Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Úprava ATX zdroje podle chirio.com
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17893
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne květen 31 2015, 22:33    Předmět: Citovat

Lidi, co znáte zdrojovou problematiku, mám zvláštní problém. Potřeboval bych poradit, co s tím.
PC zdroj s UC3843A 400W, nejblíž je asi tenhle. Kámoš potřebuje silnej 12V k modelářský nabíječce. Zdroj má deklarováno 12V/20A. Běží i když není žádný vývod zatížený.
Nic jsem s ním zatím nedělal, pouze vyházel PC kabely a udělal vývod 12V lankem Cya 4. Propojil zelenej se zemi a zapojil propojku na snímání 3,3V.
Pokud zapnu zdroj a přiložím zátěž cca 10A, zdroj vypadne. S cca 8A nevypadne. Pokud připojím zátěž a zapnu síťovej vypínač, tak drží. Stejně drží i na proudu 24A a dokonce krátkodobě i při 38A, jen silně bručí tlumivka na síťovým přívodu.
Proč na "dynamickou" změnu vypadne a "statiku" jede? Je možný, že připojení zátěže "rozhoupe" nezatížený výstupy 3.3, 5, -12V a vypne napěťová ochrana? Zkusil jsem to samé na jiných kusech stejného zdroje bez sebemenší úpravy a je to vlastnost, dělají to všechny.
Zítra zkusím vyřadit klemou hlídání napětí na PC1 optočlenu. Co když to nepomůže? Pak snad ještě odpojit 5V, co se z výstupu vrací na TL431 u PC2 aby stabilizoval jen z 12V. Pak už nevím.
Díky

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3156

PříspěvekZaslal: po červen 01 2015, 3:16    Předmět: Citovat

Tento problém a úprava zpětných vazeb je vyřešen tady, u UC3843 je to stejné. http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=70043
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17893
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po červen 01 2015, 8:25    Předmět: Citovat

Celý vlákno jsem prošel a nic k co by se dalo aplikovat na UC3843 tam není.
Žádnej komparátor "proudu" u UC3843 není, nadproud se hlídá na snímacím odporu pod koncovými FETy a vede přímo do vstupu sense UC3843. Rovněž finta se snímáním napětí na středu budícího trafa je nepoužitelná, budící trafo jako u 7500 tam vůbec není. Tedy je, ale má dvě samostatný vinutí na galvanický oddělení a převrácení fáze pro Gate obou Fetů. Původně jsem si myslel, že tam jsou dva Fety paralelně ale má dva "nad sebou", jeden je mezi snímacím odporem a spodní stranou trafa a druhý mezi +320V a horní stranou trafa. Osobně si myslím, že tten výpadek není reakce na proud ale na změnu napětí ostatních nezatížených napětí. Ono totiž po výpadku je nutno odpojit zdroj hlavním vypínačem a počkat až se vybijí kondy za usměrněním ale hlavně v obvodu STB zdroje. Až vykreslím schema, uvidíme, co se tam dá upravit.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3156

PříspěvekZaslal: po červen 01 2015, 9:20    Předmět: Citovat

To je ještě jednodušší, když je tam snímací odpor na proud, nemusí se tam přidávat komparátor, stačí upravit jen napěťovou zpětnou vazbu, stejně jako u zdroje s TL494. Ta zpětná vazba ze středu budícího trafa u TL494 slouží jako proudové omezení, protože tam snímací odpor není.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3156

PříspěvekZaslal: po červen 01 2015, 9:20    Předmět: Citovat

To je ještě jednodušší, když je u mosfet snímací odpor na proud, nemusí se tam přidávat komparátor, stačí upravit jen napěťovou zpětnou vazbu, stejně jako u zdroje s TL494. Ta zpětná vazba ze středu budícího trafa u TL494 slouží jako proudové omezení, protože tam snímací odpor není.


(nebyla přijata žádná data, ale zobrazilo se to)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17893
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po červen 01 2015, 14:56    Předmět: Citovat

Zkusil jsem proklemovat tranzistor optočlenu PC1 přes který jsou hlídaný všechna napětí na výstupu zdroje. Bohužel, při připojení zátěže 10A na 12V výstup stále zdroj vypadává. Tak to není napěťový rozhoupání nezatížených výstupů.
Zkusil jsem na 12V dát předzátěž od 5 do 24R a situace se trochu změnila, zdroj drží asi tak 4 z 5 zatížení ale zase vypadává po odpojení zátěže asi tak 1:1. Tohle tedy není ve smyčce napěťový regulace přes PC2. Vypadá to nejspíš na reakci vstupu Sense na noze 3 UC3843, při připojení zátěže se zdroj nárazem na chvilku přetíží a celej zablokuje a dokud nespadnou napájecí elyty na 0V tak si drží stav. Snímací 2W odpor pod koncovými fety je 0,15R a do vývodu 3 je odpor 1k a kondík do země 1n. Mám obavu, že pokud zvýším kondík, nebude to už správně reagovat na zkrat.

edit: Tak jsem osadil kondík 10n. Dělá to dál. Pokud jsem dal 47n, tak už zdroj po zapnutí zakvičí a nejde. Asi nefunguje správně provázanost z nohy 8 přes RC člen na nohu 3. Asi nějaký blok Sense než se ustálí napájení po zapnutí. Zkusil jsem i místo 1k odporu mezi nohou 3 a snímacím odporem dát 10k a stále stejný. Nakonec jsem ze zoufalství překlemoval snímací odpor 1 mm drátem a je to stále stejný. Vypadá to, že to není ani záležitost hlídání proudu.
Ještě jsem zkusil zatížit zdroj trapičem 3.3V/10A, 5V/10A, 12V/10A. Při odpojení nebo připojení kterýhokoliv napětí zdroj zase vypadne. Takže to je vlastnost všech sekcí. A dělají to 3 stejný zdroje, co jsem zkusil. Stále je vyřazená kontrola napětí a zvýšená časová konstanta u Sense, klemu snímacího odporu jsem musel odpojit, na zatížení od všech 3 napětí zdroj nenabíhal. Dále připomínám, že se pohybuji u všech sekcí někde pod polovinou maximálního proudu.
K čemu je zdroj, kterej se vypíná při velký změně zátěže? V PC asi takový změny proudu nejsou ale stejně...
Nenapadá prosím někoho, co s tím???
Díky

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!


Naposledy upravil Celeron dne po červen 01 2015, 15:54, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3156

PříspěvekZaslal: po červen 01 2015, 15:38    Předmět: Citovat

S tím kondíkem radši nedělej nic, použij silnější upravený zdroj kde jsou dva tranzistory v polovičním můstku ( většina PC zdrojů)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bu2520



Založen: Jul 16, 2007
Příspěvky: 4247
Bydliště: u HK

PříspěvekZaslal: po červen 01 2015, 15:55    Předmět: Citovat

problém ti dělá dohledový obvod GR8313 na sekundáru ten musíš vyhodit a upravit napěťový dělič u tl 431 IC5 který je pod chladičem diod
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17893
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po červen 01 2015, 22:00    Předmět: Citovat

bu2520 napsal(a):
problém ti dělá dohledový obvod GR8313 na sekundáru ten musíš vyhodit a upravit napěťový dělič u tl 431 IC5 který je pod chladičem diod

Dohleďák to nedělá, protože je zablokovanej klemou přes tranzistor optočlenu PC1, tudíž je UC3843 neustále napájenej a žádný napětí ani PS-ON ho nemůže vypnout. Kolem TL431 jsem to předělal aby reagoval jen na 12V. Dělá to dál, při prudkým nárustu nebo poklesu proudu již zapnutýho zdroje vypadne. Dělají to i další zdroje toho výrobce a typu a dělá to i 500 a 600W.
Zdroje s TL7500 to nedělají, třeba 12V sekce zvládá 24A pecky kolikrát chci za sebou a to jsem na zdroj ani nesáhl a 3 a 5V větev nejsou nijak zatížený.
Obávám se, že je to vlastnost tohodle typu zdroje. Ještě mě napadlo, jestli nemůže být problém v tom, že se přes výstupní trafo dostává zpět něco z nezatížený 5V a 3.3V sekce. Jenže s tím nejde nic dělat, u tohoto typu zdroje se 5V klasika vinutí se středem sčítá z 7V sekcí na výsledných 12V jako je to tady
Taky jsem zkusil na 12V toho upravenýho i neupravenýho zdroje připojit modelářskou dvoukanálovou nabíječku. Při nabíjení 6 článků LiPO 5Ah 5A si bere z 12V kolem 13A. Má něco jako softstart, že proud z PC zdroje naběhne asi za 2-3 sekundy od 0,3A do maxima 13A a už to stačí, aby zdroj občas vypadl. Takže na uvažovanej případ zdroj nejde použít.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3156

PříspěvekZaslal: út červen 02 2015, 7:16    Předmět: Citovat

Je to tím, že budící obvod trafa je jednočinný, při prudkém zatížení jedné větve se trafo přesytí a zpětná vazba na odporu u mosfetu to vyhodnotí jako zkrat a zdroj vypne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17893
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út červen 02 2015, 8:35    Předmět: Citovat

Opět radíš aniž by sis přečetl, co jsem psal. Snímací odpor byl přemostěn 1 mm drátem, takže nemohl žádný úbytek vzniknout a zareagovat Sense vypnutím zdroje.
Buzení koncovýho trafa je po vykreslení principem podobný tomuhle, pouze v obou gate je to zredukovaný na sériový a paralelní odpor. Danyk tomu říká polořízený most, to asi nebude jednočinný.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sis2



Založen: Oct 07, 2012
Příspěvky: 1270
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út červen 02 2015, 16:23    Předmět: Citovat

Je jednočinný, propustný, spínače jsou v sérii a jsou doplněné dvojicí rekuperačních diod D2a D3. Budicí vinutí mají u obou fetů stejnou orientaci...a proto stačí na snímání proudu jen odpor u Q2.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17893
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út červen 02 2015, 17:14    Předmět: Citovat

Takže nakonec šampónek bude mít pravdu s tím přesycením a zdroje zdroje tohoto typu jsou na velký kolísání odběru nevhodný. No to mám hroznou radost. Cry Ještě že se urodilo pár zdrojů s KA7500, těm nevadí připojení a odpojení zátěže odpovídající celkovýmu výkonu zdroje. Zase je tam větší piplačka s nastavitelným proudovým omezením.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3156

PříspěvekZaslal: út červen 02 2015, 17:39    Předmět: Citovat

Proudové omezení jsou tři odpory a jeden trimr, ten výstupní odpor může být výstupní drát ze zdroje přesně odměřené délky, aby měl aspoň 0.022 ohm, trimr PROUD se podle toho zmenší na 220 až 470R

V tom tvém zdroji pracují oba tranzistory synchronně, kdežto u TL494 v protifázi.



Uprava PC zdroj proudu 0 až 10A.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Uprava PC zdroj proudu 0 až 10A.png
 Velikost:  183.09 kB
 Staženo:  457 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17893
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt červen 04 2015, 12:47    Předmět: Citovat

Prošel jsem všech 20 zdrojů, co jsem rozchodil z dodávky jedné dobré duše zde na fóru. Zdroje různého výrobce a výkonu osazené 7500, 494 a ekvivalenty, tedy dvojčinné, jsou schopný "udržet" za běhu připojení a odpojení zátěže na 5V přibližně dvojnásobku a na 12V jedenapůlnásobku proudu, co je na zdroji deklarováno. Víc jsem nezkoušel.

Zdroje 3 různých výrobců a výkonu osazené UC 3843 a pod, tedy jednočinné, jsou sice schopné nastartovat se zátěží o výkonu asi o 20% větší, než je deklarováno na zdroji ale nesnáší prudký nárůst ani pokles proudu za chodu. Pokusně jsem se dopracoval k tomu, že na 5V a 12V snesou nárůst nebo pokles o pouze cca 90W a je kupodivu úplně jedno, jestli zdroj má 400 nebo 650W. A zajímavý je, že se neudrží ani když se zablokuje za chodu proudová ochrana do vstupu sense. Trvale zablokovaná být nemůže, protože pak zdroj nenastartuje. Všiml jsem si ještě další věci, která by možná mohla být příčinou padání zdrojů. Zdroje nad 400W s TL494 a spol mají vždy "macatý" trafa EE40. Zdroje s UC3843 mají trafa moc malý i 650W má pouze EI35. Další problém je, že zdroje s UC3843 jedou podle reference TL431 nejdou udělat regulovaný od 0V ale až od 3-4,5V nahoru.

Takže na bezproblémový předělávky na regulovanej zdroj jsou vhodný zdroje prvního typu. Bohužel, hlavně těch silných je pomálu.
Dál to zkoumat nehodlám, budu to brát jako fakt a reguláky budu dělat pouze z TL494.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
Strana 5 z 8

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund