Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

O Einsteinovi, Stvořiteli, Darwinovi...a vůbec (odděleno)
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 11, 12, 13
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Teorie
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Nika



Založen: Feb 17, 2008
Příspěvky: 199
Bydliště: Dačice

PříspěvekZaslal: so květen 09 2015, 11:10    Předmět: Citovat

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: so květen 09 2015, 11:20    Předmět: Citovat

Neříkám, že oči nemohou mít vrozené vady. Jistěže ano. Ovšem astigmatismus nebo šilhání k nim asi nepatří. Dítě se narodí s hotovýma očima, ale "neseřízenýma". V děloze jaksi nejde skoordinovat pohyb obou očí, nebo nastavovat ostrost vidění. Chybí obraz v patřičném zorném poli. U novorozeněte tedy nelze tyto stavy hodnotit, protože ještě neexistují. Samozřejmě pokud oko nemá vrozenou vadu, což teda většinou nemá. Pak záleží na dítěti a prostředí, jestli si oči skoordinuje nebo ne. Pokud tedy není diagnostikována jiná vada než třeba to šilhání, nepovažoval bych to vůbec za vadu oka a natož vrozenou. Dítě šilhá proto, že jedno oko v tu chvíli nepoužívá. K tomuto postoji došlo až po narození, a příčiny mohou být různé. Nedařila se mu koordinace z nějakého důvodu, tak to vyřešilo takhle, nebo mělo zájem koukat příliš do blízka, což od určité vzdálenosti je výhodnější jedním okem, atd. Takže příčina není v oku ale v mozku, a ani mozek bych nenazýval vadný protože on se proto na nějakém základě prostě jen rozhodl. Je naprosto v pořádku a funkčni, dalo by se to snad nazvat jen tak, že se to ještě nenaučil, nebo se spletl. Když se pak začne léčit oko, v podstatě se jen donutí mozek, aby ho začal správně používat. Oko si jen zvykne na odlišné parametry použití. Kdybych to chtěl přirovnat k počítači, neni to problém HW ale pouze SW. Alespoň tak to vidím já. Mimochodem jsem krátkozraký, na levé oko víc, na pravé méně. Příčina je ta, že od malička se snažím přijít spoustě věcem na kloub a často jsem pozoroval věci hodně zblízka, třeba rozebrané hodinky, a prakticky všechno, co semi dostalo do ruky. Příčina rozdílnosti v míře krátkozrakosti mých oči je zase v tom, že jako dítě jsem asi od druhé třídy hodně četl, nejraději v posteli, samozřejmě na levém boku, abych měl pravou ruku volnou na obracení stránek. Oči se pouze přizpůsobily způsobu použití, levé se stalo dominantní při pohledu do blízka, pravé při pohledu někam dál. Což se využilo i jinde, nejen u toho čtení. Dále jsem vypozoroval, že krátkozrakost se vždy zvětšila s novými (silnějšími) brýlemi, a nastavila se tak, že jsem s novými brýlemi po čase viděl jako se starými. Pak to tak zůstalo do chvíle, než někdo zase iniciativně půl dioptrie nepřidal. Já totiž s brýlemi svůj styl dívání nezměnil, oči se tedy opět přispůsobily tomu, co jsem od nich požadoval. Doktoři tenkrát tvrdili, že na dívání do blízka se brýle do dálky nemusí sundávat! Což je samozřejmě nesmysl, stačí troška geometrie, že? Jenže druhák to ještě neví. Později, kdy už jsem věděl, si doktoři stejně stáli za svým. Nepochopitelné. Nyní už, u dcery, to doktor řekl správně. Můj zrak už je léta stabilní, protože nosím dioptrie podle svého názoru, a zdá se mi, že krátkozrakost pomalu mírně ustupuje. Což už samozřejmě může mít milion důvodů, ale kdybych tehdy nezastavil to neustálé navyšování dioptrií, neměl bych dneska na levým oku 4 ale asi 10 Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jiriS



Založen: Jan 14, 2014
Příspěvky: 610
Bydliště: Ašsko

PříspěvekZaslal: so květen 09 2015, 13:22    Předmět: Citovat

Tupozrakost (jedno oko hůř vidí) je dědičná porucha, tedy vrozená. S tím nic nenaděláš. Ale korigovat to lze právě úpravou "softwaru". Holčička, které jsem psal, byla čtvrtá v linii s předky s touto vadou

Já mám v současnosti cca 4,5 dioptrií, jsem krátkozraký. Podle Tvé teorie ale bych být neměl, protože jsem si první brýle obstaral až v době, kdy jsem měl dioptrií 4 a 3,5. V té době jsem hodně jezdil autem, tedy oči jsem potřeboval hlavně na dálku. Přesto jsem postupně přestal rozeznávat značky (to mě donutilo ostatně k očnímu zajít).
V současnosti je stav stabilizovaný, nemění se. Další změna pravděpodobně přijde zhruba do deseti let, kdy by se mi měla lepšit schopnost vidět na dálku. Je to celkem běžný úkaz u krátkozrakých okolo 60 let věku.
Moje matka je celý život krátkozraká, čtením to určitě nemohlo být, protože jako dítě na to neměla ani čas, ani jiné možnosti. Musela se ohánět a obstarat část hospodářství a postarat se o sourozence.
Jeden syn nosil brýle (krátkozrakost), po několika letech se to zlepšilo, nemusí je nosit.
Na manželčině straně jsou taky vysledovatelné linie krátkozrakých

Oční vady jsou vrozené, popřípadě sklony k některým vadám také, včetně dědičnosti.
Nevhodnou zátěží očí si zrak také lze poškodit, souhlasím se čtením v posteli vleže na boku, taky to tak mám.

Ale jsou změny, které ani tréninkem nezmůžeš, i když jsou šarlatáni, kteří tvrdí a za tučný honorář nabízejí vyléčení krátkozrakosti očními cviky.
Má to jednu nevýhodu- nefunguje to.
Jirka
Ale
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Teorie Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 11, 12, 13
Strana 13 z 13

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.13 sekund