Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Regulovaný zdroj z PC zdroje
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
varok



Založen: Dec 23, 2007
Příspěvky: 642

PříspěvekZaslal: st leden 07 2015, 20:05    Předmět: Citovat

Když byl nový tak nee, ale ten můj už dosluhuje, jak se říká a fotí to nějak máznutě, i když zaostří. Čočku jsem vyčistil, ale stejně se to nějak jakoby mlží.
A čeho fotku chcete, toho plošného spoje zdroje? Nebo toho měřáku?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
milous2



Založen: Jun 29, 2011
Příspěvky: 791
Bydliště: u Kolína

PříspěvekZaslal: st leden 07 2015, 20:20    Předmět: Citovat

Ale né. Fotku krabice zdroje s tím měřáčkem, kam si ho napasoval a kam potenciometr. Jen pro mustr, jak to vypadá ustrojené. Dík.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
varok



Založen: Dec 23, 2007
Příspěvky: 642

PříspěvekZaslal: st leden 07 2015, 20:31    Předmět: Citovat

Ahá, tak to jo. Dnes mi měřák teprve přišel. Asi zítra se na to vrhnu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
doktor365



Založen: Jan 28, 2006
Příspěvky: 1939

PříspěvekZaslal: so leden 17 2015, 21:30    Předmět: Citovat

varok toto by ti k něčemu nepomohlo?
http://slideplayer.cz/slide/2351005/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Victronix



Založen: Nov 23, 2007
Příspěvky: 919
Bydliště: Vážany

PříspěvekZaslal: ne červenec 05 2015, 23:30    Předmět: Citovat

Udělal jsem úpravu zdroje s obvodem 2003.
Nejvíce se podobalo zapojení toto.
Z 12V větve jsem dal stabilizátor 7805 na 5V větev, 3,3V větev jsem přes 3 diody připojil na výstup tohoto stabilizátoru.
12V kontrolní vstup napájím přes stabilizátor 7812.
Vyházel jsem větve +5 a +3.3V, vyházel jsem také nějaké další nepotřebné součástky (zatěžovací odpory...), které nejsou důležité. Řídící obvod ventilátoru napájím výstupem 7812. Potenciometrem nastavuji napětí od 11 do 19,5V.

Ten můj zdroj je 300W LC-B300ATX. Ve větvi 12V má psáno 15A. Vyměnil jsem mu dvojtou diodu z větve 5V, která snese větší proud. Ale výkon bude stejně určitě omezený silou drátu, kterým je vinuté trafo.
Takže myslíte, že 15A je strop? Nebo můžu tahat i 20A, když jsou větve 3,3V a 5V nezatížené.

Prosím, někoho trpělivého, aby mi znovu, polopatě, vysvětlil nadproudovou ochranu a ochranu proti zkratu (předpokládám vývod 5 IO 2003). A jak vypočítat, nebo odhadnout, odpory rezistorů tak, aby zdroj vypínal na 12V větvi bezpečně.

Díky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sis2



Založen: Oct 07, 2012
Příspěvky: 1270
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út červenec 07 2015, 13:16    Předmět: Citovat

Dvojitou diodu z 5 V větve nelze použít do 12V větve, zvláště když výstup bude regulovaný až ke 20V ! Tato dioda nemá dostatečné závěrné napětí a až se jednou prorazí, odejde ti výkonová část měniče!!! - tomu žádné vnitřní ochrany nezabrání...
To, co je ve vývodu 5 je ochrana proti celkovému přetížení měniče - ale to není proudové omezení a už vůbec ne ochrana proti zkratu! Ze středu primáru budicího trafa se odebírá napětí, které je úměrné proudu primárem výkonového trafa měniče (je v sérii se zpětnovazebním vinutím, které jde přes budicí trafo) - vzorek napětí se přes D11 usměrňuje a po úpravě v děliči R35 a R41 až R44 vede k porovnání s vnitřní referencí v řídícím IO. Jakmile překročí mez, řídící IO přestane na výstupech pro dvojici tranzistorů v primáru budicího trafa generovat impulsy a tím měnič zdechne - viz obrázek, kde je do vývodu 5 ještě přes D24 přidáno hlídání výstupů. Takže při pomalém zvyšování zátěže nebo při přetížení některé výstupní větve zdroj vypne, ale není to ochrana proti zkratu - na to je příliš pomalá, při tvrdém zkratu výkonové tranzistory obvykle odejdou, někdy i se značným zvukovým efektem a pěkným zábleskem Very Happy
Můžeš zkoušet laborovat s dělicím poměrem, tzn měnit R41,2,3 - asi proto jich je na desce víc, aby se dala (hrubě) nastavit mez vypínání.
Jo - nevím jak ostatním, ale mě ten odkaz, co uvádíš, nefunguje...



IO 2003.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  IO 2003.png
 Velikost:  141.98 kB
 Staženo:  98 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Victronix



Založen: Nov 23, 2007
Příspěvky: 919
Bydliště: Vážany

PříspěvekZaslal: st červenec 08 2015, 10:44    Předmět: Citovat

Díky za odpověď.
Popsal jsi to dobře. Sedím nad tím asi hodinu a půl a snažím se to pochopit. Jen mi nejde do hlavy, jak se vlivem té zpětné vazby zvyšuje napětí na středu primáru budícího trafa.

(Diody jsou tam SBL3040PT. Závěrné napětí je 40V.)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3144

PříspěvekZaslal: st červenec 08 2015, 12:42    Předmět: Citovat

Napětí na středu budícího trafa e zvyšuje, protože je na něm zpětnovazební vinutí v serii s hlavním trafem. Čím vyšší teče proud, tím víc se to budí a taky zvyšuje napětí na středu trafa.

Naprázdno je tam nějakých 1.5V a naplno až 12

Tranzistory u budícího trafa slouží jako v autě brzda.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Victronix



Založen: Nov 23, 2007
Příspěvky: 919
Bydliště: Vážany

PříspěvekZaslal: st červenec 08 2015, 13:11    Předmět: Citovat

Takže primár slouží nejen ke zvyšování výkonu, ale i omezování (kvůli té zavedené zpětné vazbě).
Je tam pár součástek, ale chytrystika jak prase. Škoda, že jsem neměl analogařinu na škole.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3144

PříspěvekZaslal: st červenec 08 2015, 13:38    Předmět: Citovat

Je to zpětnovazební samokmitající oscilátor a má snahu běžet naplno, tranzistory u budícího trafa ho brzdí ( vlastně zkratovávají buzení ) a tím ho regulují. Primár se dvěma 2SA733 slouží jen ke snižování výkonu.

Čím větší proud, tím větší proud teče do budícího trafa a roste napětí na jeho středu.

Můžeš si to vyzkoušet na PC zdroji, dej na výstup žárovku, na budící trafo ( je jedno na které primární vinutí ) dej přerušovač s 555, který ho bude zkratovávat a máš blikač.


Naposledy upravil samponek dne st červenec 08 2015, 13:57, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sis2



Založen: Oct 07, 2012
Příspěvky: 1270
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st červenec 08 2015, 13:56    Předmět: Citovat

Victronix napsal(a):
(Diody jsou tam SBL3040PT. Závěrné napětí je 40V.)

No a to je pro výstupní napětí až 20V málo, je potřeba diody se závěrným napětím nejméně 60V, ale raději víc...
Když nevěříš, uvidíš.
Koukni jaké závěrné napětí měla původní dvoj-dioda ve 12V větvi?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3144

PříspěvekZaslal: st červenec 08 2015, 14:00    Předmět: Citovat

Shottky diody ti na 20V výstupních při zatížení vybuchnou, následkem bude destrukce spínacích tranzistorů, jestli chceš tahat 20V a mít tam shottky, musíš to zapojit takhle, nebo tam dát normální diody.

http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=70043
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Victronix



Založen: Nov 23, 2007
Příspěvky: 919
Bydliště: Vážany

PříspěvekZaslal: st červenec 08 2015, 14:13    Předmět: Citovat

sis2 napsal(a):

No a to je pro výstupní napětí až 20V málo, je potřeba diody se závěrným napětím nejméně 60V, ale raději víc...


Byly tam diody na 45V. Beru na vědomí.

Zdroj je nějaký odolný. Diody už mi při pokusech vyhořely.
Tranzistory nikoliv.

Obyč. diody se budou určitě hodně hřát. Koupím pořádný Schottky.

Teď tedy řeším vypínání od nadproudu a při zkratu.
Chtěl jsem to vyřešit tranzistorem přes bočník, a spínané napětí z tranzistoru zavést na kontrolní vstup 3.3V nebo 5V. Po sepnutí tranzistoru by došlo k vypnutí zdroje.
Jenže bočník 0.7V / 20A = 0,035 Ohm, 0,7V * 20A = 14W.
Takže by to protopilo při normálním provozu 10W.
To se mi zdá docela hodně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3144

PříspěvekZaslal: st červenec 08 2015, 14:20    Předmět: Citovat

Nedávej tam bočníky, zapoj to takhle, funguje to spolehlivě léta. Při zkratu to vypne a při nadproudu taky. Po odpojení zkratu se to hned rozjede.


PC zdroj uprava.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  PC zdroj uprava.jpg
 Velikost:  106.5 kB
 Staženo:  194 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Victronix



Založen: Nov 23, 2007
Příspěvky: 919
Bydliště: Vážany

PříspěvekZaslal: st červenec 08 2015, 22:00    Předmět: Citovat

Zapojení jsem neměnil.

Na pozici chybějícího rezistoru R43 jsem dal trimr.
Na výstup zdroje jsem jako zátěž zapojil odporový drát v sérii s výkonovým spínačem. Odpor jsem nastavil na 1,7 Ohmu a napětí zdroje na 19,5V.
Otáčením trimru jsem nastavil na vývodu 5, IO, 2,5V. Při zvýšení napětí nad 2,5V, začne zdroj omezovat. Změřená hodnota odporu na trimru byla 67,5k.
Osadil jsem tedy 68k.Zdroj při překročení proudu (výkonu) začne omezovat.
Dokonce vydrží zkrat (vyzkoušeno 5x zasebou). Pro obnovení činnosti zdroje je nutné vypnout a zapnout PS_ON.
Takže obvod 2003 je pokořen.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
Strana 7 z 8

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.23 sekund