Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zapojení dvou a více spínaných zdrojů
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Teorie
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Skay



Založen: Feb 22, 2007
Příspěvky: 649
Bydliště: Tábor (jih)

PříspěvekZaslal: so leden 10 2015, 21:30    Předmět: Citovat

PavelFF napsal(a):
Zajímavá , originální myšlenka. Já bych prostě tupě spojil 3 zdroje z NB přes 3diody a až za spojené katody bych dal jeden elyt a jednoduchou tlumivku...


V tom já právě vidím nefunkční problém. Pokud je spojíš přes katody diod jak chceš zajistit rovnoměrné rozložení proudů mezi zdroje?
Pokud bude mít jeden zdroj o několik desetinV vyšší napětí než ty zbylé bude dodávat 100% výkonu než začne nějakym šílenym způsobem limitovat výstupní proud a až tehdy se zapojí ty ostatní zdroje.
jak už problematiku nastínil vava...
Zatímco v mé úvaze dojde po sepnutí tranzistoru k lineárnímu růstu proudu všemi vinutími bez ohledu na malé rozdíly napětí zdrojů. Tudíš i výkon by měl být rozložen rovnoměrně. Takže musí být 3xdioda, 3xelyt...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: so leden 10 2015, 22:24    Předmět: Citovat

Taky se mi to zdá jako výborný obvod, zasluhující si další meditaci. Wink
Pokud jsou všechna tři vinutí s těsnou vazbou a stejným počtem závitů, musí být na nich stejná napětí. A se mi zdá, že výstup s nejvyšším napětím vnutí jeho velikost i těm ostatním vinutím, takže proti jejich výstupům bude směřovat větší protinapětí, než je jejich výstup, a proud z nich hned nepoteče. Až tomu nejsilněšímu výstupu vznikne úbytek z dodávaného proudu, potom pomůžou i ty další. Možná, že to nakonec vyjde nastejno, jako by to spojil dohromady PavelFF.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5012
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne leden 11 2015, 20:17    Předmět: Citovat

Podobně navinutá tlumivka je v každém zdroji pro PC.

Tak chytře jako Bernard jsem na to nepomyslel. Ale na druhou stranu žádná vazba není ideálně těsná, takže tlumivka možná nějaké rozdíly mezi napětími připustí. Jestli to bude významné nebo ne....kdoví.

Ale zároveň si myslím, že paralelní spojení tří zdrojů PŘES DIODY není vůbec nic netechnického nebo nebezpečného.

Nevím, jak se přesně chová zdroj pro NB, ale snad při omezení nedělá to, že "začne nějakym šílenym způsobem limitovat výstupní proud " ale prostě začne snižovat napětí a tím zabere další zdroj. Je klidně možné, že při malém odběru jede jediný zdroj třeba na 75% a ostatní jsou nezatížené. To podle mě nevadí, zdroj to musí vydržet(měl by).

A pak, i ty tři diody pomohou vyrovnat rozdíly v řádu 100mV .

Samozřejmě musejí mít všechny 3 zdroje napětí shodné v rozumné toleranci.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3697
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po leden 12 2015, 12:30    Předmět: Citovat

Neregulovatelné zdroje často využívají kladnou zp. vazbu a při přetížení mžikově sníží limitní proud na zlomek maximálního povoleného (foldback current limit). Příklad viz obrázek. To pak paralelní spojení nebude fungovat. Je potřeba vyzkoušet konkrétní zdroje.


FB_limit.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  FB_limit.JPG
 Velikost:  39.9 kB
 Staženo:  208 krát


fb_d.gif
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  fb_d.gif
 Velikost:  2.1 kB
 Staženo:  430 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5012
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po leden 12 2015, 16:55    Předmět: Citovat

Předpokládám, že uvedený příklad je na tvar chrakteristiky , nikoli na typ zdroje.

Skay napsal(a):
... Rád bych na to použil zdroje pro nootebooky s parametry typicky 18V/4A. ...
Díval jsem se namátkou na zdroje pro NB a podle výrobců NB jsou nejčastěji na napětí asi 18V až 20V. I větší odchylky existují.

Takže by nebylo dobré vybrat namátkou 3 různé typy. Ale 3 shodné typy by nemusely dělat problémy.

Bohužel nemám doma ani 2 shodné zdroje pro NB a navíc nejsou ani určené k potenciálnímu zničení, takže to nevyzkouším.

I když, zatěžovací charakteristiku bych mohl zkusit sejmout.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Skay



Založen: Feb 22, 2007
Příspěvky: 649
Bydliště: Tábor (jih)

PříspěvekZaslal: po leden 12 2015, 22:10    Předmět: Citovat

Já jsem namátkou jeden vyzkoušel ovšem nejsem si moc jistý tím zdali nějaké proudové omezení mají.
Zdroj s hodnoutou 4A dodával až do 5,5A. Dál už jsem se zátěší nešel. Napětí držel stále.
Jako další možnost mě tedy napadá dodělat proudové omezovače externě v podobě OZ, bočník a výkonový NPN. Pokud by zdroje měli katalogově shodná napětí tak by tyto omezovače jen vyrovávali jejich rozptyl a ztráta na nich by byla pár W
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
vava



Založen: Jan 20, 2012
Příspěvky: 56

PříspěvekZaslal: po leden 12 2015, 22:35    Předmět: Citovat

termit256 napsal(a):
vava napsal(a):
termit256 napsal(a):
Pokud to ma spolehlive fungovat, musi byt zdroje na takovy provoz stavene. Pouzivame roky nekolik takovych http://www.vicorpower.com/documents/applications_manual/DesignGuideAppsManual_200J00.pdf zdroju paralelne bez sebemensiho problemu.


A to platí jen pro paralelní řazení těch Vicorpower švábů, nebo lze paralelně zapojit i +/- výstupní svorky zdrojů, které tyhle šváby obsahují ? Wink



Jo, muzes jich spojit paralelne vic i na vystupu. Je to popsano v tom pdfku co jsem nalinkoval. mam tak udelany 750W zdroj 24V


Já tam pořád nikde nevidím jiné zapojení, než paralelní řazení těch švábů v rámci jediného zdroje. Ale propojení dvou nezávislých zdrojů pouze na svorkách + a - nemůžu najít. To je to, nač jsem se původně ptal - mluvíme o paralelním řazení zdrojů (dva dráty na vstupu, dva na výstupu) nebo o paralelním řazení výkonových součástek Vicorpower v jediném zdroji ? Ve druhém případě se mezi nimi vede ještě GATE IN/GATE OUT, resp SENSE + / SENSE -.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5012
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út leden 13 2015, 1:09    Předmět: Citovat

V tom PDF od firmy Vicor přece není nikde nakreslený žádný "Vicorpower šváb". Všechno jsou to hotové výkonové moduly s příslušnými svorkami - jen připojit napájení a zátěž a jede to. Taky se samozřejmě moduly dají spojovat paralelně , ale musí se jeden nechat jako řídicí a zbylé jako podřízené, což zajišťují vývody GATE OUT => GATE IN. Aspoň tak to chápu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: út leden 13 2015, 7:33    Předmět: Citovat

Jj, je to tak. Nenapadlo mne ze by nekdo chtel pouzivat vic zdroju napeti i na "primarni" strane. Obvykle se tam da u sitovych zdroju patricne dimenzovany usmernovac a filtr, davat jich tam vic mi prijde z hlediska ekonomickeho i spolehlivosti blbost. Ale myslim ze pokud je muzes spojit na GND nemel by to byt snad problem.
Chtelo by ale overit co vlastne ridi ten pin gate, ja to moc nekoumal, proste jsen je zapojil a jelo to. Na webu k tomu maji dalsi hromadu dokumentace, nechtelo se mi tim vsim prokousavat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
voitano



Založen: Dec 02, 2009
Příspěvky: 480

PříspěvekZaslal: pá květen 28 2021, 12:23    Předmět: Citovat

Dle mě:
paralelní spojení -
by mělo být bezproblémové, pokud nemají zdroje příliš rozdílné výstupní napětí, které by mohlo ohrozit málo napětově nadimenzované výstupní kapacity ve zdroji. Maximálně se ten jeden zdroj může flákat, tedy že bude odlehčený

Sériové spojení - ač to vypadá bezpečně, je tu zrádnost v přechodovém stavu při startu, nebo vypínání , kdy je zátěž trvale připojena, tak může dojít k přepólování výstupu zdroje, který naběhne o něco později. V případě spojení slabšího a silnějšího zdroje k tomu může dojít také.
Proto je vhodné ošetřit zdroje na výstupu nulovou diodou.


Naposledy upravil voitano dne so květen 29 2021, 18:42, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17658
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so květen 29 2021, 18:18    Předmět: Citovat

termit256 napsal(a):

Jo, muzes jich spojit paralelne vic i na vystupu. Je to popsano v tom pdfku co jsem nalinkoval. mam tak udelany 750W zdroj 24V


Termite, používáš ty nejvýkonější Vipery 300/24V? Co za to teď chtějí? Já s tím dělal už v roce 1992 cajky pro magnetoterapii a tenkrát za to WiennaTrading chtěla šílenej balík i při odběrech řádově stovek kusů.
Ale na tehdejší dobu když mi to poprvé přistálo na stole jsem nechápal, jak se to do tý placky dalo vůbec nacpat. Rolling Eyes

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: so květen 29 2021, 19:14    Předmět: Citovat

V tom ti moc nepomuzu, ja kdysi koupil 250W verze v takovem tom armyshopu kde prodavaji vsechnu moznou vetes, puvodne jsem tam jel kupovat ostnaty drat Smile
Meli jich tam celou krabici, chlap netusil co to je, tvrdil ze jeho elektrikar to zapojil do zasuvky a nefungovalo to a ze prachy mi nevrati kdyz s tim prijdu zpet Smile Mel to mezi vicemene elektroodpadem a prodal to za prvni cenu co jsem placnul. Byl viditelne rad ze se toho zbavil za penize. Vyslo to kolem dvacky za kus nebo tak nejak. Nove stoji ranec porad.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
barnodaj



Založen: Apr 16, 2011
Příspěvky: 748
Bydliště: Vodňansko

PříspěvekZaslal: so květen 29 2021, 23:15    Předmět: Citovat

Nejvýkonnější jsou primár 425V/ 28V, 600W za ty jsme platili asi 9 a půl litru za kus bez daně při kusovém množství. 500W - 48V na 24V před rokem a půl 6,9 litru kus bez daně, při deseti kusech.

Pro upřesnění o jakou rodinu se jedná, vybral jsem první náhodný, co mi padl pod myš:
http://www.vicorpower.com/products?productType=cfg&productKey=V375A36C600BL
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17658
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne květen 30 2021, 12:05    Předmět: Citovat

Jo to je přesně on. Nadčasová věc, když to už skoro 30 let vypadá furt stejně.
Díky za ceny. Tenkrát stály přes 400 USD a to byl doláč kolem 35.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
voitano



Založen: Dec 02, 2009
Příspěvky: 480

PříspěvekZaslal: ne květen 30 2021, 12:51    Předmět: Citovat

K čemu se to hodí v takovém provedení?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Teorie Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund