Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Střílení s Mosfetama
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
pdp7



Založen: Sep 15, 2014
Příspěvky: 210

PříspěvekZaslal: pá duben 01 2016, 20:53    Předmět: Střílení s Mosfetama Citovat

Ahoj, postavil jsem si SSTC s budičem IR2153. Zapojení je ze stránek Danyka http://danyk.cz/sstc3.html
Lamám se mosfety proráží, tak i já jsem asi jedna z těch. Už jsem na tom oddělal 2 páry tranzistorů Evil or Very Mad

C5,C6 a R4,R5 jsou ochrany mezi D a S trandů, je těch pár cm cest na DPS opravdu takový prů*er?



sstc-osazeni.pdf
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  sstc-osazeni.pdf
 Velikost:  18.62 kB
 Staženo:  164 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dj_rizek



Založen: Apr 07, 2005
Příspěvky: 711
Bydliště: blízko Třeboně

PříspěvekZaslal: pá duben 01 2016, 21:04    Předmět: Citovat

Kdes koupil ty mosfety?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3330

PříspěvekZaslal: pá duben 01 2016, 21:10    Předmět: Citovat

K C4 je to dost daleko a nemůžu si pomoct, ale ten C1 mi hrozně připomíná drbání levou rukou za pravým uchem. Very Happy
Co to tam máš za kravský kondíky? Keramika 2n2 na 1kV má rozteč 5 mm.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Habesan



Založen: Jan 12, 2009
Příspěvky: 7096
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: pá duben 01 2016, 21:11    Předmět: Citovat

Paralelně k D2 a D3 bych dal rezistory několik kiloOhmů. Bez nich se příliš spoléháme na ten IR2153.

Napočítat ty RC ochrany taky není úplně triviální (třeba já to neumím, jen jsem se o to kdysi pokoušel).
Dal bych RCD (ještě náročnější výpočet).

_________________
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
misocko



Založen: Jun 26, 2009
Příspěvky: 1286
Bydliště: Hlohovec (Sk)

PříspěvekZaslal: pá duben 01 2016, 21:13    Předmět: Citovat

no neviem, daj schemu aj s tymi JP ckami - kam su zapojene
mas osciloskop?
zapajaj to cez ziarovku (150 - 300W), na vystup daj zatial namiesto TC tiez ziarovku (slabsiu ako na vstup)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17839
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá duben 01 2016, 21:28    Předmět: Citovat

pdp7 napsal(a):
Ahoj, postavil jsem si SSTC s budičem IR2153. Zapojení je ze stránek Danyka http://danyk.cz/sstc3.html
Lamám se mosfety proráží, tak i já jsem asi jedna z těch. Už jsem na tom oddělal 2 páry tranzistorů Evil or Very Mad

C5,C6 a R4,R5 jsou ochrany mezi D a S trandů, je těch pár cm cest na DPS opravdu takový prů*er?


No doufám, že tam nemáš BUZ11 jako v rozložení součástek, to se pak netřeba divit. Smile

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pdp7



Založen: Sep 15, 2014
Příspěvky: 210

PříspěvekZaslal: pá duben 01 2016, 21:43    Předmět: Citovat

Mosfety jsem kupoval v TME a na Farnellu.
Ty kravský kondíky jsou nějaký postarší svitkáče je na tom napsáno 5000 K 1000 čiže 5nF/1kV pardon neni to zrovna 2n2, asi to kvalitativně bude něco jako hovňák jen to není hnědý Laughing
JPčka jsou: JP1,JP2 je poťák 10k, JP3,JP4 je napájení budiče, JP5,JP6 je napájení můstku 325V a JP7,8,9 je výstup na kapacitní dělič.

PS: frekvence je okolo 300kHz, osciloskop mám výstup budiče jsem kontroloval, mezi pulzy je patrný i deadtime. Každopádně k odprásknutí mosfetů došlo při napájení 80V (mám variak), v případě druhého páru tranzistorů STP25NM60ND jeden provedl rachejtlový efekt Confused

BUZ11 tam není Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3137

PříspěvekZaslal: pá duben 01 2016, 21:47    Předmět: Citovat

Problémů máš hned několik.
1) BUZ11 nevydrží 320V
2) absence ochrany proti nadproudu
3) absence zpětné vazby, která zmenší střídu na minimum, pokud cívka není v rezonanci s polomostem.
3) pokud tam máš tranzistory na odpovídající napětí a není to v rezonanci, teče o moc větší proud a tranzistory se okamžitě prorazí.
Při pokusech používej zdroj, kde se dá nastavit proud.

Jiskřidlo se zpětnou vazbou, místo HV trafa může být Tesla cívka http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=71707
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pdp7



Založen: Sep 15, 2014
Příspěvky: 210

PříspěvekZaslal: pá duben 01 2016, 22:08    Předmět: Citovat

samponek napsal(a):
Problémů máš hned několik.
1) BUZ11 nevydrží 320V
2) absence ochrany proti nadproudu
3) absence zpětné vazby, která zmenší střídu na minimum, pokud cívka není v rezonanci s polomostem.
3) pokud tam máš tranzistory na odpovídající napětí a není to v rezonanci, teče o moc větší proud a tranzistory se okamžitě prorazí.

Jiskřidlo se zpětnou vazbou, místo HV trafa může být Tesla cívka http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=71707


BUZ11 tam nemám! V Eaglu jsem prostě použil to co má TO220 pouzdro.
Já vím, že ten obvod postrádá ledasjaké ochrany, ale já to kvůli pitomému SSTC na hraní nebudu zdobit. Rezonanci sekundáru jsem měřil a pak při zapnutí jsem použil tu nejbližší, koneckonců vždy u ptákovin tohohle typu použiju variak, nastavím co možná nejmenší napětí, nastavím rezonanci a pak napětí pomalu zvyšuju.
Mám dojem, že ten hlavní po*er je prostě v těch dlouhých cestách na DPS a nejspíš i v těch hodnotách 5n místo 2n2.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3137

PříspěvekZaslal: pá duben 01 2016, 22:27    Předmět: Citovat

Tady nejde o zdobení, ty ochrany jsou u takovýchto věcí prostě nezbytné.
Cestama na DPS to není. IR2153 bohužel neumožňuje měnit střídu, proto pokud cívka bude žrát moc proudu, nepude to zapojit natvrdo na 230V a proud půjde regulovat jenom předřadným snižujícím trafem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pdp7



Založen: Sep 15, 2014
Příspěvky: 210

PříspěvekZaslal: pá duben 01 2016, 22:53    Předmět: Citovat

samponek napsal(a):
Tady nejde o zdobení, ty ochrany jsou u takovýchto věcí prostě nezbytné.
Cestama na DPS to není. IR2153 bohužel neumožňuje měnit střídu, proto pokud cívka bude žrát moc proudu, nepude to zapojit natvrdo na 230V a proud půjde regulovat jenom předřadným snižujícím trafem.


Děkuju za podněty ale stejně mi to nedá a musím se zeptat. Danykovi to tedy funguje jen díky jakési náhodě? Já napájel jen 80V a stejně ty mosfety vždy skončí tak že se zkratnou všechny 3 vývody, což jsem vždycky měl prostě za zničení přepětím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3137

PříspěvekZaslal: pá duben 01 2016, 23:00    Předmět: Citovat

Danykovi i komukoli jinému to fungovat může za předpokladu, že trafo v rezonanci nebude moc žravý. ( cca do 3A )
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pdp7



Založen: Sep 15, 2014
Příspěvky: 210

PříspěvekZaslal: pá duben 01 2016, 23:25    Předmět: Citovat

Asi má danyk dráty z mimozemských kovů, protože já mám alespoň průměry a počty závitů tak nějak stejné jako píše v popisu. Odběr 3A tam ani zdaleka není, i tak mají ty STPčka Ids 21A.
Jak si mám představit žravý trafo v rezonanci? U SSTC je primár běžně nerezonující, a dají se najít i taková zapojení kde je v sérii s primárem rezonanční kondík což ještě snižuje impedanci a přesto to funguje natvrdo na 230V bez nějakých tlumivek či elektronických pojistek.

Je to jen hra, chci se postavit na teslák a z prstů pouštět blesky Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7914
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: so duben 02 2016, 0:12    Předmět: Citovat

http://www.danyk.cz/mosfety.html
Ale furt je Danyk vyloženě samouk. Má gymnázium a ekonomickou VŠ.

_________________
01 02 03
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7914
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: so duben 02 2016, 0:19    Předmět: Citovat

lesana87 napsal(a):

Co to tam máš za kravský kondíky? Keramika 2n2 na 1kV má rozteč 5 mm.

Ano, nemůže s tímto být nějaký problém? Svitkové kondenzátory mají nějakou parazitní indukčnost, která se při kmitočtu 300kHz bude projevovat.
Lepší by mohly být tyto keramické kondenzátory. http://www.gme.cz/ck-2-2n-3000v-z5v-rm7-5-20-p120-256
Svitkové kondenzátory se hodí spíše tam, kde vyžadujeme stabilní kapacitu během změny teploty, což je třeba v kompaktních zářivkách.

_________________
01 02 03
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Strana 1 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.30 sekund