Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Vysavač Rainbow e2, vyhořelá řídící jednotka
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
TomS



Založen: Jul 02, 2015
Příspěvky: 18

PříspěvekZaslal: čt září 03 2015, 21:48    Předmět: Citovat

Ahoj, takže to vzdávám, ať si to zase zkusí někdo jiný. Pro rozběh do nízkých otáček stačilo připojit na kondenzátor za trafem cca 15V. Zelené elektrolyty jsou zapojeny paralelně. Proud byl 3A/15V. První reakce elektroniky začala při 14V/1A. Při zvyšování napětí motor paradoxně otáčky snižoval a vydával zvuk jako při stejnosměrném brždění. Skončil jsem na 30V. Při zapnutí do vysokých otáček (SÍŤ) po rozběhu připojeným zdrojem 15V se na zdroji objevilo 30V a stejný zvuk.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sehaz



Založen: Mar 23, 2017
Příspěvky: 1

PříspěvekZaslal: čt březen 23 2017, 8:45    Předmět: Citovat

pro Tom S, zda nejal pokročil s řídící jednotkou vysavače Rainbow
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TomS



Založen: Jul 02, 2015
Příspěvky: 18

PříspěvekZaslal: čt březen 23 2017, 22:50    Předmět: Citovat

Díky panu Zachovi jsem jednotku dokázal zprovoznit. Vyhořelý zdroj odpálil i výstupní modul (dovoz z Číny za cca 10$), což mě krom jiného zdrželo. Smile
Přikládám txt soubor s poznámkami zejména od p. Zacha, dovolil mi to, ať je toku prospěchu někomu dalšímu. Smile



gme součástky.txt
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  gme součástky.txt
 Velikost:  5.92 kB
 Staženo:  378 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
infernus



Založen: Jun 20, 2017
Příspěvky: 2

PříspěvekZaslal: so září 16 2017, 15:47    Předmět: Citovat

Ahoj, taky mám jednu vadnou řídící desku. Byl by tu někdo ochotný a měl zájem se na desku podívat? Samozřejmě to nechci zadarmo. Nějaké věci si zapájím, ale tato deska se spoustou smd součástek je pro mě vyšší level. Je možné nějak vyzkoušet motor jestli je v pořádku? Jak tu již někdo psal, motor je asynchronní, stator čtyřpólový, zapojen dvoufázově (4 cívky po 90 stupních, 8 vývodů), rotor šestipólový bez permanentních magnetů (kotva nakrátko). Nevím někdo jak by se ten motor dal například rozběhnout bez té řídící jednotky? Ahoj David
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dracekvo



Založen: Feb 10, 2009
Příspěvky: 501

PříspěvekZaslal: út září 20 2022, 21:55    Předmět: Citovat

Zdravím.

Taky mám problém s rainbow e2. Doposledka fungoval. Ale pak se najednou vypnul.
Po zapnutí tam bliká ledka na desce je slišet nějaké bučení.
Jednou za čas z X pokusů o zapnutí se rozběhne na nízkou rychlost. Na velkou rychlost se mi ho zatím rozběhnout nepovedlo.
Chci to zkusi proměřít jaký je rozdíl v napětích v době kdy běží a v době kdy neběží.
Taky to můžu proměřit takovým primitivním osciloscopem.

Ale než tomu budu věnovat nějak více energie. Nebylo by jednodužší navrhnout podle té silové části vlastní měnič a řídit to třeba PIC?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dracekvo



Založen: Feb 10, 2009
Příspěvky: 501

PříspěvekZaslal: st září 21 2022, 9:14    Předmět: Citovat

Tak jsem udělal nějak testy a měření.
Věc se má tak. Pokud nechám vysavač odstát, tak se pak rozběhne na nízký výkon vždy. Můžu ho vypínat a zapínat, vždy se rozběhne.

Ale jak jednou zkusím velký výkon, tak se vysavač už nikdy nerozeběhnepokud ho nenechám odstát. Ani na ten nízký výkon.

Provedl jsem měření na diagnostických pinech.
Zjistil jsem jednu věc. Pokud vysavač funguje, tak od U2 kde je C34 a vede to na napájecí nohy VSL čipům U9 U10.

Což jsou 2ed020i12-f (Dual IGBT Driver )
https://www.infineon.com/dgdl/Infineon-2ED020I12-FI-DataSheet-v01_00-EN.pdf?fileId=db3a304412b407950112b40959d401de

je napětí 15V. Pokud vysavač nefunguje, tak je tam napětí 10V.

Takže je špatný U2? Ale proč by to dělal jen v prípadě, že chci velké otáčky. Pokud je OK, je nejspíše při požadavku na velké otáčky přetížený.

Nebo je špatný U9, U10? Ale tady mi zase není jasné, proč by to pak fungovalo na nízké otáčky.

Mám trošku jinou desku. Fotky jsem dal sem.
https://dracekvo.rajce.idnes.cz/Rainbow/


Jen pro úplnost dávám hodnoty co jsem naměřil na tom konektoru pro diagnostiku. Na desce jsou ještě další diagnostické plošky, ale ty jsem neměřil. Je to zleva do prava (viz foto konektoru). První je kdy vysavač funguje, druhý řádek, kdy trucuje.

22.6V, 15.3V, 1.6V, 0V, 0V, 4.5V, 4.8V, 4.5V, 4.8V, 0V, 0V, 4.8V

23.0V, 10.3V, 0V, 0V, 1.5V, 4.5V, 0V, 4.8V, 4.5V, 4.8V, 0V, 0V, 4.8V
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dracekvo



Založen: Feb 10, 2009
Příspěvky: 501

PříspěvekZaslal: st září 21 2022, 10:02    Předmět: Citovat

Tak vysavač funguje.
Problém byl s tím, že napájení bylo 10V.
Odnapájel jsem tu část obvodu externě 15V. Vysavač začal pracovat.

Akorát ted když jsem odpojil externí napájení, tak vysavač funguje bez problému.

Takže vím kde byl problém, ale nevím jak vznikl a už vůbec nevím proč zmizel.

Podezřívám že to je něco okolo toho lp2951 co dělá těch 15V.

Preventivně si ho objednám i s kondíkem na výstupu 25V 220uF a jestli to příště zazlobí, tak to vyměním.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.13 sekund