Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Elektromotor
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Olchor



Založen: Nov 18, 2009
Příspěvky: 1646
Bydliště: Blansko

PříspěvekZaslal: čt únor 26 2015, 8:06    Předmět: Citovat

Švagrůvka ( poloprofi keramička) má kruh s obyč 1f asynchronem, přenos síly je třecím převodem ( asi jako dynamo na kole), jehož přítlak - prokluz se řídí pedálem. Chce to asi trochu zkušenosti, ale otáčky kruhu tím reguluje velmi citlivě.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: čt únor 26 2015, 9:44    Předmět: Citovat

Taky jsem děla kruh pro děti. Motor z pračky, na hřídeli gumový "puk" se pomocí bovdenu a šlapky přitláčí k ocelovému disku. Mechanizmus je vidět z fotek prvního testování.


Kruh 01.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Kruh 01.JPG
 Velikost:  93.9 kB
 Staženo:  68 krát


Kruh 049.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Kruh 049.jpg
 Velikost:  96.08 kB
 Staženo:  64 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7829
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt únor 26 2015, 10:04    Předmět: Citovat

jova1- no to první testování asi nebylo úplně košer, ne? Nebo jak rozumět tomu gipsu (obvazu) na pravé ruce? Shocked
_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: čt únor 26 2015, 10:16    Předmět: Citovat

Šikovnost synátora a jeho zlomená ruka neměla se zkouškou nic společného. Spíše mi šlo o to ukázat tu mechanickou část a bovdenové ovládání bez zakrytování.
Ale je to levák, tak mu to zase až tak moc nevadilo Very Happy



Kruh 055.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Kruh 055.JPG
 Velikost:  60.01 kB
 Staženo:  50 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
monterjirka



Založen: Jun 14, 2003
Příspěvky: 2794
Bydliště: Blížejov

PříspěvekZaslal: so únor 28 2015, 12:29    Předmět: Citovat

Arduino, snímat hodnotu potenciometru, podle toho řídit výstupní impulzy, nějaký "přiměřeně velký" krokový motor...
A dá se tomu dát i "minimální inteligence", aby tozběh nebo zastavování bylo nějak rozumně rychlé, aby vytvářený výrobek "neuletěl"...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3698
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: so únor 28 2015, 18:51    Předmět: Citovat

S kruhem jsem nepracoval, nicméně u pohonů strojů je třeba kromě rozmezí pracovních otáček také rozhodnout, jestli má být momentová charakteristika měkká nebo tvrdá. Třeba obráběcí stroje (stojanová vrtačka, soustruh) potřebují tvrdou charakteristiku - konstantní otáčky. Tady bych řekl, že bude potřeba spíš měkká charakteristika, ale to musí říct někdo, kdo s tím má zkušenosti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Devil



Založen: Feb 25, 2015
Příspěvky: 4

PříspěvekZaslal: po březen 02 2015, 9:09    Předmět: Citovat

# jova1

jo, takhle nějak bych si to taky dokázal představit. Jen mi ještě trochu vysvětli tu regulaci Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: po březen 02 2015, 10:54    Předmět: Citovat

Žádná regulace tam není. Je to obyčejný třecí převod jak psal OLchor. Základní otáčky jsou dané velikostí gumového kolečka na hřídeli motoru a průměru spodního kotouče na který se přimačkává, respektive vzdáleností od středu otáčení. Pružina ten motor trvale nadzvedává a ten pedál pomocí bovdenu naopak ke kotouči v okamžiku kdy je třeba kruh roztočit přitláčí. Je to dost primitivní, ale funkční. Normálně se bovden nepoužívá a je tam nějaká páka na kterou se rovnou šlape, ale jak byli děti malé, tak by na ní nedosáhli, proto jsem ho tam dal aby se ovládání mohlo nastavit podle potřeby.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Olchor



Založen: Nov 18, 2009
Příspěvky: 1646
Bydliště: Blansko

PříspěvekZaslal: po březen 02 2015, 13:21    Předmět: Citovat

JJ, u toho kruhu co jsem viděl byl motor upevněn přímo na desce s pedálem. Je potřeba, aby kruh měl velkou setrvačnost, pak to fachčí dobře.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: po březen 02 2015, 13:48    Předmět: Citovat

Já tam dole mám setrvák z gazíku i s tím ozubeným věncem Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7829
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po březen 02 2015, 18:24    Předmět: Citovat

jova1- sis tam mohl dát celou nápravu z Gaza, zapnout uzávěrku a bylo Very Happy

Ne, čím víc se na to tvoje řešení dívám, tím víc se mě líbí:
1. docela bezpečné- v případě nějakého mech. problému se to jednoduše protočí v tom třecím převodu. K tomu to nožní ovládání (i když- když praskne pružina, tak se to taky rozběhne, ale ne natvrdo).
2. jednoduchá změna rychlosti.
3. využití kde čeho, co se kolem baráku válelo.

No a teď pár otázek (kdybych to třeba taky chtěl řešit):
1. hlínu kupuješ nebo máš místní zdroj?
2. motor je ze starého darlingu?
3. jaké otáčky standartně používáš?

A nebyly by fotografie nějakých výtvorů? Smile

_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
monterjirka



Založen: Jun 14, 2003
Příspěvky: 2794
Bydliště: Blížejov

PříspěvekZaslal: po březen 02 2015, 19:15    Předmět: Citovat

A kdo to chce zkusit, zajde na hokej, a počká si, jestli nějaký puk neopustí hrací plochu. Pak už jen udělat díru správně do středu... Prý to je na ten třecí převod dost dobrý materiál Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: po březen 02 2015, 20:13    Předmět: Citovat

1.hlínu jsem si nakopal sám, občas se služebně hrabu v zemi a narazil jsem kdysi na docela slušnou žílu
2.motor je ze staré pračky, tuším Romo
3.tak s tím ti neporadím. Když jsem to stavěl, byl jsem okouknout kruh u hrnčíře a otáčky odhadem nastavil podle něho. Už je to ale dávno.
Puk je na to moc velký, to by mělo vysoké točky. Tuším že se to pohybovalo kolem 200ot/min. A asi by to i odpovídalo: http://www.keramik.cz/cs/hrncirske-kruhy.html
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Vlad73



Založen: Sep 20, 2019
Příspěvky: 1

PříspěvekZaslal: út říjen 01 2019, 11:54    Předmět: Citovat

Zdravím

Abych nezakládal nové téma, řadu informací jsem našel ale nedal jsem si z toho dohromady vše co jsem potřeboval....

Chci stavět hrnčířský kruh, svépomocí. K tomu bych udal že jsem konstruktér nástrojů a mám "k dispozici" plně vybavenou dílnu kde mi podle zadání které navrhnu vše profesionálně vyrobí a zakrytují. V mechanické části tak nemám problém......

Ale nerozumím vůbec elektrice. Ostatně ani hrnčířině. Ale něco jsem si nastudoval...... Motor který potřebuji by měl mít výkon 200-400W (spokojím se i s menším, je to pro dítě, ale asi bych nerad šel pod 100W), regulaci otáček, ideálně obousměrný a s vysokým točivým momentem od nízkých otáček. Na 220V nebo na stejnosměrný proud. Výsledné otáčky kruhu by měly být 0-250 a zařízení by mělo být přenosné, umístitelné na stůl. Regulace nožním pedálem, či kotoučem s potenciometrem, či pákou, může být i skoková s několika polohami.

Pokud jsem správně porozuměl, u standartního motoru na 220V, ať již nového nebo např z pračky by byla problematická regulace - dražší než motor sám. Líbil by se mi motor na stejnosměrný proud, zřejmě relativně jednoduchá regulace, vysoký kroutící moment, a bezpečnost- trafo zaizoluji samostatně do krabice s vysokým krytím. Ale zřejmě nápor při rozběhu motoru neutáhne jen tak nějaké trafo?

Měl by někdo z Vás návrh na komplexní řešení? Srozumitelné laikovy, třebas s velmi hrubým odhadem ceny, protože se v cenách těchto komponent vůbec nevyznám. Rád bych se udržel do cca 3000kč, ale není to dogma......

Z důvodů rozměrů mi nevyhovuje řešení které zde předložil Jova1. Byl zde i návrh na motor i se šlapkou ze šicího stroje, 90W, jednoduché řešení ale nevím zda ne moc slabé.

Profesionální stroje (např Shimpo) využívají zřejmě bezkomutátorové motory BLDC s otáčkami 0-250 napojené přímo na hřídel. Pokud dobře rozumím tyto motory jsou relativní novinka, nenašel jsem ale přesně jaký by měl být napájecí zdroj?

Díky za každou reakci

Laďa
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: út říjen 01 2019, 14:09    Předmět: Citovat

Maly asynchronak koupis na bazosi do petikila, frekvencni menic na ebay za litr, pokud se ti nepodari koupit u nas pouzity levneji. Pokud pojedes na nizkych otackach s vetsim zatizenim a motor bude topit, pridas vetrak. Pokud chces plny vykon od nizkych otacek, pak jedine serva ktere maji zpetnou vazbu. Ty se pouzivaji i v tech sicich strojich. Mnohem levnejsi ale bude dat tam proste silnejsi asynchronak kterych je vsude plno za par kacek a nemaji zadne zaludnosti. Proste je propojis s menicem a jedes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund