Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Sháním kdo v ČR vyrobí Cu MCPCB?
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poptávka služeb, nabídky zaměstnání
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Kolbaba71



Založen: Aug 14, 2011
Příspěvky: 29
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út únor 24 2015, 14:27    Předmět: Sháním kdo v ČR vyrobí Cu MCPCB? Citovat

Pro svůj projekt silné svítilny bych si chtěl nechat vyrobit DPS z Cu MCPCB. Před nějakou dobou jsem na něj narazil a kamsi poznamenal. Bohužel přes veškeré usilí jsem nepřišel na to kam a ani opětovné hledání na netu nepřineslo kýžený výsledek. Hliníkové MCPCB nabízí třeba Printed či pcb Benešov, ale já hledám kdo by to dokázal z mědi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
elnovy



Založen: Jul 04, 2010
Příspěvky: 818

PříspěvekZaslal: út únor 24 2015, 15:41    Předmět: Citovat

Nakresli si předlohu a vyrobi ti to pan Kohout...nebo kdejakej leptač kovů zdatnej na tomto servru....Hlavně sem ďej na sebe kontakt .
tak ať se daři
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Ondra2



Založen: Mar 19, 2014
Příspěvky: 538

PříspěvekZaslal: út únor 24 2015, 15:58    Předmět: Citovat

Kdejaký leptač metalcore pcb opravdu neumí
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kolbaba71



Založen: Aug 14, 2011
Příspěvky: 29
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út únor 24 2015, 16:01    Předmět: Citovat

Asi jsi nepochopil můj dotaz. Kohouta znám a pár DPS jsem si u něj kdysi nechal dělat - s klasickým DPS bych neměl žádný problém. Potíž je v tom, že to co chci není běžný laminátový DPS. Je to v podstatě měděný plech s izolační vrstvou, na které se nachází vlastní motiv plošného spoje. Chci si vytvořit vlastní DPS jenž je podobný tomuto DPS, ale ten je už s osazenými ledkami. DPS jenž uvádím za příklad použít nechci. Led jsou blízko sebe = nelze zvolit libovolný úhel optiky a led jsou zapojeny sériově a já je chci mít sérioparalelně. Navíc tam chci nacpat obvody, co budou měřit proudy, napětí a teplotu.

Edit: Příspěvek byl určen elnovy. Než jsem ho na mobilu ve vlaku nacvakal, přibyl další.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: út únor 24 2015, 17:27    Předmět: Citovat

Jsi si jisty ze to budes schopen na med zapajet?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kolbaba71



Založen: Aug 14, 2011
Příspěvky: 29
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út únor 24 2015, 17:52    Předmět: Citovat

Úplně ne. Nicméně by to nemělo být snad až tak velký problém. Větší vidím v tom, že ty ledky budu potřebovat zapájet dost přesně, aby na ně nasazený kolimátory pasovaly do otvorů v krytu. Ale to snad vyřeší nějaká pájecí šablona. Přinejhorším to budu muset nechat někde udělat komplet. Další, v této době nouzová varianta, je koupit ledky s Cu podložkami, nechat si vyrobit DPS dosti divokýho tvaru (kulatý se 7 otvory pro led) s čidly a pak tam zaletovat necelých 20 propojek. Bylo by pěkný desku čidel položit na DPS ledek a vše natvrdo proletovat. Jenže vlivem teplotní dilatace by tyto spoje velmi brzy popraskaly.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17855
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út únor 24 2015, 18:01    Předmět: Citovat

Jestli to je technologie plošáků na hliníku, co se používá pod Luxeony, tak tu jsme obešli plošákem na materiálu 0,2mm s následným nalepením na chladící Al desku. M. Troneček - Matron, rok 2011, ale pak nějakou dobu nefungoval, jak je to s ním dnes jsem nezkoušel.
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kvicala_r



Založen: Jan 19, 2005
Příspěvky: 3375
Bydliště: Haná / N.J.

PříspěvekZaslal: út únor 24 2015, 18:21    Předmět: Citovat

Gatema nám takové desky dělá běžně. Jo cena je pálka - ale když chceš měď, asi víš proč... Přemýšlel jsi, jak asi dopadne spoj této desky s Al chladičem? Pokud použiješ Cu chladič, bude to dost těžké... Přesnost osazu je cca 0,2 (umí Safiral), nebo si hrát sám, ty desky se pájet dají - samozřejmě ne mikropájkou Wink
A pokud chceš, aby to fakt dobře vedlo teplo, použij 70um
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kolbaba71



Založen: Aug 14, 2011
Příspěvky: 29
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út únor 24 2015, 23:44    Předmět: Citovat

Svitilna, kam chci 7ks těchto DPS bude i bez nich dost drahá na to, aby ji ještě někdo chtěl. Pokud nebude jeden DPS stát 500 Kč a víc, budu o nich uvažovat. Svítilna bude mít měděný vodní bloky - pro každý DPS zvlášť. Při plném výkonu každý blok bude muset odchladit cca 50W ztrátového výkonu. Mám v úmyslu zkusit ledky napájet větším proudem jak 3A. U verze XML U3 jsem se dostal na 3.7V/6A. S novými XML L2 to tak dobře nejde. Ale mají zas větší účinnost. Při 6A bych se mohl dostat na ztrátový výkon cca 130W na DPS a krát sedm to nebude žádná sranda uchladit. Tento turborežim ale hodlám používat jen desítky vteřin. Trvalý maximální bude zmiňované 3A.Když jsem zkoušel navrhnout chlazení s Al chladičem (s Al DPS) , tak mě k jednomu DPS vycházel 1,2kg chladič. Bez vody a kabelů jsem u jednoho DPS na váze cca 150g. Proto,ač neochotně jsem se rozhodl pro vodní chlazení.

Tímto projektem se zabývám především po teoretické stránce již delší dobu. Konstrukce a výroba hlavy svitilny je mým prvním vážnějším fyzickým počinem při její stavbě.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
elnovy



Založen: Jul 04, 2010
Příspěvky: 818

PříspěvekZaslal: st únor 25 2015, 7:19    Předmět: Citovat

Děkuji za vysvětleni problému . Mohu nabídnout vyleptání dle předlohy
kterou dodáte nebo bude navržena dle dodaného nebo námi navrženého
schématu do materiálu tohoto typu .
Jednostranná deska s fotocitlivou vrstvou AAC 16-FR4Tloušťka modře zabarvené fotocitlivé vrstvy 2,5 μm, měděné vrstvy 35 μm. Tloušťka celé desky 0,4 mm, rozměry desky 100 x 160 mm.
Současné na tuto desku její rozměry bude vyrobena druhá deska z CU
libovolné tlouštky
asi tedy kruhového rozměru a stejné velikosti jako DPS a obě budou následně na sebe nalepeny = zajištění tepelné vodivosti = odvodu tepla.
Konstrukce na FR4 bude smd . V podstatě tento DPS může být rovnou nalepen na vodní chladič .
Eventuelně i vapotronové chalzení .
Dalši dotazy a odpovědi na emailu .

_________________
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Ondra2



Založen: Mar 19, 2014
Příspěvky: 538

PříspěvekZaslal: st únor 25 2015, 10:07    Předmět: Citovat

Pokud se jedná o výkony v jednotkách watů na footprint pár mm2, tak to opravky s FR4 nejde, ani s tenkou nalepenou na mědi. Dielektrikum u metalcore má 75um a je optimalizované na přenos tepla. 400um FR4 je oproti tomu jak fasádní polystyrén.
Osobně vím o dodavateli CU IMS jenom z číny - Kinwong
Nejsem si jistý, jestli to gatema umí, brali jsme od ní jenom hliníky, na jejich stránkách CU IMS není. Zkusil sis propočítat při těchto výkonech, jaký bude teplotní rozdíl mezi čipem a solderpointem a jaká degradace sv. toku při této teplotě bude? Jestli se zbytečně nepachtíš za extrémnímy proudy a přitom bys dostal stejný nebo větší sv. tok při nižším proudu.
EDIT: XML je na tom s degradací dobře, 3A tady problém nebudou
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elnovy



Založen: Jul 04, 2010
Příspěvky: 818

PříspěvekZaslal: st únor 25 2015, 11:17    Předmět: Citovat

jen me FR4 tak napadlo ...led 3W jsem nikdy nemusel chladit měďi ani vodou .Intenzita světla neroste linearne s velikosti proudu .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kolbaba71



Založen: Aug 14, 2011
Příspěvky: 29
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st únor 25 2015, 13:18    Předmět: Citovat

XML L2 má při "běžném" maximu 3,4 x 3A = 10,2W. Při pokusech jsem se starším typem led XML U3 dosáhnul 3,7V x 6A = 22,2W. Ztrátový výkon u 3A je cca 7W. U 6A odhaduji ztrátový výkon na 18W. Což při 7 ks led činí 126W. A aby toho nebylo málo, chci mít těch bloků celkem sedm. Což znamená, že bych se v krajním případě potýkal s odchlazením necelých 900W a to žádný hliníkový chladič, který by šel nosit, nezvládne. Abych bez ventilátoru jen pasivním Al chladičem toto uchladil, musel by mít 7ks chladiče jenž má 0,3K/W. Tomu odpovídá mostrum např. od Fishera SK438 o rozměrech 250x83x175mm s váhou přes 5kg. Vzhledem k tomu, že to tam chci mít 7x, je jasné, že tudy cesta nevede. (I ten jeden je víc než by bylo zdrávo) I při použití silného ventilátoru jsem se dostal asi na 1,5kg/1 chladič.

To že intenzita světla neroste lineárně s proudem je mě jasné. Hodně záleží na chlazení - stačí trochu vyšší teplota čipu led a účinnost strmě klesá. Navíc zdánlivá intenzita světla pro lidské oko též není lineární. Abychom viděli 2x tolik světla, potřebujem 4x silnější zdroj světla.

Začínám sí říkat, že MCPCB bude pro mě asi slepá ulička. Asi budu nucen koupit samostatné ledky na Cu DPS a složitě je propojovat s měřící DPS. Nejjednodušší by bylo vzít normální DPS a v otvorech ho k ledkám natvrdo přiletovat. Otázkou zůstává, zda by tyto spoje dlouhodobě přežily teplotní dilataci o 0,1mm. Já mám obavu že ne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8991
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: st únor 25 2015, 14:11    Předmět: Citovat

Jestli to má být reálnej projekt ultrasilné svítilny, tak je to myslím slepá ulička, profi výrobky jdou cestou xenonové výbojky. Pokud je to jen takový hraní a zkoušení, tak proč ne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Kolbaba71



Založen: Aug 14, 2011
Příspěvky: 29
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st únor 25 2015, 15:08    Předmět: Citovat

Svítilna, co chci vyrobit musí mít jednu zásadní vlastnost. A to výraznou možnost regulace svitu. Nepotřebuju vždy za všech okolností svítit "na plný kotel". Ani čekat, až se po zapnutí nažhaví a po vypnutí vychladne. Pokud je mě známo, tak xenové výbojky jdou řídit jen velice omezeně a ještě s pořádně mastnými předřadníky. Bude to víceméně na hraní a vyzkoušení co zvládnu. Měla by to být důstojná nástupkyně přes čtvrt století staré 6 žárovkové svítilny na 12 plochých baterií.[/url]

P.S. Pokud máte zájem o podrobnější (i když už lehce neaktuální popis) projektu, podívejte se ke mě na web.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poptávka služeb, nabídky zaměstnání Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund