Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zajímavé zapojení s 12AT7 - ECC81
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Kaca



Založen: Nov 29, 2006
Příspěvky: 2813
Bydliště: Hadačka

PříspěvekZaslal: pá květen 11 2018, 15:25    Předmět: Citovat

Zdravím Vás po dlouhé době!
Tak jsem našel na netu co to je za věc. Popis je zde: https://www.soundonsound.com/reviews/squeal-killer
a ještě pár obrázků i se schématem. Z toho mě není jasné jak je na tom vstupu Lo řešená zem. Leda by krabička byla kovová ale to by stejně mělo být na schématu označené jako uzemnění ne? A potom to může být ještě nějaký úmysl ale z těch obrázků originálu je zřejmé že tam také není kostřící propojka. Tak co si myslíte?
Díky!



antifeedback 1.jpg
 Komentář:
 Velikost:  134.47 kB
 Zobrazeno:  93 krát

antifeedback 1.jpg



antifeedback 2.jpg
 Komentář:
 Velikost:  129.24 kB
 Zobrazeno:  111 krát

antifeedback 2.jpg



antifeedback 3.jpg
 Komentář:
 Velikost:  212.36 kB
 Zobrazeno:  97 krát

antifeedback 3.jpg



Killer 1.png
 Komentář:
 Velikost:  34.09 kB
 Zobrazeno:  120 krát

Killer 1.png



Killer 2.png
 Komentář:
 Velikost:  24.87 kB
 Zobrazeno:  167 krát

Killer 2.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: so květen 12 2018, 13:22    Předmět: Citovat

Přece 1.4. už bylo, ne?
Proč ten patent teda nevyzkoušíš ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kaca



Založen: Nov 29, 2006
Příspěvky: 2813
Bydliště: Hadačka

PříspěvekZaslal: so květen 12 2018, 13:33    Předmět: Citovat

Nebyl jsem si jistý hodnotama těch odporů. Teprve ve čtvrtek jsem našel ten plánek. Teď už na tom dělám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kaca



Založen: Nov 29, 2006
Příspěvky: 2813
Bydliště: Hadačka

PříspěvekZaslal: so květen 12 2018, 15:05    Předmět: Citovat

Tak prototyp je hotov ale vyzkoušet to mohu až v týdnu protože tady teď nemám na čem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: so květen 12 2018, 15:16    Předmět: Citovat

No a taky by mě zajímalo, proč to má být zrovna ECC81 a ne žádná jiná.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12339

PříspěvekZaslal: so květen 12 2018, 16:31    Předmět: Citovat

Co je ti na tom nejasné, sinclaire:
"...A good example is this: if you are playing a 59 Bassman RI and you like Sam Myers, start with a 12at7 and if
you like Rod Piazza then start with a 12ax7 ..."
.
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: so květen 12 2018, 18:14    Předmět: Citovat

Radši se nechám "překvapit", přestože nijak velký překvapení nečekám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31646
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so květen 12 2018, 20:24    Předmět: Citovat

Mně zvostává čistě fyzikálně záhadou, co jako tam ta elka reálně čuní. Má nažhavenou katodu, z ní uvolňuje elektrony, to znamená že má vůči mřížce nějakej tou emisí vzniklej potenciál. Katody jsou v podstatě zkratovaný na zem - a to jak stejnosměrně, tak střídavě. Pro signál to je v podstatě jen útlumovej "T" článek s hodnotama 68kΩ+68kΩ se středem uzemněným přes 820Ω v sérii přes kapacitu katoda-mřížka. Už jsem několikrát zmiňoval, NEJSEM fanda do lampiček, takže takhle nějak podobně bych si představil fungování FET tranzistoru, třeba nějakýho laterálu, kterej by ale měl připojenou jenom elektrodu Gate na signál a k ní uzemněnou v podstatě libovolnou z dvojice Drain-Source ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12339

PříspěvekZaslal: so květen 12 2018, 23:19    Předmět: Citovat

Já myslím, že sinclair to odhadl přesně na 1.4. s tím, že mezi napálenými je i patentový "úřad". Věta "It is to be noted that The Squeal Killer does not require an enclosure to be of a certain color." je snad dostatečným důkazem. Wink
p.s. Vždycky si vzpomenu na časopis Sdělovací technika, který ve svých aprílových číslech zveřejňoval podobné "vynálezy", např. nový způsob navíjení toroidních cívek překonáním trojrozměrného prostoru a mnoho podobných.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: ne květen 13 2018, 14:59    Předmět: Citovat

I v českých luzích a hájích se nacházeli lidé, kterým byl českým patentovým úřadem patentován nesmysl, evidentně neschopný praktické realizace. Je jich několik, o kterých vím a které mám dokonce i staženy na jednom starém, momentálně nefunkčním HD.
Mutace jednoho z nich, osazená čtyřmi KD503, napájenými napětím 90V a s udávaným výkonem 200W/4R se dokonce dostala až na barevnou titulní stranu AR. Jsem dneska na 100% přesvědčen, že byl autor dohodnutej s největším tehdejším doprodejcem KD503, že mu tím zajistí maximální odbyt. Už proto, že každý druhý sestavený exemplář shořel, každý z poněkud jiného důvodu, ale pokaždé bylo prakticky zlikvidováno celé polovodičové osazení. Autor je poměrně známou personou ještě z bývalého HiFi servisu Svazarmu, později i z nástupnické organizace, nazývané obecně Elektronika Praha.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9744
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: ne květen 13 2018, 15:30    Předmět: Citovat

Ekkar: Ještě za existence krysatcových stránek tam měl nějaký plánek - snad to byl oscilátor, nebo co - kde byla lampa pouze napájená "termoemisním napětím", který vznikalo mezi nažhavenou katodou a snad mřížkou. Nějak se tomu obvodu říkalo, ale jméno si už nepamatuju. Tudíž ten obvod výše postnutej by mohl čistě teoreticky být nějakým způsobem "paralelní ořezávač" nějakýho signálu pro docílení specifického zkreslení..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: ne květen 13 2018, 15:48    Předmět: Citovat

Ale i tak si neodpustím, při krásné neděli jednu maličkou jízlivost Very Happy
Že zrovna na takovouhle pičovinu nalítne úspěšný stavitel, zřejmě i dobře hrajících, elektronkových nástrojových aparátů nemalého výkonu - to mi hlava nebere.
Znám sice jednoho, který nemá absolutní potuchy o funkci elektronek, výstupních traf, korekčních obvodů a všeho okolo, ale výborně se zhostil stavby plně a výborně funkční kopie nikterak jednoduchého aparátu Mesa Boogie Dual Rectifier.
On sice neví, jak elektronka funguje, ale ví, že 12AX7 prostě zesiluje či obrací fázi /nejsem si jistej, že ví, co je obracení fáze Very Happy/ a že tahle další lampa je na ten a ten účel, todle trafo to celý napájí, tadle lampa a tydlencty diody to jaksi usměrňujou a potenciometry jsou dobrý na to, aby se to celý dalo uřídit Very Happy
Takže jo - i s touhle výbavou a megaeshopy za zády, lze celkem úspěšně postavit bezvadně funkční aparát. Nevím sice, jak potom autor konstrukce vysvětluje někomu znalejšímu, jaký kondenzátory použil v korekcích, jaký vazebáky a na jaký napětí, jestli má v g1 a g2 koncovek uhlíkový odpory apod. Ale jsem přesvědčen, že z toho vybruslil způsobem, podobným něčemu, jako "to víš, já jako muzikant všecko dělám tak ňák citem a podle sluchu"..Very Happy
Když jsem se ho při jedné rozpravě ptal, jakej má názor na 6550 - jestli je lepší z nich tahat výkon spíš proudem a do nižší Raa, nebo vyšším napětím, menším proudem a do vyššího Raa - tak na mě fakt čuměl, jak na obrazek_cenzura. Natvrdo a celkem bezelstně se optal, o čem to mluvím Very Happy Tak jsem si moh vybrat - buď je to póza, anebo o tom opravdu nic neví.
Tož tak asi. Jak píšu, on nemá sebemenší potuchy, jak který komponent interně funguje - on jen ví, k čemu je nejlíp použitelnej.
Když k tomu připočteme ještě velmi dobrý fungování pravidla "čím blbější sedlák, tím větší brambory", tak i takoví lidé se pak mohou klidně stát celebritami v oblasti tuningu nástrojových aparátů, jejich individuálních zvukových úprav, nebo přímo zákaznických staveb na míru konkrétním muzikantským veličinám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: ne květen 13 2018, 16:24    Předmět: Citovat

Artabane, nic proti - ale Ty určitě budeš vědět, jak funguje např. trioda ve všech 3 druzích zapojení. A určitě víš i to, co se v triodě děje při jejím nažhavení, ale s katodou blízko potenciálu země a zcela bez Ua..

Na téma principu funkce elektronek a velmi pochopitelného popisu funkce jednotlivých druhů elektronek jsem už před mnoha lety sepsal nejspíš celkem stravitelný článek /dosud zřejmě visí na Aldaxu/.
Mám jeho originál, ještě bez chyb, později v článku způsobených převodem do .html a možná by nebylo od věci jej pověsit i sem, na EB.
Ten článek má i celkem rozsáhlé pokračování, je rozsáhlejší, než jeho první, zveřejněná část. Psal a dával jsem jej dohromady na laptopu, ležíce ve špitále. Tam už je i popis konkrétních zapojení s elektronkami a rozbory jejich vlastností. Mj. se tam dlouze věnuju i zajímavému tématu, jak obejít nutnost použití výstupního transformátoru, protože jsem jedno z takových, ne zcela běžných zapojení sám realizoval.
Takže jsou tam fotky, upravené schéma i popis jeho skutečně excelentních vlastností "z první ruky". K mé škodě jsem to hned nevytiskl a v laptopu se nedlouho po návratu z lazaretu posral HD a všecko důležité je tam dosud uvězněno. Včetně pokračování článku o výkonových tranzistorech.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9744
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: ne květen 13 2018, 16:44    Předmět: Citovat

sinclair:
Co říkáš na tohle:
https://www.radiomuseum.org/forum/tubes_operating_without_anode_supply.html
Obvod který jsem měl původně na mysli měl být nějaký demonstrační. nějak se to jmenovalo. Praktické využití to snad ani nemělo. Jinak kdysi se o "termoemisním generátoru", kdy byla katoda žhavená z vnějšku zdrojem tepla vážně uvažovalo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: ne květen 13 2018, 16:54    Předmět: Citovat

Už bys za dobu, co se na EB potkáváme moh vědět, že se vyloženýma pičovinama fakt nezabývám. Věřím, že je spousta lidí, co maj hovno co na práci a tak se věnují i takto obskurním oborům, ale já mezi ně nepatřím. Troufale se zkouším řadit k technikům - tedy lidem s objektivním a technickým myšlením Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.27 sekund