Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Elektrovibrační jev
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: ne květen 24 2015, 12:42    Předmět: Citovat

7555 dá pri 6V napájaní cca 1,2...2mA do výstupu.
Tranzistor v spínacom režime pri Ic=180mA potrebuje do báze ±1/10 ( β=10) kolektorového prúdu t.j cca 18mA.
Toľko 7555 nedá
Pri bipolárnej 555 by bolo potrebné do báze tranzistora dať cca 220...270Ω.

Čas T1(otvorenie tranzistora) treba spočítať podľa hodnoty indukčnosti:

T1=L*I/U
I=0,180A
U=6V(5,6V)
L= ? H

Minimálny čas T2 (zatvorený tranzistor) závisí od veľkosti výstupného napätia, alebo inak...až do vyžiarenia naakumulovanej energie do záťaže.

U1*T1=U2*T2

Opakovacia frekvencia by mala byť blízka, alebo väčšia ako f=1/(T1+T2)
Pri vyšších frekvenciách sa jadro bude presycovať a prúd kolektorom tranzistora bude prekračovať Icm tranzistora 2N5551 (200mA).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3123

PříspěvekZaslal: ne květen 24 2015, 12:46    Předmět: Citovat

To zapojení 555 s proměnnou střídou je pěkné, ale na 60Hz a 3V, podle zadání, navíc s jedním tranzistorem vám to do trafa nebude fungovat.

To je hodí na regulaci otáček ss motorku
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Tanvald



Založen: Apr 01, 2015
Příspěvky: 19

PříspěvekZaslal: ne květen 24 2015, 13:35    Předmět: Citovat

Díky moc,

ta 7555 podle všeho opravdu nepůjde, bohužel jsem zjistil, že to s 555 nefungovalo, protože je zřejmě poškozená (z předchozích jiných pokusů Very Happy )
Takže si zítra skočím koupit 555 a celé to vyzkouším.
V simulaci (555) prochází bází cca 18mA, což 7555 neudělá, takže to by mělo být ono.
Ještě mě napadlo nahradit tranzistor nějakým logickým MOSFETem, který by teoreticky mohla ovládat i ta 7555.



boost-converter-cct03.gif
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  boost-converter-cct03.gif
 Velikost:  14 kB
 Staženo:  42 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1333
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: ne květen 24 2015, 17:08    Předmět: Citovat

S 3V napájení s MOSFETEM asi neuspěješ,s 5V už by se něco pro tyhle proudy našlo,hledej s otvíracím napětím pod cca 3V a Udsmax cca 200V.
S tou 555 si kup také nějakou rychlou diodu,třeba BAV20,BYV26C,SF14
apod.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Tanvald



Založen: Apr 01, 2015
Příspěvky: 19

PříspěvekZaslal: ne květen 24 2015, 18:41    Předmět: Citovat

Super, díky!

Přihodím si k tomu i BS107, snad parametry vyhovuje.
Ale podle mě to už bude fungovat, i s tím 2N5551, když budu mít konečně funkční 555.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1333
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: po květen 25 2015, 5:59    Předmět: Citovat

BS107 nevyhoví,má příliš velký odpor sepnutého kanálu. Vezmi raději něco
v pouzdře TO220,třeba nějaký IRF... A těch 555 si kup více,myslím že
budeš nakonec potřebovat v zapojení dva,ale to uvidíš.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Tanvald



Založen: Apr 01, 2015
Příspěvky: 19

PříspěvekZaslal: út květen 26 2015, 17:45    Předmět: Citovat

Tak vyzkoušeno s novou 555 nastavenou na 10% délku pulzu, 127 Hz. Odpor na bázi vyzkoušeno 100-1000 Ohmů, bez změny na výstupu.
Výstup 18 V, napájení 6,5 V.
Tranzistor 2N5551, dioda SF14

Ty simulace jsou nepřesné, nebo nevím, v čem je chyba.
Mělo by to dávat 120 V...



kj.PNG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  kj.PNG
 Velikost:  47.79 kB
 Staženo:  31 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1333
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: út květen 26 2015, 19:53    Předmět: Citovat

Nepropadej beznaději, když jsem kdysi já pesimista dělal ve vývoji, dopadlo to často hůř než jsem si myslel Very Happy .
Každý simulátor je tak dobrý, pokud někdo nezmrší vzorečky, což zde neočekávám, jak dobrá jsou data. Falstad používá úplně jednoduché modely součástek, takže je potřeba výsledky z tohoto pohledu přezkoumat, ale pořád je to lepší, než řešit nějaké soustavy diferenciálních rovnic, či matice o xyz prvcích růčo, jako kdysi - proto jsem ti psal, ať počítáš s tak 50% ze simulátorem vypočtené hodnoty, možná optimisticky.
Příčinou tvého nezdaru je pomalé zavírání tranzistoru /v simulaci se počítá s časem rozepnutí 0 /, kdy se naakumulovaná energie tlumivky namísto do kondu na výstupu ztrácí v polouzavřeném tranzistoru. Jaká část, to závisí hlavně na tranzistoru a jeho buzení. Částečnou roli hraje i ss odpor tlumivky a zde trošku i vlastnosti diody a kondu na výstupu.
Samotný 555 není z hlediska rychlosti žádný zázrak /nějaké desetiny µs na hranách určitě budou/ a tranzistor 2n5551 je určen především pro hv zesilovače, takže Millerova kapacita koná své a on se při zavírání "courá".
Ideální je pro tato zkoumání osciloskop, koukneš na hranu a vliv úprav v zapojení hned vidíš. Když jej nemáš, je přibližným vodítkem třeba stř. hodnota napětí na výstupu, měřená voltmetrem.
Jak tomu pomoci ? 1. Spínací tranzistor místo "lineárního". Nejsem si jist, že pomůže MOSFET, ten má kapacity ještě větší a vyžaduje opravdu tvrdé buzení - honíme tu tak mikrosekundové časy při předávání energie z tlumivky.
2. Zmenši kond na výstupu třeba na 22n, stejně potřebuješ stř.napětí a ne ss.
3. Zvětši tlumivku, třeba na 10mH.
4. Pohraj si se změnou délky pulzu z 555.
5. Paralelně k odporu v bázi zkus připojit sériově zapojený odpor 33R s kondem třeba 220n, mezi bázi a emitor obráceně polovanou rychlou diodu.
Blokování napájení máš doufám vyřešeno. Jo, a ještě prosím, co je to za typ kondu na výstupu, blokování napájení a typ tlumivek, co máš.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Tanvald



Založen: Apr 01, 2015
Příspěvky: 19

PříspěvekZaslal: út květen 26 2015, 20:41    Předmět: Citovat

Ještě si s tím budu muset pohrát, ale zdá se, že stačilo zvýšit napájecí napětí na 9 V. Teď to dělá 160 V a proud jen 30 mA! Jen ta (10mH) tlumivka bzučí, tak snad je to v pořádku (nepřehřívá se, to ne. Tabulkově je na 90 mA). Tlumivky mám tyhle: http://www.gme.cz/tlumivka-radialni-09p-103j-fastron-p611-066
1.5 mH (naměřil jsem jí 1.6), 2,2mH, 10mH.

Blokování mám 470 uF na zdroji a 10n na GND a Vcc nožičkách 555. Prosím tě, k čemu přesně to blokování slouží? Idea


Pesimismus je strašná věc
Very Happy Obzvlášť, když se GM rozhodne připravovat objednávku místo jednoho dne celý týden! Nakonec jsem tam musel zajet a koupit nějaké ty 555 přímo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1333
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: út květen 26 2015, 21:24    Předmět: Citovat

Ach jo, ty výzkumníku, to sis nevšiml v katalogu, že ta tlumivka má ss odpor 35Ω, krát třeba šp.proud 0,2A, to je úbytek napětí 7V, tak co zbyde na tu indukčnost - houbelec. Hledej rozměrově větší s tlustším drátem tak, abys úbytek podstatně snížil - 5-10x.

Blokování - najdi si něco o IO a tam se dozvíš, proč na nožičkách, dal bych ale keramiku tak 47-100n. Přes ten elyt se kromě jiného uzavírá ten vybíjecí proud tlumivky, takže ne někde v dáli na zdroji za kilometrem drátů, ale mezi +přípojem tlumivky a uzlem mínusu emitor/ výst.kond.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Tanvald



Založen: Apr 01, 2015
Příspěvky: 19

PříspěvekZaslal: pá květen 29 2015, 0:02    Předmět: Citovat

Díky moc za rady!

Už se po nějaké tlumivce sháním.
Ještě bych měl otázku: pokud bych spínal tranzistorem (bipolárním nebo unipolárním) o dost vyšší napětí, než na které je stavěný, ale proud by byl nízký, stalo by se něco?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7895
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: pá květen 29 2015, 0:53    Předmět: Citovat

Oh, to není čitelné. http://www.ebastlirna.cz/modules/Forums/files/nastaven__st__dy_a_mezery_590.jpg
Raději takhle prosím. V malování převedeme na černobílý rastr a potom do png.



AR B 5 - 1994 bw.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  AR B 5 - 1994 bw.png
 Velikost:  214.97 kB
 Staženo:  32 krát


_________________
01 02 03
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1333
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: pá květen 29 2015, 6:22    Předmět: Citovat

Vhodné tlumivky v v GM mají, můžeš mít i z těch 2x....,prostě zapojíš jednu půlku. Rss tak do pár ohmů max.
Co se týče tranzistoru, máš asi na mysli ne spínané napětí - to je napájecí - ale napětí na výstupu. Blahopřeji, právě jsi vymyslel jednoduchý zkoušeč průrazného napětí tranzistoru Uce max ! Nebude-li energie v tlumivce příliš velká, dojde po překročení napětí k jeho průrazu při rozepínání, a vlastně ti to bude stabilizovat max.napětí na výstupu Very Happy . Bude-li energie větší, než stačí čip tepelně rozptýlit, dojde k tzv.druhému průrazu, tj.pro tebe zkrat na zdroji, trochu čoudu a výměna tranzistoru. Určitě se to pozná Very Happy .
Proto to chce tu regulaci střídy a začít s velmi malou délkou budícího pulzu, pomalu trimrem zvětšovat, a měřit výstup. Jako ochranu si můžeš na výstup zapojit nějakou 5W zenerku, jejíž napětí zvolíš dle max.povoleného napětí tranzistoru - nebo víc zenerek do série, ale levnější je koupit si kloudný tranzistor..

To Hydrawerk - omlouvám se, jsem zvyklý honit to přes JPEG Resampler a ten mám nastaven na 100k, tady je to málo.

Z tranzistorů, které mají v GM, bych si já vybral TIP48.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Tanvald



Založen: Apr 01, 2015
Příspěvky: 19

PříspěvekZaslal: pá květen 29 2015, 17:07    Předmět: Citovat

Díky!

Já měl na mysli spínané napětí (napětí zdroje). Kdybych chtěl spínat třeba 3000 V, ale o malém proudu. Díval jsem se na tranzistory a většinou mají max 1 kV a jsou pro ohromný proud, takže by mě zajímalo, co by se stalo, kdybych spínal 1kV+ např. tranzistorem, který má max napětí kolektor-emitor nebo drain-source třeba 200 V.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3123

PříspěvekZaslal: pá květen 29 2015, 17:31    Předmět: Citovat

tři SU161 do série Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 3 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.20 sekund