Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Tesla SM261 a SP210 (upraven název)
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 13, 14, 15  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
starecd



Založen: Aug 17, 2010
Příspěvky: 2726
Bydliště: kousek od Zlína

PříspěvekZaslal: st březen 14 2018, 18:38    Předmět: Citovat

xsc: nepasovala by tahle? Měli ještě celomosazné s otvorem 2mm, ale už zmizely.
https://www.helkon.cz/detail/spotrebni-material-soucastky/kladky-audio/kladka-audio-13-x-7-2-x-2-5mm.html
tuhle jedině "přefutrovat" jestli by pasovaly bronzové z motorku


Naposledy upravil starecd dne st březen 14 2018, 19:09, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5162
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: st březen 14 2018, 18:59    Předmět: Citovat

Monogatari napsal(a):
Zvláštní jazyk, vypadá skoro jak slovenština..

Raděj šoupej nohama Wink .

_________________
Rotor rotuje a stator stagnuje...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: st březen 14 2018, 20:04    Předmět: Citovat

to starecd: Zjistím Ti rozměry.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
starecd



Založen: Aug 17, 2010
Příspěvky: 2726
Bydliště: kousek od Zlína

PříspěvekZaslal: st březen 14 2018, 20:11    Předmět: Citovat

Já je nepotřebuju, to bylo pro "xsc"
13x6x2mm, výše byla možnost úpravy, original bude předražený. Kdo má soustruh, není problém upravit jinou kladku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: st březen 14 2018, 21:37    Předmět: Citovat

Ono by to myslím s tím cue nebylo tak jednoduché. Nejsem si jistý - nebylo by potřeba řešit i odblokování a útlum na klasickém DIN výstupu/vstupu při cue? Ten je přece kromě play a pauzy elektronicky blokovaný, "cvrlikání" a bez útlumu by možná procházelo jen na výstup monitor?
Nějak to u téhle mašiny postrádá smysl. Nemá LL hlavu, takže při častějším používání by jednak byla ta běžná alpska brzy pěkně sjetá a jednak asi furt zasratá. A až bych potřeboval nahrávat, tak nahrávat se zaprcanou hlavou, to je na mašli, když se to zjistí až po půlce kazety...
Já sám jsem před nahráváním vždycky hlavy, hřídel a kladku čistil, to bylo skoro automatický. Moje bývalá SM261 byla fakt dokonalý stroj, i bez úprav ovládání. Jenom potenciometr regulace úrovně záznamu jsem vybíral několik dní asi tak z 50ks a udělal jsem si na takovéhle výběry souběhu tehdy přípravek. Pak kompletní rekonstrukce indikátoru na logaritmický a přesný, zase vybírání odporů a diod, naštěstí A277D se chovaly jedna jako druhá. Logaritmátor byl jako "druhé patro" k desce stávající indikace s LED.
Vyměněné úplně všecky elyty za tehdy výborný Jamicon /dnes už není/, odpory a kondíky do korekce záznamu i snímání vybírané na 0,5%, dokonce jsem měnil i ty obrazek_cenzuraí trimry za velice podobné, ale od Bournsů, přesné a na tenké keramice. Individuálně jsem nastavoval pracovní body jednotlivých stupňů na použité vybrané tranzistory, zpřesněné odpory zisku a na symetrickou limitaci /většina KC změna na BC413B a BC413C, zbytek pardubické KC149C v TO92, určené pro vstupy B11x a CM. Ukazovalo se, že některé stupně jakžtakž chodí a zesilují bez zkreslení jen shodou náhod, jen proto, že se jim tam povedlo dát tranzistory s rozumnou betou asi do 400-450 a asi bez ohledu na šum.
Vstupní tranzistory nejsou nijak vybírané, byly by nějak značené a to nebyly. Ani SM o výběru tranzistorů nic neříká.
Kamarádi v Mesitu pomohli se spektrákem při odrušení zdrojové části, která dost hustě ruší a poradili i s lepším-na odstup výhodnějším vedením signálu k hlavě a dodali ruský bezrozptylový stíněný toroid. Asi jako jediný jsem měl v SM261 khaki trafo se zkříženýma mečema Very Happy
Ale stejně byla největší jebačka právě s mechanikou. S vymezením nepřípustných vůlí, co způsobovaly, že při každém play najela lišta hlav o maličko jinak ke kazetě. Po několika dnech, strávených vysekáváním všelijakých podložek se nakonec povedlo všecky vůle vymezit a i mechanika trochu ztichla instalací tenkých teflonových fólií pod kotvy magnetů.

No prostě magnetofon DODO, v základní verzi sice funkční, ale furt polotovar. Ostatně jako spousta tehdejší produkce a nejen z Přelouče.
No co si myslet o tom, když máte potenciometry úrovně záznamu naplno /takže se neuplatní jejich nesouběh/, budíte oba kanály stejným napětím a přesto původní indikátor ukazuje v každém kanálu jinak!
Při vstupní úrovni asi -10dBV na vstupu LINE ukazoval jeden kanál indikátoru o plné 3dB víc...
Příšerně nespolehlivé a rušící motorky Unitra jsem měnil za japonské Mitsumi. Byl to ND do některého stolního dvojčete AIWA, prodávaného Tuzexem. Poradil někdo v práci - dokonale tam pasovaly, do těch gumových vložek a měly i dost dlouhou hřídelku, co je zapotřebí u toho převíjecího. Měly drátové vývody jako polské a ten někdo tvrdil, že ty polské motorky PRM33 jsou blbě obšlehnuté zrovna tyhle japonské. Převíjení s nimi švihalo tak, že jsem se při dojezdu bál o vytržení zaváděčky z trnu.
Ještě ten magnetofon kupodivu mám. Ale vzhledem k tomu, že ve zdrojové části, napájecích řetězcích i jinde jsou axiální TF0xx, tak to bude potřeba překontrolovat a případně vyměnit. Nejel minimálně 15 let, možná víc. Nahrával jsem na něm všechny "trvalky", dodnes ty kazety hrají naprosto skvěle. Dokonce i několik "běžných" Fe jako TDK-AD, ADX, HF-S, HF-ES, HF-EX v provedení C90 hrají výborně, ale samozřejmě jsou po tolika letech prokopírované. Ale nic cenného na nich není, pokud se za to nepovažujou Kelly Family, co jsem nahrával Zuzaně do walkmana Very Happy Šííílený Very Happy

Pokud si s tím strojem někdo podobným způsobem vyhraje a bude používat max. 2 druhy kazet, na které si je přesně seřídí, bude navýsost spokojený. Ten magnetofon umí hrát opravdu velmi dobře.
Ale je to prostě hrozný orloj - musí se to repasovat blok po bloku a třeba i měnit odpory za mnohem přesnější. S původním mizerným materiálem /TR112 v 10%, teplotně závislé keramiky v kompenzacích, zelenina, pomeranče, šumící tranzistory, trafo, zdroje - to prostě nejde.
V pasivních a aktivních součástkách jsem udělal takovou probírku, že jich tam zůstala sotva polovina původních. Jestliže někdo použije 10% odpory na místech, kde to určuje např. zisk vstupních zesilovačů, reference indikátorů, v korekcích...tak je jediný východisko to prostě srovnat do latě jejich výměnou.
Jiný vhodný dvouhřídel poťák tehdy prostě nebyl, tak jsem vybíral z mnoha desítek. Nakonec jsem měnil i poťák sluchátek - ten měl odhadem 4-5dB a po úpravě sluchátkáče na větší výkon bylo nutné vyměnit i ten.
Jo a ještě isostat a síťová šňůra jsou původní Very Happy
Pokud by to někoho vážně zajímalo, mám to sepsaný na několika listech, vložených v servisu 261.

Mimochodem - když už se dělaly 261 v šedočerném, byly vůbec někdy černý i 820A? Já mám ten pocit, že nikoliv.
Mám zase jen pocit, že se ty šedočerný dělaly pro Vráble, co je dávaly do rámových ústředen AUA47xx a AUA49xx. Ty totiž měly panely a okolí stříkaný šedočerným vypalovacím lakem téměř stejného odstínu a několik šedočerných SM261 jsem z nich při rušení ústředen vytáhl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hubert_79



Založen: Dec 24, 2017
Příspěvky: 7571
Bydliště: Praha 6 - Petřiny

PříspěvekZaslal: st březen 14 2018, 21:46    Předmět: Citovat

Klobouk dolů, sinclaire. Já bych na to neměl. Ale - k výsledku vede několik cest, jednou z nich je přetváření polotovaru SM26x, druhou koupě kvalitního japonského stroje Razz
Což pravda, v osmdesátých letech nebylo nic snadného.

_________________
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: čt březen 15 2018, 0:21    Předmět: Citovat

Ale to si jenom myslíš, měl. Chce to jenom hafo trpělivosti, nějaký ty měřáky a hlavně vědět, co děláš a proč. Ve svý podstatě to nic složitýho není - jen je toho tam prostě všeho moc, fakt orloj.
Já kvalitní primární záznamový stroj měl - A77.
V 80.letech byla nabídka Tuzexu taková, že to byl mezi kazeťákama spíš takový lepší průměr.
Hodně stolních dvojčat, hodně JVC, Schneider, Teac, Sharp, semtam Aiwa a podobný značky víceméně středního proudu.
A Technicsy, Pioneery a Akai, když už se nějaký slušný v katalogu objevily, byly neskutečně předražený.
Měl jsem přístup ke katalogům zvenku, k valutám víceméně taky, ale už bohužel nikoho, kdo by se odvážil to převézt..
Stačilo, co jsem Tuzexu už dávno předtím přeplatil za tu A77, pak SL-Q3, pásky, oblečení a další "drobnosti", jako V-15 a tak.
Už se mi to jejich odírání zalomilo v prdeli, protože na rozdíl od některých našich takyspoluobčanů - já si na to všecko musel dost těžce vydělat..
Tak proto jsem u kazeťáku tenkrát zvolil tuhle cestu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: čt březen 15 2018, 1:56    Předmět: Citovat

to starecd: Jo, už jsem si toho všimnul. Sorry. Embarassed Originální kladky prodával někdo na Aukru, momentálně tam bohužel nejsou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hubert_79



Založen: Dec 24, 2017
Příspěvky: 7571
Bydliště: Praha 6 - Petřiny

PříspěvekZaslal: čt březen 15 2018, 9:22    Předmět: Citovat

sinclair: Jsem mladší ročník, takže v době rozkvětu Tuzexu jsem si hrál v uhláku na horníka.
Domácí hifi sestavu jsem začal dávat do kupy kolem roku 2000. Nejprve jsem měl reverzní Denon DRM 555, to už ale byla doba, kdy byly kazeťáky na ústupu. Ten Denon se podělal, do zvuku znělo praskání a lupance a ani servis v Ostravě to neopravil. Šel do prodeje. Pak jsem měl tříhlavý staletý Hitachi D850 (což byl stroj hodně starý). Dobrý, ale furt to nebylo vono.
V bazaru mi těsně unikly Ňáký myši. To jsem běsnil. No a pak jsem asi v roce 2010 za dva a půl koupil tohle: https://www.vintagecassette.com/sony/tc-k750es
Funguje super, jen potřeboval vyměnit řemínek na mechanice, který ji spouštěl. Snad se zase nedopustím nějakého faux pas, ale myslím, že si to Tesly SM... namaže na chleba s prstem v nose.
Hele, fakt neměl. Poznám co je jaká součástka, ale s měřákem? Nene, to by nedopadlo.

_________________
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
ronoda



Založen: Dec 12, 2017
Příspěvky: 797
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: čt březen 15 2018, 10:04    Předmět: Citovat

sinclair*** ano, ano, tys to trefil je to ORLOJ, krásný název. Výrobek kde se dá něco seřizovat, nastavovat vymýšlet, bastlit, a i něco naučit. Prostě krásná věc (y) Já při opravách zdaleka nejdu do takového stavu 1A jako ty, musí mě to hrát na ucho příjemně a vše mechanickoelektricky pracovat. Používám ho často (rádio se kvůli reklamám už poslouchat nedáSad) ale v dílně, v práci kde je i hluk trochu od strojů, takže o nějakém stereu nemůže být řeč. Navíc je to půdorysem obdélník cca 5 x 15 metrů, takový trošku tunel. Spíš řeším jak docílit "volume" všude stejné.
---Zajímavý poznatek jak jsem zrušil stereoefekt, (v jedné 260 je i koncový stupeň) Na jeden kanál je zapojen střed a basy, a na druhý pouze výšky,
dvě rozdílné bedny postavené vedle sebe. Vychází z toho docela libozvučný mono, kde nevypadá že by něco chybělo. prostě se to dobře poslouchá
(kupodivu) a nemám pocit že bych byl z nahrávky o něco ochuzen.
sysel≤20
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: čt březen 15 2018, 13:05    Předmět: Citovat

Do takové dílny zásadně mono. Stereo tam nemá vůbec žádný význam.
U supermoderních nahrávek možná přepojením na mono přijdeš o část efektů, ale ono stejně jde jenom o kulisu a v hluku.
Do takového prostoru jak píšeš - čím víc reproduktorů tam napereš, tím míň to bude muset být zesílené, to je obecná věc. Třeba klasický univerzály ARE/ARO, kterým na síťku mezery přilepíš výškový difuzér. Je až překvapivé, jak se přednes těchto reproduktorů na výškách zlepší.

Tesla je i dělala - už v 50.letech to byl AN632.50. Krom difuzéru měl navíc za membránou kmitočtově závislý akustický odpor /zamřížované kulaté otvory koše, zevnitř přelepené tenkým filcem/ až na jeden z nich, způli plně otevřený. Ony neměly nijak velký příkon a ani citlivost /3W a asi jen 90dB-W-m/, ale měly opravdu úžasný zvuk. Byly původně navržený do BR bedýnek RPD, ale asi to bylo výrobně drahý.
Vrátili se k tomu v 80. letech, typy ARZ6604/ARZ6608, které zase měly difuzér, ale akustický odpor už ne. Byly výborný, ale kdovíproč o ně nebyl zájem.
Dederóni měli výškový difuzéry u skoro všech svých nástrojových univerzálních reproduktorů až do rozměru 12".
Použitím toho difuzéru u univerzálů se dá posunout jejich slyšitelný pokles na výškách okolo 8kHz až o 2-3kHz dál, což je sakra znát.
Krom toho, tyhle univerzály vyzařují výšky nad cca 6kHz už jen v jejich přímé ose, ale s difuzérem se to dá o dost víc rozprášit mimo osu.
Stačí tvrdý, tenký a hlavně ale lesklý papír, ze kterého se slepí nátrubek s rozevřením asi 85-90° a celkovou "délkou zvukovodu" asi 4cm. Výborná na to bývala bakelizovaná, hnědá lesklá lepenka, tzv. prešpán o síle asi tak 0,15-0,2mm, co se používala na izolaci mezi vinutími traf a na horní ochranný obal vinutí. Nezbytným minimem dobrého lepidla na papír se přilepí těsně k okrajům síťky, co kryje mezeru.
Pokud se porovná takto upravený reproduktor s neupraveným, tak rozdíl na výškách je až překvapivý.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7411

PříspěvekZaslal: čt březen 15 2018, 21:40    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
Ono by to myslím s tím cue nebylo tak jednoduché. Nejsem si jistý - nebylo by potřeba řešit i odblokování a útlum na klasickém DIN výstupu/vstupu při cue? Ten je přece kromě play a pauzy elektronicky blokovaný, "cvrlikání" a bez útlumu by možná procházelo jen na výstup monitor?
Ano, bylo to potřeba řešit. Nekreslil jsem si to (bohužel), ale až ten stroj kvůli kladce rozdělám, tak se na to schválně podívám. Nebylo to nic složitého, KCčková nebo diodová logika...
Kupodivu jsem měl štěstí na stroj, až do dneška na něm nic v elektronice neodešlo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ronoda



Založen: Dec 12, 2017
Příspěvky: 797
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: ne březen 18 2018, 12:31    Předmět: Citovat

Něco užitečné nostalgie Děkuji za pozornost


retro.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  retro.jpg
 Velikost:  237.82 kB
 Staženo:  107 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7411

PříspěvekZaslal: ne březen 18 2018, 18:41    Předmět: Citovat

Přesně ten jsem měl...
Ale když už je tu retro, kdy vlastně Tesla s barevným značením začala? Podle mě až v 70. letech, přitom v US se barevně značilo už v letech 50. ne-li dřív a to nejen odpory, ale i některé kondenzátory.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ronoda



Založen: Dec 12, 2017
Příspěvky: 797
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: ne březen 18 2018, 19:31    Předmět: Citovat

Já jsem teda měl a mám doteď nejraději malé zelené potvůrky pro jejich kvalitu a popis latinkou (vlastně arabskými číslicemi). Ve vojenské výrobě se vlastně ani jiné nepoužívaly.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 13, 14, 15  Další
Strana 6 z 15

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund