Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Sony KV-32FX65 K 100Hz Trinitron - konvergence
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: út červen 16 2015, 21:53    Předmět: Citovat

To nastavení se často ovlivňovalo s FOCUSem, takže se muselo citlivě točit oběma trimrama současně a najít kompromis. Ale tady podle popisu problému bych řekl, že to bude jinde...
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6078
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: út červen 16 2015, 21:58    Předmět: Citovat

Fokus jde na G4 a HSTAT na G6, každej má svůj samostatnej vn dělič a vzájemně se ovlivňují minimálně.
Nastavení obojího ovlivňuje regulace vn.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: út červen 16 2015, 22:24    Předmět: Citovat

To bys měl napsat vývojářům od Sony, co začali cpát trinitrony do PC monitorů. Tam to bylo sakra poznat...

U klasické CRT to asi vidět není.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
kentan



Založen: Jan 31, 2012
Příspěvky: 175
Bydliště: Liberecký kraj

PříspěvekZaslal: út červen 16 2015, 22:40    Předmět: Citovat

Díky za servisní manual. Takže bych měl zkusit vrátit ty kroužky jak byly a zkusit ten trimr? V tom manuálu je to docela hezky popsany ale musim to nejdřív pořádně naštudovat, pár věcem tam nerozumim. Tu telku nemam doma, ale je u znamýho, takže můžu pokračovat až časem. Proto jsem se zdržel i s uvedením modelu Tv.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19489
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st červen 17 2015, 4:55    Předmět: Citovat

Vyfoť tak, aby se dalo poznat krytí barev uprostřed a po stranách, a pak budeme chytřejší. Možná.
On to totiž Danhard nenapsal přesně - napětími v obrazovce se seřizuje samočinná dynamická konvergence poředevším svislých čar na okrajích, ale každá změna vztahu těch dvou napětí ovlivňuje i konvergenci statickou (krytí obrazů uprostřed), je tedy nutné nastavovat po jemných krůčkách a po každé změně napětí zkontrolovat i střed a dorovnat pomocí kroužků.
Zdeněk má pravdu - monitory s trinitronem, používané především pro CAD, kde bylo krytí obrazů mimořádně důležité, byly zážitkem, když se to rozjelo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6078
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: st červen 17 2015, 7:52    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):

On to totiž Danhard nenapsal přesně - napětími v obrazovce se seřizuje samočinná dynamická konvergence poředevším svislých čar na okrajích ...

Já nevím, co si tu vymýšlíte za blbiny, je to statická horizontální konvergence, je to tak označené a popsané ve všech manuálech i v příručkách pro laiky, tak si je laskavě přečtěte a nezavádějte sem matoucí pojmy Smile http://fyzika.jreichl.com/main.article/print/1309-typ-trinitron
Umění bylo nastavit konvergence na flaškovým Rubínu, tam se všechno ovlivňovalo navzájem a nějaké chaotické kroucení nastavovacími prvky nikam nevedlo.
Především je zapotřebí dodržovat postupy a uvědomit si, jak jsou nastavovací prvky myšleny, aby se minimálně ovlivňovaly.
"Do not adjust the H.STAT by rotating the V.STAT magnets as this can affect the focus setting."
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7400

PříspěvekZaslal: st červen 17 2015, 9:02    Předmět: Citovat

kentan napsal(a):
Díky za servisní manual. Takže bych měl zkusit vrátit ty kroužky jak byly a zkusit ten trimr? V tom manuálu je to docela hezky popsany ale musim to nejdřív pořádně naštudovat, pár věcem tam nerozumim. Tu telku nemam doma, ale je u znamýho, takže můžu pokračovat až časem. Proto jsem se zdržel i s uvedením modelu Tv.
Ano. Naštěstí od toho tam ta barva je, i vy jste si udělal značku. Pokud by to bylo posunuté jen horizontálně, stačí ten trimr, ale ve vašem případě si myslím, že budete muset projít celý postup přesně podle manuálu. To dá nejlepší výsledek.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kentan



Založen: Jan 31, 2012
Příspěvky: 175
Bydliště: Liberecký kraj

PříspěvekZaslal: pá červen 19 2015, 18:34    Předmět: Citovat

Pánové já to asi vzdam. Sice jsem u ty telky ješte nebyl, ale ten servisní manuál nějak nemůžu pochopit. Píšou tam, posunout vychylovací cívky vpřed a nastavit nějaký Y-splitting axis magnetama (kroužkama). A vrátit na původní místo, ale jak ho trefit?. Potom nastavit červenou odtaženim výchylovacích cívek dozadu splitting kroužkama ( kdyť to musim zákonitě celý rozhodit?).A H-stat konvergence by se měla nastavovat trimrem na destičce obrazovky. A V-stat kroužkama. Ale to šachování s cívkama nechápu. Ten kdo se v tomhle vyzná a opravuje to je u mě borec. Sice to nedělam pro peníze, ale pro zábavu. Tohle už je ale trochu tvrdší oříšek. Bude mi to ale dál vrtat hlavou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7400

PříspěvekZaslal: pá červen 19 2015, 21:55    Předmět: Citovat

Ono se to nerozhodí, když jdete v postupu bod po bodu. V bodě 3.1.1 jde o ty dva samostatné kroužky u patice, v bodě 3.1.2 jsou to první dva kroužky z šestice za vychylovacími cívkami (nejblíž cívek). Polohu cívek si označíte.
Sice si myslím, že rozhozené konvergence bývají obvykle od toho, když TV spadne a cívky se posunou, ale můžete zkusit celý bod 3.1 vynechat. Pokud jsou cívky vzadu utažené, neposouvají se a podle prachu to vypadá, že jsou na původním místě, tak by to mělo fungovat. Jestli jste konvergence ještě nikdy nenastavoval, je lepší s cívkami nehýbat.
Kroužky dejte do původní polohy podle značky/barvy. Při zobrazení modrého/zeleného/červeného pole zkontrolujte, jestli se zobrazují čistě, případnou vadu lze korigovat prvními dvěma kroužky za cívkami. Podle mříže pak vodorovnost a prohnutí linií. Pokud je mříž natočená, označte si polohu cívek fixou, povolte šroub a vychylovačky na místě jen pootočte - jemně. Pozor na bezpečnost, na cívkách není bezpečné napětí!
Všimněte si, že každá dvojice kroužků má záměrně jinak tvarovaný zobáček a v návodu je to nakresleno. Jejich poloha je nakreslena nahoře na straně 24.
Pak budete pokračovat bodem 3-2.1. Při tom operujete zadními dvěma kroužky z šestice (nejdál od cívek, ale ne ty dva samostatné). Zde je ten rozdíl proti inline - musíte nastavovat vertikální konvergenci otáčením kroužků vzájemně vůči sobě a horizontální trimrem. Nesmíte kroužky otáčet oba najednou stejným směrem. Nastavujete konvergenci vždy uprostřed obrazovky. Chybu, kdy je červená/modrá nesymetricky vůči zelené upravujete prostřední dvojicí kroužků.
Protože je obrazovka velká, má na rozdíl od klasických trinitronů elektronické nastavování dynamických konvergencí. To je ta jednoduší část. Opět si poznačte polohu trimrů/hodnotu v menu. Tato nastavení dělejte až po té, co vám kovergence uprostřed obrazu sedí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kentan



Založen: Jan 31, 2012
Příspěvky: 175
Bydliště: Liberecký kraj

PříspěvekZaslal: ne červen 21 2015, 12:10    Předmět: Citovat

Nakonec jsem našel odvahu se do toho pustit. Bylo to jednodušší, než jsem čekal. Nejdřív jsem kroužky nastavil do původní polohy. viz obrázek (fotit jsem musel s přisvětlením jinak se mi rozumná fotka nepovedla). Pak jsem chtěl zkusit hnout cívkama, podle návodu, ale nešli ani silou - jsou přilepené silikonem.
Tak jsem srovnal červenou, aby byla rovnoměrná po celé obrazovce prvnímy kroužky u patice.
No a pak stačilo hnout tím trimrem H.STAT na desce obrazovky, jak jste mi radily a ejhle, obraz téměř dokonalej. Pak už jen stačilo lehce doladit pár detajlů kroužky a je hotovo. Tímto vám moc děkuji za Vaše rady a čas, bez nich bych to nedal.



Střed - před.jpg
 Komentář:
Fotka středu po vrácení kroužků na původní místo

Stáhnout
 Soubor:  Střed - před.jpg
 Velikost:  298.11 kB
 Staženo:  30 krát


Kraj-před.jpg
 Komentář:
Fotka kraje

Stáhnout
 Soubor:  Kraj-před.jpg
 Velikost:  290.69 kB
 Staženo:  42 krát


Střed po.jpg
 Komentář:
Po seřízení

Stáhnout
 Soubor:  Střed po.jpg
 Velikost:  298.58 kB
 Staženo:  32 krát


Kraj po.jpg
 Komentář:
Kraj po seřízeni, jediná vada na kráse je trochu křivej obraz v tomhle rohu - to řešit nebudu

Stáhnout
 Soubor:  Kraj po.jpg
 Velikost:  297.7 kB
 Staženo:  59 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7400

PříspěvekZaslal: ne červen 21 2015, 13:21    Předmět: Citovat

Výsledek je slušný, takže to dobře dopadlo. Geometrie v rozích by šla trochu poladit - viz stránka 29 manuálu. Pokud je ovšem výrazná chyba jen v jednom rohu, tak to obvykle nejde. To se u CRT stává a při sledování filmů si toho nikdo ani nevšimne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.25 sekund