Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

To mi hlava nebere
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Provoz fóra
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: po červen 15 2015, 13:09    Předmět: To mi hlava nebere Citovat

To mi hlava nebere
Jsem tady registrován približně 3 roky, pro někoho možná krátce, pro někoho dlouho, se servisním módem jsem pracoval ještě v době, kdy jsem o nějaké bastlírně ani nevěděl (první byla telka Schneider, ještě ve dřevěné bedně), a teď když bych zase jeden přístup potřeboval, naštěstí ne nějak moc, jde o monitor "na hraní s proc. osd", zjišťuju, ze se tady ty přístupy tají!!!
Kurňa proč?? Kdysi se všechno nastavovalo trimrama a jadérkama cívek, a točit si s nimi mohl kdo chtěl. Samozřejmě na svoji zodpovědnost - rozladil sis - tak si sprav nebo plať. Že doba pokročila, a můžeme nastavovat parametry zařízení pohodlnějším způsobem je jenom dobře. Proč ale takové cavyky kolem toho? Že nechce prozradit přístup servisní technik, který se opravami živí, to bych ještě chápal. Taky chce z něčeho žít. I když možná právě po zveřejnění těch přístupů by se mu kšefty právě zvedly. Ale fórum? Proč? Že si tím někdo poškodí přístroj? No a? Nemá do toho lézt, když to neumí. Jeho rozhodnutí, jeho zodpovědnost. Poškodit přístroj lze přece mnoha způsoby. Všechny jsou dovoleny, jenom tento ne? Neposkytnete někomu přístup do SM, aby si přístroj nepoškodil, on ho vyhodí a pořídí si jiný. Televizi pohozené u popelnice uškodí méně nějaký "magnet", který z ní vytěží materiál za 20 korun, než kdyby si její původní majitel v menu (možná) nastavil co potřebuje a ještě ji nějaký čas využíval?
Nebo když sem napíšu "vykuchám si monitor a postavím si třeba spíňák", tak mi napíšete "To nesmíš, protože ten monitor poškodíš!"? A když se pak zeptám něco ohledně stavby toho zdroje, tak mi nikdo neporadí, "za to, že jsem rozbil monitor"?
To je blbost, ne?
Myslel jsem, že tohle fórum je o bastlení všeho druhu, a ne mravní kodex pro zacházení s vlastními spotřebiči.
Když dítěti zakážeme strčit prsty do zásuvky, a ono bude chtít, co udělá? Strčí je tam tajně, tedy samo. Tak co je horší? Nepomůže hlídání, nepomůžou krytky, nepomůže nic. Vlastní skušenost.
Na vládu a ostatní mocnosti svorně nadáváme, jaké jsou schopny zavádět nesmyslná opatření a přitom si sami dobrovolně vymýšlíme stejně takové.
Je mi to někdo schopný nějak rozumně vysvětlit? Logicky, funkčně, ne pouze autoritativně, tedy nijak.
Navrhuji pověsit tu seznam všech přístupů co kdo schrastí. Jsme přece Bastlírna, ne nějaká Uživatelna.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19436
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po červen 15 2015, 14:05    Předmět: Citovat

V něčem máš asi pravdu, dnes k CRT televizím tajit přístupy do servisního menu už ztrácí význam. Přesto nejem zastáncem vyvěšování těch přístupů veřejně.

Hlavní výhrady tu nebyly proto, že by servisáci přišli o kšeft, i když i to ojediněle hrozilo.
Daleko častěji se stalo, že kdekdo si myslel, že hardwarovou poruchu "nějak opraví" pokroucením trimry a, když je nenašel, začal se shánět po servisním menu. Televize pak skončila v servisu nejen s jedním odešlým odporem, tranzistorem, nebo přišlým studeňákem, ale často tak rozštelovaná, že servisák na identifikaci prapůvodní závady ztratil tolik času, že polovinu opravy vlastně platil ze svého. Tedy nic proti dobročinnosti, ale tohle asi nebude vhodná oblast...
Proto tu trváme na tom, aby nebyly přístupy veřejně vystavené, tedy - jestě se neshodli ani zde dlící servisáci, jestli už je k tomu zralá doba.
Nejhorší je, když si to vygůglí někdo, kdo nemá ani potuchy, co se uvnitř přístroje děje, a začne kašel léčit projímadlem podobně, jako hypochondři, co si slabikují v různých domácích lékařích. Pak stojí se zkříženýma nohama a bojí se zakašlat.
Když ti ho někdo pošle soukromou zprávou, nic proti tomu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pocitujlasku



Založen: Dec 12, 2005
Příspěvky: 2134

PříspěvekZaslal: po červen 15 2015, 19:58    Předmět: Citovat

jj, presne ako napisal Hill, kedysi poznali SM opravari, ktori vedeli, co ktora vec znamena. Dnes je svet plny odbornikov, ktori si vygooglia, ze staci zmenit to a to a bude to ok. Ale pritom ani len netusia, co to znamena, a co to urobi. Ked to potom odnesu do servisu, tak jednak sa im akakolvek suma za opravu zda vysoka, citujem: "ved zmenil len par cisel v menu". To, ze na zmenu tych ciselok musel mat niekolko rokov praxe, a musi vediet pre rozne znacky rozne nastavenia to je pre nich nepodstatne.
Dobry servisak nie je nadseny, ked vidi, ze este pouzitelna telka ide na smetisko, len preto, ze niekto si chcel nieco dokazat.

_________________
No vidis, a tak si sa bal
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: út červen 16 2015, 15:28    Předmět: Citovat

Já to plně chápu, ale ten dobrý servisák už nevidí ten proud televizorů (a nejen jich) které jdou na smetiště rovnou, ne přes jeho dílnu. Časem se parametry obvodů mírně mění, a nikdo nebude koukat na telku s obrazem do zelena, s bílým pruhem nahoře, atd. Když míval třeba vetrikal několik trimrů na nastavení, a k tomu ještě dva potenciometry vzadu skříně, taky se jimi točilo i když chytal svod kondík nebo slábla elka. Dokud nebylo žádné kroutítko na dorazu, koukalo se vesele dál. Když už to nastavit nešlo, spravila se závada a zase stroj šlapal. Nikdo neměl problém s tím, že třeba ještě dva roky sloužil odcházející kondík.
Ano, našlo se pár kutilů, kteří kroutili s jadérky, vyrovnávali "pokroucené" cívky, nebo pečlivě narovnali naohýbané krajní desky vzduchového kondenzátoru, aby to vypadalo pěkně. Ale nebylo jich moc, a poučili se, že ani s estetikou se to nemá přehánět. Navíc pak snad v každé elektroknížce vyšlo varování proti těmto postupům. Není problém dát varování i k SM.
A nakonec, pořád je lepší rozhašená telka na stole, než nastavená v kontejneru.

P.S.
A to se zatím pořád bavíme pouze o dvou mezních případech - servisák, co všechno umí a totální trouba uživatel, který rozhodí každý parametr na který přijde. Mezi tím je ještě široká skála lidí, kteří se rozumným pokusem změny parametrů v SM přesvědčí o tom, že jejich závada je v HW a bud si ji opraví sami, nebo na základe informací, které získali ze SM rozhodnou opravu přenechat někomu znalejšímu.
Není žádný rozumný důvod tajit přístup do SM. Jen je třeba zajistit, aby se do něj uživatel nedostal náhodou, nechtěně, a to je zajištěno dobře.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: út červen 16 2015, 20:32    Předmět: Citovat

Kremik napsal(a):
Časem se parametry obvodů mírně mění, a nikdo nebude koukat na telku s obrazem do zelena, s bílým pruhem nahoře, atd.


To ale mluvíš o TV, co měly ještě kliku, se kterou se muselo točit, aby TV fungovala. Normální TV má všechny parametry stabilizované zpětnou vazbou a pokud ujedou mimo rozsah, je to HW závada, nikoliv důvod pro vstup do SM. A tím myslím i barvy, rozměr obrazu atd.

A až si omylem při pokusech resetneš (naštěstí) vlastní 100Hz CRT jako já, tak pochopíš, že to SM je sakra ošemetná věc, i když to se vlastně dneska už nemůže stát... Very Happy

Tam totiž není žádná kontextová nápověda...

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19436
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út červen 16 2015, 20:58    Předmět: Citovat

Kremik napsal(a):
...Není žádný rozumný důvod tajit přístup do SM. Jen je třeba zajistit, aby se do něj uživatel nedostal náhodou, nechtěně, a to je zajištěno dobře.


V okamžiku, kdy tu nějaký přístup zveřejníme, bude jedno, jestli je SM zajištěné proti nechtěnému vstupu. Už nebude zajištěné a najdou se tací, co to budou zkoušet i na jiných televizích. Ne proto, že by ji potřebovali doseřídit, neřku-li že by to uměli, ale jednoduše proto, že můžou. A vzhledem k tomu, že řada "značek" používala stejná chassis, stoupla pravděpodobnost, že se jim to podaří.
Jak jsem ti psal: napiš typ, model a číslo šasi televize, které se chceš hrabat tam, kam se leze jen ve výrobě a pak až po opravě. Proč, to už tu napsal Zdeněk.
Když někdo bude vědět, dostaneš to v soukromé zprávě.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33756
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: út červen 16 2015, 21:02    Předmět: Citovat

Alebo si podla chassis najdi na webe servisny manual a tam bude nielen vstup, ale aj nejake dalsie veci k tomu. Kto nevie urobit ani toto, ten naozaj nema mat k servisnemu menu pristup.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: út červen 16 2015, 21:27    Předmět: Citovat

Ten dotaz ohledně SM asi vzniknul někde tady: http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=70528&start=0
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: st červen 17 2015, 9:06    Předmět: Citovat

Dotaz vzniknul při pročítání starších příspěvků, kde jsou ty postupy smazány.
Dle mých zkušeností se někdy zásah do SM vyplatí. Zpětné vazby nejsou spása na všechno.
Svůj názor jsem vyjádřil, souhlasit samozřejmě nemusíte, nikomu ho nenutím, neni to moje fórum, víc k tomu nemám co říct.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: čt červen 18 2015, 16:18    Předmět: Citovat

A zkusil jsi při tom nazelenalém obrazu otočit Ug2, jestli náhodou není problém tam? Může to být na hraně, i když je to silně nepravděpodobné...
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7348

PříspěvekZaslal: čt červen 18 2015, 19:15    Předmět: Citovat

Zpětné vazby opravdu vše nevyřeší, naopak občas něco zhorší. Už kdysi jsem musel u C416 vyřadit měření katodových proudů. Obrazovka měla trochu větší svod, ale jinak byla OK, ovšem MDA3505 se s tím vypořádat nedokázala.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3063

PříspěvekZaslal: so červenec 25 2015, 7:10    Předmět: Citovat

CRT televize končí hromadně u popelnic, nebo v ekodvorech, zavedl bych povinné používání regenerátoru obrazovek. Název sice zní vznešeně, ale ve skutečnosti je to jednoduché zařízení s pár přepínači a výměnnými paticemi na různé typy obrazovek a elektonek z roku 1976 reprodukovatelné i dnes.
¨
Úpadek se ale nedá zastavit, v době kdy vstup do SM mělo smysl si ho staří cenili a nepustili ho, nyní si ho mohou vzít s sebou do hrobu.

Když u MDA3505 v Color416 odpojíš měření katodových proudů, nebude nikdy černobílé zrnění a budeš tam mít nádech do nějaké barvy, lepší se obrazovku ošlehat a svody na RGB odstranit a do trimrů na modulu G vůbec nezasahovat.

Konec CRT televiz zároveň znamená i konec elektroniky.

V Color416 se dalo zpravit úplně všechno, pokud v dnešní televizi není vadný jenom elyt ve zdroji a jsou provalené nějaké štěnice, nemá smysl je kupovat a je to stejně na vyhození a na koupení nové v superhypermarketu.

Pro vstup do SM se vždycky zmáčkla nějaká kombinace tlačítek na dálkovým, ale u každé televize to bylo jiný tlačítko, u jedné televize jsem na to přišel normálně pokusama a nějaký caviky kolem toho smysl nemají, je to dávno OUT.

To máš úplně stejné, jako jeden uživatel fóra, který je přesvědčený, že vynalezl patent na spínaný zdroj, spínané zdroje se ale používají 40let a v japonských televizích byly spínané zdroje dávno před tím, než v Color110 byly ty tyristorové s vysokýma bílýma odporama s vypínači v době, kdy tranzistory na třeba 600V tady neexistovaly. Pak začaly existovat SU160 s označením 04 81 = 1981.
V prvních spínaných zdrojích stačily tři tranzistory, tady s nástupem štěnic B260 potom další.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: so červenec 25 2015, 11:45    Předmět: Citovat

Z konce elektroniky mít strach nemusíš, jen bude na SD menší výtěžnost. Smile

Pořád je tady prostor pro bastlení, a kdo si nenechá vymýt mozek dnešní dobou, ten si vždycky něco najde.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3063

PříspěvekZaslal: so červenec 25 2015, 12:00    Předmět: Citovat

Menší výtěžnost už je teď, C110, Merkurů a tedy i kádéček ubývá Very Happy

Jsou tam samé LCD a o ty zájem nemám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6069
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: so červenec 25 2015, 15:07    Předmět: Citovat

samponek napsal(a):
To máš úplně stejné, jako jeden uživatel fóra, který je přesvědčený, že vynalezl patent na spínaný zdroj, spínané zdroje se ale používají 40let a v japonských televizích byly spínané zdroje dávno před tím ....

To jsi značně na omylu Samponku, spínaný zdroj je v každé CRT televizi.
Horizontální rozklad spojený s vn trafem je spínaný zdroj a ten byl už v TV Tesla 4001 v roce 1953 Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Provoz fóra Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Můžete přidat nové téma do tohoto fóra.
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Můžete k příspěvkům připojovat soubory
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund