Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Reprobedne Sony SS-5177A
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Pikofarad



Založen: Dec 02, 2007
Příspěvky: 1350
Bydliště: 742 58

PříspěvekZaslal: pá březen 06 2015, 19:17    Předmět: Citovat

Dávali je do Grundigů i jiných lowend beden.Někde jsem četl,je to už dááávno,že Tesla dělala nějaké ARNka pro renomovaného výrobce hifi a ten požadoval bílé membrány.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12348
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: pá březen 06 2015, 19:45    Předmět: Citovat

Tesla repro byly v bednách Gerlach + ještě 1 podobná značka, byly vzadu s "firemníma" nálepkama, byly to ARN56xx s trochu jiným designem a černým košem. Ty bedny se prodávaly asi v obchodních domech typu Quelle. Nějaké Tesla střeďáky byly v levných trojpásmech Pioneer, skládaných asi v Německu (západním).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9682
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: pá březen 06 2015, 19:58    Předmět: Citovat

Tady pro změnu bedna bílá, repro černý. Pěkně to ladí...do lékárny či ordinace třeba...
http://aukro.cz/show_item.php?item=5151721024
Měl jsem kdysi bedýnky RS334 stavebnice z DOSS a basák stříkl emailem hliníkovým na disky kol, membrány vypadaly jak z kovu, hezké.

_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12348
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: pá březen 06 2015, 20:02    Předmět: Citovat

ARN66xx v bílém byla prý nějaká série pro export, o kterou se zasloužil A. Cimbala (tvrdí pamětníci), fakt je, že v množství stovek ks se objevily cca v roce 1984 v prodejnách rožnovská druhá jakost a asi i Klenoty. Sám mám 2ks dodnes.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Thales



Založen: Nov 26, 2006
Příspěvky: 1163
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: so březen 07 2015, 5:03    Předmět: Citovat

Mám celou sbírku fotek beden nenesoucí označení Tesla (ani Supraphon, ani Elektronika Praha) které obsahují reproduktory Tesla, případně pozdější TVM. Většinou se jednalo o levnější ojebané bedny. Někdy se vyvážely i celé reprobedny, které u nás měly normální výhybku, ale exportní verze měla pouze třeba jen kondenzátor.

konosuke
Jestli si membrány reproduktorů stříkl lakem ve spreji tak ti gratuluji, zcela si totiž zmrvil jejich akustické vlastnosti. Tuhle blobost jsem kdysi udělal totiž také a právě to zmrvení bylo počátečním impulsem pro to abych začal zkoumat co a jaký má vliv a hlavně proč. Někdy prostě musí člověk udělat blbost aby ho to nakoplo správným směrem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9682
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: so březen 07 2015, 7:08    Předmět: Citovat

Říkám Ti že ty ARN6604 co tam byly měly již lesklý bezbarvý nástřik membrán z fabriky což mě zaujalo neboť starší ARN665, 664 jenom hladký matný papír. Nebo výrobce použil odlišnou substanci, materiál ? Nevím. To jsem byl o 30 let mladší, slyšel hodně lépe ale zhoršení přenosu nijak nepoznal.
http://www.fastimages.eu/images/rs334.jpg

_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Thales



Založen: Nov 26, 2006
Příspěvky: 1163
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: so březen 07 2015, 13:11    Předmět: Citovat

Ano, jedná se o jiné vlastnosti. Je to speciální lak, který i po mnoha letech zůstává pružný. Má takovou žvýkačkovitou konzistenci, poznáš to snadno když do něj rýpneš nehtem. Nebo také podle toho že se do něj úžasně chytá prach, který jde pak jen velmi těžko odstranit.

Tady je třeba to rozdělit pro lepší pochopení co se tam děje.

Tím že je lak pružný tak pracuje spolu s membránou a tlumí její přirozené rezonance a snižuje zkreslení pokud je systém jako celek dobře navržený (k tomu se ještě vrátím). Jenže klasický lak je tvrdý, vpíjí se do membrány a tím mění její mechanické vlastnosti. To naopak zkreslení zvyšuje a to tak že hodně. Zvláště patrné je to tehdy pokud reproduktor musí zpracovávat i vyšší kmitočty, protože jednak s vyššími kmitočty, kdy se membrána nechová zcela pístově zkreslení roste, jednak roste i citlivost ucha na toto zkreslení. Těžko povědět co to udělá když je tvrdý lak nanesen na pružné mezivrstvě toho původního továrního nátěru, to jsem nezkoumal. Teoreticky by to mohlo být o něco menší zlo než kdybys ho nanesl přímo na papír, přesto bych to však nedělal.

Ještě se vrátím k tomu dobrému návrhu reproduktoru jako celku. On ten vývoj musí probíhat spojitě protože krom výhod to má i nevýhody. Ty se týkají jak reproduktoru jako takového, tak co se týče následné práce s ním. Technologii speciálních nátěrů (ovšem ve vychytanější podobě) používají i špičkoví výrobci, jenže ti mají i podstatně dál i kvalitu membrán jako takových, sílu a linearitu pohonu, vychytané správné vlastnosti zavěšení...
To se však Tesly netýká. Je třeba se na to podívat opět historicky. Tesla 8" reproduktory jsou hodně oldschool. Byly v základu navržené tak, že velmi lehkou membránou s mimořádně poddajným uložením pohyboval pohon tak akorát do uzavřené ozvučnice. Ve své době nebyly vůbec špatné, dokonce v některých věcech byly i lepší než co se tehdy ve světě produkovalo. (Navíc některá tahle vylepšení pak v rámci "invovace" zrušili, zatím co jinde ve světě je naopak zavedli.) Jediný pozdější vývoj od počátku 70. let byl bohužel ten, že se zvyšovala tuhost uložení, hmotnost a tuhost membrány, na počátku 90. let se objevily hliníkové formery, které jsou opět těžší a to je vše. To celé bez jakékoliv invence, takže výsledek byl horší než dříve. Mechanicky ty reproduktory měly sice větší odolnost, avšak na úkor kvality zvuku. Je to asi jako zkoušet stavět moderní most stylem posíleného kamenného Karlova mostu.

Poslední kapkou byl právě ten lak, který byl u Tesly pouze estetickou záležitostí a technické parametry už tehdy slabých reproduktorů spíše zhoršoval. Je to dobře slyšet. Důvodem je další navýšení hmotnosti kmitacího systému bez dalších adekvátních úprav, ale i nezměněný styl práce s těmito reproduktory (např. nižší dělící frekvence). Ten hraje taktéž významnou roli. Výsledkem je že že i starý ARN665 vyrobený počátkem 70. let pokud je v dobrém technickém stavu zahraje v dobře navržené reproduktorové soustavě o dost lépe než tyhle lakované nesmysly rovnou z výroby, natož když se to pak ještě dále "vylepší" nástřikem sprejem.

Shrnuto:
Lak může být fajn pokud se použije správný lak na správném místě. Pokud se použije nevhodný materiál nevhodně pak je výsledek horší, mnohdy přímo drasticky. Tak jako vždy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9682
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: so březen 07 2015, 14:26    Předmět: Citovat

Thalesi...seš prostě machr znalec vo tom žádná a velmi rád čtu Tvoje příspěvky, vždy se dozvím něco užitečného...ale pověz mi, mají být repráky na čelní desce obou boxů umístěny symetricky - zrcadlově nebo obě bedny mají být geometricky stejné - zaměnitelné ? Nebo je to jedno ? Když jsem kdysi (1993) neuváženě koupil v Ostravě za pár platů ty nemožné Pioneer CS-901 (mám je dodnes) tak vzápětí objevil v polském Cieszynie nedaleko od bydliště Unitra Tonsil Altus 140 třípásma, 2x bass-reflex, 140W/8Ω regulace výšky-středy za poloviční cenu...málem jsem tenkrát vylít z kůže...viz obrázek.
http://www.fastimages.eu/images/altus140.jpg

_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Thales



Založen: Nov 26, 2006
Příspěvky: 1163
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: so březen 07 2015, 20:29    Předmět: Citovat

Vhodnější je když jsou obě bedny symetrické (tj. levá a pravá) a nebo pokud je každá z reprobeden ve své svislé ose symetrická (pak je to jedno protože jsou obě stejné). Varianta kde jsou obě bedny pravé (jak to s oblibou dělala u všech nesymetrických modelů Tesla) je špatně. Zvláště se to projevuje u třípásmových variant. Přeci jen dokonalý stereofonní efekt je založený na nuancích fázování signálů přicházejících do uší a jakmile není dodržena symetrie tak už je tam větší či menší neshoda. Netvrdím že to musí každému nějak zásadně vadit, je dost dobře možné že nijak zvlášť náročný posluchač si toho nemusí bez bližšího zkoumání ani všimnout, ale ono se to skládá kousek po kousku. Také to nelze brát stylem že správně symetrická bedna je hned automaticky lepší, záleží samozřejmě na kvalitě návrhu. Prostě je to jen jeden z mnoha parametrů který má nepochybně vliv.

Ty Pioneery musely stát tehdy balík. Ony si i dneska drží dost cenu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9682
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: ne březen 08 2015, 10:58    Předmět: Citovat

Oukej, velmi často jsou repráky umístěné ve svisle ose symetrále čelní desky sestavy a tam je to jedno, levá či pravá, jsou obě stejné.
http://www.fastimages.eu/images/pioneercs9.jpg
Ale ty zmíněné polské Altusy nikoliv, výškač je v levém horním rohu, jde o sériový výrobek, že jo a všechny jsou opět stejné. Na muziku a poslech to asi podstatný vliv nemá, to jenom tak na okraj.

_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Thales



Založen: Nov 26, 2006
Příspěvky: 1163
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: ne březen 08 2015, 12:29    Předmět: Citovat

Vím jak ty Altusy vypadají, našel jsem si to. Nevadí že výškáč je umístěný asymetricky (má to své technické důvody - omezení vlivu difrakcí od hran ozvučnice pokud se používá klasický kalotový reproduktor, jenže ten je u Altus 140 schovaný ve zvukovodu takže vyosení není třeba, takže jde jen o design), vadí že jsou obě bedny z hlediska středové osy poslechu nesymetrické. Tvar ozvučnice (i její umístění) má totiž vliv na to, jak se signál vyzáří a tedy i co ve výsledku slyšíme. Jak jsem psal běžný nenáročný posluchač to řešit nebude, ale vliv to má.

Jinak já myslel že máš tyto:
http://www.oaktreevintage.com/web_photos/Stereo_Speakers/Pioneer_CS-901_Stereo_Speakers_web.jpg

Pokud máš ty černé tak tam je to poněkud nedomyšlená konstrukce, kde design zvítězil nad rozumem. Dávat výškáč mezi střeďák a basák sice lze, ale jen za předpokladu že dělící frekvence mezi těmito reproduktory je položena dosti nízko. To lze dělat až teprve dnes, kdy se na pozici střeďáků používají malé moderní středobasové reproduktory, které to zvládnou. Tady je klasický malý střeďák, to znamená že dělící frekvence bude nepochybně vysoko (tehdy se to tak z určitých důvodů prostě dělalo). To by v zásadě nemusel být zas takový problém nebýt toho, že je ten výškáč mezi střeďákem a basákem. To se nutně musí projevit na mimoosové vyzařovací charakteristice. V ose se to na měření sice neprojeví, ale slyšet to také částečně bude.

--------

Jsem já to ale zlej rejpal viď? Mým cílem ale vážně není do tebe nějak rýpat nebo tě shazovat, jen na rovinu říkám co vím byť tenhle web na kvalitnější audio moc není. I tak jsi už výjimkou a máš pravděpodobně slušnější aparát než většina místního osazenstva.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Pikofarad



Založen: Dec 02, 2007
Příspěvky: 1350
Bydliště: 742 58

PříspěvekZaslal: ne březen 08 2015, 15:05    Předmět: Citovat

konosuke ty bedny by chtelo postavit na stojany,aby byly výškáče v úrovni ucha.Jak je to na obrázku,to by i Krytinář musel klečet Razz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9682
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: ne březen 08 2015, 15:31    Předmět: Citovat

Poslouchám nejraději vsedě na podlaze, akustická osa sestavy je přibližně ve výšce uší. Stojany, ano ovšem...nebo sloupáky běžně 1 m.
Rekonstrukci a úpravu Pionýrů, vnitřní vytlumení...jsem trochu popsal zde:
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=65416&postdays=0&postorder=asc&highlight=v%FDpl%F2&start=0
Dělící frekvence jsou 2900 Hz a 3800 Hz opět neobvykle blízko...střed pracuje ve velmi úzkém výřezu spektra, je mi jasné že za ta léta audio technika výrazně pokročila, nabídka rozšířila a zpřístupnila...se mnou už bedny doslouží. Krmím je zesíkem Pioneer A656 MK2 model 1991 zase zajíc v pytli a ploché tone korekce, měl jsem zálusk na bazarovej JVC AX-R551 BK původ předlistopadový Tuzex se 7-pásmovým EQ a DO, bohužel z toho nakonec sešlo.

_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Pikofarad



Založen: Dec 02, 2007
Příspěvky: 1350
Bydliště: 742 58

PříspěvekZaslal: ne březen 08 2015, 17:15    Předmět: Citovat

To je celá výhybka?? Surprised Surprised



Kolik jsi za ty břinkobedny vycáloval ??? Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9682
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: ne březen 08 2015, 17:24    Předmět: Citovat

Jo, to je celá výhybka, tlumivka jak pětikačka a dva kondy. Cenu si nevzpomenu ale v roce 1993 několik měsíčních platů vedoucího ekonoma státní zbrojovky to obnášelo. Nechal jsem se zlákat pseudoznalci na pionýra podle vcelku pozitivních referencí boxů CS-603 ale to byla jiná liga...
_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 4 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund