Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Úprava PC zdroje na 12 až 20 V / 45 A + zkratová ochrana
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3124

PříspěvekZaslal: st listopad 18 2015, 13:56    Předmět: Citovat

Dost zřejmě v tech zdrojích nefunguje STBY zdroj a proto nejedou.

Odpoj STBY zdroj a přes diodu přiveď napětí na pin 12 TL494. Anodou ji zapoj na anodu dvojité usměrňovací diody v sekci 12V ( na konec vinutí trafa ) a katodou v sérii s odporem 22 ohm na pin 12 TL494, filtrační kondenzátor na pinu 12 nech. Z báze jednoho nebo obou tranzistorů C945 u malého trafa dej na kostru 1k5.

Mezi bázi a kolektor spínacich tranzistorů na primární straně dej odpory M33.

Zapni do zásuvky a zdroj se rozjede, další pokusy můžeš podle schémat, které jsem tu dal ( změna napětí, zdroj proudu, omezení proudu, zkratová ochrana bez nutnosti restartu )


Naposledy upravil samponek dne st listopad 18 2015, 14:43, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33945
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: st listopad 18 2015, 14:00    Předmět: Citovat

rob_brno napsal(a):
Na kastli je přidělán malý modul s civkou a kondy(viz.obr.). To je pasívní PFC?

Nie, to je len pridavny filter.
Pasivne PFC je velka a tazka tlmivka, tento zdroj ju nema.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3124

PříspěvekZaslal: st listopad 18 2015, 14:30    Předmět: Citovat

Při zkratování žárovky se nic nestane, po odpojení zkratu začne zase blikat. ( pro málowattážní žárovku vyházet kondy ze sekundáru, nechat jen jeden aby zhasínala rychle. U silných to může zůstat tak. )

( může blikat i podle hudby )



Blikač na autožárovky z PC zdroje.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Blikač na autožárovky z PC zdroje.jpg
 Velikost:  133.64 kB
 Staženo:  228 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rob_brno



Založen: Oct 12, 2012
Příspěvky: 209

PříspěvekZaslal: ne listopad 22 2015, 18:56    Předmět: Citovat

Našel jsem u Danyka tohle schéma http://danyk.cz/s_atx01ae.png , které mě příjde celkem podobné mému zdroji(3xtrafo, 2xreference TL431, 1xoptočlen a IO7500 a LM339). To napájení z 12V sekundáru ve schématu už je(tedy pokud odpovídá schéma mému zdroji - ověřím). Podle toho schématu tam jsou už i odpory přizemnující báze tranzistorů(tedy jen 1k - R64 a R66).
Takže by tedy mělo k naběhnutí zdroje stačit jen přidání odporů M33 ke spínacím tranzistorům(tranzistory se tím samy rozkmitají)?

Tak potom co ověřím, že zdroj naběhne i bez zdroje standby, bych zdroj upravil podle přílohy s tím, že se skoro polovina věcí dá vyházet. Teda IO 7500 bych nechal a dobastlil tu zpěnou vazbu. Signál pro omezení proudu bych vzal ze středu trafa(jak jsi psal), ve schematu jsem označil šipkou.



uprava.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  uprava.png
 Velikost:  99.23 kB
 Staženo:  301 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3124

PříspěvekZaslal: po listopad 23 2015, 10:41    Předmět: Citovat

Přizemňující odpory v bázích tam musí být, aspoň jeden, aby se to rozběhlo.
Odpory M33 způsobí, že se to samo rozkmitá, trochu napětí se objeví na škrtících tranzistorech u TL494 a ty odpory 1k trafo hned nabudí a TL494 ho zaškrtí.

Proto když to po úpravě ( s děličem do pinu 15 ) zapneš zkratovaný do zásuvky, tak se nic nestane a až to uvolníš se to teprve rozjede. ( to způsobí odpor 33k mezi 15 a 14 )
Odpory 33k, 2k2 a 470 ohm jsou na sobě závislé, na pinu 15 musí být v chodu zhruba 5V, při zkratu na pinu 15 poklesne napětí a tím se to zastaví, nebo z pinu 16 začne omezovat proud, když to není úplně zkratovaný. Odporem 6k8 se natavuje maximální proud ( čím menší, tím míň Ampér, 6k8 je na plný Ampéry )

339 nemusíš úplně vyhazovat, dá se využít jako napěťový komparátor třeba na porovnávání napětí mezi vstupem a výstupem výkonového zesilovače, nebo s termistorem. Když potom zesilovač zkratuješ na výstupu, zdroj to ihned odpojí a nelítají jiskry. ( rozlišuje to mezi zapojenou zátěží a úplným zkratem )

Do pinu 4 TL494 můžeš potom zapojit přes diody víc komparátorů, které to zastaví a zase uvolní. Kondík mezi pinem 4 a 14 dělá plynulý rozběh ( z pinu 4 je na zem nabíjecí odpor třeba 10k )

6k8 rozhoduje kolik nejvíc Ampér může téct do výstupu, úplným zkratem neteče nic, ale studenýma autožárovkama ano, i když jich je moc tak se rozsvítí. Když jich je úplně moc, rozsvítí se o něco pomaleji a s každou další připojenou se už zdroj zastaví, nebo s moc žárovkama po zapnutí do zásuvky nerozjede.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3124

PříspěvekZaslal: st listopad 25 2015, 9:53    Předmět: Citovat

Kondík co máš domalovaný na konec vinutí trafa by ho zkratovával.
Musí být až za diodou a odporem R68 - u pinu 12.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rob_brno



Založen: Oct 12, 2012
Příspěvky: 209

PříspěvekZaslal: st listopad 25 2015, 20:27    Předmět: Citovat

Díky za komentář, zatím jsem se k ú/opravě nedostal(dodělal jsem si světlo LED na ekolo). Ale aspon jsem zdroje proměřoval a napájení io 7500 z 12V sekundáru má, ale až z finálního výstupu 12V vedoucí k matherboardu přes diodu, ale bez odporu 22R(k čemu tam vlastně je, jako ochrana při zkratu?). Rovněž tam v realu schází ty odpory 1k5 přizemnující báze tranzistorů.

Dál jsem zjistil, že v těch všech zdrojích odešly vždy(4 jsem rozkuchal) stdby zdroje, v jednom ustřelila hlava tranzistoru Q4, ve všech se úplně rozdrolil keram. kondenzátor na primáru stdby zdroje, takže to vypadá na systemovou vadu alias kurvítko.

Ještě mám dotaz k dimenzování hlavního trafa, jaký proud se ze sekundáru dá tahat? Díval jsem se, že trafo má snad ty střední cívky(+/-5V) vinuté 4-ma drátama paralelně, kdežto ty krajní(+/-12V) jsou vinuté jen 2-ma. Mám v plánu ještě dělat nabíječku z FVE s max.napětím 30V splnou zátěží 12A, ale myslím si, že to právě ty krajní cívky nedají.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3124

PříspěvekZaslal: st listopad 25 2015, 20:33    Předmět: Citovat

Krajní cívky dají i 20A, samozřejmě na chvíli.
Diodu zapoj z vinutí trafa, jinak úprava ztratí některé dobré funkce. Na TL494 musí zůstat napájení i když je výstup zkratovaný.
Do trafa prosakují velmi krátké impulzy, to pro napájení TL494 stačí, ale zkratem na výstupu proud neteče.
Odpor 22Ω tam je místo tlumivky.
Když budeš mít málo proudu zapoj potom dva, tři zdroje paralelně, proudovka si to už rozdělí, nastav na všech zhruba stejné napětí. Při paralelním spojení stejně jede vždy jen jeden zdroj, ostatní se přidají až v zátěži.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6082
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: čt listopad 26 2015, 12:42    Předmět: Citovat

Malý tráfka, jak sem dával samponek fotku, EI-33, nebo ER-35 mají 12V vinutí jen 1x 0,75mm.
Mám tu ER-35ATX, má to primár 18z+18z 0,45mm a sekundár 4z+3x3z+3x3z+4z 0,75mm.
Jádro ER35 - 1/2 a I sloupek
http://ferroxcube.home.pl/prod/assets/er35.pdf
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3124

PříspěvekZaslal: čt listopad 26 2015, 12:50    Předmět: Citovat

Na fotce jsou EI40 a nějaké ER35
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6082
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: čt listopad 26 2015, 13:46    Předmět: Citovat

http://www.ebastlirna.cz/modules/Forums/files/zdroj_22v_40a_502.jpg
Kromě minimálního průřezu jádra a drátů tam nejsou dodrženy povrchové vzdálenosti pro síťové napětí.
Izolace drátů je 2x lak.
Na nějakej měnič pro autozesilovač z 12V to ale nevadí Smile
http://320volt.com/en/ei33-trafo-kullanarak-dc-dc-konvertor-200w-2x30v-sg3524-sg3525/
Jak by mělo vypadat trafo z 300W zdroje je zde
http://www.sg.com.tw/ATX/data/ATX_half%20bridge.pdf

V PC zdrojích jsou někdy také jednočinné propustné měniče, ty mají trafo s jinými poměry.
https://www.rom.by/files/sparkman_sm-400w_v1.1_0.pdf
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rob_brno



Založen: Oct 12, 2012
Příspěvky: 209

PříspěvekZaslal: so listopad 28 2015, 10:27    Předmět: Citovat

Tak jsem to přepájel podle doporučení, navíc jsem přerušil přívod kladného napětí k primární straně tráfka stdby zdroje(byt je tam pár součástek vyhořelých). Mezi 5V a zemí má zdroj zátěžový odpor 25R a pro jistotu jsem připojil i 12V původní větrák. Kond.na stabilizaci napájení io7500 jsem nakonec nepřidával, protože už tam je u sekundáru trafa za diodou 47u.

OPRAVDU to něco dělá. Větrák se pomale roztočí a škube sebou. Na konektoru 5V lítá napětí mezi 2-3V, na 3,3V to lítá přes jeden Volt a na 12V lítá napětí mezi 8-9V.

Proč to není stabilní?

Jinak se zdá, že potřebné sekce zdroje jsou OK. Můžu teda přikročit k překopání zpětné vazby.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3124

PříspěvekZaslal: so listopad 28 2015, 10:49    Předmět: Citovat

Může být špatný některý elyt na výstupu, vyhaž je všechny a na 12V dej elyt na 35V . Zapoj zpětnou vazbu podle toho jak jsem nakreslil a nic nemůže lítat.
5V 3.3V -12V odpoj, odpoj z pinu 4 tu diodu, nech tam jen 10k na zem a 1µ na pin 14. Vazbu zapoj JEN z původních 12V.
Nezapomeň tam nějaký odpor, nebo propojení , který by byl oproti plánku navíc.
Předzátěž na výstupu dělá ten dělič 2k2, 470Ω , stačí to.
LED na výstupu zkratuj podle plánku, odpor 2k2, když není na výstupu graetz se účastní při zkratování výstupu.
Když tam graetz je, zkratováním to prosakuje přes 2k7
Zkrátka když na výstupu graetz nemáš, zapoj 2k2 přímo na plus.

To, že zdroj funguje poznáš podle toho, že na pinu 1 bude 2.5V a na pinu 2 taky. Na pinu 15 bude 5V a na 16 cca 1.2V a podle zatížení se bude zvětšovat. Na pinu 4 bude 0V a na 3 bude 3.5V a na 12 bude 12V až 24V, na 14 musí být 5V. Předpokládá to, že TL494 a dva tranzistory C945 jsou v pořádku, když je jeden přerušený, nebo TL494 má provalený jeden z výstupů, tak to hapruje.

Když budeš dělat zdroj pro autozesilovač z 12V, nebo jiný měnič, zapoj mosfety na 5V vinutí trafa, jsou tam tři dráty paralelně a využije se výkon trafa. Když to dáš na vinutí 12V , tak je to měkký a málo to basuje.
Do zpětné vazby můžeš dát optočlen, aby to bylo oddělené. Trafa můžeš zapojovat sériově, paralelně i serioparalelně, záleží na Voltech a Ampérech.
Dva PNP tranzistory zkratovávají gejty, plusy přichází z TL494, tady je to obráceně než v PC, neškrtí, ale naopak budí.



Měnič s mosfety IRFP054N.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Měnič s mosfety IRFP054N.jpg
 Velikost:  139.13 kB
 Staženo:  222 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5
Strana 5 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund