Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Repas starých audio kazet.
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
cputakt



Založen: Nov 01, 2005
Příspěvky: 1234
Bydliště: Karvínsko

PříspěvekZaslal: so březen 21 2015, 20:34    Předmět: Repas starých audio kazet. Citovat

Zdravím,oprášil jsem magič RS-B 605 a zkoušel něco nahrát na 20-25 let staré kazety ale je už s nimi problém.Některé nahrají oproti nastavené úrovni obě stopy o dost slaběji některé zase jen jednu dobře druhou dost slabě.Nahrávka je vlastně magnetický záznam na materiál který se dá zmagnetizovat tak mě napadá jestli by se nedalo ten pásek nějak obnovit třeba ho zmagnetizovat tak jak když položím kovový šroubovák na magnet tak ten taky potom magnetizuje.Zkusil jsem kazetu přetáčet na vrtačce s přiloženým magnetem na páskovou dráhu a potom zkusil znovu nahrát ale výsledek byl stejný jak před použitím magnetu.
Podle mě se setřela ta vrstva která se dá namagnetovat a asi už to nijak opravit nepůjde,nezkoušel někdo něco podobného?
Pokud jsem sepsal hovadinu tak mě nekamenujte.


Naposledy upravil cputakt dne so březen 21 2015, 20:58, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12074
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: so březen 21 2015, 20:51    Předmět: Citovat

cputakt napsal(a):
Podle mě se setřela ta vrstva která se dá namagnetovat a asi už to nijak opravit nepůjde

odpověděl sis sám . . .
navíc bývá pásek vytahaný a nezřídka potom dělá "korýtko" . . .
a pokud je trošku slabší přítlak, dělá to "psí kusy" . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
cputakt



Založen: Nov 01, 2005
Příspěvky: 1234
Bydliště: Karvínsko

PříspěvekZaslal: so březen 21 2015, 21:04    Předmět: Citovat

To jsem za mlada dělal u zašmodrchaných kazet že jsem více napružil plíšek z filcem aby se to trošku srovnalo při průjezdu přez hlavu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7438

PříspěvekZaslal: ne březen 22 2015, 7:37    Předmět: Citovat

Předpokládám, že ty kazety 20 let nikdo nepoužíval, takže není jak by se ta vrstva sedřela (navíc by to bylo i vidět). Píšete, že u některých se nahraje jeden kanál jinak než druhý, takže bych spíš zkontroloval magneťák, jeho vedení pásku a kontakt s hlavou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19555
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne březen 22 2015, 8:01    Předmět: Citovat

Rozchodit kazeťák lze tak, že se v něm všchno hýbe (snad) jak má, a nějak hraje.
Ale taky se dá udělat repas, při které nechybí výměna nebo alespoň přebroušení zvrdlého povrchu přítlačné kladky, kontrola popřípadě seřízení její geometrie, jestli se s ní hýbalo, seřízení tahu pásku (nadměrný tah přivíjecího trnu může "vytahovat" pásek zpod kladky, nejen že může, ale dělá to, naproti tomu neúčinná brzdička nenapínající pásek přes čelo hlavy tomu vedení také nijak nepomůže), kontrola geometrie čel obou hlav včetně vodítek, případně doseřízení... Prostě jedna z prvních podmínek je perfektní vedení pásku, zatím tvůj popis ukazuje na nedodržení této podmínky.
Dále tu máme elektrickou část: snímání novějších nahrávek je v pořádku? Nebo slabě snímá cokoli?
Nebo jen nemá správně nastavený pracovní bod pásku, tak ho neumí nahrát, jak píšeš?

Těch podmínek je moc, proto si nemyslím, že jsou špatné jen ty kazety.

Že na nich záznam časem ztrácí na kvalitě prokopírováním sousedních závitů pásky, zůstane-li úsek v kazetě nehybně přes rok bez převíjení, to je normální. Některá dělá echo silnější, jiná slabší. Ale to je vlastnost, nikoli závada, navíc se s ní dá žít.
Že rozptylová magnetická pole (magnety reproduktorů, transformátory, demagnetizační smyčky CRT a podobně) způsobují poškození záznamu napřed na okrajových stopách, než se soustavným působením projeví i na vnitřeních, je také známá věc, na kterou si měl každý dát pozor při ukládání záznamů.
Poškozený záznam bez ohledu na to, co ho způsobilo, lze jen přepsat na jiné médium, třeba i před přepisem ten kazeťák doseřídit podle konkrétní kazety (nevíš, jak správně či špatně byla nahraná) a pokusit se o jeho třeba i ruční opravu. Na pásku s ním nic dělat nejde, jen smazat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
starecd



Založen: Aug 17, 2010
Příspěvky: 2729
Bydliště: kousek od Zlína

PříspěvekZaslal: ne březen 22 2015, 9:07    Předmět: Citovat

Já mám uložené kazety s nahrávkami místní rockové kapely a semtam zkouším přehrát, zatím jsem nenarazil na problém. Samozřejmě, že nahrávky jsou zdigitalizované, čili další kontrola.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9677
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: ne březen 22 2015, 10:20    Předmět: Citovat

Sešteluj si páskovou dráhu magiče, hlavně kladku vyměň, za ta léta bude tvrdá jako kámen...obroušení kazet ? nemožné...mám asi 28 let nejlevnější Sony HF90 (tenkrát z burzy v Ostravě, byly levnější než Maxell z Prioru) co přežily stovky hodin provozu, několik smázání, deck JVC, walkman Tesla na vojně a deck Aiwa co mám dodnes. Jo můžeš starý záznam smazat tlumivkou (párkrát se to na EB probíralo) vyrobit si nebo koupit hotovou.
K ošetření páskové dráhy může se hodit:
http://www.vintageaudio.cz/product/demagnetizer-dem-1-1168/

_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: ne březen 22 2015, 10:45    Předmět: Citovat

Já bych jen doplnil, že je zcela normální, že VU metry ukazují odlišnou úroveň signálu při záznamu a při snímání, při snímání je úroveň vetšinou nižší, neplatí to ale vždy, závisí na nastavení magnetofonu i vlastnostech použitého pásku. Magnetická vrstva pásku se nemůže nijak poškodit, ani sedřít, pokud kazetu nepotkalo něco neobvyklého, např. dlohodobý pobyt ve vodě, působení agresivních chemikálií, nebo otěr pásku o něco ostrého nebo nějak abrazivního, neumím si představit, jak by k tomu mohlo dojít. Realné však je, pokud byla kazeta dlouhodobě uložena ve vlhčím prostředí, že se na povrchu pásku může vytvořit vrstvička plísně a něčeho (snad by se to dalo nazvat jako zoxidovaná vrstvička plastového materiálu). Nemusí být ani viditelná, presto při průchodu páskovou dráhou se zachycuje na všem, s čím přijde do styku, tedy i na povrchu MGF hlavy. Při přehrávání pak chybí výšky, záznam může být i zcela znemožněn. Pokud pásek necháme párkrát dráhou proběhnout, tato vrstvička se setře, a kazeta je opět v pořádku. Vyhradil bych pro to nějaký starší magnetofon, mnohem lepší by však bylo nechat pásek projít čističkou. Bohužel na toto téma nikdo nic neví, nebo nepoví. V dobách sálových počítačů se magnetické pásky čistily běžně a často i pravidelně.
Jinak k samotnému nahrávání. Je potřeba mít dobrou hlavu (bez vybroušené rýhy od mnoha hodin otěru páskem) a čistou hlavu (dlouhodobě uložená kazeta může znečistit hlavu během několika sekund). I na obyčejné kazety lze pořídit velmi kvalitní záznam, k tomu je však potřeba pro každý typ pásku, každého výrobce, a stáří kazety nastavit správnou velikost předmagnetizace. Většina MGF to neřeší, a předmagnetizaci má preventivně vysokou, aby "nechyběla" žádnému druhu pásku nebo při mirném znečištěni hlavy. Navíc s opotřebováváním hlavy je potřeba předmagnetizaci snižovat. Bohužel toto zjednodušeni znamená zhoršený záznam. Řešením je pořídit si MGF, který umožňuje předmagnetizaci regulovat, nebo si tu regulaci dodělat sám. Není to nic složitého, jen se do obvodů magnetofonu vhodně zapojí potenciometr. Nezmiňoval bych to, ale předmagnetizace umí opravdová kouzla. Navíc se pak ukáže, jak i "stejné" pásky mohou být rozdílné. Když jsem si kdysi takto nahrával kazety, vůbec jsem netoužil po CD.
Mám na mysli opravdové magnetofony se střídavou předmagnetizací. Všechny MGF odněkud z tržnice, a bohužel v pozdější době i ve věžích známých značek se objevovaly mechaniky s mazací hlavou s magnetem, které většinou používají předmagnetizaci stejnosměrnou. Jednoduché rozpoznání - k mazací hlavě musí vést kablík, jinak je mgf o ničem. (Existuje pár vyjímek, ve stereofonním provedení jsem vyjímku nepotkal žádnou.)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Nika



Založen: Feb 17, 2008
Příspěvky: 199
Bydliště: Dačice

PříspěvekZaslal: ne březen 22 2015, 12:51    Předmět: Citovat

Zmagnetizovaná pásková dráha je neštěstí, které sis dokonce vyrobil nerozvážně sám. Zkus pročíst přílohu...


Cívkový magnetofon.pdf
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Cívkový magnetofon.pdf
 Velikost:  81.49 kB
 Staženo:  141 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9677
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: ne březen 22 2015, 13:27    Předmět: Citovat

S tím magnetem tos natropil pěknou neplechu, leda ten demagnetizer použít...škoda že Tvůj deck nemá bias fine adjustor k ruční úpravě pracovního bodu záznamu - předmagnetizace když trochu podobný RS-B665
již má, pro zkušenějšího bastlíře nebude problém stáhnout bias mírně do mínusu na trimrech uvnitř i kvůli opotřebené záznamové hlavě a rozšířené štěrbině. Trochu se o tom psalo v AR 1/1990 na str. 28 doporučuji prostudovat.

_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
cputakt



Založen: Nov 01, 2005
Příspěvky: 1234
Bydliště: Karvínsko

PříspěvekZaslal: ne březen 22 2015, 13:47    Předmět: Citovat

Ohledně magnetofonu, ten je v pořádku kladka je jako nová a jiné staré kazety taky hrají pořád jako za mlada jen jsem prostě našel kazety které jsem brousil už možná na unisonu,potom condor a nějaké walkmany.Opravdu některé dostaly hodně zabrat a budou už asi opotřebované.Vytáhl jsem novou kazetu normál maxell UR co se ještě dnes prodávají a nahrál z CD na kazetu s DBX a záznam k nerozeznní od CD i podle UV metru je úroveň nahrávky stejná jak při nahrávání a přehrávání.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9677
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: ne březen 22 2015, 14:06    Předmět: Citovat

Tak předně, na čem to bylo nahrané ? Když na jezevčíku s automatikou a permanentním magnetem ve funkci mazací hlavy...to neuvádíš. A pasek není vytahaný - okrajově zvlněný ? Navíjí se rovně ?
_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
cputakt



Založen: Nov 01, 2005
Příspěvky: 1234
Bydliště: Karvínsko

PříspěvekZaslal: ne březen 22 2015, 14:15    Předmět: Citovat

Kazeta byla naposledy nahraná na RS-B50 a pásek je zničený je asi natažený protože u okraje jsou vlnky takže je nepoužitelná viz foto.


kazeta.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  kazeta.jpg
 Velikost:  133.06 kB
 Staženo:  73 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9677
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: ne březen 22 2015, 15:11    Předmět: Citovat

A to je ten důvod proč levý kanál slábne a úroveň kolísá. Možná ještě deck s dvoji kladkou (dual capstan) RS-B100 nebo 965 by si s tím poradil...
_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
cputakt



Založen: Nov 01, 2005
Příspěvky: 1234
Bydliště: Karvínsko

PříspěvekZaslal: ne březen 22 2015, 15:29    Předmět: Citovat

No jo no už je to stará potvora ale na rozdíl té čínské nové Maxell hraje pořád o dost lépe.I u tak staré kazety po nahrání pořád pěkně drží víšky ale u té nové je to nějaké zahuhňané.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Strana 1 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund