Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

VN dioda Mikrovlnka (přesunuto)
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Hvjezdná pjechota
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15516
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: so listopad 25 2017, 12:10    Předmět: Citovat

PavelOu napsal(a):
... ale trafo v mé mikrovlnce má jmenovité napětí 2100 V ...

... jediné napětí, které se dá v tom VN obvodu v mé mikrovlnce najít, je napětí napsané na kondenzátoru .. a to je právě těch 2100 V ..

Než budeš psát dále, tak si ujasni jestli to napětí napsané na kondíku jako maximální musí být i na výstupu trafa.
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelOu



Založen: Oct 31, 2017
Příspěvky: 61

PříspěvekZaslal: so listopad 25 2017, 12:35    Předmět: Citovat

Zkusíme si to ujasnit, v té první půlvlně, která na nenabitý kondenzátor přijde, se kondenzátor nabije na špičkové napětí z trafa .. ale záleží na jeho kapacitě a na odporu trafa , jestli se na to špičkové napětí stihne nabít ..
dále už by se mohl uplatnit díky kapacitě motu zdvojovací efekt, ale na tom pracovním kondenzátoru nikdy nebude větší napětí, než které to trafo špičkově dává ..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelOu



Založen: Oct 31, 2017
Příspěvky: 61

PříspěvekZaslal: so listopad 25 2017, 12:47    Předmět: Citovat

Pro Artabana - ventilátor a motorek talíře .. s tím magnetem ten asynchronní generátorek chápu .. bádám nad jinou věcí, nad těmi přívody, co jsem popsal .. k ventilátoru jde 220 V stejně jako na žárovku po žlutém a modrém drátu .. bez žárovky tam ohmmetrem měřím cca 360 Ohm .. červený drát jde na motorek talíře stejně jako modrý a mezi nimi je odpor cca 60 Ohm .. a mezi žlutým a červeným je odpor cca 300 Ohm .. tak mi to připadá, že ten motorek talíře je napájen z nějakého ventilátorového autotrafa .. nevím, jestli jsi už něco takového někde viděl .. já jen doufám, že až ten červený drát odpojím, tak že mi větrák poběží dál .. a nebo ho odpojovat nebudu, ať si ten motorek klidně běží .. Smile

Na obrázku jsou i ty termopojistky, to zřejmě budou bimetaly .. na tom na krytu je vyznačeno 105 C a na tom na magnetronu je 180 C .. takže na to pozor a když Vám mikrovlnka přestane z neznámého důvodu fungovat (příznakem bude nejspíš chcíplý větrák), tak do ní moc rychle nelezte a na nic nesahejte ...



IMG_0410-v-Mikrovlnka-KS20-ventilátor a bimetaly.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  IMG_0410-v-Mikrovlnka-KS20-ventilátor a bimetaly.jpg
 Velikost:  275.04 kB
 Staženo:  120 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9764
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: so listopad 25 2017, 13:41    Předmět: Citovat

Víš co? napiš sem typ trouby, nad kterým špekuluješ. Někdy máš na deklu nalepený schéma, třeba jako tohle:
(příloha) tam je turntable motor (pohon talíře) taky napájenej z odbočky větráku. Pokud to schéma budeš používat na studium, tak Tě upozorním, je je to kombinovaná mikrovlnka s grilem. A taky si všimni, kolik je tam bezpečnostních spínačů. Jeden z nich je v provozním stavu (zavřená trouba) rozpojen (monitor switch) a dva propojeny. Monitor switch má v případě selhání těch obou ostatních definitívně odstavit mikrovlnku z provozu vypálením pojistek uvnitř MT. Jako jedinej totiž vede proud jen v případě havárie.
A Ano, větrák může fungovat i z odpojeným motorkem talíře. Motorek talíře ovšem musí být v případě samostatného použití napájenej přes vhodný "srážecí prvek" - v krajním případě lze použít i odpor (musí mít vhodný ztrátový výkon a odpor který musíš zpočítat podle požadovaného napětí na motoru a jeho odběru)



DSC00177.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  DSC00177.JPG
 Velikost:  182.84 kB
 Staženo:  159 krát



Naposledy upravil Artaban001 dne so listopad 25 2017, 13:50, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15516
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: so listopad 25 2017, 13:41    Předmět: Citovat

PavelOu napsal(a):
Zkusíme si to ujasnit, v té první půlvlně, která na nenabitý kondenzátor přijde, se kondenzátor nabije na špičkové napětí z trafa .. ale záleží na jeho kapacitě a na odporu trafa , jestli se na to špičkové napětí stihne nabít ..

No, pro nás primitivy stačilo jen napsat to, že kondík je dělaný na maximální napětí takové, které trafo nikdy nevyrábí. Inteligent z toho udělá více slovy větší ptákovinu. Např. i tu, že práce nemá nožičky, takže nám neuteče a protože nám neuteče, tak se o ni nemusíme starat a ono se to všechno udělá proto samo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6080
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: so listopad 25 2017, 18:04    Předmět: Citovat

PavelOu napsal(a):
Pro diletanty - psal jsem tu o rezonančním LC obvodu .. Smile

Tak jsi to měl aplikovat do těch rozborů Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6080
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: so listopad 25 2017, 18:24    Předmět: Citovat

masar napsal(a):
To ano. Smyslem toho řešení je odstranění drahého, těžkého a rozměrného transformátoru. Další kvalitativní přínos již není tak významný. Celkovou účinnost zařízení určuje hlavně účinnost magnetronu samotného.
Wink

Ovšem magnetron dává výkon s dobrou účinností při nějakých podmínkách.
Je logické, že nejlépe by to bylo při dc napájení, třeba 4kV.
Takhle je to napájeno pulzně, tak se snaží aspoň o co největší úhel otevření.
Magnetron pracuje v obou půlperiodách sítě.

ad napětí kondenzátorů - je to určeno do konkrétní aplikace a to ac 2100V ve značení znamená sekundární napětí transformátoru.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PavelOu



Založen: Oct 31, 2017
Příspěvky: 61

PříspěvekZaslal: ne listopad 26 2017, 15:21    Předmět: Citovat

Pro Artabana, kdybys si všimnul mých některých obrázku, tak bys tam našel KS20 .. opět jsem sundal kryt ale schema tam určitě není .. to už jsem si dal dávno na papír a jedinou nejasností byl pro mne ten motorek talíře, protože dostat se k němu znamená celou KS20 rozebrat ..
Dík, že to zapojení motorku talíře jsi mi potvrdil i možnost jeho odpojení , pokud tam nebude potřeba ..
K tomu , co jsi napsal, jen upřesňuji, že pojistka, která bude v krajním případě vyhozena, bude naštěstí jen pojistka mikrovlnky ..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelOu



Založen: Oct 31, 2017
Příspěvky: 61

PříspěvekZaslal: ne listopad 26 2017, 15:28    Předmět: Citovat

Zkoušel jsem citovat, ale to jsem zatím nezvládnul ..

Takhle tedy cituji vzkaz od Masara : ... ad napětí kondenzátorů - je to určeno do konkrétní aplikace a to ac 2100V ve značení znamená sekundární napětí transformátoru ...

Nikoli, to napětí patří ke kondenzátoru a s napětím trafa to nemá nic společného .. ale je nutné, aby to napětí, které kondenzátor bezpečně snese, bylo větší než napětí transformátoru .. a teď jaké .. na kondu je 2100 V AC , takže nevím to jistě, ale předpokládám, že je to efektivní hodnota střídavého napětí (budu muset někam kouknout, co znamená v EU normách zkratka AC ..)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelOu



Založen: Oct 31, 2017
Příspěvky: 61

PříspěvekZaslal: ne listopad 26 2017, 15:48    Předmět: Citovat

danhard napsal(a):
[quote=''PavelOu'']Ten fakt, že i na magnetronu zůstává nějaké napětí svědčí o jeho nezanedbatelné kapacitě a jejímu pozitivnímu příspěvku na napájení magnetronu ..

To je samozrejme blbost Rolling Eyes
Kapacita pruchodky u katody je tam, aby nelezlo vf ven taky druhou stranou.[/quote]

Druhý pokus o citaci .. ad kapacita průchodky .. co je to za kapacitu ? Smysl by tam měla kapacita mezi katodou a anodou alias krytem motu .. a ta je asi dostatečně velká .. a vf z motu samo asi moc neleze, protože je potřeba jej vytahovat ven tou anténkou .. sám jsem mot nerozebíral, ale opět na Youtube je v jednom videu vidět, co v něm zespodu je .. viz obrázek, já tam vidím vf indukční dolaďované filtry v obvodu žhavení .. takže žádný kond proti vf tady nevidím ..



Magnetron-streva-27.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Magnetron-streva-27.jpg
 Velikost:  50.37 kB
 Staženo:  99 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9764
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: ne listopad 26 2017, 16:33    Předmět: Citovat

Však jsem psal, že ta "průchodka" má kapacitu. A ta průchodka je to, co je červeně zakroužkovaný. Vem si měřič kondenzátorů a změř si to. Klidně i tu vypreparovanou. Je to kvůli "zmaření" uniklého záření z magnetronu přes žhavení. Přimaloval jsem Ti tam ty "imaginární kondenzátory".
Ty to možná vidíš na Youtube, ale já jsem jich už několik rozebral a několik opravil. A to rozebrání myslím do šroubku. včetně rozřezání magnetronu pilkou na železo.



modules.php.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  modules.php.jpg
 Velikost:  49.71 kB
 Staženo:  94 krát



Naposledy upravil Artaban001 dne ne listopad 26 2017, 16:36, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5162
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: ne listopad 26 2017, 16:35    Předmět: Citovat

Nikde tu nevidím žádnou fotku toho tvého MOTu.. Wink Laughing Laughing Artabane byls rychlejší, to nebylo na Tebe.
_________________
Rotor rotuje a stator stagnuje...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9764
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: ne listopad 26 2017, 16:39    Předmět: Citovat

Jestli to bylo na mě, tak pro mě je MOT nezajímavej. Naposledy jsem u jednoho zkoušel vybíjet kondenzátor nabitej na 24V do žhavícího vinutí a zkoušel jsem, jakou to udělá jiskru (nic-moc). VN si užiju dost v práci.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12450

PříspěvekZaslal: ne listopad 26 2017, 17:40    Předmět: Citovat

PavelOu napsal(a):
Zkoušel jsem citovat, ale to jsem zatím nezvládnul ..

Takhle tedy cituji vzkaz od Masara : ... ad napětí kondenzátorů - je to určeno do konkrétní aplikace a to ac 2100V ve značení znamená sekundární napětí transformátoru ...
Skutečně jsi to nezvládnul. Navíc to není moje citace, ale danhardova.
Jinak se nestačím divit, jak údajně vysokoškolsky vzdělaný odborník tady předvádí svoji "erudici" a formou samomluvy se tu předvádí různými vlastními dohady a nesmysly. Viz např.:
PavelOu napsal(a):
...budu muset někam kouknout, co znamená v EU normách zkratka AC...
...Smysl by tam měla kapacita mezi katodou a anodou alias krytem motu .. a ta je asi dostatečně velká .. a vf z motu samo asi moc neleze, protože je potřeba jej vytahovat ven tou anténkou .. sám jsem mot nerozebíral...

Takže kontrolní otázka:
Co znamená termín MOT a může mít anodu, katodu a tedy i kapacitu mezi nimi? Very Happy
A jinak je tohle vlákno spíše nasměrováno do HP. (Co znamená tahle zkratka se snad (doufám) brzy dozvíš).
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: ne listopad 26 2017, 17:53    Předmět: Citovat

Že by si někdo pletl MOT s magnetronem, to jsem ještě neviděl. Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Hvjezdná pjechota Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Další
Strana 7 z 9

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund