Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Jak velkou ozvučnici pro 6,5" subwoofer?
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Thales



Založen: Nov 26, 2006
Příspěvky: 1163
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: ne červen 28 2015, 23:49    Předmět: Citovat

Na simulaci vhodné ozvučnice zdaleka nestačí znát jen jeho rezonanční frekvenci. Je třeba znát kompletní sadu tzv. TS (či Thiele-Small) parametrů. Na to ti stačí v základu alespoň trochu rozumná zvuková karta (s kartami integrovanými na základní desce mohou být problémy), software (ke stažení zdarma - Arta) a jednoduchý bastlík na měření. N nejočesanější možné podobě je to v podstatě odpor přemostěný vypínačem na kterém se měří vlastně proud protékající reproduktorem. Odpor by měl mít někde mezi 33 až 100 ohmy (2-5 wattů), přesná hodnota není podstatná, je však třeba přesně znát jeho hodnotu. Dále je třeba mít k dispozici přesnou váhu a nemastnou modelínu (běžně ke koupi v hračkářaství).

Pricipiální postup měření je v podstatě jednoduchý, to však neznamená že se nedá zkonit kvůli milionu různých maličkostí, které se nikde po forech ani nedočteš a nebo je budeš hledat špatně. V podstatě se jedná o měření dvou rezonančních frekvencí (bez zátěže a s přidanou hmotností) a následné dopočítání ostatních parametrů ze známých vstupních údajů. Z těch se pak dá s celkem solidní přesností nasimulovat chování reproduktoru v daném typu ozvučnice a tak najít optimum.

Nechceš to zkusit?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
ondoubek



Založen: Nov 18, 2012
Příspěvky: 295

PříspěvekZaslal: po červen 29 2015, 12:09    Předmět: Citovat

Hotovo.
Zapojení: http://www.audioweb.cz/mer/zapojeni.jpg
http://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=15625
Ale spíše uvažuji o http://hadex.cz/q370-repro-305mm-12-basovy-8ohm100w-40hz-4khz-5db/
A ten dát do nějaké slušné uzvučnice.



sub.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  sub.JPG
 Velikost:  205.99 kB
 Staženo:  110 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Thales



Založen: Nov 26, 2006
Příspěvky: 1163
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út červen 30 2015, 22:50    Předmět: Citovat

Sice tě musím pochválit za snahu že ses na to nevykašlal a alespoň si se ten reprák pokusil změřit, ale bohužel takto ne. nejprve musíš změřit reprák bez zátěže, nejlépe ve swvislé poloze. Změřená charakteristika by měla být rovná a bez zubů jak tam máš ty. Asi si do toho nějak sem tam drknul, špatný kontakt a nebo byl v okolí hluk. Když si s naměřenou křivkou spokojený tak si klikneš nahoře v menu na Overlay > set as overlay. Křivka se ti zažlutí a při dalším měření s touto bude program tu novou křivku se zátěží porovnávat. Pak si na reproduktor umístíš přesně (!) odváženou modelínu, pro 6,5" by to mohlo být kolem 15g. Já na to používám přesnou váhu s rozlišením 0,01g. Z modelíny si uděláš rovnoměrný váleček, ze kterého uděláš na membráně těsně u spoje membrána-vrchlík kroužek a pěkně jí na tu membránu přitlačíš aby dobře držela. nesmí nijak rezonovat ani mít tendenci odpadnout. Znovu připomínám že zvláště poddajné reproduktory je vhodné měřit ve svislé poloze. Promačkni pak membránu dovnitř a ven (trochu ho procvič - ale jemně!) a nech reproduktor trochu rozehrát. Při natlačení modelíny na membránu se ta poněkud vychýlí z rovnovážné polohy a to může způsobit zkreslení měření. Pak si změříš novou křivku a když je OK tak měření prostě stopneš. Teprve pak dáš analyze - added mass method. Do položky "voice coil" nezadáváš jmenovitou impedanci, ale skutečný odpor stejnosměrný cívky změřený ohmetrem. Ten je vždy nižší než jmenovitá impedance. Dej si bacha u levných multimetrů. Ty měřící ňůry mají samy nějaký odpor, ktrerý je nutno odečíst tak bacha na to. Do položky "membrane diameter" vkládáš průměr membrány + 1/3 závěsu. Added mass je jasná položka - přesně změřená hmotnost modelíny, kterou si při měření použil (měřit těsně před nalepením, ona ta modelína ráda vysychá a mění hmotnost, něco také ulpívá na rukou...). Teprve pak získáš správné údaje. Takto si bohužel nezjistil nic zajímavého. Jak to má vipadat viz screen ode mě.


Co se týká toho repráku z Hadexu.
Já chápu že tě láká to, že už je to celekm pěkný koláč a že ho mají v akci za takovou cenu. Jenže když ho koupíš tak si naběhneš. Ano to že koukáš úpo 12" je správné, na 12" startují subby, které jsou k něčemu a ne jen hračka, jenže na to ten reprák také musí mít parametry. Ne, nereju tu do toho že je to nejlevnější čína, ale on ty parametry fakt nemá takže bys byl výsledkem zklamán. Když se podíváš na Qts v kombinaci s BL tak vidíš že má slabý pohon a hodí se spíše do uzavřené ozvučnice. To není reprák který tě kopne při úderu bicích a vytvoří hluboký hutný bas. Hlavně má ale ukrutně malou dovolenou výchylku 0,5mm, což spolu s rezonanční frekvencí z něho dělá středobas a ne basák do subu. Hodil by se třeba do třípásmových satelitů 12% + 5,25" (nebo 6,5") + 1" nízkodělitelná kalota u kterých předem počítáš, že to bude odžízlé zespoda a a bude k tomu sub. Takto by posloužil dobře. A to ještě budu věřit tomu, co v tom PDFku u něj udávají. Ze zkušenosti vím že se tomu u Hadexu moc věřit nedá. Někdy to sedí, ale častěji spíš vůbec ne a to obvykle k horšímu. Chce to holt trochu štěstí.

Znovu říkám že pokud chceš koupit nový reprák tak pod litra se nedostaneš. Nejlevnější z nových a snadno dostupných repráků, o kterém vím (třeba někdo vyčmuchá něco ještě levnějšího a přitom funkčního) je polský reproduktor STX W.32.500.4.MC (dříve značený W.STX.12.2.500.4.F.S.MC) http://stx.pl/w-32-500-4-mc.html Nené top zázrak, ale za ty peníze udělá dobrou službu. Mám ho nasimulovaný hned ve třech variantách ozvučnic a nevypadá to vůbec zle. Do ČR ho dováží firma czech-speaker.cz Na webu ho nemají (on vůbec ten web je spíše jen orientační), je třeba poslat mail s dotazem a nemají problém ho dodat. Samozřejmě s nějakou marží, ale kdo nemá možnost nebo nechce nakupovat v polsku je to možnost.
Ostatně podívej se, nejlevnější alespoň trochu použitelný reprák z Hadexu do subu stojí také přes litra a to je pořád horší než čtvrtstoletí stará Tesla ARA9918 http://hadex.cz/q373-repro-389mm-15-basovy-8ohm500w-45hz-4khz-5db/


Pokud na to nemáš $$ tak ti nezbyde než nakupovat v bazaru. Občas se povedou fakt slušné koupě. I ta blbá ARN8604 nebo ARN312 ten reprák co sis vyhlédl zválcuje a jak jsem ti už psal dá se koupit od pětikila. Zrovna dnes se mi povedl megaluxusní nákup, raději ani nebudu říkat, darmo byste slintali Smile Občas se podaří kopupit výhodně také lepší Tonsily nebo i jiné kousky, které jsou k něčemu.

Takže napiš jaký je tvůj cenový strop v tom nejhorším možném případě a můžeme se podívat co kde visí. Pak je ovšem třeba reagovat rychle, slídilů kteří vyhlíží zajímavou nabídku je dost.

Nebo pokud na to nespěcháš tak tu mám docela pěkný 10" od Tonsila GDN25/80/3 (8ohm), jen si musím najít čas ho opravit. Orientační fotky (cizí) jsou zde http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1937753.html , kde s ním někdo páchal také sub. Jen ten můj má černě lakovaný koš a normální černý vrchlík.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
ondoubek



Založen: Nov 18, 2012
Příspěvky: 295

PříspěvekZaslal: st červenec 01 2015, 9:49    Předmět: Citovat

Dík moc za dlouhou odpověď a návod jak to lépe změřit Smile
Ten reprák jsem se snažil měřit co nejlépe - nedrknul jsem do něho, kabely byly OK, větrací otvor cívky volný atd., ale v místnosti úplně ticho nebylo.

Cena - no to je dost těžké říct, řeknu to tak že peníze mám i na dobrý subwoofer, ale nemá cenu dělat/kupovat subwoofer v řádech tisíců když k tomu mám dvoupásmové geniusy.

Současný sub jen hučí a rezonuje, takže ho nepoužívám, navíc i ty geniusky hrajou hlouběji. Chtěl jsem prostě něco zbastlit doma, ať to hraje trošku od spodu, alespoň od těch 35-37Hz,samozřejmě čím níž tím líp. U TV mám subwoofer 6,5", taky, ten už od 42Hz pěkně valí, tak jsem si říkal že ten 12" nemůže mít problém - ale parametry jsem moc nezkoumal no, což je hlavní.

Ještě bych se možná mohl podívat na SD, jestli tam něco není, ale posledně tam bylo hov*o.

Fakt nevím kolik do toho dát, aby to alespoň trošku šlo, nejsem moc náročný.
//Vypadá to, že ten 6,5" ani do uzavřenky dát nemůžu, když zacpu BR, puká v něm.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Thales



Založen: Nov 26, 2006
Příspěvky: 1163
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st červenec 01 2015, 16:56    Předmět: Citovat

Pukání s bassreflexem nesouvisí. To by se naopak mohlom snadno dít opačně - když bys do reproduktoru v bassreflexu pouštěl kmitočty pod laděním bassreflexu. Tam výchylka není kontrolována a může se snadno stát že si cívka klepne. Tomu se dá předejít strmým subsonickým filtrem. To jak to popisuješ je jiný problém.

Třeba když si postavíš alespoń trochu rozumný sub tak tě to bude motivovat abys pak ty geniusy vyhodil a pořídil něco alespoń trošku rozumného. Poslouchatelné audio pro nepříliš náročného člověka nemusí stát majlant. Zvláště pokud si to časově rozložíš a budeš do toho investovat postupně tak to nemusí tolik bolet. Když už chceš dělat sub tak takový, aby ses za to nemusel stydět a to chce rozumný 12", se zavřenýma očima i ten 10", ale musí se správně vybrat a použít.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
ondoubek



Založen: Nov 18, 2012
Příspěvky: 295

PříspěvekZaslal: st červenec 01 2015, 18:24    Předmět: Citovat

Tak proč ten reprák když uzavřu ozvučnici při některých písničkách puká?
Zkusil jsem to natočit, taky si všimni jak to celé hučí a rezonuje...
https://www.youtube.com/watch?v=N2Gk491kBqM

Něco lepšího než ty geniusy by se asi hodilo, ale nevím co vybírat a hlavně tu nemám na stole místo na nějaké bedny, už ty geniusy jsou max. co se mi tu vejde.
Pak je ještě možnost koupit nějaké monitory s větším basákem, třeba Alesis 5 a sub oželet, všechno bohužel nejde...
//To je divné.. Teď jsem hrál s tím subwooferem, připojil jsem k němu satelity(dlouho jsem používal jen samotný sub bez satelitů, ale ještě před týdnem jely)(original satelity co byli k němu), z levého se zakouřilo a konec... Sub a pravý satelit jede...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund