Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Rozklad Gould K50
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Servis televizorů, monitorů a projektorů - PROFI sekce
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12457

PříspěvekZaslal: st leden 28 2015, 21:30    Předmět: Citovat

xsc napsal(a):
Podle mě k tomu prvnímu obrázku se právě vztahuje komentář "Je s podivem, že to při 1/3 napájecím napětí vůbec běží."

V tom není můj příspěvek v rozporu. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17750
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st leden 28 2015, 21:43    Předmět: Citovat

to xsc: Aha, já to měl zapojený mezi 11 a 12, měl jsem bobky to zapojit jak píšes, aby nebylo VN moc vysoký a neodešla VN cívka. Zítra to tedy ještě zkusím a dám vědět. Prošel jsem mezi tím vše, co je připojený na kolektoru BU806 a nic vadnýho tam není. Nemůže za tu velkou spotřebu Merkur trafa to, že z trafa není připojená cosi jako zpětná vazba do hybridu horizontálu? Není to v podstatě jako u klasickýko pulzáku něco jako stabilizace napětí a ten rozklad jede bez ní stále na "plný pecky"? Problém je, že nevím jaký napětí se má vracet. Kdybych oprásknul ten hybrid, tak je to ještě horší než trafo...
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19523
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st leden 28 2015, 22:19    Předmět: Citovat

Pozor na jednu věc: pro tvar průběhu jsou především důležité vychylovačky se sériovým kondíkem, zkus se na generování vn dívat jako na vedlejší produkt vychylování. Ovšem vedlejší produkt, který se také musí vůči výkonovému spínači nějak definovaně chovat.
Jakou amplitudu a polaritu kompozitu tam máš?
Třeba zrovna Merkur jde na americký rozklad přeladit jen pootočením trimru SYNCHRO na modulu V na menší odpor, dalšími dvěma trimry jen dorovnáš rozměr a linearitu svisle. V Šilelisu je lepší na desce A2 zmenšit C2 na 82 nF (orig. je 100 n).
Kdyby linearitu ani rozměr nešlo dorovnat, vymění se kondenzátor v sérii s vychylovačkami za hodnotu 0,68 původní, t.j. v Merkuru na desce V nahradit C4 (500 µF) nahradit kapacitou 330 µF. V Šilelisu, pokud by bylo třeba, se vymění C11 připojený dráty plus z vychylovaček a mínus na kostru (5000 µF) za menší, vyhoví 330 µF.
Na vodorovný rozklad se nemusí většinou vůbec sahat - zaskočí jak na 15625 Hz, tak na 15675 Hz.
Pokud ale Merkur není vybavený vstupem pro video 1V / 75Ω, musíš počítat s tím, že uvnitř jsou potřeba signály VIDEO POS (pin 1 modulu O) pro jasový kanál a VIDEO NEG (pin 2 modulu O) pro vstup modulu S, oba s amplitudou 2,2 V.
A musí jako monitor fungovat.
Jak udělat videovstup pro Šilelis, jsem tu už vyvěšoval.

EDIT při jednocení duplicitních příloh, náhrada odkazem


Naposledy upravil Hill dne čt duben 20 2017, 9:28, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7411

PříspěvekZaslal: st leden 28 2015, 22:24    Předmět: Citovat

Neznám schéma onoho stroje. Ale v klasické TV se spínacím tranzistorerm v horizontálu (Merkur, Aurora nebo C416) horizontál žádnou vlastní stabilizaci nemá - stabilizuje se napájecím napětím. Zpětná vazba slouží jen ke správné fázi - horizontální poloze obrazu a při řešení s IO by její rozpojení nemělo vadit. Obvykle se posílá zpět přes odpor impulz zpětného běhu - viz dokumentace A250/255.
Pro pokusy doporučuji začít s napájením trafa někde na 4V a podle odběru ho zvyšovat, s připojenými vychylovačkami (předpokládám, že jsou přes kondenzátor přímo na kolektoru spínacího BU). Důležitý je ještě kondenzátor zpětného běhu - obvykle z kolektoru BU na zem. Ta obrazovka je malá a proti Merkuru bude potřebovat nižší proud vychylováním i VN. Nezapomenout uzemnit studený konec VN vinutí a elytem blokovat napájení trafa. Na kolektoru by se pak měl objevit standardní impulz zpětného běhu, ne obdélník nebo hromada kmitů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17750
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt leden 29 2015, 0:08    Předmět: Citovat

Zítra to teda zkusím trochu zkreslit.

KME Uk, od kterýho je v Gouldu zobrazovací modul, tedy CRT a rozklady, tak dělá LCD panelový náhrady za CRT monitory do průmyslových mašin. Zrovna tenhle by tam asi mohl makat a pasovat místo původní obrazovky http://www.kme.co.uk/29LW09E11UN-1.html
Myslím, že pokud jim napíšu číslo původního rozkladu, tak by neměl být problém aby doporučili přesnou náhradu a riziko, že to nebude chodit. Jenže otázka je, co to bude stát. Obávám se, aby to nebyl větší ranec než 60" telka. Rolling Eyes
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19523
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: čt leden 29 2015, 5:50    Předmět: Citovat

Přečteš na tom původním řádkovém tráfku nějaké označení?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17750
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt leden 29 2015, 11:11    Předmět: Citovat

Hille, viz foto. Chceš snad do toho KME napsat? Smile Taky mě napadlo to zkusit ale už vidím, jak mi vnucujou LCD replacement. Sad Ta deska je asi KM11, nic jinýho tam vyčíst kromě data výroby plošáku 23/88 nejde. Pod trafem je ještě označení BC0107CR ISS A.
Aby byly data kompletní tak obrazárna je Toshiba LR30477 a na webu jsem narazil na tuhle zajímavost:
http://www.unipo.de/en/monitorreplacement/toshiba.html Je to ta ID308. Kdybys čistě náhodou hodil dotaz v Tvým druhým nejčastěji
používaným jazyku, co by za to chtěli. Embarassed Pouhých 600km.
Díky
Jirka



trafo.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  trafo.jpg
 Velikost:  36.32 kB
 Staženo:  112 krát


rozklad1.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  rozklad1.jpg
 Velikost:  95.12 kB
 Staženo:  120 krát


rozklad2.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  rozklad2.jpg
 Velikost:  84.71 kB
 Staženo:  104 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17750
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt leden 29 2015, 15:16    Předmět: Citovat

Zkusil jsem vykreslit horizontál na desce rozkladů. Když jsem se dostal k trafu a začal měřit jeho zapojení, tak jsem se doměřil mimo "normálních" odporů vinutí (0,2-19R) taky mezi vinutíma, který by měly být oddělený odpor 20,8K!! Po ohřátí trafa teplovzduchem vylezl na 21,2K. V tom trafu přece žádný vinutí nemůže mít takhle vysoký odpor.... Myslím si, že je to právě odpor " škvarku", kde je vinutí proražený nebo propálený. Zajímavý ale je, že není přepálený...
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19523
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: čt leden 29 2015, 18:56    Předmět: Citovat

Asi tě nepotěším: v Německu jsou dvě firmy KME, jedna je bazar s autodíly z vrakovišť (ta je u Heilbronnu), druhá je holding vlastnící několik sléváren barevných kovů, válcoven, snad nejblíž k elektru je jeden závod, který vyrábí měděné profily pro autokonektory.
V srovnávacích tabulkách HR Diemen jsem to trafo nenašel ani mezi televizními, ani mezi monitorovými...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vladom



Založen: Sep 11, 2008
Příspěvky: 321
Bydliště: Prievidzsko

PříspěvekZaslal: čt leden 29 2015, 19:50    Předmět: Citovat

No jo Celerone, vidím že jsi také v pr... Přesně tohle zažívám když odejde monitor na starém CNC. Co kus to originál a nesehnatelný. Ty náhrady v UK anebo Unipo začínají na 600€ a když to řeknu postiženému majiteli tak mě pošle dopr.. Protože za ty prachy má LCD s metrovou obrazovkou a připojením na internet. V čechách náhrady prodává Foxon, ale cena je stejná jako ve světě. S tou 9" jsou problémy, spíš by jsi tam narouboval celý Merkur - taky jsem to už narouboval na jedno cnc.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17750
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt leden 29 2015, 20:16    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):
Asi tě nepotěším: v Německu jsou dvě firmy KME, jedna je bazar s autodíly z vrakovišť (ta je u Heilbronnu), druhá je holding vlastnící několik sléváren barevných kovů, válcoven, snad nejblíž k elektru je jeden závod, který vyrábí měděné profily pro autokonektory.
V srovnávacích tabulkách HR Diemen jsem to trafo nenašel ani mezi televizními, ani mezi monitorovými...

Hille, špatně čtes. Smile KME je Uk! Vždyť jsem tu dával odkaz.
http://www.kme.co.uk/29LW09E11UN-1.html
V Německu je tohlehttp://www.unipo.de/en/monitorreplacement/toshiba.html
V tom převoďáku nejsou náhodou půdorysy vývodů?

to Vladom: Jsem, máš pravdu. Ale ne zcela. Ale už jsem narazil na zajímavou info. Na stejným rozkladu (kmitočty a úrovně) jedou Comodore s 12" obrazárnou. Ten se sehnat dá a nevidím důvod, proč tam nepřebastlit celej rozklad. Je to zapojením až podezřele jednoduchý. Jedinnej rozdíl je, že horizontál v Comodoru běží jen když jde HS kdeždo v KME běží stále a HS ho jen synchronizuje.
Jo a kecal jsem, aktiní obrazovka je 7" a to LCD ma 6,4" Ale asi to moc velkej vliv na cenu mít nebude. Ta cena teda nic moc šel bych maximálne do 500.
Jirka



monitor.com2.gif
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  monitor.com2.gif
 Velikost:  217.82 kB
 Staženo:  165 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7411

PříspěvekZaslal: čt leden 29 2015, 23:28    Předmět: Citovat

Horizontál v tom Commodoru je zapojen bez řádkového oscilátoru, synchronizační impulz je po zesílení použit přímo ke spínání BU. Zapojení je jednoduché, stejně jako u Merkuru - u čb obrazovek není důvod ke složitostem. Nepotřebují žádné korekce a pomocné obvody.
Pokud i ten modul od KME používá stejný systém video + VS + HS, tak není divu, že se na samotné video nesynchronizuje běžná TV. Ve videosignálu vůbec nebudou synchronizační impulzy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17750
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt leden 29 2015, 23:52    Předmět: Citovat

Nee, kompozit z Goulda má vše co má mít. Už jsem poslal přes dělič na srovnání úrovní do PMD monitoru (fabrika Merkur zelenej monitor bez VF s videovstupem) kompozit video a horizontál sedí, úrovně B / G jsou v pohodě, čitelný. Jen je obraz roztaženej asi o 15% na šířku proti originálu.
Jenže je problém s vertikálem 60Hz. Trimrem běží obraz buď nahoru nebo dolů ale nechytne se synchro a pokud skoro stojí, je 2x jako by přes sebe přeložený. Zítra na ko kouknu oscilem, kam a kde mizí VS.
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7411

PříspěvekZaslal: pá leden 30 2015, 18:00    Předmět: Citovat

Pokud obraz stojí a je přeložený 2x přes sebe, tak se VS nikde neztrácí, ale vertikál se zasynchronizoval na polovičním kmitočtu - 30Hz. Předpokládám, že to taky dost bliká. Takže točit trimrem na druhou stranu, případně ubrat kapacitu C1 na vývodu 10 (místo 150n jen 120n, v katalogu na to mají vzorec http://www.bucek.name/pdf/mda1044.pdf). Podle osciloskopu je potřeba volnou frekvenci vertikálu nastavit kolem 60Hz.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17750
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá leden 30 2015, 21:24    Předmět: Citovat

Dnes jsem na to neměl čas. Rozsah trimru Merkura ale nestačí, tak se bude muset hrábnout na desku. Máš pravdu bliká. Ale ani ten záchyt na 30Hz nic moc, rozhodně tam není takovej "tupej" úsek na trimru jako na 50Hz.
Vyzkoušel jsem ale 8" DVD přehrávač s TV tunerem. Našel jsem kompozit z tuneru , přerušil a připojil kompozit PAL z kamery. Vše v barvě ok. Pak jsem to přepojil na Goulda a podobnej problém jako u Merkura. Obraz zcela stabilní, ale je zase přeloženej 2x na sobě, některý řadky textu jsou jen horní polovina a pod. Zkusil jsem co je na konektoru LCD panelu, bylo tam vše, HS 64, VS 20, kompozit ale šlo to z LCD panelu zpět do základní desky a pak dál na výstupní konektor A/V. Do LCD panelu jde jen nějaká zněť impulzů kolem 10MHz asi digitálně kódovaný video. Takže to vypadá že z tuneru se kompozit digitalizuje a neumí si poradit s 60Hz vertikálem. Pak jsem kompozit z Goulda poslal do Sony videokamery, ani neblikla. Úplně stejně jeden z posledních modelů přenosný CRT Philips, 4 roky starý LCD Samsung s digitunerem a VGA vstupem. Obávám se, že řeči o tom, že současný telky jsou všenormový a uměj se přepnout podle toho co zdetekují na vstupu je jen zbožný přání. Aspoň na těch, co jsem zkoušel.
Takže jedině nějaká stará potvora alá Merkur a předělat. A nebo trafo, už jsem nalomenej čím sál víc ho zkusit přemotat. Už mám i špuli smalťálu 0,1 mm s dvojtým smaltem. Zkusím zvládnout variantu s násobičem ala Šilelis.
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Servis televizorů, monitorů a projektorů - PROFI sekce Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
Strana 2 z 7

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund