Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

FM Selena B211, ako správne zladiť FM jednotku
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
kutilmil



Založen: Nov 01, 2008
Příspěvky: 4292
Bydliště: Skalica

PříspěvekZaslal: pá duben 17 2015, 23:50    Předmět: FM Selena B211, ako správne zladiť FM jednotku Citovat

Zdravím.
Chcem Vás poprosiť o radu, či by Ste mi niekto neporadili ako správne zladiť FM jednotku v selene B211. Robím to tak, že si na "vysielačke" navolím frekvenciu 87,5 Mhz ( FM som prestavil na našu normu ), ladiace koliesko nastavím tam, kde by malo byť 87,5 Mhz a točím cievkami v FM, ale neviem ako. Výstupný signál síce pozorujem na osciloskope ( pripojenom na reproduktor ) ale prd mi to je platné keď neviem ten princíp resp. postupnosť ako to zlaďovať. Mohli by Ste mi prosím poradiť? FM časť je funkčná po výmene kondíkov a úpravy cievky ale chcem ju správne zladiť. Vďaka Vám.



FM B211.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  FM B211.jpg
 Velikost:  158.21 kB
 Staženo:  394 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12065
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: so duben 18 2015, 1:11    Předmět: Citovat

a) oscilátor - L4 - rozsah proladění
(jsi nad pásmem, nebo pod pásmem ? máš čítač ? máš jak zjistit kmitočet ?)
b) souběh - L3
c) citlivost - L1/L2
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kutilmil



Založen: Nov 01, 2008
Příspěvky: 4292
Bydliště: Skalica

PříspěvekZaslal: so duben 18 2015, 1:34    Předmět: Citovat

Nie čítač nemám a takú frekvenciu neodmerám. Nevedel by si mi prosím presnejšie popísať postupnosť nastavenia? L5 a L6 sa čo nastavuje?

EDIT: teraz ma napadlo: mám multimeter a podla návodu vie merať frekvenciu do 400Mhz. Le by som asi musel nejako zosilniť impulzy, aby to multimeter zachytil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1333
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: so duben 18 2015, 7:40    Předmět: Citovat

Laděný obvod v kolektoru T2 je první mezifrekvence,pokud jsi s tím netočil,nechat,jinak,nemáš-li generátor fm,doladit při vypnutém AFC/AFA/ na co nejslabší stanici na max.signál,bývá obvykle dost tupá,takže pro sladění vst.jednotky malé rozladění této propusti nevadí.
Další ladění bez přístrojů je problém - konce pásma oscilátoru a vst.obvodů
nemáš čím doladit,neb jsou tam pevné kondy (bývají trimry paralelně k lad.kondu). Nejdříve musíš sladit oscilátor na počátek,tj.aby kmital na začátku stupnice na 87,5+10,7 = 98,2MHz - vyzařování oscilátoru chytíš
na 98,2MHz jako šum třeba na jiném rádiu(předpokládám,že mf je u té Seleny obvyklých10,7MHz).Ladíš L4,vždy vypnuté AFC. Konec,tj. 108+10,7 MHz =118,7 MHz nemáš však asi čím měřit,ladí se jedině výměnou C17.
Ostatní obvody bych poté bez přístrojů doladil někde ve středu pásma na max.signál na zašuměné stanici,víc bez vybavení neuděláš.[/url]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kutilmil



Založen: Nov 01, 2008
Příspěvky: 4292
Bydliště: Skalica

PříspěvekZaslal: so duben 18 2015, 11:55    Předmět: Citovat

Ďakujem, ale nešlo by to prosím presnejšie popísať?
Čo kde pripojiť? aký signál pustiť na vstup a čím točiť a čo kde merať? a akú postupnosť dodržať. Idem si teraz ubastliť nejaký zosilňovač na zosnímanie frekvencie. Ešte som nikdy nič takto nezlaďoval, takže neviem ten postup. Ďakujem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kulikus



Založen: Dec 10, 2009
Příspěvky: 2709

PříspěvekZaslal: so duben 18 2015, 12:06    Předmět: Citovat

kutilmil napsal(a):
mám multimeter a podla návodu vie merať frekvenciu do 400Mhz.


Koukni se znovu. Multimetry obvykle končí na 400Hz ne MHz.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
kutilmil



Založen: Nov 01, 2008
Příspěvky: 4292
Bydliště: Skalica

PříspěvekZaslal: so duben 18 2015, 12:12    Předmět: Citovat

Ani ja tomu moc neverím. Mám UT70B a je tam napísané 400Mhz. Ten s písmenom B má takúto frekvenciu A a C majú do 10 a 20 Mhz. Majú ho v GM tam je aj návod.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1333
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: so duben 18 2015, 16:26    Předmět: Citovat

Příteli,asi jsi nepochopil,že bez přístrojového vybavení naměříš svým měřidlem,pokud vůbec něco, leda tak nesmysly- přímo měřit třeba na oscilátoru,aniž by se rozladil,nelze,i třeba sonda osciloskopu 10/1 má vst.kapacitu větší než máš ty 4p7 na jeho doladění,atd.. Smiř se s tím,že buď se vybavíš / půjčíš si čítač,popř.zcjechovaný osciloskop tak do 150MHz ,a generátor a něco si o měřenívf obvodů přečteš,nebo holt budeš muset naslepo točit jádry cívek a doufat,že to bude hrát.Stejně bych dopadl já,když bych měl třeba opravit řídící jednotku auta- nevím,jak to funguje,na měření busu nic nemám ,takže se rád obrátím na toho,kdo to zná a má vybavení.Říkalo se tomu kdysi "společenská dělba práce" a zpívá
o tom i Werich...ten umí to a ten zas ono.... Very Happy .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kutilmil



Založen: Nov 01, 2008
Příspěvky: 4292
Bydliště: Skalica

PříspěvekZaslal: so duben 18 2015, 17:34    Předmět: Citovat

ďakujem ti milan ale predstav si že to vybavenie mám. Mne to rádio v podstate hraje, nastavil som ho odoka, ale chcel by som vedieť ako sa to robí poriadne. Prosím Vás ak niekto poznáte tento postup, aby Ste mi ho napísali. Ďakujem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hifista



Založen: May 15, 2005
Příspěvky: 751
Bydliště: U Ostravy

PříspěvekZaslal: so duben 18 2015, 18:01    Předmět: Citovat

Když jsem tady před časem popisoval přeladění Seleny 211 (Okean209) na CCIR, tak jsem tam záměrně nepopisoval sladění - to je práce pro pokročilejší osoby, jelikož je nuno přesně vědět co který nastavovací prvek ovlivňuje. Kdo to nezná, tak napáchá jen škody a práci nepřivede k cíli.
Pokud ale chceš skutečně pracovat jen "vl. silou", tak už jsi udělal chybu, že jsi se vůbec dotýkal mf cívky L5/6. Máš-li ubraný závit na L3 a správně provedené změny kapacit, tak už musíš při ladění zachytit aspoň nějaké stanice CCIR. Vezmi si rádio s CCIR pásmem, najdi si nějakou silnější stanici v okolí 89Mhz a tutéž se snaž najít na Seleně a laděním L4 ji přemístit na začátek stupnice někam k původním 66Mhz. Pak provedeš s jinou stanicí kontrolu na konci stupnice kolem 107MHz, jestli tam je. Pokud jsi dal místo C17 trimr, tak nastavíš konec stupnice s jeho pomocí. Bez použití generátoru je to dosti pracné, postup se musí vícekrát zopakovat, protože se nastavení ovlivňují, ale při troše trpělivosti to "usadit" do pásma jde.
Pokud se předchozí práce podařila, najdeme nějakou stanici uprostřed stupnice a doladíme na maximum cívky L1/2 a L3. Jestli máš místo C4 trimr, tak ladíme L3 na max. v okolí 89Mhz a C4 kolem 107Mhz.
V dnešní době již nejde vesměs o dálkový příjem, ale spíše posloucháme silné místní stanice, takže takovéto sladění "podle ucha" je dostačující. Kdo má generátor, tak to vše provede samozřejmě rychleji a přesněji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kutilmil



Založen: Nov 01, 2008
Příspěvky: 4292
Bydliště: Skalica

PříspěvekZaslal: so duben 18 2015, 18:05    Předmět: Citovat

Ďakujem ti Hifista. Tak ako si popisoval skorej som to všeko spravil a rádijo aj hrá a aj celý rozsah je v bývalom pásme vtesnaný. Chcel by som ale vedieť profi postup.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9768
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: so duben 18 2015, 18:05    Předmět: Citovat

Běžně to dělávám tak, že si napřed zjistím frekvenční rozsah - Dejme tomu 87.0 až 108 (podle parametrů v návodu). Pak si zjistím mezifrekvenci - standart je 10.7MHz. Na ladícím kondenzátoru najdu trimry pro FM.
Takže při spodním dorazu mě musí kmitat oscilátor na 97.7MHz.
Na horním rozsahu 118.7 MHz.
Dolní frekvenci ladím cívkou horní trimrem - postup několikrát opakuju.
Frekvenci kontroluju komunikačním přijímačem, nebo digi stupnicí ze starýho autorádia s předzesilovačem a anténkou - obvodu oscilátoru se nedotýkám. I ladění provádím sbroušenýma laminátovýma tyčinkama.
Až mám naladěný obvod oscilátoru, slaďuji na 90MHz a kolem 105MHz
anténní obvod na co nejlepší příjem stanice poblíž toho kmitočtu - spodní část anténní cívkou, horní anténním trimrem na kondenzátoru. Postup několikrát opakuju. Většinou, když jsem měnil ladičák. Přelaďil jsem na "západní normu" celkem 3 rádia..
Jinak profi postup z jednoho servisního návodu je podobný, ale:
Rozsahy a slaďovací frekvence jsou stanoveny dle konstrukce jednotky.
Do antény se zavádí signál z FM generátoru o frekvenci snad 1KHz a přesně danným zdvihu. "Síla" signálu se určuje principiálně odporem připojeným na místo reproduktoru, na kterým se měří napětí při maximální hlasitosti (principiálně odporem proto, že konstrukce přípravku závisí na konstrukci rádiopřijímače - někdy je třeba dělič, někdy jen paralelní odpor o hodnotě impedance reproduktoru, který se odpojuje - třeba tím, že přípravek se strká do zdířky sluchátek)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1333
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: so duben 18 2015, 18:33    Předmět: Citovat

No tak to je báječné,když všechno máš.Takže si vezmi ten fm generátor,nastav na něm 87,5 MHz,fm modulace 1 kHz zdvih 75 kHz,úroven třeba 20µV a připoj jej na vstup. Na stupnici rádia si nastav ten začátek a vypni AFC. Nf milivoltmetr si zapoj mezi jeden konec R56 a zem a cívkou L4 nastav maximum.Přelaď generátor na 108MHz,stupnici na rádiu nahoru, a výměnou C17 dolaď opět maximum,oba kroky zopakuj,trochu se ovlivňují.
Pak na 87,5 MHz nastav max.signálu jádrem L3 a na 108 MHz výměnou C4-
oba kroky zopakuj,ovlivňují se.Nezapomeň přeladit na stupnici . Nakonec nalaď vstup - je hodně tupý,ladil bych to jen jádrem L1.L2 někde uprostřed kolem 98 MHz. Pak už by to mělo slušně hrát,předpokladem je ovšem,že je ok mf zesilovač,ale na ten ses neptal.Místo těch kondů bych si tam dal trimry,jde-li to mechanicky.Kdyby byla maxima signálu na výstupu mf zesilovače tupá,sniž si úroveň vst.signálu.
Nakonec si zkontroluj funkci AFC na nějaké silnější stanici.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kutilmil



Založen: Nov 01, 2008
Příspěvky: 4292
Bydliště: Skalica

PříspěvekZaslal: so duben 18 2015, 18:39    Předmět: Citovat

Ďakujem milan, ešte mi prosím vysvetli ako sa zlaďujú tie cievky 5,6,7.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1333
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: so duben 18 2015, 18:47    Předmět: Citovat

Pokud ten dotaz myslíš vážně,tak jádry,pokud je nemají,roztažením /indukčnost klesá,kmitočet roste/ nebo stlačením /indukčnost roste,kmitočet klesá/.Jinak jsem ti to psal v prvním příspěvku.

Naposledy upravil Milan dne so duben 18 2015, 18:50, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund