Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Úprava ATX zdroje podle chirio.com
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3160

PříspěvekZaslal: po květen 25 2015, 9:50    Předmět: Citovat

Do transformátorů nezasahuj, jsou impregnované a už nikdy se ti to nepodaří složit tak dobře a už nikdy to nebude tak dobré jako před zásahem, kromě toho tam způsobíš mezizáviťáky a vyhoří ti spínací tranzistory v okamžiku zapnutí.

Když chceš větší proud, na původní sekci 12V, použij transformátory dva, nebo tři, čtyři.



zdroj 22v 40A.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  zdroj 22v 40A.JPG
 Velikost:  255.25 kB
 Staženo:  54 krát


005.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  005.JPG
 Velikost:  183.06 kB
 Staženo:  44 krát


zdroj 44 V 40A.JPG
 Komentář:
Zdroj se čtyřmi transformátory

Stáhnout
 Soubor:  zdroj 44 V 40A.JPG
 Velikost:  247.28 kB
 Staženo:  53 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17895
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po květen 25 2015, 17:06    Předmět: Citovat

Našel jsem v zásobách SS smalťáky 0,55 a 0,8 a namotal trafo znova. S těma (dvojtej smalt na VN účely) v podstatě není mezizáviťák možný. Kdysi jsme zkoušeli SS smalťáky střelit testerem dvě vrstvy trafa na sobě bez prokladu a vydrželo to skoro 6KV. Paradoxně podobná kostřička jako mají PC zdroje (Siemens) se na tomhle napětí spolehlivě prorazila na plechový jádro (vždy na hraně plechů).
Vinutí mám impregnovaný štětcem po vrstvách LA-tmelem, zůstává malinko měkkej a izolačně je výbornej. Určitě lepší než máčet celou cívku a doufat jestli to zateče kam má a pak čekat než vyschne. Kdysi se LA používal před SMD montáží pokud se osazovaly odpory nastojáka na fixaci součástek můstky mezi sebou.
Teď jsem se vrátil z fy, co mají VN tester a trafo drží vše mezi sebou 4KV.
Jinak MJE13007 stojí míň než flaška Gambrinusu, pokud se znova prorazí, tak o moc nepřijdu. Smile Pak bych se na to už opravdu vykašlal.
S tím použitím více traf paralelně: Možné jen pokud budou trafa naprosto stejný od stejnýho výrobce a stejnýho výkonu. Kdepak je mám vzít? Byl jsem v pátek v PC bazaru na Střelnici v HK. Měl tam asi 40 zdrojů a nenašel jsem 2 stejný a to jsem ani nezkoumal, jestli v nich je TL řada či UC se kterýma se dá něco udělat.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3160

PříspěvekZaslal: po květen 25 2015, 17:37    Předmět: Citovat

To není pravda, trafa v nejhorším případě nemusí být úplně stejné, každé má svoje diody a tlumivku a spojené je to až za tlumivkou, takhle http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=70102
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17895
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po květen 25 2015, 17:56    Předmět: Citovat

Konkrétněji, to vlákno je o zesilovačích. Lze vložit i odkaz na příspěvek.
Díky

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PeteBurns
Zablokován


Založen: Oct 08, 2007
Příspěvky: 2578

PříspěvekZaslal: po květen 25 2015, 18:19    Předmět: Citovat

Nepouzivaj MJE13007 v TO220, zozen bud MJE13009 alebo BUV48 alebo podobne v TO247 Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3160

PříspěvekZaslal: po květen 25 2015, 18:46    Předmět: Citovat

To vlákno je nejen o zesilovačích, osmý obrázek je ten, který tě zajímá.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17895
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po květen 25 2015, 21:35    Předmět: Citovat

PeteBurns napsal(a):
Nepouzivaj MJE13007 v TO220, zozen bud MJE13009 alebo BUV48 alebo podobne v TO247 Wink

Copak ta MJE13009 jsou Gambrinusy dva za 4A a 20W navrch. BUV48 to už je za kilo. Nojo, ale plošák je na TO220. A pod TO247 nemám gumičky. Wink

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17895
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po květen 25 2015, 22:15    Předmět: Citovat

samponek napsal(a):
To není pravda, trafa v nejhorším případě nemusí být úplně stejné, každé má svoje diody a tlumivku a spojené je to až za tlumivkou, takhle http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=70102

Tak jsem to tvoje paralelní zapojení zdrojů poslal na posouzení člověku, co celej život navrhoval pulzní zdroje a regulace pohonů. Prohlásil, to co jsem si myslel, že pokud nebudou zdroje naprosto stejný, tak budou podle napětí a vnitřního odporu zdroje různě zatížený a při velkých rozdílech nejvíc zatížený odejde. Prý by tomu mohlo pomoci kdyby zdroje jely do společný výstupní tlumivky. A že si o tom máme počíst v knihách. Confused Akorát z něj nevypadlo kterejch.
No nic, řešit to nehodlám, nový trafo už s předzátěží maká, uvidíme, co se bude dít při zatížení.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3160

PříspěvekZaslal: út květen 26 2015, 7:03    Předmět: Citovat

Logické je, že vybereš transformátory co nejvíce podobné, aby proud byl rovnoměrně rozdělen, mám 500 traf z PC zdrojů a stejné se vždy najdou, pro praxi to vyhovuje, v každém zesilovači, který jsem udělal je 4 , v tom nejvýkonnějším 20 transformátorů ( deset zdrojů po dvou trafech ) kdybych to měl všechno převíjet, to by mě nebavilo. Smile Zdroje jsou v zesilovači v serii po 22Voltech 10 ks = 220V

Nemysli si, že jsem to převíjet nezkoušel, dopadlo to zle a problémy s tím spojené mám dávno za sebou . . . . stálo to mnoho polovodičů, pokud nemáš 800 tranzistorů navíc, nepouštěj se do převíjení transformátorů, tolik moje dobře míněná praktická rada . . . akorát ti budou hořet tranzistory jeden pár za druhým . . .

Kromě toho třikrát lakovaný speciální drát, který MUSÍ být na vinutí použit se mi sehnat nepodařilo, jiný drát nevyhovuje a prorazí se ti to, provozem vznikne, stačí jeden mezi závitový zkrat mezi sousedními závity, naroste proud a v tu ránu to okamžitě vyhoří.

Nepředpokládám, že máš v pokoji impregnační pec, bez vypalovacího laku se ti jádro po dvou dnech provozu rozloží, klesne indukčnost, naroste proud a tranzistory se odprásknou, bohužel to nejsou trafa z EI plechů. . .a napětí na jeden závit není 0.1 V, ale dvacetkrát , třicetkrát víc . . . a pracovní kmitočet je 600x vyšší.

Tyto jsou ale v pořádku



003.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  003.JPG
 Velikost:  224.9 kB
 Staženo:  65 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17895
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st květen 27 2015, 10:36    Předmět: Citovat

Nojo, ale každej nepřehazuje zdroje z PC vidlema jako ty. Smile Tak musí dělat z toho co má. Já mám k dispozici jen cca 10 ks a z toho si moc nevyberu. Do sběrňáku mě nepustěj, a v bazaru v HK chtěj za funkční 350W zdroj 300,-
Kámoš mi slíbil přinýst nějakej hodně silnej zdroj, snad 500W tak se uvidí, jestli bude k potřebě.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PeteBurns
Zablokován


Založen: Oct 08, 2007
Příspěvky: 2578

PříspěvekZaslal: st květen 27 2015, 15:05    Předmět: Citovat

Celeron, nejde iba o papierove udaje v datasheetoch, ale hlavne fyzicke rozdiely, darmo pisu u vselijakych TO220 maximalny prud 200A, ked poznamka je, ze puzdro ma limit 75A, rovnako je na tom stratovy vykon atd Wink Okrem toho je vela plosakov, kde idu osadit ako TO220, tak TO247, asi vedia preco Smile Mam podobne skusenosti ako samponek, tie trafaky idu previnut, ale nie je to ono, idealne je do nich vobec nezasahovat a skombinovat ich seriovo-paralelne podla potrebnych napati a prudov, nie su s tym ziadne problemy, ani pri velkych vykonoch...ved sa dohodnite, nech ti samponek za rozumnu cenu posle zopar rovnakych trafacikov a trandy ku nim a je to Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17895
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt květen 28 2015, 12:07    Předmět: Citovat

Dnes jsem zdroj s převinutým trafem mordoval do 1R odporu. Naprázdno dává 0-20V. 8V/8A dával bez větráku 15 minut a chladiče byly cca 40 st. C. S větrákem 12V připojeným na 6V STB jsem mu postupně dával 11, 13, 15V. Dám tam ale 7808 aby foukal víc. Na 15V jel bez problémů 15 minut a uchladil se. Zdroj má deklarováno 250W, takže to bude asi strop. Zapnutí a vypnutí do tyhle zátěže mu nevadí. Zkusil jsem ještě 17V (cca 290W), zdroj to sice asi 5 minut dal, ale chladiče už byly dost teplý kolem 65 st. C a test skončil odkápnutím do běla rozžhavený odporový spirály na výstupu. Docela mě překvapilo, že nejvíc se hřeje toroid na výstupu. Je namotanej 3x 0,8 mm ale spíš než drát je horký jádro. Trafo se hřálo minimálně. Myslím, že to není až tak pravda, že to nejde při trochu pečlivosti a impregnaci po vrstvách namotat aby trafo vydrželo. Ale pravdou je, že zdroj v celým rozsahu různě píská pravidelným tónem. Oscilem ale na sekundáru trafa žádný nepravosti nevidím. Že by to dělalo vinutí výstupní tlumivky?
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3160

PříspěvekZaslal: čt květen 28 2015, 12:40    Předmět: Citovat

To je právě ono, zdroj nesmí pískat naprázdno, ani při zatížení, to je známka, že jádro je uvolněné, pro větší proudy musíš toroid převinout, nejlépe trifilárně.


004.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  004.JPG
 Velikost:  123.42 kB
 Staženo:  50 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jano2



Založen: Dec 28, 2006
Příspěvky: 1753
Bydliště: Orava,sever

PříspěvekZaslal: čt květen 28 2015, 14:33    Předmět: Citovat

No,ja som dneska prišiel k tomuto,


IMGA0237.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  IMGA0237.JPG
 Velikost:  111.42 kB
 Staženo:  45 krát


IMGA0238.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  IMGA0238.JPG
 Velikost:  109.88 kB
 Staženo:  51 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17895
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá květen 29 2015, 0:36    Předmět: Citovat

Dnes jsem dovezl od jedné dobré duše zde na fóru asi 25 PC zdrojů. Asi půlka je funkční, 300-650W. Hodně zdrojů je snad nepoužitejch, vevnitř není ani smítko a jsou max 3-4 roky starý. Ale hlavně že je víc kusů od jedný watáže a stejnýho výrobce. Asi třetina je s TL3842, třetina s TL7500 což je obojí snadno upravitelný a zbytek jsou neupravitelný zdroje s KA3511, SG6105 a HS8108. Nějaký lepší se z toho nechají jako náhradní do PC, zbytek se kuchne na ND. Pak je tam jedna lahůdka zdroj 650W a u něj je deklarováno na 12V1 a 12V2 500W total. Bohužel ale nejde, chybí i +5V STB.
Takže je z čeho dělat. Smile

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
Strana 4 z 8

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.21 sekund