Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

VN dioda Mikrovlnka (přesunuto)
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Hvjezdná pjechota
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
PavelOu



Založen: Oct 31, 2017
Příspěvky: 61

PříspěvekZaslal: ne listopad 19 2017, 17:12    Předmět: Citovat

Oprava :
Rt je sice funkční, ale ten posuv jím působený to nevytrhne a zdvojovací efekt to nepřinese ..
--------------------------

ad průběhy .. opět nedotažené .. musel jsem si do schématu ještě připsat odpory .. Rt transformátoru, Rd je odpor VN diody v propustném směru a Rm je odpor magnetronky opět v propustném, tj. pracovním směru .. bez těch odporů by to nedávalo smysl a ten proud by tam šel jinak, ten by byl posunutý a ne napětí uc .. zájemci si pro zajímavost mohou hledat chyby v mých úvahách a že už jich tu asi bylo dost .. a studenti si mohou bystřit svůj postřeh .. Smile .. ale nevím, jak by se to tu dalo smazat a začít s tím někde znova ..
Jinak i v LC obvodu je vždycky nějaký odpor, který pak snižuje jeho jakost ..
Při napájení magnetronky je ale ten odpor trafa Rt funkční a má na svědomí právě ten požadovaný posuv napětí na C .. a k dalším úvahám vám ponechám vliv odporů Rd a Rm .. a vliv C kontra Copt .. a grafy jsou míněny pro ustálený stav, nikoli pro náběh napětí na vybitý C ..
ad 2 magnetrony .. je tam ovšem problém co se žhavením .. z jednoho žhavení dva magnetrony těžko utáhnete .... přinejmenším .. pegas ..



Magnetronka-napájení+Rtrafa.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Magnetronka-napájení+Rtrafa.jpg
 Velikost:  103.2 kB
 Staženo:  100 krát



Naposledy upravil PavelOu dne po listopad 20 2017, 13:24, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9768
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: ne listopad 19 2017, 21:36    Předmět: Citovat

Myslím si, že výrobci mikrovlných trub mají zapojení magnetronu zmáknutý, že se nějak vylepšit nedá (Ber v potaz i ekonomickou stránku věci). Mám pocit, že magnetron se ani nechová jako obyčejná vakuová dioda, protože tam hraje roli vliv magnetického pole na tok elektronů z katody na anodu. O Jediným vylepšení, co vím, jsou "invertorový trouby", kde je to VN trafo nahrazeno polovodičovým měničem z mnohem menším trafem pracujícím na vysokých frekvencích. Jenomže je to další věc, co se může pokazit. Pokud chceš informace o použití magnetronu mimo troubu, najdi si web třeba Danyka a můžeš si tam o tom něco najít.
A anténa na magnetronu září hlavně do stran, ne tou "tryskou" - je to čtvrtvlnný "pahýl". Magnetron je našroubován do vlnovodu tak, aby vlny, který se odrazí od zadní části šly ve fázi s přímo vyzářenýma. Pak Ti to jde přes trubkový vlnovod a slídový okénko na hrnek s čajem. Pokud část té energie projde Tvým okem, zháněj si slepeckou hůl. Kolik je to, nehodlám zjišťovat. Osobně jsem nikdy do "mikrovlnné části" nezasahoval. Nenašel se někdo, komu by se vyplatilo nechat magnetron měnit. Pokud nejde ovládání, dá se oživit přes žárovku, která je připojena místo transformátoru - už kvůli tomu VN.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12470

PříspěvekZaslal: ne listopad 19 2017, 21:54    Předmět: Citovat

PavelOu napsal(a):
.. ale nevím, jak by se to tu dalo smazat a začít s tím někde znova ...
A tlačítko jsi zkoušel?
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PavelOu



Založen: Oct 31, 2017
Příspěvky: 61

PříspěvekZaslal: ne listopad 19 2017, 23:34    Předmět: Citovat

.. tlačítko Upravit se tu vyskytuje jenom občas a nesystematicky, ale ideální by bylo spíš to tlačítko smazat .. Smile .. a to tady není ..
Nevím, proč se používá výraz invertor, tak to je na další diskusi .. Smile .. a nevím, jak moc se už používají ty spínané zdroje místo trafa .. takovou mikrovlnku jsem v práci neměl ..
K těm průběhům .. asi by bylo nejjednodušší udělat odporový dělič a připojit na něj osciloskop .. ale nakonec není důležité, jak ten napájecí obvod funguje, hlavně že funguje, to je jasné .. jinak je to všechno jen teoretické cvičení .. jinak si dál myslím, že z hlediska toho napájecího obvodu se ta magnetronka chová spíš jako dioda, než nějaký další LRC obvod .. to na ní už jsou všechno jen sekundární efekty .. jistě ty nejpodstatnější .. jo další moje nejasnost, v literatuře se občas píše, že když se do mikrovlnky nic nedá, tak že by se magnetronka mohla zničit ..
nevím proč, jen bych tu psal nějaké moje další dohady ... Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelOu



Založen: Oct 31, 2017
Příspěvky: 61

PříspěvekZaslal: ne listopad 19 2017, 23:36    Předmět: Citovat

.. tak teď tam vidím to tlačítko upravit a dokonce i malý křížek, kterým bych to ještě mohl upravit nebo smazat .. ale jakmile se odhlásím, tak už tam zbyde jen to citovat .. Sad .. teď to upravuji .. teď to ještě jde .. a asi když jsem přihlášený, tak tam to Upravit je .. tak už to začínám chápat .. Smile
Tak uvidím, jestli se příště pustím do úprav .. Smile .. pro dnešek dobrou noc ..


Naposledy upravil PavelOu dne ne listopad 19 2017, 23:41, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12470

PříspěvekZaslal: ne listopad 19 2017, 23:41    Předmět: Citovat

PavelOu napsal(a):
.. tlačítko Upravit se tu vyskytuje jenom občas a nesystematicky, ale ideální by bylo spíš to tlačítko smazat .. Smile .. a to tady není ...
No já jsem se s "nesystémovostí" tlačítek nesetkal. U všech mých příspěvků jsou tlačitka a pokud je poslední, tak ještě tlačítko (smazat).
Wink
edit: Vidím, že už také vidíš.


Naposledy upravil masar dne ne listopad 19 2017, 23:49, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PavelOu



Založen: Oct 31, 2017
Příspěvky: 61

PříspěvekZaslal: ne listopad 19 2017, 23:42    Předmět: Citovat

.. pokud jsi přihlášený .. ještě na doplnění .. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12470

PříspěvekZaslal: ne listopad 19 2017, 23:46    Předmět: Citovat

Při opouštění EB se neodhlašuji, není to k ničemu nutné ani užitečné (alespoň jsem to zatím neocenil). Přihlašuji se jen tehdy, když musím, tzn. po smazání historie prohlížeče (cookies) nebo z jiného pc. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6081
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: po listopad 20 2017, 12:16    Předmět: Citovat

PavelOu napsal(a):
Při napájení magnetronky je ale ten odpor trafa Rt funkční a má na svědomí právě ten požadovaný posuv napětí na C...

Mohl by mě bystrý student vysvětlit, co znamená fázový posuv u neharmonického napětí a jak se určí ?

A opakuji, ten kond a dioda je tam především kvůli funkci transformátoru Exclamation Idea
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PavelOu



Založen: Oct 31, 2017
Příspěvky: 61

PříspěvekZaslal: po listopad 20 2017, 12:46    Předmět: Citovat

Fázové posuvy mohou vznikat u jakéhokoli periodicky se opakujícího průběhu a i neharmonický průběh se dá pracně složit z průběhů harmonických .. když se tu bavíme o kondu, tak u něj se zpožďuje napětí za proudem .. nejběžnější fázový posuv ale generují právě RC členy .. kvůli tomu tu ale nejsem .. mám tu poslední schema pro změnu bez uzemněné magnetronky .. doufal jsem že díky tomu tam budou ty dynamické průběhy jasnější .. ale nejsou .. jsou tam i diferenciální rovnice, tak kdo má možnost a zná třeba Matlab, tak si to tam může dosadit a Matlab mu průběhy spočítá a nemusí si pracně dělat dělič z odporů a vystavovat riziku svůj osciloskop .. patlal jsem se s tím, protože jsem tam pátral po tom zdvojování a to jsem tam nenašel .. v době, kdy má kond správnou polaritu je totiž trafo hluboko v mínusu a ten zdvojovací efekt se tudíž nemůže uplatnit ..
Původně jsem tu chtěl varovat před mými omyly, tak to asi zase musím odložit ..



Magnetronka-rovnice.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Magnetronka-rovnice.jpg
 Velikost:  73.56 kB
 Staženo:  69 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelOu



Založen: Oct 31, 2017
Příspěvky: 61

PříspěvekZaslal: po listopad 20 2017, 12:51    Předmět: Citovat

Odhlašování - pokud se neodhlásíš, tak bys tu měl stále viset jako aktivní uživatel .. teoreticky .. Smile .. u některých serverů si Tvoje přihlašovací heslo pamatuje Tvůj prohlížeč, ale tady to asi nefunguje .. protože já tu vždycky musím opisovat nějaká čísla ..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15522
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: po listopad 20 2017, 12:56    Předmět: Citovat

Ale to je jen polovičatý názor. Je to věc tvých cookies a prohlížeče, jak ho máš nastavený. Prostě si u sebe udělej pořádek a při neodhlášení se sem při návratu nemusíš přihlašovat. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6081
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: po listopad 20 2017, 15:12    Předmět: Citovat

PavelOu napsal(a):
Fázové posuvy mohou vznikat u jakéhokoli periodicky se opakujícího průběhu a i neharmonický průběh se dá pracně složit z průběhů harmonických ...

A fáze které harmonické se posuzuje ?
Jak se určuje fáze periodického průběhu ?

Chápu, že na toto fórum přispívají i nezkušení, ale aby tu dělal přednášku technický ignorant mi připadá trochu silná káva Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9768
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: po listopad 20 2017, 16:07    Předmět: Citovat

Kdysi jsem našel na internetu kohosi práci, kde měřil průběhy na všech částech VN části mikrovlnky - kromě vlastního VF z antény.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PavelOu



Založen: Oct 31, 2017
Příspěvky: 61

PříspěvekZaslal: út listopad 21 2017, 10:34    Předmět: Citovat

Pro Dandarda .. zdá se mi, že tomu vůbec nerozumíš a tak nechápu, proč tady používáš tak silná slova .. ??? Smile
Pro Artabana .. můj názor je podobný, že kdyby se hledalo, tak by se něco našlo .. Smile .. možná ještě něco zkusím najít ..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Hvjezdná pjechota Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Další
Strana 4 z 9

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund