Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

opravy rucnich multimetru

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
david69



Založen: Jan 04, 2007
Příspěvky: 410

PříspěvekZaslal: ne červenec 12 2015, 8:39    Předmět: opravy rucnich multimetru Citovat

Zdravim Vsechny, zkouseli jste nekdy nahradit ICL7106 42pin v dnesnich multimetrech
treba jako M890G, viz fota? Jestli uz neni nekde zpracovana redukce na vymenu chipu,
Ruska a Madarska fora maji ICLko nadratkovane na stavajici chip...
diky, david



CHINA DT830B 42 PIN.JPG
 Komentář:
zapojeni pinu iclka

Stáhnout
 Soubor:  CHINA DT830B 42 PIN.JPG
 Velikost:  36.64 kB
 Staženo:  121 krát


15535105.gif
 Komentář:
zapojeni bezneho multimetru

Stáhnout
 Soubor:  15535105.gif
 Velikost:  154.57 kB
 Staženo:  275 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9789
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: ne červenec 12 2015, 9:38    Předmět: Citovat

No takhle přebastlenýmu měřáku bych už nevěřil vůbec..
Tyhle čínský měřáky jsou tak levný, že jejich opravy neřeším. Měřící přístroj beru jako "oko", kterým můžeš pozorovat elektrický obvod během jeho funkce. Pokud Ti tohle oko v nečekanou chvíli selže, může to mít následky v krajním případě i pro Tvé zdraví. (takový nabitý kondenzátor, který jsi před tím změřil jako vybitý)
Po výměně toho převodníku by měl jít měřák na kalibraci..
Pokud zachováváš známý pravidla, tak Ti málo kdy odejde ten převodník:
-Napětí začínáš měřit na nejvyšším rozsahu, pokud nevíš, jaký tam má být.
-několikrát se přesvědčím, zda před měření napětí nemám navolený "ohmetr", nebo jinou veličinu.
-několikrát se přesvědčím, zda nemám kabely na svorkách pro měření proudu. Pokud teda ten proud nechci měřit.
-Pokud má měřák nezávislý vypínač, navolím nejvyšší napěťový rozsah a vypnu jej.
-Měřák, holící strojek a ženská se nikdy nepůjčuje Smile
většinou cizí napětí zavlečený do režimu měření odporů způsobí zničení měřáku. Proudový rozsahy 200mA jsou jištěny pojistkou, 10A někdy taky, většinou ale shoří originál měřící kabely dřív, než se stihne přes 10A prohnat zvýšený proud. Napěťový přetížení je pořešený ochrannýma diodama na vstupu do převodníku.
Ale na žádný ochrany se nedá spolehnout, proto je lepší si dávat pozor..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
misocko



Založen: Jun 26, 2009
Příspěvky: 1288
Bydliště: Hlohovec (Sk)

PříspěvekZaslal: ne červenec 12 2015, 9:48    Předmět: Citovat

ja som svoj merak raz pozical vyucenemu elektrikarovi, vratil mi ho s tym ze je pokazeny , lebo ked chcel odmerat prud v zasuvke tak to buchlo a vyhodilo istice Cry
dalsi som si potom nechtiac odpalil sam ked som chcel "pomerat prud" na 180Ah akumulatore - samo ze som chcel merat napetie , len kable boli strcene v prudovych zdierkach. odvtedy si davam bacha a nikdy nenechavam kable v prudovych zdierkach
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9789
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: ne červenec 12 2015, 10:07    Předmět: Citovat

Když jsem měřil proud jednoho obvodu, který byl v rozsahu 20A, zjistil jsem, že měřící kabely ten proud omezovaly a za chvíli se roztekly. Reálný průměr vodiče uvnitř kabelu byl něco kolem milimetru..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kvicala_r



Založen: Jan 19, 2005
Příspěvky: 3377
Bydliště: Haná / N.J.

PříspěvekZaslal: ne červenec 12 2015, 10:11    Předmět: Citovat

V tomto se mi líbí Fluke (179, 28 II..) - chceš měřit cokoliv jiného (než proud) a šňůry máš v A, tak píská..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12350
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: ne červenec 12 2015, 10:16    Předmět: Citovat

Krom toho ty flukáče mají velmi dobré jištění a ochrany, při fatální chybě často vyměníš jen pojistku a měří dál. Akorát je to bohužel cenově dost jinde, no...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7922
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: ne červenec 12 2015, 11:34    Předmět: Citovat

Jako náhrada za Fluke mohou posloužit multimetry Brymen. Prodávají se na tme.eu.
http://www.brymen.com/product-html/cata820/Bm820s.htm
https://www.youtube.com/watch?v=tXu0lsOjvDs
Zpravidla obsahují velké pojistky 10,3 × 38 mm.
Cena je přijatelná. http://www.tme.eu/en/details/bm829/portable-digital-multimeters/brymen/bm829s/

_________________
01 02 03
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vladom



Založen: Sep 11, 2008
Příspěvky: 324
Bydliště: Prievidzsko

PříspěvekZaslal: ne červenec 12 2015, 12:10    Předmět: Citovat

Vrátím se k prvnímu příspěvku. Ano, nabastlil jsem švagrovi který má hluboko do kapsy 7106 smd do M890G, ale:
1) musel jsem vybrousit tu černou kapku uprostřed
2) nesedí nožičky, někde je posun, takže jsem to musel vše nadrátovat
popis úprav nemám, nápady jsem našel na ruských stránkách a zapojení porovnával s datasheetem.
Vzhledem na čas ztracený výměnou bych to už druhý krát nedělal, je to zajímavé jen pro toho kdo má dostatek času.
Čip stál na Slovensku 0,5€ kdo mená poblíž prodejnu pošta je dalších min 2,5€ a celý přístroj stál 13€. Viděl jsem že rusáci tam nadrátovali DIP provedení, ale zase je málo místa pod krytem, objímka se tam určitě nevejde.
Takže funguje to, vypadá to jako grc - neprofesionálně a vyplatí se to dělat asi jen z nudy. U nás i dúchodci tvrdí že mají míň času jako když pracovali.


Naposledy upravil vladom dne ne červenec 12 2015, 12:12, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9789
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: ne červenec 12 2015, 12:10    Předmět: Citovat

Ono víc firem dělává měřidla, který si pomocí mikrospínačů v měřících svorkách hlídá pozici meřících kabelů. Měl to i ten můj bývalý, co mi explodoval, když se mu na měřící hroty dostalo tvrdý napětí 3KV na místo 750V, co tam mělo normálně být. Takže zaučinkovalo ochranný jiskřiště, napěťová pojistka a EMG impuls + nedefinovatelně se odpařující plošný spoj vedly k totální zkáze měřícího přístroje. No co už - Kdo aspoň nezničil za svoji kariéru aspoň jeden multimetr.? Pokud je to přístroj za pár stokorun, mávne se nad tím rukou, protože se takový přístroj většinou zaplatí. Ono nemusí dojít ani ke zničení měřáku elektricky, ale i pádem, zmoknutím a podobně.. A pokud někdy použiju drahý měřidlo, tak s ním většinou měřím hodnoty, který potřebuju vědět přesně, nebo který se neměří venku na stavbě... Takže opravy multimetru omezuji jen na výměnu pojistek, měřících šňůr a přiletování odpadnutých zdířek. Jednou jsem přehazoval displej z jednoho zničenýho měřáku do svýho, který mi "vytekl" - uprostřed se udělala kaňka, ale jinak měřák funguje..
Jinak jsem viděl podobný multimetr, kde byla osazená čtveratá verze převodníku, ale byly tam piny i pro klasickou verzi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8826
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: ne červenec 12 2015, 14:28    Předmět: Citovat

vladom napsal(a):
... U nás i dúchodci tvrdí že mají míň času jako když pracovali.

S tímto souhlas, můžu potvrdit na sobě.
Ale na bastlírnu a sběr hub (bohužel teď právě neaktuální) si vesměs ten čas udělám Laughing

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
david69



Založen: Jan 04, 2007
Příspěvky: 410

PříspěvekZaslal: ne červenec 12 2015, 14:43    Předmět: Citovat

tak radite, nehrat si a koupit novej, upozornuji ze merak neodesel nevhodnym zachazenim,
nejdrive ukazoval display vsechny desetinne tecky najednou, fungoval rozsah 20V, a piskle..
a nektere hodnoty odporu meril dobre, pak se uplne vypnul display, 9V baterie davala chipu maly proud, ted rozsah 20V jeste zobrazuje ale pri odberu 250mA z 9V, a AD konvertor topi.... predtim jsem uzival merak jako indikator, byl v pogumovanym pouzdre a pad mu nevadil, kapance vody tez...
tak ho vyhodim... hezke odpoledko vsem preje david
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vladom



Založen: Sep 11, 2008
Příspěvky: 324
Bydliště: Prievidzsko

PříspěvekZaslal: út červenec 14 2015, 12:41    Předmět: Citovat

Nenutím tě vyhodit to, ale je na to třeba mnoho času. Zásadní rozdíl je, že 7106 v smd provedení má 44 nožiček a je čtvercový a ta kapka má 42 plošek a plošky mají tvar obdélníka. Takže se to nedá přímo přiletovat na plošky. Našel jsem obrázek na Ukrajině http://cxemu.te.ua/remont/424-zamina_ad_v_multimetri_testeri.html


7106.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  7106.jpg
 Velikost:  97.21 kB
 Staženo:  91 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
david69



Založen: Jan 04, 2007
Příspěvky: 410

PříspěvekZaslal: čt červenec 16 2015, 12:42    Předmět: Citovat

bohuzel mam klasicky IClko v DILu, smd 44QFN bych musel koupit,, tak jsem si vybral
multimetr v HADEXu za 300,-.... jako tester vyhovi, diky moc david
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vladom



Založen: Sep 11, 2008
Příspěvky: 324
Bydliště: Prievidzsko

PříspěvekZaslal: čt červenec 16 2015, 13:22    Předmět: Citovat

Když si otevřeš tu ukrajinskou stránku, je tam nabastlené i to DIL ICL. Ale nechce to jít přímo. Dej do gůglu sxemu.te.ua otevři stránku kterou najde a na ní dej hledat 7106. Je to tam pěkně i s obrázkama.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund