Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Domácí automatizace
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Miniaturní počítače (Arduino, Raspberry a další)
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
czfredie



Založen: May 06, 2015
Příspěvky: 4

PříspěvekZaslal: st květen 06 2015, 19:47    Předmět: Domácí automatizace Citovat

Ahoj, vytvořil jsem pro svou potřebu základ levného automatizačního systému založený na minipc typu Raspberry Pi, KT-SBC, aj.. Svůj účel splnil a není motivace ho rozšiřovat dál, proto se obracím na Vás, zda by někdo měl zájem se podílet na projektu jako uživatel nebo i spoluautor.

Hlavní myšlenkou je sestavení systému z levných a snadno dostupných dílů a součástek jako je základní deska Raspberry Pi a čidla a moduly sehnatelné na internetu (obzvláště ty levné z ebay.com). Systém je modulární (softwarové balíčky), které lze libovolně kombinovat podle připojených čidel, akčních prvků a požadovaných funkcí.

Cílovou skupinou by měli být domácí kutilové, kteří chtějí cokoliv zautomatizovat, řídit, zaznamenávat, vyhodnocovat a nechtějí kupovat drahé profi strojky k tomu určené nebo si je vytvářet po svém. Vzhledem k povaze systému je nutné mít minimální základy elektroniky, protože si každý svůj systém vymyslí a zapojí sám. Já dodám potřebný software a případně pomohu s rozchozením na dálku.

V této chvíli systém obsahuje několik málo modulů:
Modul pro záznam a vizualizaci (grafy) teplot, vlhkosti a jiných měřitelných veličin s výstupem přes webové rozhraní.
Jednoduchý hysterezní termostat - lze regulovat např. teplotu nebo vlhkost v prostoru
Email - odešle email v případě poklesu nebo překročení teploty, vlhkosti.. v době chytrých telefonů může tímto jednoduše poslat varování na mobilní telefon.

Podporovaná teplotní čidla v tuto chvíli jsou DS18B20 a RS485 moduly USR (Čína). Na žádost přidám podporu libovolného čidla, kterému dostanu dokumentaci nebo přesný popis obsluhy. Totéž platí i pro funkční moduly, které budu doplňovat na žádost uživatelů.

Čidla a akční prvky lze připojovat libovolným způsobem, který daný HW podporuje např. GPIO, USB, Ethernet, Bluetooth, Wifi, RS232, RS422, RS485, atd. a může jít o spínače, měřiče různých veličin, zobrazovače, kamery, detektory pohybu, polohy, pohony, ventily a jiné.

Příklady využití:
-záznam a vizualizace teplot (a jiných veličin)
-regulace teploty, vodní hladiny
-dálkové nebo automatizované ovládání elektroinstalace
-automatické zavlažování
-řízení strojů
-cokoliv kdo si co vymyslí a bude to rozumně realizovatelné

Nejsem eshop, proto si každý musí zařízení sehnat sám, případně s tím mohu pomoci. Celý projekt je nekomerční a vše z mé strany je zdarma. Systém není uzavřený a v případě zájmu si ho každý může upravovat a vytvářet další funkce podle sebe.

Každá pomoc je vítaná, v tuto chvíli především tvorba HTML/CSS, Javascript a také návrh plošných spojů pro rozšiřující desky (např releové výstupy,..).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zmije



Založen: Jun 30, 2005
Příspěvky: 1569
Bydliště: Pardubický kraj

PříspěvekZaslal: st květen 06 2015, 22:54    Předmět: Citovat

Nápad je to určitě dobrej, jen nevím jestli je Rasberry dostatečně spolehlivé pro automatizaci, když jsem s tím experimentoval tak se mi mnohokrát zaseknul, nevím jestli sem na něj moc nesvítil, nebo to dělala ta sd karta (nic spolehlivého, mechanicky i NAND fleška). Nebylo by lepší třeba Banana Pi? to má alespoň sata port.

z abclinuxu.cz
citace:

Připojíte-li Rasberry Pi k modernímu velkému disku, je velká šance, že chytřejší zařízení na konci kabelu je ten disk.

- Alan Cox (Díky Stevenu Rostedtovi a Borislavu Petkovovi).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Standa99



Založen: Jun 29, 2004
Příspěvky: 3478

PříspěvekZaslal: čt květen 07 2015, 6:35    Předmět: Citovat

Nové RPi vypadá lépe, ale mám stále první verzi (256MB RAM) a v "textovém režimu" (bez GUI) to funguje na Raspbianu spolehlivě (žádný SATA port určitě nepotřebuju a chytré to je taky dost).


temp_yearly.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  temp_yearly.png
 Velikost:  30.5 kB
 Staženo:  202 krát


raspi.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  raspi.jpg
 Velikost:  117.98 kB
 Staženo:  191 krát


raspbian.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  raspbian.png
 Velikost:  23.91 kB
 Staženo:  179 krát


_________________
.
..
...
Ať žije zdejší FOSILOVNA Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
czfredie



Založen: May 06, 2015
Příspěvky: 4

PříspěvekZaslal: čt květen 07 2015, 12:21    Předmět: Citovat

Hardware si každý může vybrat podle sebe. Raspberry není podmínkou. Běhá to téměř na všech SBC i klasických pc.

Raspberry PI bych nepoužil na přímé řízení třeba výrobní linky nebo stroje, který výpadkem může způsobit škodu, ale na domácí pokusy a nedůležité aplikace je stabilita dostatečná. Nejslabším článekem ve stabilitě je předinstalovaný Raspbian, kde běží současně spousta procesů, které nejsou vždy odladěné. Po vyčištění systému na nutné minimum pro běh konkrétní aplikace se stabilita mnohokrát zvedne.

V práci mám na Raspberry PI B+ založené dva podpůrné a vyhodnocovací systémy a za rok nepřetržitého provozu jsem zaznamenal jen jeden zásek zezačátku a to ještě ve chvíli, kdyz jsem se hrabal v nastavení. Poté jsem aktivoval hw watchdog a od té doby jsem nezaznamenal žádný problém. Jen se jednou za 14 dní resetuje USB řadič nejspíš díky absencí ochran sběrnice, kdy se mi naindukuje nějaké rušení na dlouhých usb kabelech.

OS se dá upravit tak aby téměř nezapisoval na sdkartu, pouze to co je nutné pro běh vlastní aplikace a tím se životnost také velmi prodlužuje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Standa99



Založen: Jun 29, 2004
Příspěvky: 3478

PříspěvekZaslal: čt květen 07 2015, 13:43    Předmět: Citovat

Ony existují i pidi verze Raspbianu např. https://minibianpi.wordpress.com/ (MINIBIAN = MINImal raspBIAN), což je lepší, než to posléze očesávat.

https://minibianpi.files.wordpress.com/2015/02/rpi2htop.png

_________________
.
..
...
Ať žije zdejší FOSILOVNA Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kulikus



Založen: Dec 10, 2009
Příspěvky: 2709

PříspěvekZaslal: pá květen 08 2015, 12:37    Předmět: Citovat

Koukám na fotce s RaspberryPi je chladič?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33951
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: pá květen 08 2015, 13:03    Předmět: Citovat

Standa99 napsal(a):
Ony existují i pidi verze Raspbianu např. https://minibianpi.wordpress.com/ (MINIBIAN = MINImal raspBIAN), což je lepší, než to posléze očesávat.

https://minibianpi.files.wordpress.com/2015/02/rpi2htop.png

Ten "oficialny" image raspbianu je hrozna sracka, ale existuje raspbian-ua-netinst, s tym sa jednoducho nainstaluje minimalna instalacia a do nej sa uz daju pridavat baliky podla potreby.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Standa99



Založen: Jun 29, 2004
Příspěvky: 3478

PříspěvekZaslal: pá květen 08 2015, 13:07    Předmět: Citovat

kulikus napsal(a):
Koukám na fotce s RaspberryPi je chladič?

Jo, jsou tam dva, na SoC + USB/LAN, které jsou přilepené dvousložkovým Zalmanem. Já to kdysi testoval s OpenElec, a aby to stíhalo přehrávat alespoň 720p, tak jsem to přetaktovával. Stále jsem zastánce, co se hřeje, to se kazí!

Tu síťovou instalaci jsem zahlídl, ale ještě nepoužil. Je pravda, že ten plný Raspbian je (schválně) připravený i pro neznalé, kteří tomu moc nerozumí, můžou si zapnout desktop a vše mají jak na podnose, ale spíš je to kontraproduktivní.

Už jsem 2x uvažoval o RPi 2, ale někdy před měsícem ještě opět nebyl skladem, tak uvidíme. Na trhu je toho víc (za 9$), ale ta podpora pro RPi je obrovská. Ten úplně první RPi jsem měl předobjednaný několik měsíců dopředu a když mi došel, tak ta první reakce byla nic moc. Ale komunita to vyšperkovala k maximu, co z toho šlo dostat.

_________________
.
..
...
Ať žije zdejší FOSILOVNA Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
franta22



Založen: Nov 26, 2013
Příspěvky: 110

PříspěvekZaslal: čt květen 14 2015, 4:16    Předmět: Citovat

Osobne si myslim že Rabsberry a Arduino jsou určeny k tomu aby neználkové programováni v assembleru a vyššich jazyků měli desku kterou mohou rozšiřovat a hlavně stathovat SW aniž by byli vytvořit vlastní ŘSystem
s procesorem AVR apd. Dnes i velke firmy co dělaji ŘS pro stroje řeši problem Rozprostřenou inteligencí ovládanou průmyslovým PC.
Osobně bych to řešil Noťas a na něj pověsit potřebny počet mikroprocesorů.
Vizualizaci a potřebnou velikost paměťového prostoru zajistí PC.
Rychlost a adatabilitu potom řeši mikročipy pro dané HW požadavky .
Tím je vše levné a postaveno na znalosti programováni mikročipu.
Né na konzumaci modulu rabsberry a arduina .
..........................
ale to je každého věc jakou cestou se dá
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
czfredie



Založen: May 06, 2015
Příspěvky: 4

PříspěvekZaslal: čt květen 14 2015, 8:43    Předmět: Citovat

Myslím, že pro cílovou skupinu je právě Raspberry nebo jiné vývojové desky s os ideální. Průmyslový pc (nebo PLC) bych použil u komerčního řešení, kde je požadavek na maximální spolehlivost a pořizovací cena hraje jinou než první roli.
Tvořit celý systém na mikroprocesorech je podle mě zbytečně pracné a pro vývoj zdlouhavé, když to celé jde vytvořit na vývojové desce s os v nějakém vyšším jazyce, kde spoustu práce odvede os a integrované a softwarově připravené periferie (např wifi, ethernet, usb). Celý software je pak jednoduše přenosný na jinou vývojovou desku, případně i jinou architekturu. Založit systém na PC (ne, že by ten můj taky nešel) mi nepřijde vhodné díky vyšší spotřebě energie, větším rozměrům a bez pasivního chlazení i nějaký ten hluk. PC pro dané účely je opravdu kanón na vrabce.
Cílovou skupinou mého projektu jsou jen hobby domácí kutilové, kteří mají nápady na různé "vylepšováky" doma, na zahradě a nechtějí se zabývat příliš elektronikou.
Např. teď pro známého vytvářím modul pro řízení ohřevu TUV ze solárních kolektorů v kombinaci s kotlem na tuhá paliva, které si sám navrhl a svépomocí vytváří. Kdyby si koupil hotové řešení, vyšlo by ho dráž a nemohl by si vše udělat dle svého, ale podle možností zakoupeného systému.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
franta22



Založen: Nov 26, 2013
Příspěvky: 110

PříspěvekZaslal: čt květen 14 2015, 13:05    Předmět: Citovat

trochu mi to pripomina reklamu obchodnika co chce prodat produkt
tady je web bastlirů co maji radost z tvorby nakoliv z nakoupu hotoveho produktu ..... presto preji hodne uspechu v reklame produktu
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
czfredie



Založen: May 06, 2015
Příspěvky: 4

PříspěvekZaslal: čt květen 14 2015, 13:22    Předmět: Citovat

Já nabízím pouze software, který běhá na těchto deskách, nikoliv tu desku. Nic z toho projektu nečekám, naopak v případě zájmu jsem ochoten dál vkládat, ale do šuplíku to dělat nebudu. Jestli je to myšleno jako reklama na RPi, tak určitě taky není. Je to jen asi obecně nejvhodnější kandidát a mimochodem jsem zmínil i jiné desky. A RPi opravdu nepovažuji jako nějaké hotové řešení, které není určené bastlířům. To pak mohu odsuzovat jakýkoliv integrovaný obvod, který bych mohl jinak ubastlit z elementárních součástek.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
franta22



Založen: Nov 26, 2013
Příspěvky: 110

PříspěvekZaslal: pá květen 15 2015, 6:10    Předmět: Citovat

no mas asi pravdu ale jak jsem se dival kolem sebe dnes je skoro u vseho rozhodujici spolehlivost a cena ....a cena za dily Ra Ar neni zrovna malá
......
Zkus to nabízet na foru pro cnc stroje eventuelně na Aukru ale to chce nabizet hotovou věc nikoliv potencielní možnosti .
Ono se při realizace vždy najde slabé místo apd.Ktere nelze předem odhadnoutt.
......
Pokud by se mělo postupovat dle tve nabidky ...JE NUTNE UVEST I CENU
ZA TVE PRODUKTY A TO NIKOLIV HODINOVE SAZBY
ALE CENU ZA KONKRETNI CELKY
napr triosý řidicí system s moznosti programovani CNC
Odměřováni inkrementální´=.verze A
Odměřováni inkrementální +pravitkama =.verze B
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TAKJAN



Založen: Nov 17, 2011
Příspěvky: 6529
Bydliště: U Litomyšle.

PříspěvekZaslal: so květen 16 2015, 15:48    Předmět: Citovat

Doma taky monituruju různé stavy atd, ale nevím, jestli by nějaká tahle malá potvora zvládla cca 50 in/out. Tak je to relátkotranzistorointegrované. Je fakt, že se to rozšiřuje už asi dest let a pořád je to ve zkušebním provozu a tak to i zůstane:-)))
_________________
Spát je dobré. Být mrtev je lepší. Nikdy se nenarodit je nejlepší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
franta22



Založen: Nov 26, 2013
Příspěvky: 110

PříspěvekZaslal: so květen 16 2015, 16:45    Předmět: Citovat

ja sice relatka nepuzivam ale na monitorovani je to prepych ta Borůvka nebo jak se to prekladá Evil or Very Mad 1x Atmel a LCD displej by to zvladl ...ale kazdej fandi tomu svemu produktu ...
.....
popis toho co se da delat dává kazdej PDF dokument daneho procesoru kterej ma pamet atd...ARM 7 borůvky naprogramovat a využiti je myslim nad rozsah tohoto webu
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Miniaturní počítače (Arduino, Raspberry a další) Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund