Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Robot Zelmer 880

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
vladom



Založen: Sep 11, 2008
Příspěvky: 321
Bydliště: Prievidzsko

PříspěvekZaslal: út květen 31 2016, 18:40    Předmět: Robot Zelmer 880 Citovat

Zdravím. Potřeboval bych "nakopnout" při opravě. Sousedka mě požádala abych se pokusil o opravu. Má to inventářní číslo, takže tipuju že je to z kuchyně pro školku. Je to Procesorem řízený robot - řídící deska je 880.0070 s procesorem TS80C32X2. Na síti jsem vylovil, že po poruše řídící desky se to vyhazuje, protože se nedá sehnat náhradní díl.
Zkoušel jsem samostatný motor, bere cca 270W naprázdno a nejiskří. Podle štítku má 550W, takže je to asi v pořádku.
Motor je řízený triakem T1635 600G přes optotriak K3021P. Po přivedení 5V na optotriak motor běží. Takže tipuju, že výkonová deska 880.0080 je taky v pořádku.
Řídící deska kontroluje 230V 50Hz přes optočlen K817P a otáčky přes optočlen TCST2000. Snímač otáček generuje pulzy. Když zapojím samostatně řídící desku, na vstup přivedu 50Hz a otáčky beru z výstupu pro optotriak, na ledce zapojené místo optotrikaku vidím 100% funkčnost. Pokud měním otáčky ve stupních 1-12, mění se i rychlost blikání ledky. Funguje i tlačítko na maximální otáčky. Prostě vše OK.
Spolu to ale nejede. Sepne relé které slouží asi jako brzda motoru a někdy i škubne motorem, víc nic. Myslel jsem si, že je to ve filtraci napájení, ale procesor má tantaly OK a zdroj je transformátor 230/12V a lineární stabilizátor 78M05.
Nemohu přijít na to, co je špatně. Samostatně jede řízení i silová část. Spolu to ale nespolupracuje. Jak na to? Umí někdo poradit?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ohryzek36



Založen: Dec 24, 2008
Příspěvky: 2376
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: út květen 31 2016, 18:55    Předmět: Citovat

Teď to teda (celé složené) dělá co? Nějakou dokumentaci mám, schéma mám překreslené a pár jsem těch robotů i opravil, ale moc jich nebylo (jenom několik desítek - poslední dobou moc nechodí, tak si už nepamatuju z hlavy typické závady).

Takž jednoduše - zapojíš to do sítě, vložíš nádoby, nastavíš rychlost, zmáčkneš špouštěcí tlačítko, na chvilku se sepne relé a pak co? Rozsvítí se červená kontrolka, rozliká se něco nebo se ukáže na displeji nějaký speciální symbol?

Mimochodem - nejsou měněné nějaké pojiskty na hlavní desce?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mirda



Založen: May 14, 2004
Příspěvky: 597
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: út květen 31 2016, 18:56    Předmět: Citovat

Nemá to ještě nějaké blokování třeba jazýčkový kontakt a magnet na míse nebo jinném nástavci? Dej foto, hodně napoví.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vladom



Založen: Sep 11, 2008
Příspěvky: 321
Bydliště: Prievidzsko

PříspěvekZaslal: út květen 31 2016, 19:03    Předmět: Citovat

Je tam několik jazýčkových relé které samy nastaví otáčky podle nádoby. Dostal jsem to s velkou nádobou, nastaví se rychlost 6. Kontrolka při správném vložení nádoby je zelená. Po spuštení cvakne relé, někdy cukne i motor a nic. Svítí zelená led a 6 na displeji. Prostě je připraven ke startu ale nejde spustit. Pojistky se zdají v pořádku, nevypadá to, že by se v tom někdo vrtal.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ohryzek36



Založen: Dec 24, 2008
Příspěvky: 2376
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: út květen 31 2016, 19:09    Předmět: Citovat

Máš na nádobě i víko?

Je pojistka 50mA na desce v pořádku a má správnou hodnotu?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vladom



Založen: Sep 11, 2008
Příspěvky: 321
Bydliště: Prievidzsko

PříspěvekZaslal: út květen 31 2016, 19:15    Předmět: Citovat

Víko na nádobě mám. Bez víka svítí led červeně a 0 na displeji. Pojistka je 50mA a není přerušená.
Víko spíná dvě jazýčková relé na desce procesoru.
Nádoba spíná jedno ze čtyř jazýčkových relé mimo desku. Neměl bych nasimulovat jinou nádobu? Co by mělo být sepnuté?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ohryzek36



Založen: Dec 24, 2008
Příspěvky: 2376
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: út květen 31 2016, 19:26    Předmět: Citovat

Nevím přesně co by mělo být spojené - těch nádob je několik druhů a u každé má robot trochu jiný program. To by mělo fungovat dobře. Problém je v tom, že ten robot nevykazuje žádnou možnou závadu, co jsem momentálně našel v dokumentaci (je to psané polsky, tak jsem možná něco přehlédnul, ale nemyslím).

Zkus tu 50mA pojistku vyměnit za silnější (třeba 1A), občas způsobuje blbé závady.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vladom



Založen: Sep 11, 2008
Příspěvky: 321
Bydliště: Prievidzsko

PříspěvekZaslal: út květen 31 2016, 19:33    Předmět: Citovat

Ohryzku velké díky. Pojistka propojená drátem a jede to. Otázka je co s tím? Dám tam jinou? Pokud silnější, tak kolik mA? Co se doporučuje?
Našel jsem jen T315mA a jede to. Menší doma nemám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ohryzek36



Založen: Dec 24, 2008
Příspěvky: 2376
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: út květen 31 2016, 19:54    Předmět: Citovat

Problém v těch pojistkách bývá ten, že mají velký stejnosměrný odpor - takže s původní 50mA pojistkou to většinou funguje, ale s náhradní už ne. Původní pojistka se většinou nepřeruší kvůli elaktrické závadě, ale jednoduše kvůli mechanickému problému - často upadne pojistkový drát hned u čepice buď kvůli vibracím, nebo kvůli nějaké korozi. Přes pojistku se napájejí jazýčkové spínače (všechny) a pokud se po spuštění motoru z nějakého důvodu ztratí napětí na spínačích, tak to robot bere jako "obyčejné" vypnutí např. odděláním nádoby, takže nehlásí chybu. Takže buď pojistka je měněná (a při zvětšeném odběru po spuštění robota se přes ní nedostane napětí), nebo je původní, akorát citlivá na vibrace.

Prakticky tam můžeš dát cokoliv - např. 100mA pojistky nemusí být to pravé, ale můžeš tam dát klidně i 4A (nebo jinou hodnotu, které máš nadbytek) - prakticky není důvod, aby se pojistka regulérně přerušila - možná tak v případě, když by se kabelový svazek od jazýčkových spínačů dostal do styku s vyšším napětím nebo kostrou robota, ale to by se už muselo stát něco zvláštního. Mimochodem - u novějších robotů (které mají už hally) tyto pojistky nejsou vůbec - asi se ukázaly jako zbytečné.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vladom



Založen: Sep 11, 2008
Příspěvky: 321
Bydliště: Prievidzsko

PříspěvekZaslal: út květen 31 2016, 20:05    Předmět: Citovat

Tak děkuji za vysvětlení. Ta T50mA má cca 30 Ohm. takže tam nechám 315mA (ta má méně než 1 Ohm), snad to bude sloužit. Děkuji za cennou radu. Otestoval jsem všechno, ale pojistka mě nenapadla. Já ji jen propípal, na poklep nepřerušovala, ale odpor mě nenapadlo měřit. Tohle bych bez tvojí pomoci nezvládl. Klobouk dolů. Mistr se pozná...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund