Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Mobilní sluchátkový zesilovač Cmoy

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Zeppy



Založen: Oct 30, 2014
Příspěvky: 67

PříspěvekZaslal: ne květen 10 2015, 9:25    Předmět: Mobilní sluchátkový zesilovač Cmoy Citovat

Zdravím všechny přísedící, příležící a přistojící... doufám že nedělá někdo zrovna stojku Very Happy
Konečně se mi do rukou, spíše na hlavu dostala řádná sluchátka, přesedlal jsem z klasických všudypřítomných Koss PORTA PRO na něco o třídu výš. V tomto případě Sennheiser HD429. Jejich zvuk je na cenovou kategorii impresivní!
ALE. Hrají z mobilu docela potichu s impedancí 32Ohm a když třeba jedu autobusem, spíš slyším zvuk vymlácené karosy než hudbu do mých uší a to zvuk izolují dostatečně. Z notebooku je hlasitost více než dostatečná. Tak jsem začal pošilhávat po různých ubastlitelných sluchátkových zesilovačích.
Asi nejznámější je tzv. Cmoy amp. Má spoustu verzí, modifikací, je maličký, když se použije opravdu kvalitní čip (využívá 2x OZ v pouzdře DIP8) tak prý se dá použít i pro hifisluchátka za tisíce a tisíce. Zapojení je opravdu jednoduché... ale byl jsem tak šikovný a i to jsem nějak kompletně dosral Very Happy
Sluchátka z toho hrají velmi velmi potichu, dokonce ještě míň jak z mobilu a místo basů to prská. Takže budě něco asi špatně v obvodu, jen jsem vynechal LEDku, ale to by asi vadit nemělo. https://www.youtube.com/watch?v=SEPcIzgUQMs postupoval jsem podle tohoto videa, jen čip jsem po konzultaci s autorem videa vyzkoušel TL072, jiný doma nebyl, kterým jsem chtěl jen ověřit funkčnost zapojení, později bych koupil nějakou pořádnou "bestii". Zapojení mi přijde OK, nenapadá mě co je špatně. Přidal jsem i fotky toho paskvilu. Máte někdo zkušenosti s tímto zapojením?
Popř. by jste mi mohli doporučit jiné obvody na sluchátkové zesilovače, podmínkou je aby byl malý i s baterií a aby jeho zvuk nezněl jak ze sluchátek co se dávají zdarma k mobilům Very Happy
Díky za rady, pěkný den!



WP_002443.jpg
 Komentář:
Tady je ten hnus velebnosti

Stáhnout
 Soubor:  WP_002443.jpg
 Velikost:  291.05 kB
 Staženo:  51 krát


WP_002441.jpg
 Komentář:
Moc toho nepoznáte, ale alespoň máte představu o součástkách

Stáhnout
 Soubor:  WP_002441.jpg
 Velikost:  288.87 kB
 Staženo:  36 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
weed_smoker



Založen: Dec 02, 2011
Příspěvky: 2676
Bydliště: Jaroměř

PříspěvekZaslal: ne květen 10 2015, 9:50    Předmět: Citovat

Dal bych tam LM386 v zapojení dle datasheetu a na vstupu dvojitej poťák 100k.Z toho TL072 moc nedostaneš,ta impedance 32Ω na něj bude malá.Na napájení LiION nebo 3-4 články velikosti C(normální nebo nabíjecí),aby to chvíli vydrželo hrát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zeppy



Založen: Oct 30, 2014
Příspěvky: 67

PříspěvekZaslal: ne květen 10 2015, 11:30    Předmět: Citovat

Takže myslíš, že ten můj problém, že to skoro nehraje a na basy prská, je způsobenej tím 072? Amíci tam běžně používají OPA2132 což je v česku k nenalezení a zatím se mi nepodařilo najít alternativu
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12341
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: ne květen 10 2015, 11:33    Předmět: Citovat

Zkus 4556, 4560.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7829
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne květen 10 2015, 11:35    Předmět: Citovat

Já bych si zkusil tipnout, že je problém v nízkém napájecím napětí. Kolik tam pouštíš?
_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zeppy



Založen: Oct 30, 2014
Příspěvky: 67

PříspěvekZaslal: ne květen 10 2015, 11:48    Předmět: Citovat

Heureka! Přišel jsem na to, je tam jeden spoj špatně a už to hraje pěkně nahlas...však nejsem spokojený s bassy, nějak mi tam chybí a výšky jsou rozprasené a chcrlavé...co s tím? Taky to docela šumí...ale nejhorší je že když se dotknu plechového krytu mobilu, bzučí sluchátka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Neniu



Založen: May 01, 2015
Příspěvky: 1166
Bydliště: Doupě kdesi v severních horách :-)

PříspěvekZaslal: ne květen 10 2015, 11:56    Předmět: Citovat

Pokud v tom jednoduchém zesilovači jen škrundá, tak je něco špatně. TL072 není vůbec špatný zesilovač.

Není pravda, že se OPA2132PA nedá v ČR koupit http://www.tme.eu/cz/details/opa2132pa/operacni-zesilovace-tht/texas-instruments/#

Za pokus by stál jistě i NE5532 a nebo něco podobného. Ten OPA je normální zesilovač, jen má dobré parametry, ale na vyzkoušení se dá použít ledasco.

Základní otázka: jakým napětím to napájíš?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Neniu



Založen: May 01, 2015
Příspěvky: 1166
Bydliště: Doupě kdesi v severních horách :-)

PříspěvekZaslal: ne květen 10 2015, 12:01    Předmět: Citovat

Zeppy napsal(a):
Heureka! Přišel jsem na to, je tam jeden spoj špatně a už to hraje pěkně nahlas...však nejsem spokojený s bassy, nějak mi tam chybí a výšky jsou rozprasené a chcrlavé...co s tím? Taky to docela šumí...ale nejhorší je že když se dotknu plechového krytu mobilu, bzučí sluchátka


Tak to je príma, občas se stává i v lepších rodinách Wink

To bručení je způsobené špatným vedením zemního spoje, prostě se do vstupů indukuje napětí a to pak zesilovač, zcela správně, zesílí. Podívej se, jestli zem někde nedělá smyčku, nebo jestli nejsou prohozené zemní a signálové vodiče.

Co se týče basů a výšek, no to je asi věcí názoru. Kvalitní zesilovač bude hrát rovnoměrně, bez zdůraznění basů a výšek. Pokud chybí, je něco špatně. Schéma neznám, tak nemohu přemýšlet dále.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: ne květen 10 2015, 12:57    Předmět: Citovat

Podle minimalniho poctu soucastek bych to videl na nejake uplne zakladni zapojeni opreacniho zesilovace. Vicemene cokoliv bude hrat lip nez tohle (hifistum to nevysvetlis).

Pouzij obvody primo na tohle delane, vyrabi se jich spousty, zapojeni je jednoduche, IO jsou tak male ze muzes cely zesilovac nacpat do krytu jacku (pokud se ti s tim bude chtit piplat)

Namatkou napr. zde http://www.ti.com/lsds/ti/audio-ic/headphone-amplifier-product.page si urcite neco vyberes.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zeppy



Založen: Oct 30, 2014
Příspěvky: 67

PříspěvekZaslal: ne květen 10 2015, 14:49    Předmět: Citovat

Známý mi poradil, že bych mohl vyměnit kondíky v napájecí části za větší, že to prý zredukuje to prskání. A měl pravdu. Místo 220uF jsem dal 470uF a prskání už se objevuje jen jak mobil zesílím naplno, to už ale asi bude přebuzení zesilovače. A když už jsem byl v tom, celé jsem to udělal znovu. Takže Cmoy ZI v.2.0. Udělal jsem to čistěji, precizněji a vypadá to badass. Very Happy

Pro všechny co se ptali, teď u testování to živím z adaptéru 12V 1A, nakonec by to měly tahat 2x 9V baterky, tedy 18V, umí to hrát i jen na 9V ale to z toho OPA nevytáhnete takovou kvalitu zvuku



Lomogram_2015-05-10_03-17-39-PM.jpg
 Komentář:
Prapodivně vypadající zařízení...trochu jak scifi

Stáhnout
 Soubor:  Lomogram_2015-05-10_03-17-39-PM.jpg
 Velikost:  238.19 kB
 Staženo:  44 krát



Naposledy upravil Zeppy dne ne květen 10 2015, 15:06, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zeppy



Založen: Oct 30, 2014
Příspěvky: 67

PříspěvekZaslal: ne květen 10 2015, 14:55    Předmět: Citovat

Takže teď mi k vylepšování asi zbývá už jen zkusit ten integráč kterému bylo toto vše určeno, tedy ne TL072, ten amerikánský. Jen se mi vážně nechce platit za integráč s poštou... Confused
počkat ten integráč fakt stojí 150? Very Happy to bude asi trošku kvalitnější kousek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31967
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po květen 11 2015, 3:42    Předmět: Citovat

C-Moy jsem stavěl v "minisérii" 5 kousků najednou, osazení OPA2134, napájení 9V, všecky jsem poslal lidem na "recenzi" - to bylo domluveno (na jiným fóru) ještě před stavbou. Určení jako přenosnej sluchátkovej zesilovač k mp3 přehrávačům nebo telefonům. Udělal jsem u nich modifikaci zapojení - protože jsem neměl k dispozici miniaturní stereopotenciometry pro regulaci hlasitosti na vstupu, udělal jsem přepínatelnej dělič zpětný vazby, aby se dalo nastavit zesílení 2x nebo 10x - plynulá regulace je stejně součástí všech zmíněnejch "samohrajek".

Celkovej dojem - jo, hraje to, ale žádnej zázrak to není. Určitě je přínosem (hlavně pro sluchátka s menší imprdelancí) vyšší napájecí napětí (9V namísto 1,5V až 3,7V u nejběžnějších přehrávačů a telefonů), dovolující dosahovat vyšší výstupní proud = zvýšit výstupní výkon ve srovnání napojení těch samejch sluchátek na "holej" přehrávač.

Ale opakuju, jde jen o vyšší výkon, žádný extra kvalitativní pokrok se nekoná.

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zeppy



Založen: Oct 30, 2014
Příspěvky: 67

PříspěvekZaslal: po květen 11 2015, 8:04    Předmět: Citovat

Však mě jde jen o zvýšení hlasitosti s minimálním zprasením zvuku.
Ty HD429 nejsou sluchátka za 10 000, jen za 2 000 Very Happy jsou dost dobrá ale myslím, že s kvalitním čipem bude od mobilu zkreslení k nepoznání
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zeppy



Založen: Oct 30, 2014
Příspěvky: 67

PříspěvekZaslal: út květen 12 2015, 18:42    Předmět: Citovat

Tak dneska mi přišel ten OPA2132PA ...teda ...wow. Slušně překvapil, oproti TL072 je tu markantní rozdíl. Tóny jsou přesné, plné, silné basy a výšky čisté, neztrácí se detaily. To jsem ani nečekal. Samozřejmě nehraje to jak zesilovač za 10000, ale za těch dohromady 500 i s baterkama je to fajný kumšt! Very Happy
Rozhodně lepší, silnější zvuk jak přímo z mobilu. Jen škoda že ten můj mobil dělá tolik šumu, ale s tím nic moc nenadělám, to je v něm. Když nehraje písnička, žádný šum nedělá.
Celé jsem to nacskládal do plechové krabičky od bonbónů, jestli chcete, můžu sem poslat fotky, schéma atd.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.62 sekund