Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Lednice Bosch KGE 3415/2 - bez výkonu (?)

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Ondra2



Založen: Mar 19, 2014
Příspěvky: 537

PříspěvekZaslal: čt červenec 02 2015, 21:22    Předmět: Lednice Bosch KGE 3415/2 - bez výkonu (?) Citovat

Zdravím pánové,
potřeboval bych poradit s tímhle veteránem. Je to kombinovaná lednice/mrazák s jedním kompresorem. Příznaky jsou následující:
-lednice běží téměř non-stop
-není schopná udržet 7°C (ani 8 v tomhle počasí - 26°C)
-těsnění OK
-chladivo (asi) OK - tohle dělá už několik let
-mrazák bez problémů - i když se naplní nemraženými věcmi, udrží -18°C
-není nikde zvenku studená - izolace tedy asi OK
-vnitřní zadní stěna je za provozu studená, občas i s námrazou - chladící výkon tedy je

Takhle se s ní trápíme už léta, nebylo na novou a nakonec to vždy nějak uchladila, ale po přestěhování ji mám přes jednu příčku 2 metry od postele a to se v noci nedá.

Nevím, jestli to má souvislost a nevím, jestli to dělala i dříve, ale zjistil jsem, že čelo přepážky mezi mrazákem a lednicí je horké. Nechápu proč. Lednici jsem vytáhl z linky, protože jsem tušil nějakou zradu v podobě zaseklého autodefrostu (který by neměla mít), když si sama přitápí. Vzadu jsem našel trubkové hospodářství, ze kterého nejsem chytrý. Princip lednice chápu, ale nevím, jak se může tím ventilem přepínat mezi lednicí a mrazákem, když to jde všechno do jedné trubky a proč mi jde teplá trubka od chladiče zpět do lednice. Vidíte do toho někdo víc?

Omlouvám se za obrázek, mám jenom malování a touchpad.
Díky za rady.



celek.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  celek.jpg
 Velikost:  178.57 kB
 Staženo:  134 krát


trubky.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  trubky.jpg
 Velikost:  133.82 kB
 Staženo:  135 krát


lednice topi.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  lednice topi.jpg
 Velikost:  158.52 kB
 Staženo:  121 krát


lednička schéma.gif
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  lednička schéma.gif
 Velikost:  13.86 kB
 Staženo:  130 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
doktor365



Založen: Jan 28, 2006
Příspěvky: 1935

PříspěvekZaslal: čt červenec 02 2015, 22:00    Předmět: Citovat

To,že je bez výkonu může způsobovat už unavený kompresor,proto jde stále. Nemá výkon a nestačí udělat požadovanou teplotu. Normální jev,když běží nonstop tak se utahá. Ty trubky co vedou do útrob jsou na vyhřívání pod gumou mrazáku aby se nepotil obal-proto je teplé to čelo. Ventil jsem tam nepoznal z fotky. Pokud to má dva termostaty-na ledničku zvlášt a na mrazák tak tam musí být. Pak řídí termostaty kam má chladivo proudit,do lednice nebo do mrazáku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Ondra2



Založen: Mar 19, 2014
Příspěvky: 537

PříspěvekZaslal: čt červenec 02 2015, 22:10    Předmět: Citovat

Jo, no leta už na to má, ale matou mě ty namražený záda v lednici. Kdyby byl unavený kompresor, tak tam moc té námrazy neudělá a navíc mrazák jede jako zamlada. A chápu ža ten ventil to má rozdělovat na mrazák a lednici, ale ze schématu ty 2 cesty vidět nejsou, protože z ventilu se to zase spojuje v jednom místě - v tom medvědím hovně.
Termostaty to má 2 (resp. 2xNTC + elektronika). No asi to bude na novou...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6594
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt červenec 02 2015, 22:36    Předmět: Citovat

Výstupy z ventilu se nespojují, půjdou každý ke svému výparníku, odsávání po expanzi už bude společné. Zkus osahat trubičky, když pustíš termostatem mrazák a ne lednici a naopak, měla by být teplá vždy jen trubička vedoucí k příslušnému výparníku. Pokud mrazák pracuje dobře, možná nepřepíná dobře ventil. Pokud je chladící výkon malý, může taky mít mrazák prioritu a do lednice se třeba skoro vůbec nepouští chladivo. Zkus trochu zvýšit teplotu v mrazáku a taky zkontroluj termostat mrazáku, jestli není vadný a vypíná.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
doktor365



Založen: Jan 28, 2006
Příspěvky: 1935

PříspěvekZaslal: čt červenec 02 2015, 22:40    Předmět: Citovat

Pokud máš namražený hodně záda v lednici,velká vrstva tak málo chladiva,nechat doplnit. Jestli je kompresor OK nepoznáš podle zvuku,musel by jsi ho napíchnout na budík. Ty dvě tenké jsou kapiláry,které nastřikují chladivo do výparníků. Ta tlustá je sání do kompresoru.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
doktor365



Založen: Jan 28, 2006
Příspěvky: 1935

PříspěvekZaslal: čt červenec 02 2015, 22:42    Předmět: Citovat

Jak píše Zaky mrazák má prioritu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Ondra2



Založen: Mar 19, 2014
Příspěvky: 537

PříspěvekZaslal: pá červenec 03 2015, 6:18    Předmět: Citovat

Naznačil jsem jak jsou trubky z a do ventilu. Tedy pokud ta věc, co do ní jsou 3 trubky a dráty je ten opřepínací ventil. Co je na tom nepochopitelné je to, že obě kapiláry nejdou do lednice, ale do toho medvědího hovna na vratce z lednice (a nikam jinam). To, že by byl porouchaný ventil by se mi líbílo (dá se to opravit), ale při takové poruše by šel mrazák s teplotou dolů, ne?

Chtěl jsem mrazák vypnout, nebo nastavit vyšší teplotu, ale nepustí mě. Vypnout se dá jenom lednice, nebo vše. Nevyšší nastavitelná teplota mrazáku je -18°C a tu používáme. (je to čtyřhvězdička).

Ještě doplním, že lednice byla krátce po záruce opravovaná, ale nevím s čím. Tchyně jenom říkala, že servisák si řekl prakticky o cenu nové (neBoschky) a ona mu opáčila, že s takovou si radši koupí nějakou jinou lednici. On to tedy tehdá opravil nějak jinak (levněji). Jenže po 15 letech si už nikdo nepamatuje co jí to vlastně tehdá bylo.

Odpoledne ji zase vyhodím ven a zkusím vypnout lednici, jestli se mi ohřeje jenom jedna z těch kapilár a taky zkusím rozdělat to medvědí hovno, ať vidím, co pod ním je.

Edit: lednice je na svou dobu opravdu Hi-Fi: má ledkové ukazatele teploty v obou částech a elektronické termostaty. Toto pracuje správně.



t_trubky_189.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  t_trubky_189.jpg
 Velikost:  40.74 kB
 Staženo:  519 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19520
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá červenec 03 2015, 6:48    Předmět: Citovat

Podobný problém jsem měl taky, asi po devíti deseti letech provozu, lednička s mrazákem Ardo.
V mrazáku -34°C, když v lednici na spodku bylo +5°C. Kompresor vypínal sotva na dvě hodiny denně, když jsem dal termostat na trojku, nevypínal vůbec.
Po asi dvou měsících, kdy stála lednice vypnutá v kůlně, jsem ji před vyhozením ještě zkusil zapnout - a najednou byla zase v pořádku: na dně lednice +4°C, v mrazáku -18°C, termostat reguloval, druhý den už normálně agregát spínal asi na 20 minut každou hodinu.
Zkus to taky - jestli to nebyla náhoda, třeba se to bude chovat stejně. Tipuji na rozmrznutí a vyschnutí nějakých tepelných mostů v zadní stěně, kam se nedá sáhnout, protože tomu brání radiátor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ondra2



Založen: Mar 19, 2014
Příspěvky: 537

PříspěvekZaslal: pá červenec 03 2015, 7:08    Předmět: Citovat

Bohužel, tím to není, nebo se ty tep. mosty zase rychle obnovily. Lednice byla celý minulý rok odstavená a nic, situace je stejná. Teď ještě zkouším výkon mrazáku - po cca 40 minutách šel dolů o 3 stupně a to není prázdný. Takže výkon asi pořád je.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ondra2



Založen: Mar 19, 2014
Příspěvky: 537

PříspěvekZaslal: pá červenec 03 2015, 13:56    Předmět: Citovat

Tak další poznatek:
při nastavení mrazáku o 4 stupně dolů (na -22°C) se do hodiny teplota stabilizuje.
O pár hodin později jsem nastavil na lednici 5°C - lednička to tak za hodinku až 2 vychladila a držela.
Teď, po dalších 3 hodinách už teplota zase stoupá (mrazák pořád -22°C).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kejki



Založen: Nov 10, 2009
Příspěvky: 2462
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

PříspěvekZaslal: po červenec 06 2015, 14:43    Předmět: Citovat

15 let stará elektronika - tam se může dít ledacos. termočidla, zdroj, ventily.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund