Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Gramorádio 1132A Strečno, servisný manuál
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12059
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: út květen 12 2015, 5:25    Předmět: Citovat

mě zajímá to porovnání, hlavně jak vypadá koncový stupeň . . .
v elektronické podobě to nemám.
Mám jen "papírového" Kottka a u něj přílohy. Jenže tam "Strečno" není.
tenhle obrázek jsem udělal včera telefonem, protože velký scanner nemám . . .
jestli můžeš, dej to někam,
třeba na "leteckou poštu" a pošli mi odkaz v SZ.

Díky,
Vláďa
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kutilmil



Založen: Nov 01, 2008
Příspěvky: 4272
Bydliště: Skalica

PříspěvekZaslal: út květen 12 2015, 6:41    Předmět: Citovat

Pošlem ti to e-mailem. Daj mi e-mailovú adresu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kutilmil



Založen: Nov 01, 2008
Příspěvky: 4272
Bydliště: Skalica

PříspěvekZaslal: út květen 12 2015, 8:14    Předmět: Citovat

Máš to poslané. Daj vedieť. Ak by to neprešlo, niečo vymyslíme.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
durkovic



Založen: Dec 18, 2004
Příspěvky: 1890
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: út květen 12 2015, 23:52    Předmět: Citovat

strečno a či rytmus je to na jedno kopyto Smile

(na ľavo od transformátoru je DPS stereodekodéru)

priamý konkurent v dobe predaja 1975/76 bol talianský Europhon RDG6000



SAM_0388 (Medium).JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  SAM_0388 (Medium).JPG
 Velikost:  248.97 kB
 Staženo:  149 krát


SAM_0384 (Medium).JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  SAM_0384 (Medium).JPG
 Velikost:  201.48 kB
 Staženo:  152 krát


SAM_0382 (Medium).JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  SAM_0382 (Medium).JPG
 Velikost:  250.67 kB
 Staženo:  139 krát


SAM_0438 (Medium).JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  SAM_0438 (Medium).JPG
 Velikost:  212.37 kB
 Staženo:  140 krát


SAM_0410 (Medium).JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  SAM_0410 (Medium).JPG
 Velikost:  254.35 kB
 Staženo:  133 krát


_________________
Budu-li moci, tak nepřijdu, ale nebudu-li moci, pak určitě přijdu
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kutilmil



Založen: Nov 01, 2008
Příspěvky: 4272
Bydliště: Skalica

PříspěvekZaslal: st květen 13 2015, 23:49    Předmět: Citovat

Zdravím.
Tak som to opravil a preladil podľa tohto návodu http://mujweb.cz/pjenicek/radio/navodyj1/preladeni_sextant.html ale niesom dvakrát spokojný:
1. Ladí to od 87,5 do 104
2. Strašne malá citlivosť.
Máte niekto tento návod odskúšaný?
Ako sa dá natiahnuť ladenie aby ladilo od 87,5 do 108?

Vďaka.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12059
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: čt květen 14 2015, 0:14    Předmět: Citovat

kutilmil napsal(a):
1. Ladí to od 87,5 do 104

kolik jsi odvinul závitů na osc. cívce ?
podařilo se ti vyndat původní jadýrko ?
kutilmil napsal(a):
2. Strašne malá citlivosť.

jak jsi to slaďoval ?
kutilmil napsal(a):
Máte niekto tento návod odskúšaný?

žádný návod není na 100% !
musíš vědět jak ti bude reagovat kmitočet když odmotáš jeden závit, nebo dva v oscilátoru . . .
jaké jsou okolo kapacity a na co mají vliv . . .
kutilmil napsal(a):
Ako sa dá natiahnuť ladenie aby ladilo od 87,5 do 108?

správným poměrem "L" a "C" . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
durkovic



Založen: Dec 18, 2004
Příspěvky: 1890
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: čt květen 14 2015, 0:25    Předmět: Citovat

VKV jednotku v Tesle spirituál (rovnaká ako v strečne a rytmuse) sa mi podarilo bez zásahu do cievok (ale s uvoľnením jadierok bez poškodenia) natiahnúť niečo málinko cez 102MHz, bolo to na rýchlo do dielne tam to bohate postačuje. citlivosť prijímača je výborná, (rádioprijímač umiestnený v odľahlej oblasti)
_________________
Budu-li moci, tak nepřijdu, ale nebudu-li moci, pak určitě přijdu
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kutilmil



Založen: Nov 01, 2008
Příspěvky: 4272
Bydliště: Skalica

PříspěvekZaslal: čt květen 14 2015, 0:34    Předmět: Citovat

Najskôr som odvinul jeden, tak ako je napísané v návode. Potom som sa naštval a navinul som novú civku. ( bezozmeny preladenia aj citlivosti ) Zlaďoval som to presne podľa servisného návodu. Rozmítaný generátor, zladenie MF, potom som nastavil oscilátor ( dá sa nastaviť od tých 87 do 104 ) resp. od 97,7 do 114,7 a potom som doladil súbeh prvého tranzistora. Súbeh nieje stopercentný. Generátor 88 až 108, bez pripojenia, klasicky som ho chytil na anténu resp drôt, moduloval som nosnú cca 400 hercami a pozeral na osciloskope pripojenom na výstup NF. Jadierka išli povoliť bez problémov. A ako sa vlastne zväčší rozsah preladenia skrátením oscilátorovej cievky alebo predĺžením? Samozrejme bez toho aby sa musel meniť ladiaci kondenzátor. Odbočka má zostať na pôvodnom mieste? alebo ju je treba posunúť?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18667
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: čt květen 14 2015, 4:44    Předmět: Citovat

Výše to proženeš hliníkovým jádrem . A zásadní chybu jsi udělal rozštelováním mf . Zatímco vstupů jsem jsem přeladil vícero , tak mf v polovodičových strojích jsem nikdy nedokázal zlepšit sladění , než bylo předtím továrenské .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kutilmil



Založen: Nov 01, 2008
Příspěvky: 4272
Bydliště: Skalica

PříspěvekZaslal: čt květen 14 2015, 12:31    Předmět: Citovat

Myslím si, že ten MF je zladený dobre. V podstate som vlastne ani nič nezladil, lebo všetko bolo nastavene na max. To je teraz ale jedno. V prvom rade potrebujem doladiť ten tuner. Hliníkové jadro nemám. neporadili by Ste mi prosím, ako mám zväčšiť ten rozsah preladenia? Priznám sa, že presne nerozumiem ako ten oscilator funguje a ktora kapacita a ktora indukčnosť na čo slúži. potreboval by som konkrétnu radu.
Ďakujem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kutilmil



Založen: Nov 01, 2008
Příspěvky: 4272
Bydliště: Skalica

PříspěvekZaslal: čt květen 14 2015, 23:59    Předmět: Citovat

Tak chlapy skoro ma pomilovalo! Milovať = j*bať. Stačilo nasadiť dekel na VKV jednotku a všetko OK. Ešte opraviť stereodekóder.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
durkovic



Založen: Dec 18, 2004
Příspěvky: 1890
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: pá květen 15 2015, 21:47    Předmět: Citovat

to je super že sa i podarilo VKV jednotku zladiť podľa predstáv, ten stereo dekóder v rytmuse / strečne je zaujímavosť sama o sebe v prvom rytmuse mi ten dekóder nefunguje (mám ho na diely) v tomto kuse ktorý som dával na foto je v perfektnom stave a nedotknutý, funguje tak ako má, stereofónny zvuk cez ten dekóder je naozaj pekný.
_________________
Budu-li moci, tak nepřijdu, ale nebudu-li moci, pak určitě přijdu
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kutilmil



Založen: Nov 01, 2008
Příspěvky: 4272
Bydliště: Skalica

PříspěvekZaslal: so květen 16 2015, 1:16    Předmět: Citovat

Šak zajtra teda vlastne už dnes sa dotoho stereodekoderu vrhnem. som zvedavý ako to dopadne. snáď ho rozchodím, lebo tiež nefunguje, ale vyzerá byť nedotknutý.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19520
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so květen 16 2015, 9:08    Předmět: Citovat

kutilmil napsal(a):
Šak zajtra teda vlastne už dnes sa dotoho stereodekoderu vrhnem. som zvedavý ako to dopadne. snáď ho rozchodím, lebo tiež nefunguje, ale vyzerá byť nedotknutý.

Hlavně nesahej na laděné obvody v dekodéru, jinak to bez generátoru stereofonního signálu a osciloskopu už dohromady nedáš. Ty obvody jsou nejstabilnější součástky v dekodéru a dlouhé roky žádné seřízení nepotřebují.

kutilmil napsal(a):
...A ako sa vlastne zväčší rozsah preladenia skrátením oscilátorovej cievky alebo predĺžením? Samozrejme bez toho aby sa musel meniť ladiaci kondenzátor. Odbočka má zostať na pôvodnom mieste? alebo ju je treba posunúť?

Ladí se kapacitou, musíš tedy dosáhnout většího poměru kapacit mezi zavřeným a otevřeným ladicím kondenzátorem, což jde jedině zmenšením paralelní kapacity, která omezuje rozsah přeladění na horním konci pásma. Pro pásmo OIRT stačil poměr maximální a minimální kapacity v oscilátoru 1,2355:1, ale teď potřebuješ poměr 1,4611.
Řekněme, že otočný kondenzátor v oscilátorové sekci má maximální kapacitu 24 pF a minimální 10 pF. To znamená, že pro OIRT je součet všech paralelně připojených kapacit asi 49 pF, ale pro CCIR je potřebuješ zmenšit na 20,4 pF, čili někde cestou od ladicího kondenzátoru k oscilátorové cívce je paralelně k němu ještě nějaký kondenzátor a ten je třeba zmenšit o těch téměř 29 pF.
Neuvažuji žádný padingový kondenzátor, v těchto jednotkách, jestli si dobře vzpomínám, žádný nebyl, protože se ladily jen na dvoubodový souběh.

Tím se samozřejmě zmenší kapacita v laděném obvodu v jakékoli poloze ladicího kondenzátoru a koukám, že jsem nezvolil nejvhodnější typický rozsah kapacit ladicího kondenzátoru - zrovna v oscilátoru by se patrně na vinutí nemuselo sahat vůbec, pokud by stačil rozsah otáčení jadýrkem ke snížení indukčnosti o asi 14%.
To přeneseně platí i pro další rezonanční obvod(y), pokud jsou přelaďované, jejich rozsah přeladění je stejný, ale na nižší frekvenci, takže poměr nejvyššího a nejnižšího kmitočtu je větší. Předpokládám, že obě sekce ladicího kondenzátoru jsou stejné (teď to berte jako příklad, schéma k této ladicí jednotce jsem žádné nenašel; i Tesla používala u jednorozsahových přijímačů sekce různé kapacity i průběhu pro oscilátor anténní obvod, aby se dosáhlo co nejlepšího souběhu po celé stupnici).
Zde se musí zmenšit paralelní kapacity ze 40,5 pF na 16,7 pF, tedy o 23,8 pF. Indukčnost stačí zmenšit o 12%.

Samozřejmě při slaďování souběhu, kdy je rozsah oscilátoru akorát od konce ke konci stupnice, a ladí se už jen vstupní obvod(y) na maximum citlivosti indukčností kolem 94 MHz, paralelní kapacitou kolem 106 MHz se dojde k mírně odlišné velikosti kapacit, protože na okrajích a uprostřed stupnice vznikne určitý nepodstatný nesouběh.

Pokud tedy nelze pouhým vyšroubováním jadérek snížit indukčnost na požadovanou hodnotu (což je častější případ u jednotek laděných menším kondenzátorem nebo u varikapů), stačí skutečně hliníkový šroubek se stejným závitem místo jadérka, použít lze i mosazný. A není třeba odmotávat závity. Někdy kolem roku 1980 jsem jistému mašinfírovi v Lubech přelaďoval Strečno naslepo bez schématu (to nenašel, i když ho k tomu dávali), bez přístrojů, jen s voltmetrem na elektrolytu v poměrovém detektoru, podle vysílačů Ochsenkopf a Hof. Paralelní kondíky šly ven, indukčnostem jadýrka nestačila, tak jsem na konce kostřiček udělal jeden závit nakrátko z kousku propájeného drátku. Pak už to ladit šlo. Co to udělalo s citlivostí, jsme nezkoumali, signálu tam bylo dost.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Franta



Založen: Aug 23, 2012
Příspěvky: 181
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: út květen 26 2015, 10:40    Předmět: Citovat

Je ještě zájem o servisní sešit na Strečno? Mám celý tovární manuál na Strečno v elektronické podobě. I mnoho dalších servisáků pro výrobky Tesla. Stačí napsat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 1.28 sekund