Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Tesla SM261 a SP210 (upraven název)
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 13, 14, 15
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
david69



Založen: Jan 04, 2007
Příspěvky: 407

PříspěvekZaslal: st duben 21 2021, 13:31    Předmět: Citovat

Jeste bych chtel napsat o vyberu mikrofonu, pokud ma elektrodynamicky mikrofon nizkou vnitrni impedanci, tak je brum znatelny, pokud je impedance vetsi 2kOhmu pri 1kHz tak je poslech uplne cisty! Je tak otazkou jaky vhodny mikrofon pouzit??

Zbytečné formátování na konci každého řádku pomocí ENTER vymazáno, viz PRAVIDLA. Klávesou ENTER se ukončuje pouze odstavec.
A v češtině používáme diakritiku, ať víme, jestli jsi blažen nebo blázen.

Hill
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Robert18



Založen: Apr 15, 2009
Příspěvky: 335

PříspěvekZaslal: st duben 21 2021, 17:48    Předmět: Citovat

Děkuji za radu,

opravdu to drhlo o tu plastovou brzdu. U všech SM 261 u SM 260 mám starší provedení a tam to chodí bez problému.

Já na to nemohl přijít a pořád jsem mazal ten čep a čistil, pak rezignoval až do teď.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lubos1961



Založen: Jul 20, 2010
Příspěvky: 384
Bydliště: Nový Jičín

PříspěvekZaslal: st duben 21 2021, 18:02    Předmět: Citovat

david69 napsal(a):
Nekdy to ma problem roztocit kazetu, nejaka spojka uvnitr klouze, ale pokud se casteji previji, tak problem neni.


Tam nic klouzat nemůže, Jestli je tento problém při přetáčení, tak se špatně přesouvá kulisa s přesmykovým kolečkem.

Dost nepřesně (málo podrobně a neúplně) formuluješ jednotlivé dotazy, což jsou ale v drtivé míře problémy většiny tázajících.




Když trošku odbočím - pro zdejší přispívající:
Pozorujete tady na fóru pozvolný úpadek otázek (ne daného problému) pomalu k holým větám? Když to přeženu - Nehraje mi to, nevíte co s tím mám dělat? A ani nevíme co má dotyčný na stole, co to dělá, co se již snažil vypátrat, co proměřil, co už stačil zničit, atd... . Postupně to z něj leze jak z chlupaté deky a tady probíhají x stránkové diskuze, abychom se tady postupně po pěti stranách dověděli to, čím měl dotaz začít.

Edit:
Ještě jsem zapoměl, kolikrát se nakonec ani nedovíme jak to dopadlo, nebo v čem byl ten problém.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: st duben 21 2021, 21:09    Předmět: Citovat

Lubo, tenhle trend běží už několik let.
Aby člověk mohl dotyčnému nějak pomoct, doslova z něj musí páčit detaily, fotky atd. Často se tazatelé ani neumí vyjádřit a já se obávám, že mnozí z nich pojem Elektrobastlírna chápou úplně špatně.

Očekává se tady instantní, univerzální návod na opravu naprosto čehokoli, vše zpracováno pro tento web, pouze špičkovými odborníky, kteří svoje knowhow naprosto samozřejmě dávají k dispozici nezištně a zdarma.
Běžně se tu očekává jasnovidectví a předvídavost toho, co tazatel už předtím udělal, nebo ze skromnosti "zapomněl" zmínit. "Spadla mi mezi součástky špóna z vrtáku, ale to asi moc nevadí, že?"

Opravit buď ty spínací kontakty na zásuvkách, nebo použít vhodné vidlice.
Zásuvky jsou konstruované na DIN vidlice, vyrobené v úzkých tolerancích. Tazatel se ani nenamáhal, dát sem fotku toho, co do těch zásuvek vlastně strká.
Je možné, že jde o nějaké čínské napodobeniny DINů, které jsou zcela mimo tolerance, co se toho ovládání kontaktu týče. Proto kontakty nepřepnou.
Ostatně se tazatel ani nenamáhá s diakritikou, což jistá forma slušnosti vůči ostatním. Tohle není FB.

Pár zásuvek s kontakty mám. Teslácký DIN 5 vždy a spolehlivě ty svazky přepíná, stačí je čas od času očistit.

Už jen maličkost:
Možná, že kdyby ti nebyla DIN soustava šumák a snažil ses to pochopit, tak by ti teď ten mikrofon nebručel a nemusel jsi překopávat kabeláž a vstupy, které tak přestanou být univerzální.
Tak šumákuj na DIN, přepojuj a bruč dál.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
david69



Založen: Jan 04, 2007
Příspěvky: 407

PříspěvekZaslal: so duben 24 2021, 17:34    Předmět: Citovat

Jo dobry, mam od muzikanta mikrofon AMD 415 Tesla, je nizkoohmovy 200 Ohmu pri 1kHz a prskani je v podstate nula. Zkousel jsem jeste ten mikrofon UNITRA a ten je uplne bez brumu nebo prskani, Tesla je hodne citliva, a hlavne si bude moci kluk nazpivat i pisnicku pro pana ucitele Smile S nahravkou pres PC se to vubec neda prirovnat. Na ty dotyky u DIN konektoru jsem se vykaslal a pripojil si mikrofon primo na predzesilovac, kde teda nemam nizkosumovy KC239F ale BC547C, ktery funguje taky. Takze jsem spokojenej ze to funguje.
Hlavni problem byl asi ten predzesilovac, protoze zisk = 0, oba trandy mely B E prechod ponicenej, a proto ani nesedelo napeti, ktere jste mi poslal. DIN pouzivam stare TESLA protoze soucasny dovoz ma jinou roztec koliku a do prehravace je nenasadite. Pridavne kontakty jsou pritlacovany plastem od DIN konektoru, ale pokud jsou uplne cerne, tak jsou bez funkce, isopropyl jsem zkousel, ale stejne by se je muselo mechanicky ocistit, bohuzel, navic je pripojka pro mikrofon obtizne demonovatelna. Tak se nezlobte ze jsem do fora napsal. S tim previjenim mate pravdu, kdyz jsem mel mechaniku rozebranou, je tam zhora takove plastove raminko ktere se presouva podle smeru toceni, a kdyz se prestavi malo, tak se to klouze a netoci...

Zbytečné formátování na konci každého řádku pomocí ENTER vymazáno, viz PRAVIDLA. Klávesou ENTER se ukončuje pouze odstavec.
A v češtině používáme diakritiku, ať víme, jestli jsi blažen nebo blázen.
A nedá si říct, a nedá...

Hill
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19434
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so duben 24 2021, 19:04    Předmět: Citovat

Jestli to prskání má znamenat citlivost na vzduchové rázy od retnic (p, b, m), stačí nezpívat přímo proti mikrofonu, ale dát mikrofon níž a zpívat "přes něj". Kdyby ani to nestačilo, dá se mikrofon zabalit asi centimetrovým molitanem (nejjednoduší ochrana proti vzduchovým rázům a větru, čili Windschutz). Některé mikrofony jsou proti nim odolnější, jiné ne.
Nebo se naučit vyslovovat tak, aby to mikrofon vzal bez problémů.
Může škodit i dozvuk místnosti, především zhoršuje srozumitelnost, když se s mikrofonem musí dál od huby. Na to se osvědčilo každý šuplík povytáhnout jinak, každou skříňku v místnosti pootevřít jiným směrem a před aspoň jednu velkou rovnou plochu zavěsit aspoň deku. V analogovém zařízení nemůžeš očekávat nějakou automatickou kompenzaci dozvuku a jiných akustických nedostatků prostoru, jakou mají digitální nahrávače, a i to jen některé.
Právě jsem si vzpomněl na Loyzu, ten se přenosné digitální nahrávací technice dost intenzivně věnoval a podobných přístrojů vyzkoušel víc. Už nám s tím nepomůže...

lubos1961 napsal(a):
Když trošku odbočím - pro zdejší přispívající:
Pozorujete tady na fóru pozvolný úpadek otázek (ne daného problému) pomalu k holým větám? ... ...Ještě jsem zapoměl, kolikrát se nakonec ani nedovíme jak to dopadlo, nebo v čem byl ten problém.

Je to trend, no. My jsme s tou analogovou audiotechnikou žili, kdo nevěděl, že existuje nějaké úrovňové a impedanční přizpůsobení, buď na to přišel metodou pokus - omyl (připojovací místa byla celkem široce normalizovaná ve vztahu ke zdrojům signálů a vstupům), nebo na to sám nepřišel, ale věděl o někom, kdo to umí. Nemohl se zeptat na internetu, tak to strčil pod křídlo a donesl to. Tím mu odpadla starost hlásit, co je to za přístroj, co k němu hodlá připojit, jestli se v tom už hrabal, atd., to ten znalý viděl. Když ne na první, tak na druhý pohled určitě.
Je patrné, že tato technika upadá v zapomnění. A nejvíc problémů vzniká, když se do ní pustí ten, kdo o ní nic neví.
Podobně dopadá i samotná práce s mikrofonem, přinejmenším neškodí si o tom sehnat nějaký článek a přečíst si ho. Je to i v mnoha knížkách (Ivo Rottenberg: ABC zvukaře amatéra, nebo Kadlec/Tjunikov/Žofák: Magnetofon, jeho provoz a využití... a další publikace, které už dnes nikdo nevydá...)
Opakuji - drápali jsme se na vrchol, odkud kterýmkoli směrem existuje jen sešup dolů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
david69



Založen: Jan 04, 2007
Příspěvky: 407

PříspěvekZaslal: ne duben 25 2021, 8:32    Předmět: Citovat

Dekuju Hille za odpoved, pisu z OS a browseru do fora bohuzel bez podpory cestiny.
Wokna jsem nikdy nepouzival, drive jsem si psal urcity soft sam pro svoji potrebu, ale dnes je uz nepouzitelny, zkousim si tedy neco pripravit na Devuanu, je to celkem svobodny software ktery nema integrovany systemd Smile
Kdysi jsem navstevoval skolu s oborem mechanik elektronik, ale parta lidi pro TV a
audio byla jina skupina, ja jsem se seznamoval s pocitacema a prumyslovou elektronikou,
otec byl elektrokonstrukter a vyvojovy kit s procesorem na jedny desce mel nekde
okolo roku 1975 a pak uz zacla era osobnich stolnich pocitacu. V oblasti
TV a audio tak tapu a nevim. Prijde me nahravka do PC hodne o nicem, nez s prehravacem na kazetu ,,,, Preju vsem hezkou nedeli.David
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
h_honza



Založen: Feb 01, 2020
Příspěvky: 126
Bydliště: Praha 1

PříspěvekZaslal: po duben 26 2021, 9:03    Předmět: Citovat

Díky za informaci a za omluvu za diakritiku. Za mě taky díky za Devuan, je to zajímavá věc. Lidí naštvaných na systemd je koukám hodně. Ale že by tam nešla rozchodit podpora UTF-8? (omluva za off-topic).
Zvukové karty v PC by měly chodit poměrně vyrovnaně, v rámci těch 16 bitů a něco. Do vstupu pro mikrofon mohou pouštět napájení, ne moc, ale dynamice se to nemusí líbit. Linkový vstup, pokud ještě existuje, by mohl být lepší, ale méně citlivý. Ovšem analogový pásek dokáže dělat nenápadnou kompresi a přidat k signálu něco sudých harmonických.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: po duben 26 2021, 17:11    Předmět: Citovat

Mohl bys přesně popsat průběh té nenápadné komprese přes pásek? To mě vážně zajímá.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
david69



Založen: Jan 04, 2007
Příspěvky: 407

PříspěvekZaslal: so květen 29 2021, 10:21    Předmět: Citovat

UTF-8 samozrejme na modernich systemech funguje, je fakt ze hodne lidi pise nazvy souboru s diakritikou a uz to neni takovy problem, doba, kdy to bylo problem, je davno pryc, akorat mam porad zazity psat bez hacku a carek, psat na ceskym psacim stroji jsem se neucil, jinak original klavesnici ovladam celkem slusne, kdyz pisete v terminalu, je diakritika spis zdrojem problemu...
Kdyz napisete do fora, neocekavate ze dostanete komplexni reseni, a proto si myslim ze ani neni podstatny popisovat detailne dany problem, staci kdyz to cloveka trochu nakopne, a ziska tak vice zkusenosti od jinych, co odpovedi.
S tou nahravkou je zajimavy dej, nekdy je v nahravce zpevu naprosta fales, nevim jestli se deje na strane mikrofonu, nebo predzesilovace, ono to neni jako sum, spis trochu jako podivny echo ktere se nekdy projevuje na koncich nasazeni
zpevu do vysek. Hezkou sobotu Vsem

Zbytečné formátování na konci každého řádku pomocí ENTER vymazáno, viz PRAVIDLA. Klávesou ENTER se ukončuje pouze odstavec.
A to už jsem ti chtěl odpustit aspoň tu chybějící diakritiku, rozhodně v názvech souborů ji taky nemám rád, ba ani mezery.
A nedá si říct, a nedá...

Hill
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Vacaton



Založen: Apr 04, 2023
Příspěvky: 2
Bydliště: Hnúšťa

PříspěvekZaslal: út duben 04 2023, 6:31    Předmět: Citovat

Ahojte, nechcem zakladať novú tému, využijem toto vlákno. Dostala sa mi do rúk SM 261-tka. Kus mala problém s tlačítkami, ale prečítaním tohto vlákna a hlavne "sinclairových" rád som to rozchodil. Problém mám ale iný. Niekto sa v nej už kutral a vyštikol mazaciu hlavu a zablokoval "Mute" tlačidlo. Neviete náhodou prečo to niekto spravil? Mohlo to mať nejakú chybu pri prehrávaní? Chcel by som ho dať do pôvodného stavu, nemáte niekto doma alebo neviete poradiť, kde by som zohnal originál mazaciu hlavu? Na googli som nič nenašiel. Ďakujem.


IMG_20230404_054547.jpg
 Komentář:
 Velikost:  26.01 kB
 Zobrazeno:  59 krát

IMG_20230404_054547.jpg



IMG_20230404_054527.jpg
 Komentář:
 Velikost:  52.25 kB
 Zobrazeno:  50 krát

IMG_20230404_054527.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6069
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: út duben 04 2023, 7:36    Předmět: Citovat

Jaká je rozteč šroubků ?
https://www.hadex.cz/m642-mgfhlava-l1k31-mazaci-35ohm-roztec-16mm/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19434
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út duben 04 2023, 9:35    Předmět: Citovat

Jo, vypadá to tak: normálně se tam osazovala hlava Unitra K104, ale, jestli má ta L1K31 z Hadexu feritové jádro, jak se tváří, neměl by být problém s náhradou.
Kdyby přesto měl nastat problém s odlišnou indukčností, tak mazací oscilátor v SM261 dovoluje nastavení zejména amplitudy mazacího proudu, potažmo napětí na mazací hlavě, ve slušném rozsahu, a to změnou C16, popřípadě i C8, na desce DE.
Proto lze obecně použít jakoukoli podobnou AC mazací hlavu s roztečí šroubků 15,5 mm. Na frekvenci oscilátoru změna indukčnosti hlavy valný vliv nemá.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Vacaton



Založen: Apr 04, 2023
Příspěvky: 2
Bydliště: Hnúšťa

PříspěvekZaslal: út duben 04 2023, 9:50    Předmět: Citovat

OK vďaka za odpovede, skúsim objednať, osadiť a nastaviť. Treba mi aj iné súčiastky, tak to takto využijem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 13, 14, 15
Strana 15 z 15

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.20 sekund