Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Bývalo legální opravovat pojistky drátem?
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7827
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt únor 26 2015, 18:42    Předmět: Citovat

Já mám taky krásný zážitek- došel mě jednou vzbudit soused, takový podivín je to. A že jestli bych neměl čas, že mu nejdou v baráku zásuvky. Mě se nechtělo (ještě mě po předešlém večeru bolela hlava, v hubě jak v polepšovně), ale nakonec jsem šel. Měřím, měřím, až přijdu k rozvaděči na chodbě. Jen jsem jej otevřel, už jsem viděl pojistky bez terčíků. Ptám se:
"Ty sis opravoval pojistky?"
"Jo, Jožinko mě říkal že můžu drátem." (Josef byl místní obyvatel, revizák Very Happy)

Tak jsem vyšrouboval jednu pojistku a vidím že z ní čouhá pět dost silných drátů, skřípnutých pod čepičkou.

"Tys chtěl vyrazit topičovi v elektrárně lopatu z ruk?"
"Jožinko mě říkal, že když tam dám dva drátky, tak to bude dobrý."
"No a proč jich tam máš pět?"
"Přece do toho nepolezu podruhý."

A překvapivě byl problém v jedné z těch opravovaných pojistek, drátky už byly asi mítně zoxidované, ve styku s čepičkou se opálily a už to nevedlo.

"Dones nový pojistky!"
"Nemám."
"Tak ti nepojedou zásuvky dokud si nekoupíš!"
"Dej mě tam kus drátu jako Jožinko..."
"No dobře, ale hned v pondělí si koupíš pojistky!"
"Jo, jo."

Věřím že ty dráty jsou tam dodnes....

_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
foxrider



Založen: Sep 28, 2013
Příspěvky: 882
Bydliště: Praha- východ

PříspěvekZaslal: čt únor 26 2015, 18:52    Předmět: Citovat

V zahraničí je to běžné
Vzpomněl jsem si že u nás vyhořela hospoda kvůli tomu že hospodský opravoval pojistku 25A která se vypálila a povídal "Kolik snese jeden drátek (z licny)?" Tak mu říkám - se povídá že asi 6A, on nato "Bylo jich tam pět, tak dáme 7.
No a jedné noci to prostě vyhořelo Laughing



index.jpeg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  index.jpeg
 Velikost:  7.97 kB
 Staženo:  114 krát


images.jpeg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  images.jpeg
 Velikost:  12.64 kB
 Staženo:  107 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Atlan



Založen: May 10, 2004
Příspěvky: 4507
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: čt únor 26 2015, 19:17    Předmět: Citovat

Ma zeleznici sa pouzivaju specialne poistky kde bolo mozne zapajkovat nahradny poistkovy drot urceny pre dany prud. Ako ucni sme to robili, alenasi teraz to moze robit len certifikovane pracovisko s opravnenim samozrejme dobre zaplatene a pritom ide iba o odtocenie drotika z cievky a jeho zapajkovanie do vnutra a zalepenie sklicka naspat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12333
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: čt únor 26 2015, 21:17    Předmět: Citovat

Ty pojistkové dráty se asi běžně vyskytují hlavně v jižní Americe, mají tak 120V a v některých zemích vypadá elektroinstalace a rozvod značně podivně Laughing .

Co se týče oprav pojistek - v příspěvku Foxridera (škoda že neopsal rok vydání knížky) je podobný text, jaký pamatuju z Elektrotechnické ročenky, snad ze 70. let. V ročence se autor věnoval tuším NHKG Ostrava. Bylo dovoleno, vzhledem k nedostatku pojistkových vložek, provádět opravy a to za těchto podmínek :
- pracovníci na to zaškolení, centralizované pracoviště, tedy nikoliv někde v terénu
- bylo dovoleno opravovat patrony do 35A včetně, pouze E a goliášky(a mám tušení, že se neopravovaly "šneky")
- postup jako v textu výše, vysypal se obsah patrony, nahradil novým drátkem a zasypal pískem, použitý písek se sbíral (drahé kovy)
- pojistky musely být označeny
- mohly být používány jen v provozu podniku, nikoliv na výstavbu nebo v externích pracovištích, a přednostně měly být používány neopravované
- nesměly být použity jako hlavní pojistka rozvaděče


Když jsem byl v 80. letech v NHKG na brigádě, tak se na té konkrétní údržbě vadné patrony do 50A házely do bedny zvlášť, a že sice se to teď nedělá, ale že se to pár let předtím opravovalo. Taky v rozváděčích byly sem tam patrony bez terčíků.

Ta výjimka oprav platila jen dočasně a jen někde, Hill to už zmiňoval.

Drát - originál, získaný z opravovacího pracoviště, mám dodnes, je to asi 70% stříbro Smile .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
foxrider



Založen: Sep 28, 2013
Příspěvky: 882
Bydliště: Praha- východ

PříspěvekZaslal: čt únor 26 2015, 23:00    Předmět: Citovat

Knížka byla vydána v r. 1973 / 12Kčs
Ještě si pamatuju v jednom pražském činžáku ve Vysočanech jsem jako malý viděl pojistky v (asi) HDS co byla porcelánová trubka, na koncích kovové objímky za které byla přichycena nějak ale izolovaně do té skříňky, a v dutině té trubky byl volně právě ten tavný drátek, a na koncích přichycený k objímce.
Asi by bylo zajímavý, kdyby se drátek přepálil těsně u objímky a nastal by oblouk a přeskok na sousední fázi.......

Ad Sendyx: Bylo taky nějak stanoven nějaký postup jakým způsobem ty opravené vložky zkoušet?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7827
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt únor 26 2015, 23:24    Předmět: Citovat

Ještě jsem si vzpomněl na jednu pojistkovou (i když teda z trochu jiného oboru)- známý klempíř dělal přestavbu A31 z obytňáku na auto pro přepravu koní. Tak mě naverboval, abych tam šel poladit elektriku. No, v milé Avii jsem vytahal z pojistkovky 16Kč na pívo (osm dvoukorun) Very Happy
_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9768
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: čt únor 26 2015, 23:53    Předmět: Citovat

tyto pojistky nám firma běžně opravovala. Pojistky na to byly uspůsobeny a firma na to měla atest. V současné době se tyto pojistky nahrazují těma klasickýma z ABB - Dlouho mi vrtal hlavou systém, co po vypálení "vyrazil" červený kolík, který protrhl pečetní nálepku - Ty současný to mají a opravitelný ani nejsou..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31871
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá únor 27 2015, 1:02    Předmět: Citovat

Ten "systém" je pružina stlačená mezi 2 kotoučky, držený u sebe právě tím pojistným drátem. V momentě kdy pojistka přehoří, pružinu to pustí a ta se napřímí a "vystřelí" ten kolík ven...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Yarda1



Založen: Feb 11, 2009
Příspěvky: 2575

PříspěvekZaslal: pá únor 27 2015, 7:31    Předmět: Citovat

http://mcu.cz/comment-n3677.html


pojistky.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  pojistky.JPG
 Velikost:  67.71 kB
 Staženo:  202 krát


_________________
Ve strojovně je voda a na palubě se tančí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
badoch



Založen: Feb 23, 2005
Příspěvky: 592
Bydliště: SM

PříspěvekZaslal: pá únor 27 2015, 7:38    Předmět: Citovat

Taky jedna ,ale podle mne je to jen jako. Nedovedu si představit,že je to myšleno vážně.


poj.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  poj.jpg
 Velikost:  51.43 kB
 Staženo:  165 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: pá únor 27 2015, 8:00    Předmět: Citovat

No my bydlíme na konci obce s vlastním trafem , rozběhlým na tři strany . Tenkrát 40?let byly sekundární pojistky často fuč . Dlouhá povrchová vedení . No a otec měl také klíč od pojistkové skříně sekundáru , ta byla volně přístupná . Vadasku měl ze dvou žárovek v průhledné skříňce , mám dodnes , ze zoufalství i použiji , a když nešel v hospodě kompresor a čerpadlo na vodu , tak se s klíčem vydal k trafu . Byly tam trubkové pojistky . Normálně vzal do ruky a vytáhl , dovnitř připevnil odhadem , mládí má velké oči , asi 2x2,5ku drát , zastrčil a bylo . Dnes bych si nic podobného nedovolil , ale tak bylo . Žádné převypravování , chodíval jsem tam s ním . Telefon byl na našem konci jeden a služba přijela klidně od pátku až v pondělí . Tož tak .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jiriS



Založen: Jan 14, 2014
Příspěvky: 610
Bydliště: Ašsko

PříspěvekZaslal: pá únor 27 2015, 9:21    Předmět: Citovat

V tehdy sovětských radarech byly pojistky (v automatice na 24V) v plastovém držáčku, pojistkový drát byl natažený mezi dvěma očky. Na něj přes pružinku tlačila plastová tyčka (jako od lízátka) se zářezem.
Jakmile se drátek přepálil, pružina vytlačila tyčku na pomocné kontaky, ty seply a vybavovaly automatiku.
Pojistkový drátek se občas fasoval, často nahrazoval.
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
stasek



Založen: Aug 15, 2005
Příspěvky: 2191

PříspěvekZaslal: pá únor 27 2015, 11:12    Předmět: Citovat

Moskviče, co se sem vozily měly pojistky z jakéhosi prešpánu či co, kde byl mezi kovovými konci drátek. Náhradní drátek byl namotán na horní izolované části pojistky. Docela praktický s ohledem na vzdálenosti v Rusku a kde taky shánět prodejnu či servis.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
helios



Založen: Aug 08, 2007
Příspěvky: 2914
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

PříspěvekZaslal: pá únor 27 2015, 15:05    Předmět: Citovat

Síce praktické, ale nie vždy funkčné. Časom tie drátky zoxidovali a potom autu odumierali rôzne funkcie.Potom bolo treba poistku vytiahnuť, (niekedy bola už prihnitá) očistiť a napružiť kontakty, znova namotať drôtik a jedeme dááál. Razz
_________________
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
foxrider



Založen: Sep 28, 2013
Příspěvky: 882
Bydliště: Praha- východ

PříspěvekZaslal: pá únor 27 2015, 18:50    Předmět: Citovat

Tyto papírové pojistky mají tuším i staré lokomotivy "Bobiny" řady 141.
Jinak, u těch VN pojistek je drátek co drží červený kolík z odporového drátku, prý to utlumí přepětí na trafu když se pojistka přepálí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 2 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.27 sekund