Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Gramo Dual HS36, dotaz závada, oprava
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
wenajs



Založen: Mar 05, 2015
Příspěvky: 5

PříspěvekZaslal: čt březen 05 2015, 13:09    Předmět: Gramo Dual HS36, dotaz závada, oprava Citovat

dobrý den,
prosím o radu, mám starý gramec, ke kterému mám dost silný citový vztah, ale bohužel má závadu na zesilovači. začalo se dýmit ze dvou odporů. předpokládám, že vyměnit odpory stačit nebude, a že závada bude primárně asi jinde. schema zapojení, foto a označení vadných odporů jak na fotce, tak ve schématu je ke stažení na odkazu níže. Otázka tedy zní, je možné z tohoto popisu zjistit, co je potřeba vyměnit, případně jak se mohu dobrat ke zjištění závady.

http://ulozto.cz/xB8GvMye/dual-hs-36-rar

děkuji za rady!!!

hezký den! Václav



dual721-67ooznac2.jpg
 Komentář:
schema s označenými vizuálně vadnými odpory

Stáhnout
 Soubor:  dual721-67ooznac2.jpg
 Velikost:  233.35 kB
 Staženo:  291 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7826
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt březen 05 2015, 13:16    Předmět: Citovat

Dotaz na začátek- gramo je funkční, jen se přehřívají tyhle odpory?
Jinak bych zkusil:
1. Změř napájecí napětí. Pokud by tam bylo znatelně víc jak těch 17,5V, tak by to mohlo být příčinou.
2. Pokud je napájecí napětí v pořádku, zaměř se na výstup zesilovače- není tam někde přicvaklý drát pod šasi nebo něco takového? Zkus jestli není na svorkách repro zkrat (měřákem).
3. I když je to málo pravděpodobné, tak se podívej zda není C15 ve zkratu. Taky zkontroluj C14.
4. Co tam připojuješ za reproduktory? není vada v nich? (malá impedance, zkrat v repro apod.).

_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hifista



Založen: May 15, 2005
Příspěvky: 751
Bydliště: U Ostravy

PříspěvekZaslal: čt březen 05 2015, 13:30    Předmět: Citovat

Mám za to, že bez osobní prohlídky zesilovače tady nikdo nemůže věštit konkrétní vadu v zesilovači. Může jít o vadné koncové tranzistory - tady je problém sehnat původní germaniové typy, může být nějaká změna v předpětí bází koncové dvojice a mnoho dalších příčin. Pokud by do toho nahlédl někdo znalý, tak během chvilky přesnou závadu odhalí, protože jde o triviální schema.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
wenajs



Založen: Mar 05, 2015
Příspěvky: 5

PříspěvekZaslal: čt březen 05 2015, 13:33    Předmět: Citovat

gramo je aktuálně nefunkční, nehraje, zesilovač nereaguje. ty odpory se zahřívají (hoří) i když jsou odpojené repra

napájecí napětí je 18,3V nevím jestli je to už vadí
na vývodu repro zkrat není, navíc se tato závada děje u obou kanálů
žádné dráty ani jiný zkrat jsem neobjevil
v repro vada není, jak říkám přehřívají se i při odpojených repro.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
wenajs



Založen: Mar 05, 2015
Příspěvky: 5

PříspěvekZaslal: čt březen 05 2015, 13:52    Předmět: Citovat

to hifista: je mně jasné, že osobní prohlídka je nejlepší, ale chtěl bych to opravit sám, z vícero důvodů.
dají se ty germánia nějak proměřit? případně něčím nahradit pokud jsou špatné?

díky za info
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
frantajetel11



Založen: Nov 13, 2008
Příspěvky: 1922
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: čt březen 05 2015, 14:12    Předmět: Citovat

Germánia se samozřejmě změřit daj. Ale pokud nevíš ani to, tak by bylo opravdu lepší, kdybys to předal někomu znalýmu. Ať nenaděláš víc škody...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7412

PříspěvekZaslal: čt březen 05 2015, 14:13    Předmět: Citovat

Proměřit to jde ohmetrem na zkrat a pak pracovní bod voltmetrem, nic složitého tam není. Jinak je ve schématu chyba a AC180 je typ PNP s emitorem do společného středu a kolektorem na zem. Na schématu je nakreslen jako NPN, ovšem to by takhle nefungovalo. Zkontrolujte taky R20 a T3.
Ekvivalentem budou staré Teslácké GC520/521, při náhradě křemíkem by se musel upravit pracovní bod - odpory R17,18,19.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: čt březen 05 2015, 20:11    Předmět: Citovat

Pokud oba zesilovače odebírají více proudu než při maximálním výkonu, kdy napájecí napětí má být 13,2V, jak tam může být 18,5V? To by to trafo nedalo. Takže buď je špatně zvoleno síťové napětí, nebo tu něco nesedí. Taky bych očekával, že už se spálí pojistka. Klasická závada to nebude, když se projevuje stejně v obou zesilovačích.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
wenajs



Založen: Mar 05, 2015
Příspěvky: 5

PříspěvekZaslal: čt březen 05 2015, 21:25    Předmět: Citovat

měřil jsem to naprázdno bez zatížení a dle manuálu má být napětí "na volnoběh" v rozmezí 17,5V-19V, takže v naměřených 18,3V by problém snad být neměl, při zátěži to nezměřím, protože i při odpojených repro a vstupu se ty odpory hřejí tak, že než bych natáhl měřící kabely, tak to shoří i stou dřevěnou bednou a stolem (zatím mají odpor tak, jak mají mít). Pojistka shořela, když jsem vyměnil kondík na zdroji. jinak jsem proměřil ty dva tranzistory T2 a T3 - ty se zdají v pohodě, kondíky orientačně taky, ale ty germaniové koncáky se mně nějak nezdají každý má trochu jiné hodnoty (měla by to být spárovaná dvojice pokud se nemýlím) a navíc jsou nepatrně propustné v obou směrech, ale to jsem četl, že u germaniového tranzistoru bývá, tak nevím nejspíš to budou ony, ale důvod proč by odešly všechny 4 (oba moduly zesilovače) najednou nevím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7412

PříspěvekZaslal: čt březen 05 2015, 21:37    Předmět: Citovat

Proč jste měnil kondenzátor ve zdroji - byl vadný? Pokud to topí takovýmto způsobem, můžete zesilovač jeden po druhém měřit při napájení z externího zdroje s nižším napětím, třeba jen 6V.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jinovak55



Založen: Jan 20, 2007
Příspěvky: 170
Bydliště: Ústí nad Labem

PříspěvekZaslal: pá březen 06 2015, 17:07    Předmět: Citovat

Odpoj báze koncových tranzistorů a změř na C15 poloviční napětí zdroje.
Když budou odpory hřát máš vadné koncové tranzistory.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
wenajs



Založen: Mar 05, 2015
Příspěvky: 5

PříspěvekZaslal: so březen 07 2015, 23:42    Předmět: Citovat

xsc: kondenzátor jsem měnil, protože ten origo je původní asi ze 74 roku se mně vizuálně už úplně nepozdával, tak jsem tam dal na stejné napětí, ale s větší kapacitou (mnohonásobně větší místo 2500uf 6800uf) (mám zato, že by to pro napájení mělo být spíš lepší kvůli vyhlazení - je to tak? no a s tím novým shořela ta pojistka. - tak jsem vrátil původní.

jinovak: po odpojení bází jeden kanál topí. Ten druhý už asi shořel uplně - netopí ani s bází ani bez. Pokud to dobře půjde, do týdne budu mít koncáky náhradní.

jinak pro jistotu vyměním i c15 a c10, c14 už sai někdo měnil.

a ještě dotaz (jsem amatér, ale zvědavý, rád bych se přiučil), co bych měl zhruba naměřit, když kontroluju odpojený tranzistor, NPN: dám plus z měřáku na bázi a proti E a K bych měl naměřit cca jakou hodnotu pokud měřím multimetrem nasteveným a) na měření odporu b) na měření diod. (hodnota by měla být stejná proti E a K?) . U PNP předpokládám budu měřit stejně jen na B dám mínus . (u germaniových tranzistorů je mírná propustnost i v opačném směru - je to pravda?, někde jsem četl...)

(takto jsem kontroloval ty tranzistory T2 a T3 aby nebyly E a K proti bázi buď uplně proražené nebo uplně hluché)

předem se omlouvám za triviální dotazy

děkuji
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7826
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne březen 08 2015, 9:19    Předmět: Citovat

Měření tranzistorů-ano, při měření na rozsahu diodového testu by ti měl měřák ukázat mezi B a C a mezi B a E dva přibližně stejné přechody. Ale platí to u křemíkového tranzistoru. Germania mívají rozdílné hodnoty (nemám u sebe nic germaniového, tak se nemůžu podívat).
A když už měříš takhle, tak zkoušej ještě přechod C-E. Tam to nesmí ukázat nic v obou směrech (pokud neměříš tranzistor s integrovanou diodou).

_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
TubeGuru



Založen: Dec 21, 2011
Příspěvky: 514
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: ne březen 08 2015, 15:44    Předmět: Citovat

Zdar, wenajsi vypárej ty germaniáky, stejně je jeden špatně označený NPN typ je AC181L a protože jsou oba NPN (kvazikomplementární zapojení), měly by být oba AC181L. Ale jak už bylo napsáno germaniáky vyhoď a jestli najdeš v šuplíku něco z Tesly (KF507, KF508) budou tam fungovat po nastavení pracovního bodu k plné spokojenosti - vyzkoušeno. V předzesilovači už křemíkáče jsou, tak to bude křemíkové celé a potíže odpadnou. Přeji úspěšné zprovoznění Smile .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7412

PříspěvekZaslal: ne březen 08 2015, 16:17    Předmět: Citovat

Není to kvazikomplementární zapojení. Je to klasické komplementární a ve schématu je spodní tranzistor namalován chybně jako NPN. Těžko by bylo na bázi NPN tranzistoru 8V a na jeho emitoru 0V.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund