Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Regenerace elektronky AD1
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4049
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: čt srpen 06 2015, 12:10    Předmět: Citovat

A znamená prostě 4V žhavení, o přímém nebo nepřímém to nic neříká.

AD1n od Tesly je ale ve skutečnosti nepřímo žhavená, jen je katoda spojena s vláknem, aby se to chovalo jako opravdová přímo žhavená AD1. Takže chování při regeneraci bude dost odlišné než u běžné AD1.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Franta



Založen: Aug 23, 2012
Příspěvky: 181
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: čt srpen 06 2015, 12:25    Předmět: Citovat

Regenerace elektonky s přímožhaveným vláknem bývá úspěšnější, než s nepřímožhaveným. I když mohu z vlastní praxe potvrdit, že se mi v 50% podařila regenerace magiok, kde je katoda nepřímo žhavená, a to razantním přežhavením bez připojení Ua.
Užitečné rady najde zájemce třeba v článku kolegy Petra Jeníčka zde:
http://mujweb.cz/pjenicek/radio/navodyj1/regenel1.htm
Mimoto existují i odlišné postupy, např. podle chemického složení emisní vrstvy... ale to je na delší vyprávění, než umožňuje rámec této debaty. Doporučuji zahloubat se do doporučené literatury, viz ten odkaz výše.

BTW - písmeno "A" v označení evropských elektronek vyjadřuje pouze žhavicí napětí 4V, nikoliv typ katody.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
radioelectrum



Založen: Nov 11, 2011
Příspěvky: 2124
Bydliště: Oslavany

PříspěvekZaslal: pá srpen 07 2015, 10:15    Předmět: Citovat

nejrozšířenější jsou řady:

A - napětí 4V, paralelní napájení
C - stejnosměrný i střídavý proud 200mA, sériové napájení přímo z el. sítě
D - napětí 1,2V až 1,4V, z baterií
E - paralelní napájení 6,3V
F - napětí 12,6V
K - bateriové napájení 2V
P - proud 300mA, sériové napájení
U - proud 100mA, sériové napájení
V - proud 50mA, sériové napájení

ty řady P, U, V jsou napájeny vždy ze sítě. I když se některé někdy používaly i v zapojeních se síťovým transformátorem. (třeba v přijímači Rondo PL82)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
TubeGuru



Založen: Dec 21, 2011
Příspěvky: 514
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: pá srpen 07 2015, 22:25    Předmět: Citovat

Zdar, vrátím se k původnímu názvu vlákna a konstatuji, že jsem za svůj poměrně dlouhý život ještě neměl to štěstí vidět úspěšně regenerovanou jakoukoliv výkonovou elektronku. Odpovídá to i fyzikálním zákonům; u koncových elektronek zpravidla nedochází k otrávení katody (zde by regenerace byla možná), ale k vyčerpání emisní vrstvy kysličníku barnatého a v tom případě žádná regenerace možná není.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
FERYACT



Založen: Apr 20, 2005
Příspěvky: 2285
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: út srpen 11 2015, 8:49    Předmět: Citovat

Lucas-Peca:A lampy byly třeba usměrňovačky AZ4 snad i AZ12./přímožhav./
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
radioelectrum



Založen: Nov 11, 2011
Příspěvky: 2124
Bydliště: Oslavany

PříspěvekZaslal: út srpen 11 2015, 9:29    Předmět: Citovat

FERYACT napsal(a):
Lucas-Peca:A lampy byly třeba usměrňovačky AZ4 snad i AZ12./přímožhav./

starší typy usměrňovaček byly vždy přímo žhavené. Nepřímo žhavené by měly v té době obrovský žhavící proud (malou účinnost a životnost). Vždy se museli žhavit ze zvláštního vinutí, s tím se počítalo. To až poslední typy jako je třeba EZ80 či EZ81 měli nepřímé žhavení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
TubeGuru



Založen: Dec 21, 2011
Příspěvky: 514
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: út srpen 11 2015, 13:11    Předmět: Citovat

Zdar, pánové (a dámo) abych dostál svému nicku, chci Vám sdělit, že první písmeno (někdy číslice) v označení elektronky označuje ve většině případů (mimo nejpoužívanější proudově žhavené lampy U=žhavicí proud 100mA - příklad Talisman, P=žhavicí proud 300mA - příklad všechny TV z Tesly asi do 80. let, jejichž žhavicí vlákna byla zapojena v serii a přes omezovací odpor připojeny přímo na síťové napětí) pouze a jen velikost žhavicího napětí a neříká nic o tom, je-li žhavení přímé nebo nepřímé. Elektronky s prvním písmenem "A" pokrývaly všechny potřebné typy pro radiopřijímače: mimo již zmíněné přímožhavené usměrňovačky AZ1, AZ4, AZ11, AZ12 nepřímo žhavené trioda-hexoda ACH 1, mf pentoda AF 7 a koncová pentoda AL 4 byly velmi rozšířené. Je to už sice dávno, ale ne zas až moc. Elektronky se žhavicím napětím 6,3V (první písmeno E nebo číslice 6) přišly až po "A". Pro mě je těžko uvěřitelné jak se tyto znalosti rychle "vytrácejí", ale je to tak, lampy mají "odzvoněno" a tipuji, že za pár let opustí i své zatím poslední pozice (kytarové zesilovače, hi-fi zesilovače a možná koncové stupně rozhlasových vysílačů).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Franta



Založen: Aug 23, 2012
Příspěvky: 181
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: út srpen 11 2015, 13:57    Předmět: Citovat

Ad TubeGuru: > Mňo, nebuď zase takový skeptik. Lidi kteří se nějaký ten rok věnují sběratelství historické radiotechniky tyhle věci se značením elektronek většinou znají jako abecedu a takového Stříže nebo Brudnu-Poustku mají, dá se říci, v malíčku, a druhak sběratelství a tedy i historii elektronek se začínají věnovat i mladí v učňovském nebo sš věku. A u toho se bez základních znalostí elektronek neobejdou, minimálně aspoň v rozsahu klasické Školy radiotechniky od M. Pacáka. Tj. s tím "odzvoněním" to nebude tak horké...
Ostatně pro opravdové zájemce o historii radiotechniky je dostatek informací o historických elektronkách i v současnosti, jak v knižní (papírové) podobě, tak i na internetu.
Btw - AF7 není typická MF pentoda, je to lineární VF/NF pentoda podobně jako EF6 nebo 6F32 (EF95); typická MF pentoda (selektoda) je AF3, používá se i na stupni preselektoru, pokud je i tam potřeba řízení napětím AVC, viz např. Philips 536A "Andromeda". Rádia s lampami AF7-AL4 nebo EF6-EL3 (a samozřejmě AZ1) jsem jako kluk stavěl už r. 1958 a sbírku mám od r. 1968.
Nicméně snaha se oceňuje - svému nicku jsi skutečně dostál Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
TubeGuru



Založen: Dec 21, 2011
Příspěvky: 514
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: út srpen 11 2015, 16:12    Předmět: Citovat

Zdar, Franto dík za sympatickou snahu, ale ta naše nostalgie vývoj nezvrátí. Sběratelství je jistě záslužná činnost, ale "návrat elektronek" taky nemá sílu zařídit. S AF7 máš pravdu, ale mám ji i já Smile . Podíval jsem se do Střížova katalogu a je tam v poznámce "T4 T3", takže vf a mf zesilovače a nf odporové zesilovače napětí. Ono to je dnes už celkem jedno... Nekontroloval jsem to sice, ale vyrábí je dnes někdo (JJ Čadca, Rusko, Čína)? Vsadím boty, že už nikdo. Elektronka má tu "kouzelnou" vlastnost, že jí až tak moc nevadí v jakém obvodu pracuje když se nepřekračují její katalogem povolené hodnoty napětí a proudů obvykle funguje.
A je (oproti polovodičům) hodně blbuvzdorná a nechá si celkem dost líbit než to vzdá. Taky jsem měl zhruba ve stejné době jako Ty období stavění audionů, reflexů až jsem to ukončil superhetem někdy kolem roku 1967. Většina součástek včetně lamp byla ze starých u popelnic vyhozených rádií. Zásobu funkčních lamp jsem si držel do doby než se přestaly používat v rádiích a TV, pak jsem cca dvě tašky nekompromisně vyhodil, přece jen byt není nafukovací a nechtěl jsem omezovat ostatní členy rodiny. Je to smutné, je to však už jen a pouze historie Cry .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Franta



Založen: Aug 23, 2012
Příspěvky: 181
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: út srpen 11 2015, 20:21    Předmět: Citovat

No jistě, vývoj nic nezvrátí, jenže VÝVOJ je vskutku něco diametricky jiného než ta naše nostalgie.
No, např. vloni jsem si konečně po mnoha létech sestrojil skládačku z amatérské stavebnice 50. let Super 254E. Zde pár foto z průběhu stavby:
http://www.radio-forum.cz/viewtopic.php?f=4&t=750&hilit=super+254E&start=0#p3585
Vzhledem k tomu, že jde o amatérskou stavebnici, projevuje sestavený přijímač vynikající citlivost a selektivitu. Srovnatelně na úrovni velmi doře sladěného Talismana, ne-li lépe...

Vývoj je proces který není a věřÍm, že nebude totožný se ZAPOMNĚNÍM. V tom tkví můj optimizmus, v tomto pohledu to vidíme kždý jinak.
Ještě k té AF7-AF3: Obvod řízený napětím z AVC si na MF nebo preselekčním stupni v žádném případě nenechá líbit osazení AF sedmičkou jako náhradou za selektodu AF3 s exponenciální charakteristikou. Rádio se bude vzpěčovat a projeví se to přinejmenším drastickým poklesem citlivosti, prostě přijímač bude tupej. Ono ani naopak to není žádná výhra. To je jen maličké přispění k vyvracení mýtů, že z těch 80letých stařenek je "lampa jak lampa" Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
radioelectrum



Založen: Nov 11, 2011
Příspěvky: 2124
Bydliště: Oslavany

PříspěvekZaslal: st srpen 12 2015, 6:12    Předmět: Citovat

Je to jak říká Franta, nadšenci do elektronek budou i v dalších generacích a to třeba i díky HRČS. http://www.hrcs.cz/
Když jsem byl malý tak jsem ze všech směrů slyšel že za pár let magnetofonová kazeta převálcuje vinyl a ten bude zcela zapomenut.
V Anglii pořádají kurzy pro strojvedoucí na parní lokomotivy a zájemci z celého světa na tento kurz čekají v pořadníku. Když jela po Praze kolona starých autobusů snad jich bylo 15 tak jsem ji pozoroval pouze zvenčí, již ráno v den zahájení registrací přes net nebylo již místo.
A nemusíme chodit daleko, kolik z nás má doma nakoupené rezervní žárovky ?
Vždy se najdou nadšenci co tu starou techniku budou opečovávat a nenechají ji upadnout v zapomnění.


Naposledy upravil radioelectrum dne st srpen 12 2015, 7:33, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
lampaA



Založen: Jun 02, 2014
Příspěvky: 82

PříspěvekZaslal: st srpen 12 2015, 6:34    Předmět: Citovat

radioelectrum napsal(a):
Je to jak říká Franta, nadšenci do elektronek budou i v dalších generacích a to třeba i díky HRČS. http://www.hrcs.cz/

Vždy se najdou nadšenci co tu starou techniku budou opečovávat a nechají ji upadnout v zapomnění.


Ten první odstavec...., na vojně jsme tomu říkali připrcávání. Chcete-li decentně, tak v tomto případě žehlení průšvihu na jiném webu. Pro ty, co čtou více fór je to úsměvné.
Ten druhý odstavec.... doufám, že k tomu nikdy nedojde, i když je to celé pěkně zkomolené. Inu, vedra si vybírají daň. Cool
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
radioelectrum



Založen: Nov 11, 2011
Příspěvky: 2124
Bydliště: Oslavany

PříspěvekZaslal: st srpen 12 2015, 7:32    Předmět: Citovat

lampaA napsal(a):
[Ten první odstavec...., na vojně jsme tomu říkali připrcávání. Chcete-li decentně, tak v tomto případě žehlení průšvihu na jiném webu. Pro ty, co čtou více fór je to úsměvné.
Ten druhý odstavec.... doufám, že k tomu nikdy nedojde, i když je to celé pěkně zkomolené. Inu, vedra si vybírají daň. Cool

S Frantou né vždy a né ve všem souhlasím, ale pokud má pravdu a bojuje za společnou věc tak se nebojím k tomu názoru přidat.

v tom dalším jsem opravil svůj překlep. děkuji za upozornění.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
Strana 3 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.34 sekund