Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Rozklad Gould K50
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Servis televizorů, monitorů a projektorů - PROFI sekce
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19522
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá leden 30 2015, 22:23    Předmět: Citovat

Tak Němci na dotaz na trafo odpověděli, že nedokážou pomoci, na dotaz na kompatibilní LCD pro změnu zatím odpověď vůbec žádná.
U toho Merkura či monitoru pro PMD vodorovný rozměr doladíš hrubě malou změnou kapacity booster - kondenzátoru C8 (v Merkuru 2 je označený jako C6), vždy je paralelně k C-E spínacího tranzistoru řádkového konce. Jemně je to nejsnadnější změnou napájecího napětí řádkového konce.

Ale ten vertikál musíš mít blbě změřený, skutečně má 60 Hz?
Vždyť to musí zachytávat i při zjednodušené synchronizační směsi - na pinu 7 A250D nebo pinu 8 A255D (jsou vyvedené vždy na pin 3 modulu S) musíš naměřit oddělený snímkový synchronizační impuls o amplitudě nejméně 5 V, pěkně natvarovaný na obdélník.
Volnoběžný kmitočet snímkového rozkladu se nastavuje o asi 3 Hz nižší, než je žádaný, aby obraz zdola zajel a zaskočil. Jestli běhá shora, nezastavíš ho, protože je třeba, aby synchronizační impuls přišel vždy před koncem pily oscilátoru vertikálu, snuloval ji a spustil novou. Když přijde synchronizační impuls později, nemá co ovlivnit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Burajko



Založen: Aug 21, 2009
Příspěvky: 1810

PříspěvekZaslal: so leden 31 2015, 1:48    Předmět: Citovat

Skoda,ze nie si z sk.Mam najake funkcne rozklady z Sinumerik 810(CGA).Velkost by aj sedela.Sice pouzivaju zlozeny sync. ale ma vstup aj zvlast pre Vsync.
_________________
Už druhý krát strihám a furt je to krátke
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17747
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so leden 31 2015, 11:02    Předmět: Citovat

to Hill: Hlásím, že Merkur na 60Hz chodí. Ale musel se postrojníkovat modul modul V, rozsah trimru na volnoběh cca 58 Hz nestačil. Zmenšil jsem C1 z M15 na složeninu M133, při ní jde trimrem nastavit obojí. Do zadního deklu jsem vyvrtal díru aby se dalo měnit pokud by bylo třeba. Šířku jsem malinko hnul se zdrojem. Měřit se dá, ale je to pakárna. Ještě by mě zajímalo, co dělá to naklonění 1 řádku. Na Gouldu bylo vše jak střihne.
Měřit se na tom dá ale je to pakárna. Pokud postavím na Goulda Merkura, tak se nedá na stole naklonit, jedině udělat na Merkura držák, dát ho někam vedle je problém. Ono totiž na analyzátoru jsou kolem obrazovky funkční tlačítka s dočasnou funkcí vypsanou na obrazovce a to je na odpočítávání který to je a na ukroucení hlavy pokud by Merkur stál vedle. Takže zatím velký provizórium, jen aby nebylo na furt.
Stále mě neopouští myšlenka na náhradu nebo převinutí trafa. Jenže jsem zjistil, že je celý slepený a netuším, jak vyndat jádro bez poškození.

Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19522
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so leden 31 2015, 11:56    Předmět: Citovat

Ještě upozorňuji na drobnost - NTSC je pouze označení systému kódování barevné informace, ten se používal i v Evropě (pro Střední skupinu amerických vojsk dočasně rozmístěných v Západním Německu) i v Austrálii, ale s evropským rozkladem podle Gerberovy soustavy 25 sn./s prokládaně s 625 řádky a nosnou barvy blízkou 4,433 MHz, jako se používá pro PAL!
Americká a japonská a jihokorejská a vůbec... NTSC, která je vysílaná v několika normách, například FCC, a používá 29,97 sn./s prokládaně s 525 řádky.
A, i když to v tomto případě není podstatné, nosnou barvy má na 3,58 MHz.

Ale taky si myslím, že ten řádkový konec ze Šilelise by tomu asi slušel nejvíc, přece jen relativní odchylka řádkové frekvence je tak nepatrné, že se stejný konec používal i pro export.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7411

PříspěvekZaslal: so leden 31 2015, 12:50    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
Ještě by mě zajímalo, co dělá to naklonění 1 řádku. Na Gouldu bylo vše jak střihne.
Jaké naklonění řádku?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19522
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so leden 31 2015, 13:40    Předmět: Citovat

Měl ten monitor dobrou geometrii obrazu předtím, nebo máš blbě hnuté magnety za kónusem obrazovky?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17747
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so leden 31 2015, 14:15    Předmět: Citovat

Ááá, zapoměl jsem dát fotku. Polepším se příště. 1. řádek znaků je písmo nakloněný doprava, další řádky jsou rovně. Pila vertikálu na C1 je pěkná rovná s ostrou špičkou, ale na výstupu č.4 1044 je na začátku místo ostrý špičky oblouček. S 50Hz je to ostrý.
to Hill: odpoledne zkusím Šílenej plecháč 401 v garáži nalýzt. Nemáš prosím funkční odkaz na 401, našel jsem jen 403 a 405.
Díky
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7411

PříspěvekZaslal: so leden 31 2015, 14:49    Předmět: Citovat

Oblouček tam má být, důležité je, jak vypadá pila na druhém konci vychylovaček. Ale pro 60Hz by byl potřeba i rychlejší zpětný běh, ten je ale určen jen napětím zdroje. Zkusil bych stáhnout vertikální rozměr, jestli se to spraví, podle toho pak postupovat dál.
Taky může A250D špatně oddělovat synchronizaci, pokud to používá nějaký zjednodušený tvar impulzů. To by šlo obejít tím, že se místo impulzu z A250 pošle do MDA1044 jako synchronizace přímo signál VS z desky, pokud tam je. Nebo zkusit zkrátit časovou konstantu A250 jako v případě provozu z VCR.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17747
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so leden 31 2015, 15:22    Předmět: Citovat

Ten popis na úpravu na VCR režim jsem v servisním manuálu Merkura našel ale ono to až tak nevadí, doufám, že tohle dočasný řešení nebude konečným. Confused
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19522
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so leden 31 2015, 16:40    Předmět: Citovat

Schéma jsem ti uložil na upload

Ale koukám na to, že zrovna v horizontálu se modely 401 a 405 prakticky neliší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17747
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne únor 08 2015, 12:00    Předmět: Citovat

Zkusil jsem pošlechtit trafo ze Šílelbyse 401 do Goulda a samej problém. V podstatě jsem nepřišel na to, jak ho nějak rozumně připojit k stávající desce. Je hoodně jiný.
Mám slíbený náhradní trafo do starý měřící monochrom televize Grundig, co kdysi používali servisáci STA ještě než se objevily barevný Kathreiny. Taky to má být monoblok. Obrazovka u toho byla podobný velikosti tak snad trafo půjde přizpůsobit. V nejhorším by snad šlo některý vinutí zkusit namotat na druhej sloupek trafa. Těžkej život Cry
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5162
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: ne únor 08 2015, 18:51    Předmět: Citovat

Něco jsem našel Wink Laughing . Cca za hodinu přidám fotky. Já to neumím je zmenšit Embarassed . Deska má 200 x 130 mm.


P1013199.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  P1013199.JPG
 Velikost:  106.75 kB
 Staženo:  110 krát


P1013201.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  P1013201.JPG
 Velikost:  100.81 kB
 Staženo:  130 krát


P1013198.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  P1013198.JPG
 Velikost:  113.31 kB
 Staženo:  104 krát


P1013200.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  P1013200.JPG
 Velikost:  107.83 kB
 Staženo:  109 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17747
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne únor 08 2015, 23:07    Předmět: Citovat

SZ.
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17747
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so únor 14 2015, 21:53    Předmět: Citovat

Dnes jsem si celý odpoledne hrál s namontováním novýho rozkladu od Fredise (fotky pár příspěvků zpět). Protože jeho rozklad je o kus větší a nevešel se jako původní, musel jsem posunout zdroj, jinak natahat kabely, vyrobit uchycení, předělat přívody k vychylovačkám a i propojku mezi rozkladem a paticí.
Jenže u tý propojky jsem zjistil, že fredisův rozklad má jinak zapojenou patici obrazárny.
Nemohl by mi někdo poradit nebo zkontrolovat, jak patici přepojit? Problém je, že Gould měl přívody k patici popsaný, ale zase nevím, jaký napětí na který elektrodě měl. Na TSD od Fredise jsem zase změřil napětí voltmetrem ale nevím, co má být kam připojený.
Patice Gould K50..........patice TSD.......předpokládám význam
1 - nezapojen..............1 = 46V...........A3 ?????
2 - Katoda...................2 = 21V...........Katoda
3 - GND.......................3 = 0V..............GND
4 - Heat......................4 = 11V.............Heat
5 - Grid.......................5 = nezapojen
6 - A1.........................6 = 183V..........A1
7 - A3.........................7 = -7,8V..........Grid ???

edit:
Teda to je bordel v datašítech. Jedna a ta samá obrazovka má v jednom K, G, A1, A3 a ve druhým K, G1, G2, G4. Takže jsem to zapojil A1 = G2 a A3= G4.
Po zapnutí rozkladu s obrazovkou se nic nedělo a asi po 15 sekundách spadl proud z 0,75A na půlku. Dělá to opakovaně. Při odpojených vychylovačkách se ale zobrazí na obrazovce slabě svítící přerušovaná svislá čára, která reaguje na trimr Bright. Trimr musí být na dorazu. To přerušení čáry reaguje na přepínání zobrazení. I trimr Focus je vidět reakce. Pak je tam ještě Background, bez reakce, netuším, co to je.
Bez vychylovaček jsou na kolektoru koncovýho tranzistoru pulzy kolem 60V, když připojím vychylovačky tak skoro 150V. Takže to nějak spolu rezonuje. Na katodě je asi 30V, z něho dolů asi 25V zněť videosignálu a 15V nahoru pulzy zatmívání. Ale je něco špatně kolem G a A1 a A2. Pokud kdekoliv měřím oscilem s 1Mohm sondou, tak po dotyku napětí padá a to i při odpojený obrazovce. Na vinutí trafa horizontálu ze který ty napětí vznikají, jsou pulzy skoro 300V a nemění se. Asi bude něco špatně v obvodech napájení obrazovky.
A televizák, co by poradil stále žádnej. Cry

Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7411

PříspěvekZaslal: ne únor 15 2015, 22:58    Předmět: Citovat

Průběh na katodě vypadá podle popisu rozumně, napětí bych čekal vyšší, ale to se zvýší při připojení vychylovaček. Napětí na G1 musí být nižší než na katodě, nejspíš tam bude kolem 0V reagující na potenciometr jasu. Napětí G2 bývá u velkých obrazovek 400-600V, u takhle malé by to mohlo být třeba 200V. Napětí na G4 pak bývá v rozsahu 0V-G2, reguluje se jím ostrost, na jas vliv nemívá. Napětí G2,G4 jsou obvykle přiváděna přes odpory v řádech Mohmů, takže pokles napětí při měření je běžný.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Servis televizorů, monitorů a projektorů - PROFI sekce Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
Strana 3 z 7

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.24 sekund