kondenzátor 4µ7, který to v okamžiku zapnutí na chvíli uplusuje pro měkký start, pak se nabije přes spodní odpor a už tam dead není, pak to převezme zpětná vazba.

Abys to mohl regulovat, musí být na pinu 4 trimr jako dělič, změnou napětí v rozsahu 0 až asi 3.3V se mění rozestupy mezi impulzy a tím výkon.

Z PC zdroje odpájet jen to velké trafo, pin 14,15,2 spojit a 16 a 1 ukostřit, aby to jelo, později do nich přijde ta anténa. Ta se tam zapojí přes odpor s kondíkem v sérii na neinvertující vstup ( pin 2 ) z pinu 2 na pin 3 se dá odpor, to je zpětná vazba, na velikosti závisí zesílení a tím i citlivost, to musíš vyzkoušet a na pin 1 napětí z děliče ( trimr) kolem 3.3V


Pokud PC zdroj nebude mít zdroj STANDBY, který napájí TL494, musíš na pin 12 připojit 12V až 20V. Zbytek pryč.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
zezr



Založen: Mar 24, 2014
Příspěvky: 125

PříspěvekZaslal: ne červenec 19 2015, 6:49    Předmět: Citovat

Aa takže jsem to zapojil tak v nepájivku že to generuje frekvenci od 20khz do toho co to zvládne. Dále jsem tam udělal dead time který funguje celkem slušně. jenže teď moc nevím ak mi to pomohlo. Kdbych to rovnou vzal a jak to mám to spojil s můstkem tak super ale pořádně nevím jak to prohnat přes GDT. aby dead zůstal.
jen tak mimo ir2153 má dead řešen podstatně lépe.. ne na ní to nehořelo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3330

PříspěvekZaslal: ne červenec 19 2015, 8:01    Předmět: Citovat

Když spojíš vstupy UCC27425, tak tam samozřejmě žádný dead-time mít nebudeš. To chce jeden budič na jeden výstup TL494 a druhý na druhý a TL494 nastavit na push-pull. A když máš jeden budič invertovaný, tak invertovat i výstup z TL494. A pak dát GDT mezi výstupy budičů, jak jsem to tu dala někde na začátku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
zezr



Založen: Mar 24, 2014
Příspěvky: 125

PříspěvekZaslal: ne červenec 19 2015, 9:06    Předmět: Citovat

Nechápu co mám udělat. Teď jsem udělal dvě dvojice tranzistorů(PNP,NPN) a když ty jejich středy dám proti sobě tak vznike pěkný signál ale bohužel jej neprocpu přes tranzistory. Nevím proč
podobně jako zde http://4hv.org/e107_files/public/1290546620_3436_FT101258_tl494.gif
ale mám to zapojené z emitorů a přímo na ty dvojice
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3330

PříspěvekZaslal: ne červenec 19 2015, 9:28    Předmět: Citovat

Já toho nechápu. Smile
Když budeš měnit schémata jak ponožky, tak se ti těžko dá něco radit, to je pak debata o lejně. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3137

PříspěvekZaslal: ne červenec 19 2015, 9:30    Předmět: Citovat

UCC27425 nemám, ani jsem s ním nikdy nic nezapojoval, takže nevím.

Je tam zbytečný a tranzistory stačí pouze dva NPN + TL494 a trafo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Další
Strana 8 z 10

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.21 sekund