Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Tesla T58 mír jaké baterie
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
cputakt



Založen: Nov 01, 2005
Příspěvky: 1234
Bydliště: Karvínsko

PříspěvekZaslal: pá duben 03 2015, 14:13    Předmět: Citovat

A to jen v jednom bytě natož ve 12 patrovém domě nebo pokud vezmu mé sídliště kde vidím sousedce ve vedlejším domě do ložnice to je potom hnus (ta ložnice je v pohodě Very Happy )
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
FERYACT



Založen: Apr 20, 2005
Příspěvky: 2285
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: ne duben 05 2015, 17:49    Předmět: Citovat

Seš slavnej že jsi tohoto dědouška T58 zprovoznil.Je to první radio z plošnými transistory.V.U.A.S. Popova zprojektoval přijímač z hrotovými transistory ale ten se nedostal do výroby.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7417

PříspěvekZaslal: ne duben 05 2015, 19:41    Předmět: Citovat

To byly jaké tranzistory?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
FERYACT



Založen: Apr 20, 2005
Příspěvky: 2285
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: út duben 07 2015, 8:40    Předmět: Citovat

Hrotové transistory byly slepou cestou ve vývoji.Fyzicky vypadaly tak, že na destičku germania přiléhaly dva hroty těsně vedle sebe.Výbojem elektrického proudu byly přivařeny ke germaniu.V něm se vytvořily několikanásobné přechody PN.
O přijímači jsem se dočetl v časopise Sdělovací Technika v současné době pro mne nedosažitelné.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7417

PříspěvekZaslal: út duben 07 2015, 9:11    Předmět: Citovat

Vím, co byly hrotové tranzistory. Spíš mě zajímalo, jestli to byly jen prototypy VÚRTU, nebo měly nějaké označení. Protože jsem měl doma 2NU70 prodávaný ještě v krabičce jako na elektronky a s označením polovodičová trioda.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
FERYACT



Založen: Apr 20, 2005
Příspěvky: 2285
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: út duben 07 2015, 9:35    Předmět: Citovat

Byly to výrobky VUASP.Dovážet jsme tehdy nic nemohli.Když mi táta koupil první transistor 1NU70 věděl jsem, že elektronky pro mne končily. 1NU70 je plošný.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
radioelectrum



Založen: Nov 11, 2011
Příspěvky: 2124
Bydliště: Oslavany

PříspěvekZaslal: út duben 07 2015, 11:33    Předmět: Citovat

Všade kolem nás je spousta rušení. Vzal jsem si do jednoho údolí kde není ani GSM signál maličký ruský tranzistorák a divil jsme se kolik toho za bílého dne bylo k zachycení na SV.
Příště si vezmu sebou VEF či Selenu a vyzkouším i krátké vlny.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Radim



Založen: Aug 17, 2013
Příspěvky: 305

PříspěvekZaslal: so duben 11 2015, 15:25    Předmět: Citovat

Ono možná to radio nebude na ty baterie, respektive napájecí napětí ani tolik citlivé. My jsme doma kdysi měli novější radio Dolly, které z tohoto radia pravděpodobně vyšlo a to na dlouhých a středních vlnách fungovalo na jakékoliv napětí zhruba od 2 - 3 voltů do těch plných 6 voltů. Stačilo jen trimrem v koncovém obvodu na příslušné napětí správně nadstavit klidový proud. Pouze VKV s OC 169 nebo OC 170 potřebovaly na provoz plné napětí 6 Voltů.
Jednu dobu jsem toto radio na AM provozoval soustavně pouze na baterie vypotřebované ve svítilnách. Kde plochá baterie nebo dva velké monočlánky už v baterce nesvítily, toto radio na ně hrálo ještě takový měsíc, než byly definitivně vyčerpány.
Kontakty jsem zevnitř radia vyvedl káblíkem a baterky jsem propojoval pájením pistolovou pájkou tenkým drátkem a gumičkou připevňoval zezadu zvenku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
FERYACT



Založen: Apr 20, 2005
Příspěvky: 2285
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: ne duben 12 2015, 10:46    Předmět: Citovat

U T58 jsem se setkal z neobvyklou závadou kdy se prorazilo vinutí MF trafa a tím vznikl zkrat 100 ohm.odporem.Já jsem pak musel to trafo buď převinout nebo sehnat originál.Je to už dávno.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8819
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: so duben 18 2015, 13:47    Předmět: Citovat

kokun napsal(a):
... V té době měla monopol na výrobu baterií BATERIA Slaný, kde se mj. vyráběly 2 velikosti válcových zinkouhlíkových baterií 3V (2 čl. 1,5V v papírové trubce za sebou). Byly to typy 223 a 224 (menší velikost) a typ 230 (větší velikost). Oba typy se používaly už v 50. letech např. do bateriových svítilen (válcové, vyrobené z Fe poniklovaného plechu).
Pro napájení T58 a T58 mír se používaly 2ks typu 230 (větší) tak, že se vložily do trubky radia, zase za sebou.
Menší typy se používaly do pozdějších modelů trp jako např.: Monika, Mambo, Dolly, Menuet, ... - tu se vložily do držáku bat., rovněž za sebou.
...
Tehdejší typ 230 už nemá dnes přímý ekvivalent. Ale rozměrově mu téměř odpovídají 2 čl. typu R14 (tzv. malé buřty).
Takže do původní trubky T58 použít 4ks čl. R14 - a není třeba nic vypodkládat, jako při použití 2R10R.
2R10R je totiž přímým ekvivalentem těch menších třívoltovek ze Slaného: typu 223 a 224.
Tyto (resp. jen 1 čl.) se používaly mj. rovněž do některých měřáků Metry Blansko - jako např. DU10, DU20, ...
...

Tady je důkaz:
http://mujweb.cz/aandel/RadiaTesla/
http://mujweb.cz/aandel/RadiaTesla/images/Bateria220_223_230.jpg

EDIT:
Přesně si pamatuju - v r. 1960 (bylo mně 14) stála jedna baterie typu 220: 0,96Kčs = 96 (tehdejších)haléřů. A to vám skutečně byl vrácen 1 tříhalíř a 1 halíř Shocked Rolling Eyes
Na dnešní dobu věc neskutečná. Pro minci 1,-Kč ležící na chodníku se dnes málokdo sehne, aby ji zvednul.
Kolik přesně stála baterie typ 230 si už bohužel nepamatuju - kupoval jsem ji méně častěji Wink



Bateria220_223_230.jpg
 Komentář:
Z katalogu BATERIA Slaný: Bateria 220_223_230

Stáhnout
 Soubor:  Bateria220_223_230.jpg
 Velikost:  69.92 kB
 Staženo:  213 krát


_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
frasou



Založen: Feb 28, 2015
Příspěvky: 7
Bydliště: Hlučín (Ostravsko)

PříspěvekZaslal: so duben 18 2015, 21:57    Předmět: Citovat

S bateriemi jinak pomoci nemohu. Maximálně bych při zničení a správné konstelaci hvězd mohl být nápomocný trafem.
Ale mám prosbu. Chci si vylepšit Icomet o tranzistorový oscilátor.
Potřebuji vědět parametry budícího trafa, popř. i označení. Zkusil jsem to zprovoznit s jedním z nich, ale není to ono a ostatní typy asi budou ještě méně vhodné pro nižší odpor vinutí.
Mám 1PN66900 a 1PN67646 (a taky bez označení), ale nevím, které z nich by mohlo být to budící. Google mlčí.
Hodilo by se tedy označení nebo i odpory vinutí.
Prosím o pomoc.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Quest



Založen: Dec 10, 2008
Příspěvky: 479
Bydliště: Polabi, kdysi řepné, nyní řepkové lány.

PříspěvekZaslal: út duben 21 2015, 22:00    Předmět: Citovat

[quote="kokun"]
kokun napsal(a):
...


EDIT:
Přesně si pamatuju - v r. 1960 (bylo mně 14) stála jedna baterie typu 220: 0,96Kčs = 96 (tehdejších)haléřů. A to vám skutečně byl vrácen 1 tříhalíř a 1 halíř Shocked Rolling Eyes
Na dnešní dobu věc neskutečná. Pro minci 1,-Kč ležící na chodníku se dnes málokdo sehne, aby ji zvednul.
Kolik přesně stála baterie typ 230 si už bohužel nepamatuju - kupoval jsem ji méně častěji Wink


Tehdy jsem kupoval typ 230 za 1,40 Kčs. Plochá baterie byla za stejnou cenu a velký monočlánek za 1,20 Kčs Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jjilek



Založen: Mar 29, 2009
Příspěvky: 4002
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: st duben 22 2015, 7:50    Předmět: Citovat

Tady je mají po 29,- Kč. Pokud máš poblíž jeho prodejnu, tak Ti je tam dovezou. Mají také R14 po 6,- Kč.
http://eshop.fulgurbattman.cz/vyhledano/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund