Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

TDA2030-subwoofer
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
ministermiso



Založen: Aug 21, 2006
Příspěvky: 24

PříspěvekZaslal: ne srpen 20 2006, 23:51    Předmět: TDA2030-subwoofer Citovat

mamvelký problém, neviem preco som to spravil ale ked som robil zosilovac pre subwoofer tak som vsetky kondaky pretocil na - namiesto aby boly na +, teda vsetky lektrolity, a vystrelili mi kondenzátory, je mozné ze mi odisiel aj integrac TDA2030? pravde podoné to je lebo ked som vsetky kondaky vymenil tak to len beznadejne s reprakom lomcovalo
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
soucek



Založen: Mar 24, 2005
Příspěvky: 657

PříspěvekZaslal: po srpen 21 2006, 10:18    Předmět: Citovat

TD-áčko je po smrti, pozor na repro budeš mít ss napětí !
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ministermiso



Založen: Aug 21, 2006
Příspěvky: 24

PříspěvekZaslal: po srpen 21 2006, 16:39    Předmět: ss-napetie Citovat

ja som taky trochu amater, a to ss napetie mi moc nehovori to znamena ze repro mi bude vrcat ako traktor asi ne?-moja chaba dedukcia Sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
right13



Založen: May 05, 2006
Příspěvky: 447

PříspěvekZaslal: po srpen 21 2006, 17:45    Předmět: Citovat

LOOL kazdy sme nejak zacinali,mne sa to tiez raz stalo ale otocil som len jeden a ten debo to vydrzal......
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33946
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po srpen 21 2006, 18:30    Předmět: Re: ss-napetie Citovat

ministermiso napsal(a):
ja som taky trochu amater, a to ss napetie mi moc nehovori to znamena ze repro mi bude vrcat ako traktor asi ne?-moja chaba dedukcia Sad

ss = stejnosmerne = jednosmerne = znicis tym reprak
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ministermiso



Založen: Aug 21, 2006
Příspěvky: 24

PříspěvekZaslal: po srpen 21 2006, 22:44    Předmět: ss Citovat

to ze si mam dat bacha na ss znamena ze ked som odpalil tda-cko tak mi do repro ide ss? alebo ze som odpalil diodky? ktore usmernuju, ale tie mam v pohode-premeral som
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19535
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út srpen 22 2006, 4:57    Předmět: Citovat

Výchylka membrány je úměrná proudu, tedy ss proud (taky se označuje DC nebo =) způsobí, že membrána nebude "při tichu" v klidové střední poloze, ale trvale vytlačená ven či vcucnutá dovnitř - to podle polarity.

Bez ss složky střídavě vedou výstupní tranzistory v IO. Jeden vede a topí, druhý se zatím chladí. Když ti do reproduktoru teče ss proud, topí jeden z těch tranzistorů trvale a nikdo to nevezme za něj. To se mu nemusí dlouho líbit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
LOYZA



Založen: Feb 20, 2006
Příspěvky: 543
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: út srpen 22 2006, 7:37    Předmět: TDA2030 Citovat

Tak taky kousek přidám, když to Hill tak hezky popsal. Nevím kolik toho víš o tom, jak to funguje. Na výstupu koncového zesilovače nikdy nesmíš naměřit stejnosměrné napětí! Jinak hrozí zničení reproduktoru! V reproduktoru je "jen" cívka z tenkého drátečku a ten se raz dva přepálí!!! Pokud naměříš na výstupu st. nap. pak je skoro na 100 procent ten IO v hájíčku zeleném! Pokud je z výstupu IO oddělovací kondenzátor, pak se reproduktoru většinou nic nestane. V dnešních zapojeních se většinou nedávají a tak si dej pozor při "laborování" aby to nestálo víc kaček, než bys chtěl. Ještě k měření. Pokud je tam symetrické napájení pak platí co jsem napsal a měříš proti zemi. Pokud je tam nesymetrické napájení - bude na výstupu poloviční napětí napájecího a pak tam bude oddělovací kondenzátor většinou nad 1000 mikro. Snad jsem to nepopsal špatně, ještě totiž na jedno oko spím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ministermiso



Založen: Aug 21, 2006
Příspěvky: 24

PříspěvekZaslal: út srpen 22 2006, 23:09    Předmět: takze dik Citovat

ten IO je odfajceny, robi prave to co ste popisaly ako jednosmerne napetie vrazene do repraku, lenze ja nemam ten reprak ani tak ze by bol furt vcucnuty alebo v najvacsej vychilke, on stale skace z minima do maxima svojej vychylky, preto mi to je divne inač napadlo ma že by som mohol dať sem tu schému ak by si niekto chcel s tym hlavat LAMU
http://mapaprimestak.ic.cz/TDA2030.jpg
ked si nahodou niekto stiahne tento scan tak sa da vytlacit v 1:1 na A4 a potom je použiteľný aj nákres plošáku-
a mohol by mi este niekto povedat vy ste pisaly ze nejaky kondik ze 1000uF ze by mohol byt v tahu ja tam taky ani podobny nemam Sad , teda ka si pozrete tu schemu tak so mnou budete suhlasit, mozno Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
LOYZA



Založen: Feb 20, 2006
Příspěvky: 543
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: st srpen 23 2006, 7:03    Předmět: TDA Citovat

Pro jistotu se zeptám, když už se ti povedlo otočit kondíky, co diody D1-4? jsou v pořádku? No a pokud ano pak změř i napětí na obou zenerkách a ideální bude osciloskop a koukni na zvlnění napájecího napětí. No a Hill ti dal dobrý nápad, tak ať se to povede! Někdy i takto jednoduché zapojení dává zabrat že?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19535
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st srpen 23 2006, 7:13    Předmět: Citovat

Nojo, ve schématu jsou kondíky 2200uF. Tedy C11 a C12.
Tohle vypadá na to, že to jeden z nich případě ani jeden z nich neufiltruje a proto se ti po napájení dostává signál do předzesilovače a celé to pomalu kmitá pod akustickým pásmem.
Zenerky ZD1 i ZD2 totiž musí trvale stabilizovat - napětí zdroje nesmí klesnout za normálního provozu tak, aby, třeba jen na okamžik, kleslo i na zenerce.
Tak napřed vyndej C6, jestli to přestane. Když jo, dej tam zenerky na menší napětí, třeba na 12V - nanejvýš se tím trochu zmenší přebuditelnost předzesilovače, ale zase ne tak, aby to moc vadilo.
A dej vědět.

Omlouvám se, při úpravách se mi povedlo ten příspěvek zrušit, proto je tu až teď znovu... Embarassed
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
right13



Založen: May 05, 2006
Příspěvky: 447

PříspěvekZaslal: st srpen 23 2006, 9:38    Předmět: Citovat

este jedna sranda......naco su tam dva vstupy na lavy a pravy ked subwoofer je mono a potom sa aj tak spajaju do potaku?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
LOYZA



Založen: Feb 20, 2006
Příspěvky: 543
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: st srpen 23 2006, 10:17    Předmět: TDA2030 Citovat

No ono je to ve své podstatě logické. Subvofer stačí jeden tedy jeden reprák, protože basová část se nedá tak lokalizovat jako středy a výšky. No a sloučení je proto, že když je stereo, tak v každém kanále je "nějaká" část těch basů a aby to pak hrálo přirozeně, tak se to sloučí a o nic nepříjdeš. No a už ti to funguje? Kde byl zakopaný pes? To jsi asi zapoměl napsat!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ministermiso



Založen: Aug 21, 2006
Příspěvky: 24

PříspěvekZaslal: pá srpen 25 2006, 23:07    Předmět: momentalne Citovat

momentalne mi to nefunguje
rozhodol som sa spravit tento zosik este raz a ked to aj tak bue robit tak skusim vsetky vase rady na ktore sa samozrejme vsekych vas opytam Very Happy , nepomohlo ani vybratie kondiku ani vybratie a nasledne umiestnenie zeneriek na mensie napetie, ale urcite dam vediet ako dopadol dalsi pokus
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19535
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so srpen 26 2006, 4:35    Předmět: Citovat

Když nepomohlo vyndání kondíku C6, znamená to, že už je 2030 načatá. Totiž to, že se z něj nekouří, neznamená, že v něm přežilo všechno.
Příště si dej větší pozor na polarity a taky, jestli si děláš plošňáky sám, na nedoleptaná místa (můstky) - nejlíp proměřit, jestli spoje, které nemají být navzájem spojené, skutečně spojené nejsou. A teprve pak osazovat desku.
Reproduktor připoj, až zjistíš, že na něj to stejnosměrné napětí nejde.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund