Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zapnuto/vypnuto jedním tlačítkem (pajc)
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Zapojení ze šuplíku
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9743
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: so květen 23 2015, 17:26    Předmět: Zapnuto/vypnuto jedním tlačítkem (pajc) Citovat

Kdo má zájem odskoušet tohle zapojení. Původně bylo použito v LEDbaterce s rádiem. Možná bude potřeba "poladit" kapacity kondenzátorů, protože jejich kapacita byla změřena v osazeném stavu (SMD).
Jedním stiskem tlačítka zapne a druhým stiskem vypne. Po připojení napájení je ve vypnutém stavu..



zapinani_vypinani_tlacitkem.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  zapinani_vypinani_tlacitkem.png
 Velikost:  18.95 kB
 Staženo:  163 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
milous2



Založen: Jun 29, 2011
Příspěvky: 791
Bydliště: u Kolína

PříspěvekZaslal: st květen 29 2019, 13:14    Předmět: Citovat

Zdravím. Než začne někdo řvát,že reaguji na vlákno 5.let staré,chtěl bych poznamenat,že docela nedávno (letos,před měsícem ?) zde někdo uveřejnil zapojení,které sem vracím. Stihl jsem si jej zkopírovat. Kdo jej sem postnul si již nepamatuji Embarassed Jistě si ho autor pozná a přihlásí se k němu?Dávám to sem jelikož je celé fórum nějak záhadně pročištěno od starších příspěvků a spoustu věcí nejde zpátečně dohledat a může se někomu hodit? Taky bych chtěl vědět zda ono zapojení někdo odzkušel? Mám v úmyslu to zkusit v "dohledné době postavit", a tak dotaz zní: Zkoušel to někdo? Děkuji.
Zde tedy to schema a můj soukromý zkušební návrh pcb. Kdyby někdo znalý hodil do placu lepší a co nejmenší (pro klasické vývodové součástky)byl bych vděčný.Díky.
Edit. Před odesláním mého příspěvku se mi schema kolegy nezobrazilo ???
Celé je to divné? Zobrazení se ukáže až po přihlášení. Som z toho volaky zmetěný Laughing



Plošáček spínače led.JPG
 Komentář:
 Velikost:  17.45 kB
 Zobrazeno:  53 krát

Plošáček spínače led.JPG



zapinani a vypinan tlacitkem ošlehnuto z LED svítilny.JPG
 Komentář:
 Velikost:  35.18 kB
 Zobrazeno:  64 krát

zapinani a vypinan tlacitkem  ošlehnuto z LED svítilny.JPG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: st květen 29 2019, 14:25    Předmět: Citovat

Ty tranzistory jsou možná až zbytečně výkonné. Rejžák pro stejný účel a až 10 ledek používá 3904/3906. To jsou dnes možná nejlevnější tranzistory na světě, s ohledem na objem výroby. Poměrem cena/výkon jednoznačně a rejžák tohle ví Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
milous2



Založen: Jun 29, 2011
Příspěvky: 791
Bydliště: u Kolína

PříspěvekZaslal: st květen 29 2019, 22:44    Předmět: Citovat

Tak a je odzkoušeno. Nedalo mi to a odpoledne jsem to postavil. Funguje ! Děkuji za uveřejněné schéma. Chtěl bych tím nahradit vypínače v několika Led svítilnách co mám doma a odstranit tak nepříjemné poblikávání způsobené na kontaktech vypínačů. Je to protivný jev, který mi neskutečně vadí.
No, ta záhada, že se mi nezobrazuje obrázek schématu od Artaban001 a ani mé ,bez přihlášení, stále trvá ! Jak na noťasu s XP,tak na tabletu i na synovo PC s win7 ? Zastaralý prohlížeč ? Či co to může způsobovat? Dále jak jsem uvedl v předchozím, nezobrazuje se mi u některých uživatelů starší příspěvky,pouze první stránka a na dalších se zobrazí, že není nic jiného k zobrazení. Zkrátka dějí se věci.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
breta1



Založen: Sep 09, 2005
Příspěvky: 3488

PříspěvekZaslal: čt květen 30 2019, 9:18    Předmět: Citovat

Na podobné věci používám modul TTP223 (EBAY)
Rozměr jen 11x15mm.
Při 3V má klidový odběr 5uA, výstup do zkratu dá 15mA.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
milous2



Založen: Jun 29, 2011
Příspěvky: 791
Bydliště: u Kolína

PříspěvekZaslal: čt květen 30 2019, 10:56    Předmět: Citovat

To: breta1 Díky za tip!!!
Po zadání označení mi vyskočilo několik nabídek viz třeba zde:
https://arduino-shop.cz/arduino/1402-ttp223-kapacitni-dotykovy-spinac-tlacitko-self-lock-modul-pro-arduino.html?gclid=EAIaIQobChMIva2A4PfC4gIVEeR3Ch2tDwsNEAQYAiABEgJmifD_BwE

Omluva,zkrátit název odkazu jsem se ještě nenaučil.I když seriál na to téma tu již proběhl Laughing
Jinak výše popsané zapojení nebere v nečinnosti nic,žádný proud se nekoná a zatěžovat proudově, jsem to ještě netrápil. Taky na to dojde. Podle hodnot použitých tranzistorů,by to "něco"mohlo zvládnout? Nechtěl jsem to odkouřit hned v "záběhu" Laughing Těší mě,že to funguje jak je uvedeno.Ta moje prvotina pl. spoje je jen zkušební verze a chtěl bych ji samosebou zmenšit na minimum.Problém je,že SMD montáž nedám (pro oči) a navíc dle Tvého tipu se jistě půjde něco v mini provedení, dát koupit?
Zároveň jsem si při výrobě pcb,potvrdil zkušenost,teď honem nevím uživatele Embarassed ,který zde také poměrně nedávno uveřejnil značku lihového popisovače,kterým maluje plošáky,a potvrzuji,že v leptací lázni mnou užívané,tedy peroxid + kyselina solná,se vzorec ani náznakem nepodleptal,natož neměl nějakou snahu se reakcí v lázni narušit. Omýt jsem ho musel hadříkem napuštěným acetonem (byl nejblíže). Myslím,že trubičkové pero se u mě stává minulostí,po této první zkušenosti. Prvně v životě jsem neměl zlemtané rty od profukování zmíněného pera Laughing
Zdravím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9743
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: čt květen 30 2019, 11:30    Předmět: Citovat

trubičkovým perem jsem dělal plošňák jednou v životě - kalafuna v lihu, obarvená čeveným barvivem. V tom trubičkovým peru - ty násadkový - býval takový drátek, kterým stačilo občas zahýbat a to pero bylo průchozí po celou dobu.
Později bylo pro mě jednodušší používat lihovky a ještě později mě postačila metoda dělících čar pomocí šroubováku a frézy.
Jinak k tomu mýmu zveřejněnýmu zapojení - bylo obsažený v nabíjecí LED svítilně z Lídlu, proto je originál 100% funkční.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
milous2



Založen: Jun 29, 2011
Příspěvky: 791
Bydliště: u Kolína

PříspěvekZaslal: čt květen 30 2019, 13:06    Předmět: Citovat

To:Artaban001 Pochvala za "zpětné inženýrství" s hvězdičkou !
No a kde je drátku z pera konec ? Znám,pochopitelně. Zde u nás bývala drogerie,říkali sme ji "u Rambouska",to podle vedoucího oné prodejny. Ten chlap uměl sehnat co se dalo! Jelikož to nebyla obyčejná drogérka,ale od všeho něco,ty trubičkové pera jsem míval od tam tud a snad všechny rozměry. Zbyly mi dvě. Používám nitro barvu,naředěnou tak aby se jen doplňovalo a malovalo. Význam drátku znám,ale té barvě vadil. No každý má svou zkušenost jak se mu nejlépe tvoří. Když sem byl pomalý,hold jsem musel profukovat Embarassed Zrcadlo v dílně není a tak až když jsem vešel domů,hned věděli,že jsem zase kreslil. Laughing
Po včerejšku bude chvíli klid,plnidla mám dostatek. Ten fix jsem našel :



FIX na pl.spoje.JPG
 Komentář:
 Velikost:  54.21 kB
 Zobrazeno:  68 krát

FIX na pl.spoje.JPG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9743
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: čt květen 30 2019, 14:37    Předmět: Citovat

Já znám trubičkový pera takový, co se strkaly do plastových násadek. Dalo se tam strkat i to klasický pero, co se muselo namáčet do lahvičky z inkoustem - neříkalo se mu náhodou redist pero?
Do tech trubičkových per se káplo pomocí vršku od lahvičky pár kapek a malovalo se. V těch trubičkách byl drátek, kterej byl nahoře zaklesnutej do držáku (kovová část, co se zastrkovala do plastový násadky)a druhý konec volně trčel - asi necelý milimetr - z trubičky. Malováním se hýbal a tím udržoval průtok inkoustu. Občas to chtělo s tím zakvedlat ručně a pak spodek otřít hadříkem - dělával jsem s tím protokoly do "měření" v dobách mého studia na SOUE. Později jsem od známýho dostal profi balíček, kde bylo tohle trubičkový pero, jedna lahvička z modrou tekutinou na čištění plošných spojů a druhá lahvička z červeně obarveným roztokem kalafuny v lihu. Nevým, který podnik to produkoval pod názvem "sada pro kreslení plošných spojů"
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
patrikvarga



Založen: Apr 24, 2007
Příspěvky: 1118

PříspěvekZaslal: čt květen 30 2019, 14:38    Předmět: Citovat

Ten fix nevydrží HCl + H2O2.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
milous2



Založen: Jun 29, 2011
Příspěvky: 791
Bydliště: u Kolína

PříspěvekZaslal: čt květen 30 2019, 14:45    Předmět: Citovat

patrikvarga napsal : " Ten fix nevydrží HCl + H2O2. " Question Question Question

Co mi to chceš namluvit ? Snad vím v čem leptám ! Drží jak "přibitý" !!!
Leptat se zřejmě musí umět ! Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
milous2



Založen: Jun 29, 2011
Příspěvky: 791
Bydliště: u Kolína

PříspěvekZaslal: čt květen 30 2019, 15:03    Předmět: Citovat

Na téma trubičkového pera zde bylo v minulosti napsáno dost. Třeba zde:
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=64218&postdays=0&postorder=asc&start=30
Plastovou násadku si nepamatuji,Používal jsem zničený štětec na vodovky.Amputací štětin z kovové části štětce mi vznikla kovová násadka odolná acetonu. Držátko kalíšku tr.pera tam krásně drželo,stačilo vsunout do vzniklého "kráteru" po štětinách,kulatého štětce.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dobrman



Založen: Aug 12, 2012
Příspěvky: 1511
Bydliště: J H

PříspěvekZaslal: čt květen 30 2019, 15:07    Předmět: Citovat

Artaban001 napsal(a):
...... Nevým, který podnik to produkoval pod názvem "sada pro kreslení plošných spojů"


Centropen - Centrograf, ještě to mám někde založený.... Smile

_________________
........Nedůvěřuji velbloudům a obecně nikomu, kdo dokáže týden nepít........
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31641
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt květen 30 2019, 16:26    Předmět: Citovat

Ten drátek v trubičce byl kvůli tuši, kterou se finálně vytahovaly výkresy na pauzák. Trubičkový pera měly právě pro různou šířku čáry odstupňovaný průměry a drátek uvnitř trubičky spolu s povrchovým napětím tuši (tuše?) způsoboval, že tou trubičkou tuš volně nevytekla, ale právě jen na šířku toho zabroušenýho ústí trubičky se rozlila jen v momentě dotyku s papírem. Pro lihový a acetonový roztoky na kreslení DPS bylo někdy lepší ten drátek vyjmout - ale jen po vyzkoušení, některý roztoky obzvlášť ty řidší naopak bez drátku dělají kaňky stejně jako je dělala bez drátku tuš. Inženýrský rýsovací soupravy s plnicíma agregátama a výměnnýma hlavama prodával Koh-I-Noor Hardmuth v 80. letech stejně jako o 10 let dřív západoněmeckej Faber-Castell a jim podobný firmy. Sám mám jednu takovou ještě schovanou, na študiích jsem ji při technickým kreslení používal a docela fest s ní před ostatníma "honil vodu" - právě proto, že oni ještě rýsovali trubičkáčema v násadce. Několik roků po nás tyhle rýsovací sady nahradily tenkohrotový vytahovací fixy a nakonec rysy na pauzáku zanikly úplně - dnešní adepti inženýrskýho kreslení už jinak, než nějakým "CADem" rýsovat neumějí ...

Tolik k perům trubičkovejm - vejš zmíněný REDIS-PERA jsou něco trochu jinýho. Jsou to v principu stejný ocelový "násadkový pérka s hrotem rozděleným "spouštěcí štěrbinou" úplně stejně jako pérka na obyčejný psaní, ale sám hrot je rozšířenej do plošky, která zase má kalibrovanej průměr. Redis-péra sloužily k popisování a vytváření čar tak širokejch, že už na ně obyčejný trubičkáče nestačily. Při používání se nenamáčely do inkoustu nebo tuše jako psací pérka, ale barvivo se do nich "plnilo" do klínku mezi vlastním psacím pérem a přítlačným pérkem nacvaknutým shora, protože spotřeba na jednotku dýlky čáry je u nich samozřejmě vyšší než u běžnýho psacího péra, který nechává stopu širokou jen asi 0,2mm - redis-péra se pokud vím vyráběly až do průměru "psacího terčíku" kolem 5mm ...

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kbulda



Založen: Oct 23, 2007
Příspěvky: 1519
Bydliště: u Mělníku

PříspěvekZaslal: pá květen 31 2019, 19:52    Předmět: Citovat

https://www.google.cz/search?q=redispero&client=opera&hs=1ip&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiZ-MPut8biAhXFKFAKHTcmBL4Q_AUIECgB&biw=1087&bih=688&dpr=1.13
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Zapojení ze šuplíku Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.22 sekund