Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Elektrický uhlík aneb STOP nikotinu

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
suspiria



Založen: Jan 19, 2015
Příspěvky: 3

PříspěvekZaslal: po leden 19 2015, 22:48    Předmět: Elektrický uhlík aneb STOP nikotinu Citovat

Dobrý den, je možné že toto téma tu již někdo probíral, ale pokud ano tak jsem to nenašel..

Mám v plánu vyrobit něco, co je zdraví nezávadné (alespoň pokud se bavíme o samotném uhlíku), a musíte mi dát za pravdu že pokud místo běžného tabáku např. ALLFakher použijeme NEnikotinové kamínky, které tedy alespoň mě chutnají mnohem více tak by se dala sestrojit vodní dýmka, která by byla "neškodná".

Plán je takový pokud o to někdo projeví zájem může prostudovat tento materiál, který mi přivodil tuto inspiraci ( https://www.vutbr.cz/www_base/zav_prace_soubor_verejne.php?file_id=28917 ) - tento kluk vytvořil žhavení řízené procesorem, který se snaží udržet teplotu na nějaké konstantní úrovni .. to mě osobně přijde zbytečné protože tím dochází ke zbytečnému úbytku a vyhoření tabáku .. Já bych měl v plánu něco obdobného jako toto ( http://uhliky-do-vodni-dymky.heureka.cz/elektricky-uhlik-pro-vodni-dymky-cerny/ )
Jen s tím rozdílem že se za to nebude muset utratit 1000Kč ale jen něco sbastlit Smile

Základní požadavky: dle mé představy by to měla být nějaká např. keramická korunka(na keramické korunce s tabákem/kamínky) na které by byly namotané závity (spirálka) z odporového drátu, který nemá problém opakovaně snášet vysokou teplotu. Pokud se bavíme o vysoké teplotě je tím míněna teplota při aktivaci! to znamená při potáhnutí - mělo by to být odhadem kolem 450° po "potáhnutí" se může žhavená spirálka opět zchladit .. vím že po 30. opakování už nebude chladnout nikam protože ten materiál prostě už zůstane rozžhavený ale i tak by to mělo stále fungovat pokud zajistíme aby ta teplota nepřesahovala "destrukční hranici" - hranici kdy se tabák bez milosti spálí.

Dle obrázku, který jsem postoval výše v textu, je viditelné že k té naší žhavící korunce vedou dráty, které jsou spojené s adaptérem a tím pádem i do zásuvky (Prosím vynechte komentáře typu .. ven si prodlužovačku tahat nebudeš, děkuji) Tento koncept je zamýšlený proto, aby splňoval mé potěšení z kouření vodní dýmky a přitom se zbytečně nezkracoval život - myslím že to je dost silná motivace k vytvoření tého hračky ..

Z toho vycházím že největší problém bude s pořízením zdroje pro tuto spirálu .. A to je vlastně jedna z věcí, kterou bych moc ráds Vámi všemi pořešil .. pokud budete mít nějaký nápad popřípadě byste se někdo chtěl zapojit na do výroby této "mašiny" budu moc rád když napíšete svůj názor a hlavně případné tipy a rady.

Předem všem zúčastněným děkuji a moc se těším na Vaše příspěvky Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5026
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po leden 19 2015, 23:46    Předmět: Citovat

suspiria napsal(a):
... - tento kluk vytvořil žhavení řízené procesorem, který se snaží udržet teplotu na nějaké konstantní úrovni .. to mě osobně přijde zbytečné protože tím dochází ke zbytečnému úbytku a vyhoření tabáku ..
... Pokud se bavíme o vysoké teplotě je tím míněna teplota při aktivaci! to znamená při potáhnutí - mělo by to být odhadem kolem 450° po "potáhnutí" se může žhavená spirálka opět zchladit ....
Je rozdíl v chování uhlíku a žhavého drátu. Uhlík se při potáhnutí vlivem přísunu kyslíku ohřeje, zatímco žhavený drát se při potáhnutí vždy ochladí. Zajistit stejné chování elektronicky bude obtížné, pro tvé možnosti spíš nemožné. Bakalář to s teploměrem naprosto nezvládl a nakonec má mikroprocesor místo potenciometru. Konstantní teplota asi bude rozumný cíl. Nakonec i ta placička z Heureky asi nic jiného nedělá, než že rozžhaví tělísko na konečnou teplotu.

suspiria napsal(a):
...že největší problém bude s pořízením zdroje pro tuto spirálu .. A to je vlastně jedna z věcí, kterou bych moc ráds Vámi všemi pořešil .....)
Konstrukci žhavicího tělesa máš tedy jasnou? V tom je hlavní problém. Zdroj k napájení je popsán v bakalářce - je to obyčejný transformátor. Řízení výkonu se dá udělat bez atmelu.


Se divím, že tam není taky bakalářka, jak bezpečně elektricky zahřívat lžičku na zkapalnění heroinu. Aby to bylo ekologické, bezpečné a zdravé.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
suspiria



Založen: Jan 19, 2015
Příspěvky: 3

PříspěvekZaslal: po leden 19 2015, 23:56    Předmět: Citovat

Takže myslíte, že pokud bych kdykoliv potáhl zároveň s žhavenou spirálou tak to tím jakoby ochladím natolik že to nebude fungovat ?

K výrobě té korunky .. no nejspíše bych se pokusil o něco podobného jako on v té bakalářské práci, ale ještě netuším jak správně namotat ten drát a případně i jaký typ drátu ..

zdroj bude také problém, ale mělo by ti jít zvládnout ..

Ve výsledky bych chtěl vytvořit něco podobného jako to z té Heureky jen podomácku Smile a z toho bych vycházel a asi s tím bych potřeboval pomoci a např. typy na výrobu pokud to někoho napadne
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5026
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út leden 20 2015, 1:45    Předmět: Citovat

Typ drátu je tam taky uvedený a má tam trafo na 9V. Jak to mechanicky vyrobit ti neporadím. Bakalář snad doopravdy vypaloval keramiku(?). Asi chodí do výtvarného kroužku.

Když bude topný drát včetně tělíska mít nějakou hmotnost, tak bude mít i teplotní setrvačnost a neochladí se výrazně potažením. Fungovat to bude. Pokud zkopíruješ provedení podle bakaláře.

Ale přeskakovat mezi dvěma různými teplotami při tahání a pauze nepůjde. To bys musel mít naopak malou setrvačnost topného tělíska, snímat průtok vzduchu a vždycky když fouká přitopit. Ne že by to nešlo, ale to je na diplomovou práci.

Podobné problémy tady řešili příznivci zdravého života, co si dělají podomácku vaporizér. Myslím, že to nikdo nedotáhnul do úspěšného konce.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15533
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: út leden 20 2015, 7:44    Předmět: Citovat

Nejlepší je přestat kouřit úplně. Elektronické náhražky ničemu nepomáhají. A že se dá přestat kdykoliv, to už je potvrzené. Je to jen o vůli dotyčného kuřáka a důvodu proč kouří.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
suspiria



Založen: Jan 19, 2015
Příspěvky: 3

PříspěvekZaslal: út leden 20 2015, 10:26    Předmět: Citovat

Tak už je to tady Smile PavelIFF chtěl bych ti moc poděkovat za podporu a normální smysluplné odpovědi, které mi mohou pomoci s problémem ..

A už tu máme prvního výherce, který je si jen přečetl nadpis a už vše odsoudil, takže děkuji i Topě P32 .. Jen tak maličkost pro tebe / Vás (případně se omlouvám) Je mi 19 let a a celé má rodina až po nevím babička a prababičky nikdy nekouřila u nás domu jsou cigarety věc, kterou jsem tam nikdy neviděl a tím jsem hrdý i na sebe že jsem se jich ještě nikdy nedotkl a ještě nikdy to nevyzkoušel .. Ano namítnete že vodnice je ještě horší ano může být, ale proto se snažím o realizaci tohoto plánu protože Kamínky neobsahují škodliviny jde pouze o páru a pokud nebudete mít ani popílek a sloučeniny z rozpadávajícího se uhlíku tak vlastně není kde k těm škodlivinám přijít Smile

Ještě pro Pavla, vím je to možná hloupost ale včera jsem si dělal večeři, a dával jsem si tousty v tom toustovači kam je dáte nastavíte čas a díky rozehřátým stěnám (slídové destičky s nichromovým drátem) které se dokáží velmi rychle rozžhavit (skutečně nevím na jakou teplotu), ale možná by se z této konstrukce jako možná dalo vycházet ? Co myslíte ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15533
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: út leden 20 2015, 14:06    Předmět: Citovat

suspiria napsal(a):
A už tu máme prvního výherce, který je si jen přečetl nadpis a už vše odsoudil, takže děkuji i Topě P32 .. Jen tak maličkost pro tebe / Vás (případně se omlouvám) Je mi 19 let a a celé má rodina až po nevím babička a prababičky nikdy nekouřila u nás domu jsou cigarety věc, kterou jsem tam nikdy neviděl a tím jsem hrdý i na sebe že jsem se jich ještě nikdy nedotkl a ještě nikdy to nevyzkoušel .. Ano namítnete že vodnice je ještě horší ano může být, ale proto se snažím o realizaci tohoto plánu protože Kamínky neobsahují škodliviny jde pouze o páru a pokud nebudete mít ani popílek a sloučeniny z rozpadávajícího se uhlíku tak vlastně není kde k těm škodlivinám přijít Smile

Hele, nic Tosopního proti tobě. Laughing
I ve svých 19 letech bys mohl zvládnout pochopit ty 4 věty, co jsem napsal, ale asi jsem to napsal blbě. Zkoušet si návyky na něco, co ještě asi nechápeš, tak je dost blbé. V arabských zemích mají takové dýmky na každém rohu s aspoň dvěma uživateli. Takže nechápu, když opravdu nechceš ani kouřit ani drogovat, proč to děláš. Wink
Pro někoho, kdo začal jen z hlouposti (o nic přece nejde), je pak těžké přestat. Ale asi fakt o nic nejde, jen o ten horký vzduch.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PeteBurns
Zablokován


Založen: Oct 08, 2007
Příspěvky: 2578

PříspěvekZaslal: út leden 20 2015, 14:23    Předmět: Citovat

Very Happy Akoze nie je ku skodlivinam ako prist? Ci ty chces vdychovat iba zohriaty a vzapati ochladeny vzduch? Very Happy p32 ma pravdu, vela ludi zacne skusat vselico mozne len tak zo zvedavosti, no pritom vela z nich netusi, aku slabu volu maju a ake tazke je potom pre nich prestat Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3698
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út leden 20 2015, 16:50    Předmět: Citovat

P32 má pravdu, nicméně - šel,bych na to úplně jinak a jednoduše (dokud se neukáže, že to tak nejde Smile ). Při potažení vzniká ve vzduchovém kanálu podtlak, alespoň to předpokládám. Někde ve vhodném místě z boku hadice (potrubí) bych udělal to co je v průtokovém ohřívači, jenom inverzně. Reagovalo by to na podtlak v potrubí, stačí malé lehké víčko s kontaktem a slabou vratnou pružinkou. V jednoduchém provedení to může snímat rozdíl tlaku v potrubí a v okolí, ale s tímhle provedením se vždycky přisaje trochu vzduchu z okolí. V lepším provedení by to snímalo tlakový spád na delší části potrubí. Kontakt pak sepne přitopení spirálky, když uvažuji, že je nějak nahřátá pořád.

Ovšem nejjednodušší řešení je zkrátka nekouřit - vůbec nic Very Happy .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5026
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út leden 20 2015, 17:10    Předmět: Citovat

suspiria napsal(a):
..... v tom toustovači kam je dáte nastavíte čas a díky rozehřátým stěnám (slídové destičky s nichromovým drátem) které se dokáží velmi rychle rozžhavit (skutečně nevím na jakou teplotu), ale možná by se z této konstrukce jako možná dalo vycházet ? Co myslíte ?

Vždycky se musí vycházet z principu ohřevu odporového vodiče elektrickým proudem. Jenže to musí nějak vypadat a nevím, jestli by se ti líbilo mít na vodní dýmce přidělaný toustovač. Bakalář na to šel celkem dobře, je to souosé, docela to rozměrově odpovídá dýmce.

Ale jak tam jen tak nechal viset desku s elektronikou na drátech to je síla i na mě. Jenže on potřeboval odevzdat práci a tlačil ho čas. A ještě mu to vůbec nechodilo podle představ.

Ale mělo by to vzhledově trochu ladit. Představoval jsem si nějaký nenápadný podstavec(uvnitř bude elektronika), na který se dýmka postaví a nebude příliš rušit. Takže ohřívací tělísko by nemělo vypadat jako topinkovač.

Snímání podtlaku je jistě možné, ale bude to strojovna. Vlastně jde o to, co má být cílem. Jestli hraní si s technickými problémy a radost z jejich překonávání(a taky radost z mnoha objevů slepých uliček) nebo rychle vyrobit a hlavně používat. Většinou to dopadne tak, že po zhodnocení technické obtížnosti a svých možností člověk uzná, že úsilí není úměrné výsledku a vrátí se ke klasice.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund