Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

DVB-T příjem
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Příjem DVB-T, DVB-C, DVB-S, IPTV a dalších
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Bendy



Založen: Feb 08, 2015
Příspěvky: 151

PříspěvekZaslal: čt únor 26 2015, 0:55    Předmět: DVB-T příjem Citovat

Zdravím, potřeboval bych poradit. Na balkoně mám Sencor SDA-510 DVB-T Programy z Kojálu na Multiplexu 1 (K29), 2 (K40), (K59) přijímám v pohodě se sílou signálu 60 a kvalitou signálu 97, ale jediný Multiplex 4 (K46) mám na hraně rozpadající se nedívatelné se sílou signálu 53 a kvalitou signálu 35. Ten Multiplex 4 je jinde než na kojále a mám k němu tak 5km vzduchem a v cestě sem tam nějaký barák (jsem v druhém patře).Začal blbnout , tak před 14 dnama, tak nevím jestli ten vysílač 0,1 kW se jim nějak podělal, nebo počasí...nevím. Anténa už má zesilovač, krabička do které šupnu konec koaxu co jde z antény a je napájená 12V adaptérem a pak jí šupnu do DVB-T viz obrázek http://www.rozbaleno.cz/images/64/63/FA035029520_AA1/FA035029520_AA1_201.jpg
Jak mám tem Mux4 zvednout? Mohl bych přidat ještě nějaký průběžný zesilovač, nebo jiný zesilovač místo toho origo?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31646
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt únor 26 2015, 1:27    Předmět: Citovat

To co je na fotce, NENÍ ANTÉNA. To je pouze náhražkovej pahejl čili jakási imitace antény, doplněná relativně výkonným zesilovačem, kterej to NIC co se nachytá na tu náhražkovou imitaci zesílí na NĚCO, z čeho digitální kódování dovolí vytáhnout cosi, co software uvnitř přijímače dokáže pomocí opravnýho algoritmu NĚJAK dopočítat do podoby, o který se dá říct, že odpovídá původnímu obrazu. Takovým bázmekem lze "přijímat" v místě, který má doslova přímej výhled na vysílač a není od něj vzdálený víc, než pár km za hranicí tzv. "pole blízkýho příjmu". Ve větší vzdálenosti, respektive ve vzdálenosti, která je za touto hranicí tento bázmek samozřejmě přestává fungovat. Hranice "pole blízkýho příjmu" není pro všecky vysílače stejná, mění se podle konfigurace terénu mezi místem příjmu a samotným vysílačem a hlavně podle vysílacího výkonu.

Aby se dalo říct, že k příjmu je používána SKUTEČNÁ ANTÉNA neboli zařízení vůbec hodné toho názvu, muselo by se použít například "síto", anténa se sdruženými prvky alias "X-color" nebo logaritmocko-periodická řada - ne nějaká náhražka. Příklady zde:
http://www.teroz.cz/cs/anteny/pro-prijem-iv-a-v-tv-pasma
Vše ostatní, co je hamižným obchodníkem vydáváno za anténu a co má v názvu slova "elektronická", "pokojová", "digitální" a podobný nesmysly, je pro příjem mimo pole blízkýho příjmu na hovno.

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jimmi2



Založen: Jan 04, 2010
Příspěvky: 1178
Bydliště: Praha, Teplice

PříspěvekZaslal: čt únor 26 2015, 8:51    Předmět: Citovat

Hlavně se vyhni čemukoliv se zesilovačem. Kvalitní anténu, vhodně umístit (máš balkón, máš vyhráno).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bendy



Založen: Feb 08, 2015
Příspěvky: 151

PříspěvekZaslal: čt únor 26 2015, 11:12    Předmět: Citovat

No, takže právě jsem použil tuto anténu http://www.eltasat.cz/satelitni-a-dvb-t-technika/antena-tri-digit-se-zesilovacem-zisk-47-db
, která má taky zesilovač dokonce zisk 47 dB pišou, je přímo v krabičce antény a na něj se připojí koax F koneektore. Napájí se dodaným zdrojem 12V po anténě z pokoje. Půjčil jsem si jí od známého.
No jak běhám, tak běhám po balkéně s anténou, tak naprosto stený jako s tím bazmekem co tam právě mám, takže to mi vysvětlete. Anténa jako prase a stejně zase hovno, tak nevím jestli je to síto tak lepší nebo co mám dělat, jestli zavolat borca s profi měřákem, nebo co. Surprised
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jimmi2



Založen: Jan 04, 2010
Příspěvky: 1178
Bydliště: Praha, Teplice

PříspěvekZaslal: čt únor 26 2015, 11:21    Předmět: Citovat

Zkus tu anténu zapojit bez toho polského zesilovače Cool
Teď si nejsem jist, jestli stačí jen vypnout napájení nebo se to musí přesvorkovat.
Dneska mi bohatě stačí na digitální příjem plzeňské poloviční síto (2 direktory) bez zesilovače, a to i v místě, kde dřív na analog fungovalo blbě cokoliv (duchy před i za obrazem, svislé pruhy....).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31646
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt únor 26 2015, 11:21    Předmět: Citovat

Jo, radši maníka s profi měřákem - protože jen tak se bude dát určit, jestli se nejedná o přebuzenej vstup vinou nějakýho rušivýho signálu poblíž - a taky jestli ta anténa se 47dB (!!!) zešilovačem opravdu jede, nebo jen "zešílela"...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7808
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt únor 26 2015, 11:28    Předmět: Citovat

Pro kvalitní příjem DVB-T je potřeba mít větší úrověň kvality než síly signálu. Pokud je to naopak, tak to blbne, seká se, kostičkuje.
No a co mám odpozorované, tak kvalita padá taky pokud je signál příliš silný. Zvlášť tady u těch "mocdecibelových" zesilovačů. Asi se přebudí a potom mají problém signál zpracovat.
Osobně mám na bytě jedno poloviční Logaro, na to připojené dvě televize a to prosím bez jakéhokoliv zesilovače. Vysílač Děvín 30km vzdušnou čarou. Snad jednou se mě stalo, že když byla silná chumelenice, že to trochu zakostičkovalo.

_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12024
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: čt únor 26 2015, 11:31    Předmět: Citovat

Bendy napsal(a):
Začal blbnout , tak před 14 dnama, tak nevím jestli ten vysílač 0,1 kW se jim nějak podělal, nebo počasí..

a před tím to fungovalo dobře ?
jak dlouho jsi to provozoval ?

nebyla v tvém okolí před těmi 14ti dny nějaká změna ?
nespustili třeba nový vysílač pro internet (CDMA) ?
nebo něco podobného ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jimmi2



Založen: Jan 04, 2010
Příspěvky: 1178
Bydliště: Praha, Teplice

PříspěvekZaslal: čt únor 26 2015, 11:33    Předmět: Citovat

Já mám pocit, že problém může mít i levný zesilovač připojený na příliš krátký kabel. Nemluvě o odrazech třeba na konektorech, které by mohly zesilovač či jeho kombinaci s krátkým vedením rozkmitat, zahltit...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bendy



Založen: Feb 08, 2015
Příspěvky: 151

PříspěvekZaslal: čt únor 26 2015, 13:26    Předmět: Citovat

Ano , předtím to šlapalo i s tím bazmekem od sencoru, nevím jaká byla kvalita signálu, nesledoval jsem to. Programy z Mux4 prostě nekostičkovaly. Najednou pouze ten Mux 4 padl na nesledované hodnoty. No zkusím ještě zalaborovat s tím zesilovačem a uvidím. Každopádně pokud vytáhnu ze zásuvky zdroj co napájí zesilovač, tak u obou antén totál mrtvo i pro všechny 1,2,3,4 mux.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12024
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: čt únor 26 2015, 13:59    Předmět: Citovat

Bendy napsal(a):
Každopádně pokud vytáhnu ze zásuvky zdroj co napájí zesilovač, tak u obou antén totál mrtvo i pro všechny 1,2,3,4 mux.

vytáhnout napájení nestačí . . . !
je potřeba přepojit kabel přímo na symetrizák, bez zesilovače a pak teprve zkusit . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19435
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: čt únor 26 2015, 14:54    Předmět: Citovat

Zkus vyhodit napájecí výhybku a zdroj, dej na konec kabelu normálně natvrdo konektor, a na settopboxu zapni napájení aktivní antény.
To je jen 5V.
Tahle anténa má na napájecím napětí daleko víc závislý zisk, než přebuditelnost, takže jí snížíš zesílení asi o 15 dB, což nejspíš bude stačit. Aspoň mně ta anténa funguje na 5 V ve vzdálenosti 70 km od vysílače a 150 m od antén U:founa a O2 internetu, běžících na frekvencích, které tato anténa normálně přijímá a nechá se tedy jimi zahltit. Při napájení 12 V z ní leze signál sice silný, ale poznamenaný křížovou modulací, tedy nedekódovatelný.
Nebo zdroj nahraď zdrojem regulovatelným od 5 do 12 V a nastav si napětí, při kterém ta anténa jede, ale nezhorší se ještě kvalita signálu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bendy



Založen: Feb 08, 2015
Příspěvky: 151

PříspěvekZaslal: čt únor 26 2015, 17:00    Předmět: Citovat

Díky za rady, zkusím a dám vědět zda pomohlo.

Hill: Myslíš tu sencorku, ano?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19435
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: čt únor 26 2015, 19:17    Předmět: Citovat

Jistě, proto jsem na tu recenzi na ni dal odkaz.
Je to zbytečně citlivá anténa použitelná do míst, kde v blízkosti nejsou žádné vysílače zachytitelné v místě antény v takové intenzitě, že by vybudil(y) zesilovač v anténě do nelineární oblasti. Nejcitlivější je totiž anténa v oblasti cca 50 MHz až 800 MHz.
Ovšem i v tak nezarušeném prostoru obraz zakostičkuje signálem mobilu, a to nejen v pásmu 900 MHz, ale klidně i 1,8 GHz a vyšší.
Co se nám množí LTE 800 DD (na bývalých TV kanálech od 61 nahoru) "hned za rohem", nelze tuto anténu použít už vůbec, v lepším případě jen po snížení zisku, což lze většinou zajistit jednoduchým snížením napájecího napětí.
Podobně je anténa omezeně použitelná až k ničemu v blízkosti buňky U:fona (410 až 430 MHz) a zejména pak dělá potíže CDMA 450, což je zmíněný O2 intenet mobil v bývalém mobilním pásmu NMT kolem 464 MHz. To jsou totiž frekvence, které anténa přijímat umí a zesilovač je zesílí, ačkoli jsou pro příjem televize nežádoucí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
RadekB



Založen: Mar 03, 2005
Příspěvky: 2057
Bydliště: někde mezi Brnem a Prostějovem

PříspěvekZaslal: čt únor 26 2015, 20:13    Předmět: Citovat

Kdyz by jsi dal na radu Ekkara a koupil "ANTENU", uz by ti to chodilo.
Zesilovacem o zisku 40dB napajime panelak o 80 bytech. Pokud ti to na tu Sencor sracku jelo a jsi 5km od vysilace, musi naprosto spolehlive fungovat male ceske sito za cca 390Kc nebo logaro za 300. Holt, nevypadaji tak futuristicky, moderne a IN jako tyhle sracky, ale co je hlavni - FUNGUJI.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Příjem DVB-T, DVB-C, DVB-S, IPTV a dalších Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.20 sekund