Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Připojení PC k LAN síti přes rozbočovač
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
kejsler



Založen: Mar 06, 2015
Příspěvky: 71

PříspěvekZaslal: so duben 04 2015, 12:32    Předmět: Připojení PC k LAN síti přes rozbočovač Citovat

Zdravím,

máme doma počítačovou síť a rozhodl jsem se připojit ještě jeden počítač k síti, ale je to poněkud komplikovanější. Pokusím se to stručně vysvětlit.

Před několika lety se natáhl ethernetová kabel z pokoje (kde byl dříve počítač pro bratra) do ložnice (kde byl switch a modem), ale jednoho dne se bratr z pokoje odstěhoval na podkroví, a tak já jsem se rozhodl switch dát k němu do podkroví (a modem jsem nechal u sebe v ložnici) a celou síť jsem předělal tak, že kabel co byl od bývalého pokoje pro bratra jsem nechal odpojený a místo toho jsem natáhl kabel k němu do podkroví (a z mé ložnice jsem ho taky natáhl do podkroví). Jenže teď jsem se rozhodl dat další počítač do bývalého pokoje kde býval bratr, jenže tam je teď jen ten odpojený kabel, který vede ke mě do ložnice, kde už nemám switch, ale pouze ten modem a nevím jak to propojit.

Mě osobně napadlo koupit redukci (adaptér nebo-li rozbočovač) a dat ho do toho modemu, který mám v ložnici, jelikož do modemu vedou dva dráty - jeden z antény a druhý vede do switche na podkroví. Takže ten konektor v modemu co vede do switche bych rozdvojil a do něj dal ten kabel, který bych přes rozbočovač připojil k tomu kabelu co vede do pokoje kde býval bratr.

Problém je v tom, že nevím jak zvolit pořadí barev na ethernetovém kabelu. Kabel co vede od bývalého pokoje bratra má pořadí barev přímé:
http://www.imghosting.cz/images/471.jpg

Ale kabel co vede od modemu z antény do switche na podkroví má pořadí barev křížené a to takové: http://www.imghosting.cz/images/652.jpg

Tady jsem udělal menší schéma jak to chci:
http://easyupload.cz/925596bf84

Také nevím, jestli ten spojovač (http://www.datart.cz/Kabel-k-PC-Lama-KQ0S450TQL-redukce-spojka-LAN-kabelu-RJ45-RJ45.html) už automaticky ty barvy zrcadlově otáčí nebo musím na kabelu ty drátky otočit já ručně.

Děkuji a pokud jsou v tom nějaké nejasnosti tak se zeptejte a rád vše doplním.


Naposledy upravil kejsler dne so duben 04 2015, 14:16, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Heno



Založen: Mar 21, 2015
Příspěvky: 1900

PříspěvekZaslal: so duben 04 2015, 13:04    Předmět: Citovat

Daj tam další FTP switch. Nerýp sa v kábloch, nakoniec niečo pokazíš.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jirkati



Založen: May 21, 2008
Příspěvky: 1413
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

PříspěvekZaslal: so duben 04 2015, 19:27    Předmět: Citovat

Taky jsem dal nový switch, ze kterého bezproblémově jedou najednou tři PC s kabely dlouhými 3, 11 a 22 m. Kabely přímo na míru mi udělal místní poskytovatel internetové wifi sítě. O žádném překřížení nebyla řeč. Kabely jsem vrazil do switche a do PC a vše fungovalo při prvním spuštění PC. Jen jsem mírně upravil celý systém tak, aby se mi poštovní klient zobrazoval jen na jednom PC, aby nevznikaly zmatky se zobrazováním resp. s nezobrazováním emailů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15535
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: ne duben 05 2015, 6:54    Předmět: Citovat

Kabel se překřižuje v jediném případě a to při přímém propojení mezi dvěma PC či podobnými zařízeními.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mira_A



Založen: Apr 06, 2013
Příspěvky: 1005
Bydliště: RpR

PříspěvekZaslal: ne duben 05 2015, 7:59    Předmět: Citovat

p32 napsal(a):
Kabel se překřižuje v jediném případě a to při přímém propojení mezi dvěma PC či podobnými zařízeními.


A router s 2xWAN není počítač?

Dnes je to u většiny zařízení jedno. Lze použít jak křížený, tak nekřížený kabel. To by musel narazit na nějakou extra specialitu nebo hodně starou mrchu.

Dokonce i u připojení dvou PC mezi sebou nic křížit není třeba.
Sťovky mají detekci a vše se upraví v HW.

http://www.datart.cz/Kabel-k-PC-Lama-KQ0S450TQL-redukce-spojka-LAN-kabelu-RJ45-RJ45.html
Nic nekříží. Na jednom konci je koncovka jedním směrem a na druhém otočená opačně. Propoje jsou lineárně. Jediné co je nevýhoda spojky, zvyšuje útlum. Uvnitř není točená. Takže kabel pak nemůže mít délku max. 100 m, ale třeba jen 70m.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
cechpk



Založen: Jul 13, 2014
Příspěvky: 364
Bydliště: Petřvald U NJ

PříspěvekZaslal: ne duben 05 2015, 10:31    Předmět: Citovat

A ta luxusní cena Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kejsler



Založen: Mar 06, 2015
Příspěvky: 71

PříspěvekZaslal: ne duben 05 2015, 11:57    Předmět: Citovat

OK, děkuji všem za odpovědi. Dneska jsem to zkoušel propojit a funguje to. Zapojil jsem to tak, že do modemu jsem dal rozbočovač a do něj udělal přímí nekřížený kabel a zkusil připojit k notebooku a jede to.

Jediné co nechápu ještě je ten spojovač. Pokud to chápu dobře tak mám do něj připojit přímí kabel a na druhý konec ve stejném pořadí připojit i ten druhý? Tzn. že nemusím ty drátky otočit obráceně?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15535
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: ne duben 05 2015, 12:29    Předmět: Citovat

Mira_A napsal(a):
p32 napsal(a):
Kabel se překřižuje v jediném případě a to při přímém propojení mezi dvěma PC či podobnými zařízeními.


A router s 2xWAN není počítač?

Dnes je to u většiny zařízení jedno. Lze použít jak křížený, tak nekřížený kabel. To by musel narazit na nějakou extra specialitu nebo hodně starou mrchu.

A tobě je jasné hned, že každý má novou mrchu ? Ale stejně jsi první, co tady tvrdí, že router je počítač a lze si na něm číst knížky a psát paměti. Zkus si ještě jednou a pomalu přečíst, co jsem tam odepsal. Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
cechpk



Založen: Jul 13, 2014
Příspěvky: 364
Bydliště: Petřvald U NJ

PříspěvekZaslal: ne duben 05 2015, 13:08    Předmět: Citovat

UTP CROSS tj křížený užítí mezi dvěmi počítači na přímo
UTP PATCH tj Přímý užítí mezi počítač a síťový prvek switch router modem a kdoví co všechno

pokud má switch funkci MDI/MDI-X tak mu je to jedno co mu dáš za kabel on si to upraví sám
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Mira_A



Založen: Apr 06, 2013
Příspěvky: 1005
Bydliště: RpR

PříspěvekZaslal: ne duben 05 2015, 20:05    Předmět: Citovat

kejsler napsal(a):

Jediné co nechápu ještě je ten spojovač. Pokud to chápu dobře tak mám do něj připojit přímí kabel a na druhý konec ve stejném pořadí připojit i ten druhý? Tzn. že nemusím ty drátky otočit obráceně?


Nic neprohazuješ.
Dáš prostě buď oba přímé kabely.
Nebo dáš přímý a křížený
Ještě lze také křížený - křížený = přímý

Křížený neznamená prohodit dráty v opačném pořadí.

A pozor při zamačkávání na osazování. To co jsi dal výše ty obrázky.
Vždy se to osazuje od pinu 1 a ten pin 1 je když se podíváš na konektor zvrchu tak, že kabel je směrem k tobě a ty kovové dotykové plochy vidíš pohledem vždy vlevo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mira_A



Založen: Apr 06, 2013
Příspěvky: 1005
Bydliště: RpR

PříspěvekZaslal: ne duben 05 2015, 20:12    Předmět: Citovat

p32 napsal(a):


Ale stejně jsi první, co tady tvrdí, že router je počítač a lze si na něm číst knížky a psát paměti. Zkus si ještě jednou a pomalu přečíst, co jsem tam odepsal. Laughing


Ano to s routerem opravdu jde. Můžeš si na něm číst klidně knížky nebo prohlížet soubory v pdf. Na nejnovější mašinky můžeš klidně nainstalovat Android 2.3.6. Jen to musíš trochu routeru přizpůsobit. Pro nějakého dobrého linuxáka by to neměl být problém.

Nejnovější mašinky obsahují procesory jako jsou v tablet PC nebo andro-boxech.

třeba ARM7 800MHz RAM 512MB ROM 256MB
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33991
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: ne duben 05 2015, 20:27    Předmět: Citovat

Kedysi platilo, ze medzi koncovymi zariadeniami (tam patri PC aj router) sa pouziva krizeny kabel. Lenze domace routery maju v sebe switch. A vzdy s autodetekciou kabla, takze mozes pouzit lubovolny.

Android na routeri, to je teda pekna blbost... Ale router je pocitac, ma procesor a operacny system. Mnoho domacich routerov bezi na Linuxe. Ked sa tam narve openwrt a textovy editor, tak mozes aj texty pisat. Aby si nepotreboval PC, tak mozes na seriovu konzolu pripojit terminal Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mira_A



Založen: Apr 06, 2013
Příspěvky: 1005
Bydliště: RpR

PříspěvekZaslal: ne duben 05 2015, 20:36    Předmět: Citovat

rnbw napsal(a):


Android na routeri, to je teda pekna blbost... Ale router je pocitac, ma procesor a operacny system. Mnoho domacich routerov bezi na Linuxe. Ked sa tam narve openwrt a textovy editor, tak mozes aj texty pisat. Aby si nepotreboval PC, tak mozes na seriovu konzolu pripojit terminal Very Happy


openwrt už je tu od dob, kdy na routrech byly pouze pomalé 200MHz procesory

Android by na slušných routrech běžel. Jen o to není zájem je třeba prodávat tablety boxy tak proč by to dělali.

Android může běžet i na DLNA TV nebo nových satelitních přehrávačích.

U routeru je jen problém, že nemá grafický výstup. Ten by se musel programovat třeba přes USB. A pak pro grafické zobrazování použít USB nebo LAN monitor což je asi budoucnost.

Kdysi už před tak 6 lety někdo vzal obyčejný router Edimax BR-6104K(P)
a displej z mobilu Ericsson. A upravil linux, že mu na tom displeji zobrazoval co chtěl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mira_A



Založen: Apr 06, 2013
Příspěvky: 1005
Bydliště: RpR

PříspěvekZaslal: ne duben 05 2015, 20:53    Předmět: Citovat

rnbw napsal(a):
Kedysi platilo, ze medzi koncovymi zariadeniami (tam patri PC aj router) sa pouziva krizeny kabel. Lenze domace routery maju v sebe switch. A vzdy s autodetekciou kabla, takze mozes pouzit lubovolny.


Jenže pokud dobře čteš já píšu o routeru 2x WAN.
To zamená, že nemá třeba 5 konektorů, ale konektorů 6.
Doma má málokdo rezervní připojení internetu a ten druhý WAN se většinou používal pro připojení řídícího PC, které jelo nonstop a posílalo něco třeba ještě do netu. Tam by pak měl být 100% křížený kabel. Nevím jestli na WAN je vždy autodetekce. Dalo by se to ověřit spojkou a kříženým kabelem směrem od poskytovatele.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33991
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: ne duben 05 2015, 21:05    Předmět: Citovat

Pomale procesory sa v routeroch pouzivaju stale. Akurat tie modernejsie maju integrovanu aj celu wifi cast aj switch. Aby nebol problem s vykonom pri velkych datovych tokoch, tak je tam nejaka HW akceleracia NATu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund