Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Gigabyte 780T-D3L a SATA III
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17861
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po duben 20 2015, 12:16    Předmět: Gigabyte 780T-D3L a SATA III Citovat

Na boardu mám 6 SATA II portů. Osadil jsem SSD Kingston SHFS37A/240G, který by měl umět 500/500 MB/S. Umí bohužel jen viz příloha. Předpokládám, že problém je v SATA II.
Napadlo mě osadit do PCIEX1 řadič SATAIII a na něj připojit Kingston SSD SHFS37A/240G a ještě mít k dispozici jeden eSATA na externí disk. V manuálu boardu píšou: "All PCI Express slots conform to PCI Express 2.0 standard." U řadiče SATAIII píšou že je "Kompatibilní s 1-Lane (x1) PCI-Express 2.0 s propustností až 5 Gb/s."
Takže dotazy:
- bude tahle sestava makat a dosáhnu plný rychlosti jako kdyby byla SATAIII přímo na na boardu?
- přiblížím se rychlostí SSD deklarovaným 500/500 MB/s?
- A hlavně, bude mi mašina s W7/32 přes PCIEX1 řadič SATAIII bootovat??

A na závěr, pokud bych podobně do PCIEX1 zastrčil USB3 kartu kompatibilní s PCIE 2.0 nebude žádnej problém a pojede plnou rychlostí USB3.0?

Díky předem za rady.
Jirka



as-ssd-bench KINGSTON SHFS37A 18.4.2015 13-33-38.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  as-ssd-bench KINGSTON SHFS37A 18.4.2015 13-33-38.png
 Velikost:  24.66 kB
 Staženo:  48 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7441

PříspěvekZaslal: po duben 20 2015, 13:01    Předmět: Citovat

Nedělal bych to, nic to nezrychlí. Sekvenční čtení a zápis je dobré tak pro nahrávání nekomprimovaného videa. Při práci s OS je důležitější zápis a čtení menších souborů, takže to žádné reálné zrychlení nepřinese.
Jinak fungovat to bude, i když plné rychlosti to z principu nemůže dosáhnout - SATA III má 6Gb/s, PCIe2 má 5Gb/s na linku, což znamená na všechny porty řadiče dohromady. Co se týká bootu, obvykle je to tak, že karta má vlastní BIOS a pro BIOS desky se chová jako externí řadič (jako kdysi SCSI).
Je dost možné, že specifikace SSD je zas nějaký marketingový žvást a reálně těch 500MB/s nedosahuje. Otestoval bych ho v jiném PC po připojení na Intelí řadič s Intelím driverem pod Win7/8, ten dosahuje velmi dobrých rychlostí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ace_ventura



Založen: Jan 25, 2005
Příspěvky: 281
Bydliště: Praga mater urbium

PříspěvekZaslal: po duben 20 2015, 15:30    Předmět: Citovat

Souhlas, nemá cenu investovat do řadiče. Ten rozdíl sata2 vs. sata3 nebude při běhu poznat.

Máš řadič v režimu AHCI? Na výpisu AS SSD bys měl mít "amd_sata - OK" - to by mohlo mít za následek pokled výkonu. + nahrát poslední ovladače 14.12 Omega na chipset
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15535
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: po duben 20 2015, 15:42    Předmět: Citovat

Podívej se rovnou na novou desku se SATA3. Je možná stejně drahá jako ten řadič (tedy udělá víc) a máš lepší možnosti do budoucna. Já měl dojem, že už tam na desce SATA3 a USB3 máš. Při velkých kapacitách HDD je zbytečné vše ladit na desce se SATA2 a USB2, to už trochu na jedné straně zastaralý a zpomalující činitel.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17861
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po duben 20 2015, 18:37    Předmět: Citovat

to ace: AHCI má, mám na všech Sata discích SSD, HDD i DVD. To už jsme řešili posledně. Smile
14.12 Omega je sada driveru na AMD grafiku. Aspoň to píšou na netu. Ale já mám v PCIE16 zastrčenou Nvidii. Má to tedy nějakej smysl?

to P32: Myslíš jako kouknout na boardy, co by uměly SATA 3 a USB 3 a zároveň AMD Athlon II x 4 a DDR3 RAM, co mám? A jen přepíchnout Procík, Ramku a Nvidii?
No ten řadič stojí 450,- za to asi novej board neseženu. Wink

Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7441

PříspěvekZaslal: po duben 20 2015, 18:45    Předmět: Citovat

Omega jsou drivery pro čipset, ty je dobré nainstalovat. Drivery pro grafiku jsou Catalyst, ty samozřejmě nemá smysl instalovat (instalace by se bez grafiky stejně nespustila).
Opravdu bych to SSD nejdřív otestoval někde jinde, aby bylo vidět, jestli je nějaký zásadní rozdíl, nebo je SSD jen líný model.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15535
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: po duben 20 2015, 19:08    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
to P32: Myslíš jako kouknout na boardy, co by uměly SATA 3 a USB 3 a zároveň AMD Athlon II x 4 a DDR3 RAM, co mám? A jen přepíchnout Procík, Ramku a Nvidii?
No ten řadič stojí 450,- za to asi novej board neseženu. Wink

Jirka

Spíše jsem myslel něco takového: https://www.tsbohemia.cz/gigabyte-ga-h81m-s2h_d205135.html
Přehodit paměť a grafiku, přikoupit procík a mít aspoň 5 let pokoj. Starou desku nechat na to dosavadní hraní.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17861
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po duben 20 2015, 21:21    Předmět: Citovat

To co radíš je s I5 minimálně 7 tausen. + řadič PATA, kterej nutně potřebuju. A tuhle desku s procíkem zahodím, protože zase nemám do ní DDR3.
Já myslel spíš tohle:
http://www.eo.cz/MG2007267652-gigabyte-990xa-ud3-rev-3.0.html
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7441

PříspěvekZaslal: po duben 20 2015, 21:49    Předmět: Citovat

Zbytečně velká investice. Navíc už taky nemá IDE, takže ještě řadič. A za to zrychlení o pár %.
Nejspíš by stačila i tahle: http://www.czc.cz/gigabyte-ga-970a-ds3p-amd-970/134803/produkt
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17861
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po duben 20 2015, 22:48    Předmět: Citovat

Taky jsem na ní koukal V EO shopu. Snad jen trochu rozdíl zvukovka. Mám ho 300m od baráku a tak si tam zítra dojdu a ve středu ho mám.
Ale víš, co hledám? Opak tohodle?
Myslíš, že je použitelný tohle? Nějak to u mě nebudí důvěru. Není to líná mrcha bez DMA? Potřebuju to na občasný slíznutí a zálohu dat z PATA Racku (šuple Vipower).
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7441

PříspěvekZaslal: po duben 20 2015, 23:34    Předmět: Citovat

DMA mají všechny, PIO4 končilo na 16MB/s, což byla stejně jen teoretická hodnota. Jen by mě zajímalo, jak se to chová, když se nastaví AHCI.
Chce to vyzkoušet, můžou být problémy s kompatibilitou s řadičem. Já mám starou redukci Asus, rychlost je OK, ale s Intelem nekamarádí. S VIA nebo Promise bez problémů.
Ale tu desku bych stejně nekupoval, žádný přínos mít nebude. Když upgrade, tak komplet, ne to měnit pro pár procent.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17861
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po duben 20 2015, 23:46    Předmět: Citovat

xsc napsal(a):
Omega jsou drivery pro čipset, ty je dobré nainstalovat. Drivery pro grafiku jsou Catalyst, ty samozřejmě nemá smysl instalovat (instalace by se bez grafiky stejně nespustila).

Zajímavý, všude píšou AMD Catalyst Omega 14.12 driver for Radeon.
Ale našel jsem a nainstaloval soubor AMD-Catalyst-Omega-14.12-sb-sata-ahci-win8.1-win7. Napsalo mi to že Radeon nenalezen ale instalace doběhla do konce. Po restartu se instaloval novej driver AHCI SSD a zase další restart. No a poté je tento výsledek:
Docela rozdíl jedním driverem, co? V podstatě se sekvenční čtení blíží teoretickýmu maximu SATA2. V tom Mrkvosoftím indexu disky povylezly o 0,2 nahoru. Zajímavý, ale že ve správci zařízení už zase položka AHCI není ale při boot to vypisuje že všechny SATA porty jsou AHCI.
Jirka



před 14.12.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  před 14.12.png
 Velikost:  24.66 kB
 Staženo:  56 krát


Po 14.12.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Po 14.12.png
 Velikost:  25.56 kB
 Staženo:  45 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ace_ventura



Založen: Jan 25, 2005
Příspěvky: 281
Bydliště: Praga mater urbium

PříspěvekZaslal: út duben 21 2015, 5:25    Předmět: Citovat

Slušná změna.. ves správci s Omegou mám jen AMD SATA Controller. Takže to je OK.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7441

PříspěvekZaslal: út duben 21 2015, 7:46    Předmět: Citovat

Holt to AMD divně zabalilo. Naštěstí je to jedno, instalace nainstaluje jen to, co má. Nárůst výkonu je slušný, zjevně výchozí MS driver sice umí přes AHCI komunikovat, ale nedokáže řadič nakonfigurovat.
Je normální, že se to ve správci zařízení přesune. Třeba s MS driverem vidím ve správci na Intelu 6 SATA zařízení, po instalaci jen jednu položku Intel SATA controller.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17861
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út duben 21 2015, 8:38    Předmět: Citovat

Ne-é, je to jinak. Ještě je AMD-Catalyst-Omega-14.12-win8.1-win7 a ten mi napsal že Radeon nenalezen, proto ta moje hláška že to je jen na video.
Nejdivnější je, že jsem to na AMD serveru nenašel, tam je skutečně jen pro Radeon, stahoval jsem to odjinud.
Taky jsem se tam dočet, že podpora W8.0 vůbec není a nebude, jen W7 a 8.1. A o 10 tam taky zatím nic nepíšou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.29 sekund