Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Rozklad Gould K50
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Servis televizorů, monitorů a projektorů - PROFI sekce
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7411

PříspěvekZaslal: st březen 04 2015, 19:30    Předmět: Citovat

Pokud je obraz stále přeložený, tak bych posun doprava zkusil ještě upravit zvětšením R17, nebo jeho rozdělením na 2 poloviční a mezi ně C na zem. Přeložený obraz vychylovačkama nebo kroužkama kompenzovat nejde. Pokud je jen posunutý moc vlevo, tak přesně k tomu ty kroužky na vychylovačkách jsou Smile Se samotnými vychylovačkami nemá smysl hýbat.
Pokud v L3 není jádro, tak smysl nemá. Spíš bych se zabýval horizontální linearitou = cívkou, u které je magnet. Ale na písmenka nelinearita asi moc nevadí.
Delší nabíhání horizontálu je divné, měl by naskočit do vteřiny.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33912
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: st březen 04 2015, 19:31    Předmět: Citovat

Chcelo by to fotku vysledku Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7411

PříspěvekZaslal: st březen 04 2015, 19:40    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
Ani nevím, jak je na tom naše VŠ, co se dnes za analogový obory vůbec učí...Jirka
Analog se na FELu pořád učí, je to základ. Ale pokud někdo není bastlíř nebo ho pak nevyvíjí v práci, nemá si ho na čem vyzkoušet. Dnešní TV je kromě výměny elytů ve zdroji díky integraci jen o pár modulech, které se ještě musí shánět jako celek, ne měnit jednotlivé součástky jako kdysi. Ještě začátkem 90. let byly na kolejích i elektronkové TV (lidi si z domova přivezly už nějaký použitý kousek), pak se stavěly PAL dekodéry, byl analogový satelit....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19523
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st březen 04 2015, 20:02    Předmět: Citovat

Ona to není jen věc znalosti analogové techniky, ale v tomto případě především zkušeností s obvodovým řešením koncových stupňů řádkového rozkladu s výrobou vysokého napětí. A vzpomenout si, co ovlivní změna které součástky, to už dalo zabrat i mně, jakkoli jsem těch řádkových konců opravil v životě nepočítaně, také už to zapomínám. Už mi mozkovna jela jen na páry: však jsme s Jirkou nějakou tu půlhodinu protelefonovali a navzájem se testovali na přítomnost nejšílenějších nápadů, co ještě zkusit. Ono to totiž nebývá stejné ani u dvou různých obrazovek stejného tvaru a zástavbových rozměrů, natož, když se musí zapojení dobastlit k jinému typu vn trafa nebo dokonce k vychylovacím cívkám jiné indukčnosti a odporu.
Proto také děkuji všem, kdo, k třeba ne ideálnímu, ale přinejmenším uspokojivému výsledku přispěli.

V každém případě jsem rád, že je nás víc, kdo jsme ještě na klasickou CRT TV techniku nezapomněli, přestože na trhu i u výrobců vzala konec z historického hlediska přímo bleskový. A ve škole se o ní budou zmiňovat asi ve stále menším rozsahu, jako o mechanickém či magnetickém záznamu signálů.
Obávám se však, že bez pochopení, jak to funguje v analogu, si časem málokdo vytvoří ucelenou představu o hardwarovém řešení, protože ve světě složeném z jedniček a nul k může ten "hazardní stav mezi nimi" být mimořádně důležitý, ale málokdo si ho bude umět představit....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5162
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: st březen 04 2015, 20:31    Předmět: Citovat

Taky se připojím ke gratulaci úspěchu, Tobě i xsc! Dej potom fotku. Mám slíbený modul 7D01 do TEKa 7633, což bude asi obdoba toho Tvého Gouldu. Tak jsem zvědavý, co s tím vykoumám Rolling Eyes .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7411

PříspěvekZaslal: st březen 04 2015, 20:41    Předmět: Citovat

Však už jsem si taky dlouho s nějakou CRT nepohrál. Pro případ nudy mám stále schovanou ruskou šílenost C430, kde mi blbne síťový zdroj (z 12V běží). Ale tam mám pocit, že dopátrat se k té jedné součástce zjevně jen mimo toleranci bude pěkný porod.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5162
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: st březen 04 2015, 20:46    Předmět: Citovat

Kdyby jsi to napsal o měsíc dříve, mohala být celá a funkční Tvoje. I báň byla dobrá Cry . Takhle skončila ve SD. Mám ale ještě někde K174GF1, kdyby byl potřeba Wink .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7411

PříspěvekZaslal: st březen 04 2015, 20:53    Předmět: Citovat

Tahle je taky v podstatě dobrá a navíc má hezký bastl PAL + ponechaný i originální Secam. Jen po zapnutí na 220V vypálí pojistky (zjevně z nějakého důvodu zůstane tyristor otevřený déle, než je zdrávo), přes rozběhový odpor nebo slabé oddělovací trafo naběhne bez keců. Tyristor je OK, takže chyba v jeho řízení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17747
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st březen 04 2015, 22:04    Předmět: Citovat

xsc napsal(a):
Pokud je obraz stále přeložený, tak bych posun doprava zkusil ještě upravit zvětšením R17, nebo jeho rozdělením na 2 poloviční a mezi ně C na zem. Přeložený obraz vychylovačkama nebo kroužkama kompenzovat nejde. Pokud je jen posunutý moc vlevo, tak přesně k tomu ty kroužky na vychylovačkách jsou Smile Se samotnými vychylovačkami nemá smysl hýbat.
Pokud v L3 není jádro, tak smysl nemá. Spíš bych se zabýval horizontální linearitou = cívkou, u které je magnet. Ale na písmenka nelinearita asi moc nevadí.
Delší nabíhání horizontálu je divné, měl by naskočit do vteřiny.


Obraz není přeložený, je naprosto v pořádku jen je celý o cca 1 cm vlevo.
Trimr R17 má vliv jako naladění do rezonance, v určitým místě je vrchol polohy posuvu obrazu vpravo a snižování i zvyšování odporu se posouvá obraz vlevo. Můžu zkusit to co píšeš, ale tohle je nejspíš maximum posunu vpravo. Ty dva středící kroužky, co jsou třeba v Merkuru na těhle vychylovačkách bohužel nejsou, zapoměl jsem se zmínit. Proto jsem se ptal, zda by nešlo naklonit vychylovačky nebo si pomoci magnetama. Ani tam nejsou tyčkový magnety na plechových ramínkách, (tvar T) co se s tím rovnal obraz. Zato je na největším průměru plastu vychylovaček 12 čtvercových magnetů cca 10x10 mm na kolíčkách na kterých se dají otáčet a posouvat. Zatím jsem s ničím nehýbal, vše je zablemtaný tavnou pistolí nebo podobně.
Na cívce H lineár s magnetem není vůbec nic nastavitelnýho. Zatím mi připadá, že měnit linearitu H není potřeba. Asi obě cívky zase vyřadím a snížím C12.
S tím nabíháním. Volnoběh horizontálu byl necelých 14 KHz. Po zapnutí se sice zasynchronizoval, ale byl podivně rozmazaný, řekl bych 2x na sobě. Oscilem jsem viděl, jak na C31 v fázovým závěsu pomalu stoupalo napětí a najednou poskočilo a obraz se zaostřil. V tomhle přechodovým jevu byly taky na kolektoru Q2 dva pulzy, jeden asi 50V, druhý kolem 115V. Když se obraz chytl, tak ten nízký pulz zmizel. Zjevně měla MC1391 problém s velkým rozdílem kmitočtu volnoběhu a HS.
Zítra ještě zkusím zmenšit rozkmit vertikálu zvýšením R5 a pak zahejbat vychylovačkama a magnetama na nich. Doufám že už to bude finál. Už teď je to ve stavu, že by se s tím dalo po zpacifikování pár vrabčích hnízd na desce rozkladu zase celkem dobře měřit.
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7411

PříspěvekZaslal: st březen 04 2015, 22:35    Předmět: Citovat

V tom případě bych už s R17 a fází nic nedělal.
Magnety na vychylovačkách nepomůžou. Je jich moc a spíš to budou korekce na pokrytí rohů, aby to zobrazovalo obdélník a ne šišoid. Viděl jsem to takhle udělané i u velkých vychylovaček namísto tyček. Posouvat s celým obrazem se musí ještě v místě před vychylovačkama, kde paprsek běží jedním směrem. Asi bych zkusil jen přemostit C35 nějakým odporem v řádu k, kam to popojede. Nejspíš ještě víc vlevo, tak zase zkusit zavést ten samý odpor mezi +12V a +C35. Nemá C35 svod? Taky jde zavést ss posuv jako u barevné TV, ale to chce cívku navíc. Nebo tam dát kroužky z jiných vychylovaček...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17747
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st březen 04 2015, 23:35    Předmět: Citovat

C35 je hodně zajímavej. Při ty malý kapacitě a napětí 10M/25V je to neuvěřitelná kráva Shocked Průměr 15 mm výška 40 mm. To bude nějakej impulzní speciál.
Kroužky by asi šly nabastlit ale obáván se, že vychylovačky z Merkura co jsem měl jsem asi zlikvidoval. Z Šílelbyse 401 tam nejspíš nepůjdou, ani nevím, zda je má ale určítě bude mít menší průměr hrdla.
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7411

PříspěvekZaslal: čt březen 05 2015, 1:02    Předmět: Citovat

Nene. Tyristor žádný speciální řídící IO nemá, tam je jen halda tranzistorů. Ale tyristorový zdroj vyrobí z 220V 110V a na nich běží pulzák s koncovým tranzistorem, který je řízen tím speciálním švábem. Ten funguje dobře, je potřeba i při napájení z 12V.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7411

PříspěvekZaslal: čt březen 05 2015, 1:04    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
C35 je hodně zajímavej. Při ty malý kapacitě a napětí 10M/25V je to neuvěřitelná kráva Shocked Průměr 15 mm výška 40 mm. To bude nějakej impulzní speciál.
Musí to být low ESR kondenzátor, jde přes něj vychylovací proud s frekvencí 15625Hz. Běžný elyt by se hřál a dlouho nepřežil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17747
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá březen 06 2015, 19:31    Předmět: Citovat

Von to není elyt, ale bipolár, proto taká kráva. Smile
Včera jsem nakoupil Wimacký kondy na správný napětí. Dnes jsem našlechtil na krk obrazovky plastovou redukci ve kterých běhaj středící kroužky z Merkura. Zázraky se dějí, ale než jsem přišel na to, jak ty dva musí být nasazený, kterou stranou a jak natočený mě celkem dost dalo. Ještě strašnější byla Gouldova pomsta v podobě podivnýho nerozpustnýho gumovýho lepidla, kterým bylo vše na vychylovačkách polepený. Asi nějaká tavná pistole. Podařilo se mi vyřezat 3 magnety na dorovnávání koutů a obraz vystředit a srovnat jak to nejlíp šlo. Pak jsem ještě odsál na desce všechny odporový trimry a osadil je zespodu plošáků aby byly přístupný znenčí přístroje. Nakonec jsem nahradil různý vrabčince na desce do finální podoby. V podstatě na celý desce bylo potřeba aby obraz jakž takž vypadal změnit 26 součástek, někdy až o řád. V příloze jsou fotky jak zobrazoval původně a nyní. Celkem to jde, jen se mi zdá, že ve středu obrazu je menší jas. Taky je vidět nelinearita horizontálu, na začátku řádku jsou znaky širší. Ale v podstatě mi to nevadí. S tímhle asi nic udělat nepůjde, cívka na nastavení horizontální linearity není osazená.
XSC asi už není šance, jak horizontál bez cívky zlinearizovat, co?
Asi prohlásím tuto petrakci za zakončenou. Smile
Jirka



nový1.JPG
 Komentář:
měření s překopaným rozkladem od Fredise

Stáhnout
 Soubor:  nový1.JPG
 Velikost:  93.17 kB
 Staženo:  266 krát


původní.JPG
 Komentář:
měření s původním rozkladem Gould

Stáhnout
 Soubor:  původní.JPG
 Velikost:  87.57 kB
 Staženo:  286 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7411

PříspěvekZaslal: pá březen 06 2015, 20:10    Předmět: Citovat

Ne, horizontál bez té cívky zlinearizovat nejde. Sad
Jinak mi to na snímcích přijde trochu rozmazané, zvlášť v rohu a s menším jasem. To pořád nefunguje ostření tak, jak má? Nebo je přeci jen trochu nižší VN.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Servis televizorů, monitorů a projektorů - PROFI sekce Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
Strana 6 z 7

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.24 sekund