Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zrychlení kroku motoru nezávisle na originálním obvodu
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
KuCZik



Založen: Nov 21, 2012
Příspěvky: 48

PříspěvekZaslal: so únor 21 2015, 21:48    Předmět: Zrychlení kroku motoru nezávisle na originálním obvodu Citovat

Zdravím, řeším tu takovou záludnost. Mám doma plotter XY4140 a rozhodl jsem se, že ho překopu. Plotter si pojíždí zvlášť papír a zvlášť pero. Chtěl jsem, aby motory řídily pouze pohyb pera a papír/dps zůstal pevně umístěn na základně. Jenže osa, která mi původně hýbala papírem, se značně zpomalila a zkrátila pohyb. Chtěl jsem se tedy zeptat, jestli je vůbec možné zvýšit rychlost motoru (každého kroku) ze signálů vycházejících z originální jednotky plotteru na obvodu zvlášť, nebo zda je to pitomost a bez zásahu se mi to nepovede? Nechtěl bych zníčit originální obvod. Díky za vaše rady.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19553
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so únor 21 2015, 22:16    Předmět: Citovat

To by chtělo bližší vysvětlení: osa, která hýbala papírem přece musí na obvodu hnacího kola vyvinout stejnou délku kroku, ať už hýbe papírem nebo základnou. Nebo jsi něco změnil mechanicky?
Je také možné, že motor sice utáhne papír, ale neutáhne základnu a místo otáčení si udělá například každý druhý krok na místě.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
KuCZik



Založen: Nov 21, 2012
Příspěvky: 48

PříspěvekZaslal: so únor 21 2015, 22:20    Předmět: Citovat

Musel jsem udělat mechanický zásah. Ozubené kolo bylo poháněno motorem. Kolo bylo natrvdo spojeno s tyčí, na které byly očka se skelnou drtí pro pohyb papíru. Na ozubené kolo jsem tedy natvrdo nalepil další ozubené kolo pro pohon řemenu, který bude zaseknutý v liště, která hýbala perem po druhé ose.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19553
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so únor 21 2015, 22:45    Předmět: Citovat

Ale tím jsi skutečně zkrátil krok proti tomu původnímu provedení. Prostě jeden krok v ose X je pořád stejný, ale v ose Y je menší, proto to běhá pomaleji a stlačuje na výšku výtisk.
Když dáš nakreslit kružnici, nesmí ti vypadnout elipsa. To ovšem předpokládá, že stejný počet kroků způsobí stejnou změnu polohy v obou osách. Jestli ne, musíš to pořešit buď mechanicky nebo zásahem do EPROM.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
KuCZik



Založen: Nov 21, 2012
Příspěvky: 48

PříspěvekZaslal: so únor 21 2015, 22:52    Předmět: Citovat

Takže jediná možnost je tedy zásah. Předpokládám assembler. Mechanicky na to sem ještě víc levej a dochází mi ozubená kolečka Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12514

PříspěvekZaslal: ne únor 22 2015, 0:18    Předmět: Citovat

Lze také pozměnit vlastnosti software, který generuje soubor pro plotter.
Např. pokud používáš plotter ve spolupráci s programem Eagle, lze změnou parametrů v definičním souboru změnit poměr rozlišení X a Y tak, jak je třeba.
Další možností je napravit zmíněný poměr vynásobením všech parametrů Y v cílovém souboru opravným koeficientem, nejlépe pomocí nějakého skriptu.
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
KuCZik



Založen: Nov 21, 2012
Příspěvky: 48

PříspěvekZaslal: ne únor 22 2015, 0:36    Předmět: Citovat

Eagle používám, právě proto chci pozměnit plotter aby se mi lépe tiskly DPS. V CAM Processoru používám jako zařízení HPGL. Kde se to dá pozměnit?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12514

PříspěvekZaslal: ne únor 22 2015, 1:38    Předmět: Citovat

V Eagle cesta: C:\Program Files\EAGLE\EAGLE-5.11.0\bin
(pro některé verze je to o adresář výš)
Otevři soubor eagle.def v poznámkovém bloku a v něm část týkající se zařízení HPGL:
[HPGL]

Type = PenPlotter
Long = "HP-GL plotter"
Init = "IN; IP 0,0,100,100; SC 0,100,0,100;\n"
Reset = "PU; SP 0; PA 0,0;\n"
Width = 16
Height = 11
ResX = 1016
ResY = 1016
PenSelect = "SP %u;\n" ;; Pens numbered 1..n
PenSpeed = "VS %1.0f;\n"
...................................................
............................................atd atd.
Změnou hodnoty ResY z 1016 na úměrně vyšší (jest-li se nemýlím) napravíš napáchané škody.
Snad by to mělo jít i změnou příkazu Init (na třetím řádku) změnou HPGL příkazu SC 0,100,0,100.
Vyzkoušej.
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
KuCZik



Založen: Nov 21, 2012
Příspěvky: 48

PříspěvekZaslal: ne únor 22 2015, 2:12    Předmět: Citovat

Super, díky za info, jsem teprve v raném stádiu realizace, takže vyzkouším až plotter bude jezdit. Asi bych se do takových problémů nedostal, dokud jsem na tom stařečkovi nechtěl tisknout plošňáky Very Happy Ten parchant mi prostě nechtěl kreslit stejnoměrnou vrstvu leptuvzdornýho laku trubičkovým perem, tak sem ho vykuchal. Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TomasX



Založen: Aug 12, 2005
Příspěvky: 638

PříspěvekZaslal: ne únor 22 2015, 9:23    Předmět: Citovat

Koukám další "vynálezce". Shocked
Mě totiž napadl stejný nápad, jen jsem použil starý AMAGRAF 0517. Wink Za dlouhých zimních večerů "vymýšlím a vynalézám" vymyšlené a vynalezené. Embarassed Udělal jsem novou elektroniku driverů a ovládám ho příkazy Step/Dir v domnění, že A0517 půjde ovládat jako CNC stroj softem MACH3. Zatím jsem v kruhu, kdy váhám mezi dalším "vývojem" nebo "letem" A0517 z okna ven do záhonku pod oknem.

P.S. Celý problém je asi v tom, že starýho psa novým kouskům nenaučíš. (tím myslím A0517 ne sebe) Laughing

_________________
Machr jsme každý, ovšem vždy v oboru někoho druhého ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12514

PříspěvekZaslal: ne únor 22 2015, 10:57    Předmět: Citovat

Také (ještě někdy) používám AMAGRAF 0507 na kreslení spojů na desku. Tento stroj má jen hardware a aby rozuměl příkazům HewlettPackardGraphicsLanguage, musí mít program, který to umí. Já jsem pro Amagraf kdysi v Pascalu stvořil obslužný prográmek, který čte soubor z Eagle a dělá, co má. Poslouchá jen ty nejzákladnější příkazy HPGL, ale stačí to. Wink

Mírně O.T.: Eagle je sice dobrý program, ale při použití plotteru postrádám u něho schopnost řazení posloupnosti kreslení kresby. Jedinou volbou je volba "Optimize", která je nevyhovující (napojování spojů v nevhodném místě a času). Jinak kreslení zachovává historickou posloupnost tvorby PCB, což je sice lepší, ale nevyhovuje při změnách návrhu (pero často mění oblast kresby). Jak na tento problém?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
KuCZik



Založen: Nov 21, 2012
Příspěvky: 48

PříspěvekZaslal: ne únor 22 2015, 15:11    Předmět: Citovat

Tak já vlastně měnim jen systém pojezdu, místo aby krokáč hýbal papírem, bude hýbat celou lištou. Do elektroniky chci udělat co nejmenší zásah, nejlépe žádný (chci to v případě že to nebude fungovat složit zpátky do původního stavu). Programování HPGL interpretru je pro mě trochu španělská vesnice, nejen že netuším jak se pořádně HPGL chová, ale programovat na úrovni komunikace se zařízením je pro mě trochu mimo (když beru to, že jsem si sem tam udělal nějakou blbůstku v Javě, Pascalu a PHP).

masar: Popsal by jsi mi to trochu podrobněji? Třeba bych mohl poradit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12514

PříspěvekZaslal: ne únor 22 2015, 17:17    Předmět: Citovat

Asi takto: ( Very Happy )
Na plochu naskládám patice IO a ostatní součástky tak, jak si myslím, že se budou dobře navzájem propojovat. Pak je ručně (nepoužívám autoroute) propojuji, na vhodná místa přidám potřebné pady, pak zjistím, že to lze propojit lépe a spoje, které jsem dělal na začátku, překreslím. No a plotter také tyto spoje udělá jako poslední, což znamená, že se třeba pero přemisťuje přes celou desku a napojuje již zaschlé starší spoje, prodlužuje se čas a zvyšuje riziko vady kresby. Bylo by dobré, kdybych mohl nějak editovat posloupnost kresby, aby k těmto přesunům nedocházelo.
Ale není to nic fatálního, zvláště když dělám dvě desky za uherský rok. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
KuCZik



Založen: Nov 21, 2012
Příspěvky: 48

PříspěvekZaslal: ne únor 22 2015, 20:31    Předmět: Citovat

Tak na to jsem ještě nepřišel, ale taky by mě to zajímalo jak na to. Já sice zatím používám autoroute, ale i tak popojíždí sem a tam jak magor Very Happy A netuším, jestli vůbec Eagle něco takového umí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
varok



Založen: Dec 23, 2007
Příspěvky: 642

PříspěvekZaslal: po únor 23 2015, 12:53    Předmět: Citovat

A jaký převod jste na ten pojezd použil? Nešlo by použít ozubené kolečka pro menší převod? Kdyby jste měl tedy původní převod např. 1:5, tak dát kolečka 1:3, nebo 1:2? Sice se tím asi zmenší síla, jakou je schopný ten motor utáhnout, ale pojede ta celá lišta rychleji, ne?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund