Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Tesla SM261 a SP210 (upraven název)
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4 ... 13, 14, 15  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: pá únor 23 2018, 8:11    Předmět: Citovat

Tak. Měl jsem zhruba stejně starý a funkčně vybavený magnetofon Aiwa. Už si nevzpomenu typ. Nejprve začala mechanika zlobit kvůli řemínku, pak se uvnitř polámal jeden plastový výlisek a bylo... U SM260 byla situace přesně opačná. Setrvačník sice trošku hází, ale zatím to není kritické. Že klepnou elektromagnety se přežít dá. S elektronikou to je slabší: nejprve bylo vadných pár elytů, po výměně vše v pořádku. Pak přestalo fungovat přepínání Fe/Cr- odešlo jedno TTLko. Po výměně opět rok fungoval bez problému. Pak odešla ta nešťastná paměť. Sehnal jsem naštěstí za 50 Kč celý modul a opět jsem hrál. Nedávno zase odešel 4066. Na jeho výměnu jsem už neměl sílu, a tak jsem magnetofon odložil na někdy... Ale asi ho budu muset znovu zprovoznit, protože mě zajímá, co odejde příště... Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: pá únor 23 2018, 9:46    Předmět: Citovat

To nechutně hlučný ovládání pomocí magnetů. Ozubené mezikolečko převíjení, ovládané spíš nějakými nadpřirozenými silami, než odstředivými silami podle směru otáčení motorku. Pokud zatuhlo mazivo na trnu toho mezikolečka a to úplně nezapadlo svými zuby do ozubení unačečů, tak to orvalo zuby buď na tom plastovém mezikolečku, nebo na unašečích.
Dva druhy motorků - jeden "lepší" pro pohon setrváku, druhý o hodně horší a s jinak dlouhou hřídelkou do převíjení.
Nechutně nespolehlivá, problematická regulace/stabilizace otáček motorku setrvačníku. Původní zapojení z manuálu nikdy neodpovídalo skutečnosti a bylo to různě doupravovaný "na místě" různě velkými keramickými kondíky i odpory přímo na destičce regulace. Mizerný trimr na regulaci, mizerné LED LQ v optosnímači, které opravdu náhodně u zákazníka přestávaly svítit a zase se v opravně rozsvěcovaly, nebo slábly.
Našel bych toho mnohem víc a nejenom na mechanice. Ten magnetofon fungoval výborně, pokud se úplně celej pracně přeosadil černýma elektrolytama Frolyt místo zeleniny, na klíčový místa se osadily trimry s rozumnou stabilitou, vyměnily se za vybírané vstupní tranzistory KC149C v TO92, určené původně jako ND do B115/CM a celej ten orloj se odznova, pomocí továrních měřicích kazet sešteloval.
O zdechlých budíkách u SM260 nemá cenu mluvit, úplně kkotskej indikátor s A277D, co neodpovídal snad žádnýmu standardizovanýmu typu indikátoru rozsahem ani časy, to už je jenom pokračování celýho toho průseru...
Nadšení pro věc je samozřejmě chvályhodné, ale jestli je výsledkem něco podobného, jako jsou tyhle dva strojky, tož nevím.
To samé platí v případě Bratislavy a 820A. Přijímač nejvyšší třídy, který nepochybně taky konstruovali nadšenci. Akorát podle mě blbí jak tága, protože fakt jenom obrazek_cenzura, nebo navedenej použije do HiFi přijímače mizerný spotřebkový šváby a za ně posadí koncový stupně, co celej ten předek převyšujou o panelák.
Dneska jsem přesvědčenej, že kdyby použili to elektronický přepínání vstupů co tam je, za to posadili klasický Baxandall s A=2, enderáckýma tandemákama, za to pověsili zase enderáckej, tříodbočkovej poťák a teprvá konce, tak bysme jim za to rádio ještě dneska líbali ruce a hučelo by to bez problémů ve všech domácnostech, který měly prachy si to pořídit.
Kromě toho jsem přesvědčenej, že klasický řešení s Baxandallem a tandemákama by vyšlo levněji, než na kolik vyšel celej ten RC orloj okolo těch pojebaných švábů.
A kdyby nějakej dobrák takovým způsobem nepojebal jinak dobrý Sinclairovy konce, nenarval do Boucherotu hovňáky a do kompenzací mizerný keramiky na 40V, tak mohly být ty konce naprosto nezničitelný.
V době, kdy se psalo o vzniku prototypu 820A /bylo to někde na výstavě/ ty rozměrově skvělý a do dps šikovný enderácký tandemáky byly normálně ve výrobě. Chodily jednak furt jako ND do bratislavských i vrábelských věcí a jednak měli zřejmě výrobu kapacitně tak dobrou, že byly ty poťáky normálně na pultech prodejen se součástkama, jednotně za devět východoněmeckých marek tandemák, za sedm jednoduchej. Logaritmický měli furt ve 4 hodnotách a ve dvou přesnostech, 4dB a 2dB, lineáry ve 2dB všecky - kluci mi je tam na zájezdech kupovali.
Teda mimo obligátních barevných žárovek, barevných zářivkových trubic 20 a 40W, doslova za pakatel hodně málo šumící SC239F, SD339/340 lepší a levnější, než naše nesehnatelný KD139/140 a pár dalších, šikovných záležitostí.
Už jsem někde psal, že KD503 byla na pultech prodejen se součástkama v NDR levnější, než u nás? Tady tehdy stála KD503 /když se teda trefilo/ 130,-Kčs a úplatek holkám ve skladě, tam stála ta samá KD503, volně prodejná 28,-M a KD607 polovinu, 14,-M. KD617 tam ale nikdy neměli.

Celý ten průser okolo našeho HiFi z druhé půlky 80.let u nás se točí jednak okolo švábů, za jejichž aplikaci se mělo ne vyznamenávat, ale stavět ke zdi a jednak na tom známým "ale to je dobrý, takhle to stačí, oni to koupí i tak".
Jedinej se ctí z toho dycky vyšel Litovel/Vráble, přestože koncepčně byly AZS217 zamrzlý někde na konci 70.let. Furt to ale bylo technicky i zvukově lepší, než všecky ty další "inovace". Technicky celkem slušný, ale ohavný pokusy ala AZS222/223 už to nevytrhly a krom jinýho nepasovaly vzhledově ani k tomu, k čemu byly přednostně určený - k CD přehrávačům.
Když se s odstupem dvou generací podíváte na zapojení, vyzkoušíte si funkčnost i zvuk přijímače T632A a změříte si i po letech jeho parametry /rok konstrukce prototypů 1969/, tak Vás musí přejít chuť jakkoli argumentovat, že "to nešlo". Přitom v T632A není jediná součástka, co není vyrobená přímo u nás doma - včetně "licenčně" vyráběných zenerek D808, původně ruských, ale v pouzdrech našich KZ72x.
Ukázkový příklad účelnosti, využití polovodičů, místa a se skvělými parametry. Na to, co je v tom použitý.

Ronodo, když se tak dívám na tu Tvoji fotku - proč mi teda říkají sysel? Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: pá únor 23 2018, 10:14    Předmět: Citovat

A proč jsi jim neporadil, když jsi věděl, jak to udělat líp? Wink Po bitvě je každý generál... Za nekvalitu polských motorků konstruktéři z Přelouče nemohli a já s nimi problém neměl. Přitom jsou původní. S mezikolečky taky ne, mazivo je původní. Oproti třecím převodům v Condorovi jsou ty ozubené v SM260 daleko lepší. Stejně tak destička regulace funguje bez zásahu a zapojení odpovídá schématu. Budíky jsou rozhodně lepší než ty z kotoučáků. LEDkový indikátor nesoudím, SM261 nemám. Netvrdím, že SM260/261 jsou nějaký světoborný zázrak, nejsou, ale vzhledem k tehdejší době, dostupným materiálům, součástkám, speciálním dílům atd. nic moc lepšího a zároveň za přijatelnou cenu prodatelného udělat bez využití zahraničních licencí nešlo. 820A sem netahej, to je jiná kapitola...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ronoda



Založen: Dec 12, 2017
Příspěvky: 797
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: pá únor 23 2018, 14:15    Předmět: Citovat

Sinclair***Ano, jsem sysel, a to tam nejsou všechny:-)
Jinak bych ti poslal 2 kila na poštovné za tu bednu, a taky čekám na tvoje vyjádření ohledně Panasonic NV-HD625 2ks.
Spoustu těch věcí co mám jsou bezcenné krámy, ale mám je rád, připomíná mi to i nějakou dobu a ve své době i docela pracný způsob jak je získat -buď jak buď - Smile Něco málo na ceně i získává, třeba digitrony a třeba palcové přepínače jdou do módy (už nespínají přímo)
-Jinak mám i dotaz, jak v tom množství dílů, součástek a strojoven udržíte přehled. Nějaký dobrý nápad. Já se v tom už začínám pomalu ztrácet.
Svoji "sbírku" se snažím zeštíhlit na téma "Tesla a dřevo" teda s vyjímkou SM a 638iček. Vévodí tomu Bolero a celá řada velkých radií a gramoradii z té doby.
-Sbírám to od patnácti, co jsem byl poprvé v Tesle na brigádě. Hodně strojoven jsem taky poslal na krchov, tenkrát jsem byl mladej a blbej, ale zjistil jsem co je uvnitřSmile
-To zvýšené úsilí před důchodem odstartovalo nechutné množství reklam,
které mě obtěžují, to je slabé slovo, které mě uráží a vlastně člověka jako druha na této planetě!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hubert_79



Založen: Dec 24, 2017
Příspěvky: 7570
Bydliště: Praha 6 - Petřiny

PříspěvekZaslal: pá únor 23 2018, 20:20    Předmět: Citovat

Teslu 820 jsem měl a nelíbilo se mi, jak to hraje. No, naštěstí jsem chytil současnou "retro vlnu" a šla do světa za 1500,- Kč a odvezl si ji nadšenec Laughing A jestli neumřel, tak to poslouchá dodnes.
_________________
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17746
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá únor 23 2018, 23:26    Předmět: Citovat

ronoda napsal(a):
jsem ještě vyráběl počítačové hlavičky, myslím dvanáctistopé,

Předpokládám, že to byly hlavičky do Tesly 200. Tak ty byly devítistopý, 8 datovek a parita. Wink

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ronoda



Založen: Dec 12, 2017
Příspěvky: 797
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: so únor 24 2018, 0:07    Předmět: Citovat

To už opravdu nevím, ale v tý době se rozjížděla výroba EC 5004
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ronoda



Založen: Dec 12, 2017
Příspěvky: 797
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: ne únor 25 2018, 11:29    Předmět: Citovat

Mám tady problém s deskou DO, ta co je v 260 a 210. Když ji prohodím s jiným strojem tak chybu přenesu taky, to by nic neřešilo. Když vyměním
188 mezi sebou tak chyba zůstane na vadné desce, pamětí to není. (mám je v paticích) A teď ta závada: po zapnutí se rozsvítí žlutá led a nejde převíjení doleva, jinak vše funkční. Při fci play a zmáčnutí tlačítka FR doleva se přepne do stavu stop, takže to tlačítkam také není. Výstup Y8 na paměti je na L.
Už mi dochází nápady, umí někdo z praxe poradit?
Tohle někdo zkoušel? Popřípadě umí vyrobit na zakázku? Cca 20ks?)
http://www.cipis.net/~mis/SM261/tapedeck.html



DO s tlačítky.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  DO s tlačítky.jpg
 Velikost:  40.02 kB
 Staženo:  194 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ronoda



Založen: Dec 12, 2017
Příspěvky: 797
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: ne únor 25 2018, 13:10    Předmět: Citovat

Tak se tady hrabu v tý 188 na 261 a nějak jsem "nepobral", proč je tam
6x STOP
2x FR
2x FF
2x PLAY
2x FR CUE
--------------------------------------------
1x FF CUE, 1x PAUSE ale to bych samozřejmě "pobral"



pamět188.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  pamět188.jpg
 Velikost:  158.68 kB
 Staženo:  127 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: ne únor 25 2018, 14:15    Předmět: Citovat

Hledej vadné keramické kondy řádu desítek nF, se svodem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kova



Založen: Apr 14, 2015
Příspěvky: 18

PříspěvekZaslal: ne únor 25 2018, 14:47    Předmět: Citovat

http://www.hadex.cz/e235-mh74188-prom-32x8bit-dil16-pripravena-pro-sm260sm261sp210/ kupoval jsem dva kousky a dobrý.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ronoda



Založen: Dec 12, 2017
Příspěvky: 797
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: ne únor 25 2018, 15:23    Předmět: Citovat

Kova*** mám nové naprogramované 188, ale tam závada není. Změřím ty kondiky, jak radí Sinclair
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: ne únor 25 2018, 15:25    Předmět: Citovat

Páni, kde je vzali? Programované dřív v nabídce nebyly, pouze prázdné. Originály na sobě mají žlutou tečku, ale foto je jen ilustrační, takže u dodaných ta tečka je? Asi si taky koupím. Nebo že by si byli vědomi zájmu o SM260 a spol. a novodobě je programovali, aby šly na odbyt? Nějak se mi nezdá, že by se víc než 25 let po zániku výroby najednou vyrojilo 430 zákaznických dílů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: ne únor 25 2018, 15:39    Předmět: Citovat

Origoš pálená z výroby pro Přelouč, nebo kohokoli jiného má zespodu na břiše natištěné číslo, zadávalo se to údajně děrnoštítkově. Možná se dostali k seznamu čísel zakázek, anebo spíš obšlehli jednu funkční 188 z SM261, aby prodali ty desetitisíce čistých pamětí, co mají skladem a jinak je nikdo nechce. V AGO350 jsou dvě 188 napálené jako dekodéry BCD/7seg a taky mají čísla, každá jiné podle místa, hlavní paměť 287 má taky svoje natištěný číslo. Kromě toho se z Přelouče běžně dodávaly jako ND, ale téměř to nebylo potřeba. Možná zrovna těchto hotových 188 někde ležel pytel a někdo jen náhodou porovnal čísla 188 z reálné mašiny se 188 v pytli - a pytel za cenu 50/kg pak koupili Very Happy Náhody se dějou.
Hančové taky mívali dřív věci, ke kterým se mohl dostat jen servis, obyčejný červ nikdy, v prodeji to nebylo. A měli toho mraky. Třeba tříodbočkový tandemáky RFT, to dřív nikde běžně koupit nešlo.
Proč 430?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: ne únor 25 2018, 15:47    Předmět: Citovat

Píšou, že mají skladem 430 ks. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4 ... 13, 14, 15  Další
Strana 3 z 15

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund