Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Trafo do UTA200

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
petrfilipi



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 2643

PříspěvekZaslal: st prosinec 24 2014, 9:47    Předmět: Trafo do UTA200 Citovat

Dobrý den.
Viděli jste někdy většího smolaře než mě? Koupil jsem starší svářečku UTA200-1 s tím, že mě na ní nemůže už nic překvapit, když jsem kámošovu opravil po dvou měsících s tím, že někdo přehodil vinutí na primáru a svářečka nesvářela tak, jak má. Co se týče elektroniky tak mám diody, tyristorové bloky, ostatní není problém koupit.
Tak jsem ji tedy koupil a po 6 měsicích, kdy se uležela, jsem do ní chtěl zabudovat softstartér, aby mi nevyhazovala domácí jistič B25. To se povedlo, vypadá to celkem dobře, ale s hrůzou jsem zjistil, že předchozímu majiteli nebo prostě někomu v minulosti upadla tlumivka na vinutí a udělala do něho slušnou díru. Izolace zelenožlutého vodiče od kostry k trafu byla úplně rozpadlá.
Máte-li někdo zkušenosti s UTA, můžete mi prosím poradit?
1. Co je to za vinutí - promár to asi nebude, je to sekundár nebo tlumivka?
2. Svářečka tak nějak sváří, ale mohu ji věřit na 200A?
3. Pokud je to tlumivka, vadí na ní závit nakrátko?
4. Mělo by smysl vinutí zkrátit o jeden závit a nechat tento vystřižený závit "ve vzduchu"?
5. Asi hloupá otázka - nemáte někdo svářečku UTA200 s dobrým trafem třeba bez elektroniky? Nebo nemáte někdo v šuplíku náhradní trafo do UTA200?

Děkuji za odpověď.
Je to pro mě ponaučení se lépe dívat na věci, které kupuji. Tato zkušenost je u mě oceněna na 4.000 Kč. Ale zase jsme doma všichni zdraví, což je samozřejmě důležitější. Čert vem 4.000.

Hezký Štědrý den.
Petr Filipi



Softstartér.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Softstartér.jpg
 Velikost:  246.57 kB
 Staženo:  147 krát


Svar-1.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Svar-1.jpg
 Velikost:  215.91 kB
 Staženo:  162 krát


Svar-2.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Svar-2.jpg
 Velikost:  191.36 kB
 Staženo:  141 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jogi24



Založen: Mar 12, 2009
Příspěvky: 442

PříspěvekZaslal: st prosinec 24 2014, 10:19    Předmět: Citovat

Podla mna je to sekundarne vinutie transformatora. To mi pripada skorej ako odtavene, nie ako narazene. Prve co by som spravil jemne by som ocitil to vinutie od tych opalkov a zabezpecil by som (papierom na trafa) aby nevznikol medzizavitovy skrat. Treba zabezpecit,aby sa po zaizolovani vynutie nepohybovalo hlavne pri zvarani. Treba ho zaliat troskou epoxidu (napr. Epoxy 1200).Keby si tam mal medzizavitovy skrat ,tak by to trafo hucalo jak blazon a hrialo by sa vinutie (mozno by si mal uz zhoreny primar od pretazenia). Ked odvinies zavit zo sekundaru, tak znizis napetie trafa naprazdno a budes mat vecsi problem zapalit obluk.
Neviem co vsetko chces zvarat ale myslim ze nebudes varit 8 hodin v kuse kolajnice na "Prazsku tramvaj ",takze by som sa toho odpalku az tolko nebal.
Tych 200A je max co dostanes s tej zvaracky a na max se "nejede".
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6587
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st prosinec 24 2014, 10:26    Předmět: Citovat

Závit nakrátko na tlumivce určitě vadí, tak nějak to pak přestane být tlumivka. Podle fotek to nevypadá zas tak zle, pokud je poškození i z boku na horním vinutí, podstrčil bych pod něj proti jádru přídavnou izolaci. Ta poškození bych trochu očistil a zatřel třeba vrstvičkou epoxidu a předpokládám, že to bude v pohodě. Pokud by se podařilo od sebe závity trochu rozšoupnout, aby se mírně zvětšila mezera, neškodilo by to, ale pokud to nepůjde, bude lepší to ještě víc nepoškodit a jen to zalakovat.
EDIT: docela jsme se s Jogim24 shodli Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5014
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st prosinec 24 2014, 12:28    Předmět: Citovat

Na této svářečce je patrně technická zajímavost, o které jsem četl v návodu ale neviděl jsem to na vlastní oči. Má přes trafo namotané (kolmo) ještě jedno vinutí coby tlumivku. Magnetické obvody jsou prý kolmo a tak se údajně neovlivňují. Tlumivka je ale s tak dlouhou "vzduchovou mezerou" , že je v podstatě vzduchová. Ale asi tím mj. ušetřili místo.

Jinak nechápu, co se tam stalo a jak. Ten kráter v sekundáru je docela děsivý. To snad ani nebyl jen kus tekutého kovu nebo zkrat(ale jak by vzniknul zkrat přes izolaci?) ale mikrometeorit. Možná je to jen fotkou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petrfilipi



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 2643

PříspěvekZaslal: st prosinec 24 2014, 15:46    Předmět: Citovat

No ve skutečnosti, navíc na mé vlastní svářečce, ten kráter vypadá ještě hůře.
Na fotce Svar-2 je vidět prasklý pertinaxový držák. Někdo asi se svářečkou praštil tak, že držák nevydržel. Ono by asi elektricky nevadilo spojení PE se sekundárem, ale asi došlo i k propálení vinutí tlumivky a pak byl zkrat mezi tlumivkou a sekundárem, takže tam už nějaký proud tekl a stahovací šroub tlumivky (na fotce řádně orezlý) udělal opravdu kráter do vinutí.
Jinak spodní vynutí s kráterem je opravdu sekundár trafa. Podle schématu je sekundár vinut 2x paralelně, takže odstranění jednoho závitu v jednom vinutí asi nepřipadá v úvahu. Ve vinutí tlumivky je zakreslená tepelná pojistka H3, ta tam opravdu je, ale v horním (kolmém) vinutí.
Nicméně zkrat na sekundáru asi nebude, svářečka sváří skoro normálně, jen mám strach ji více zatížit. Já doma potřebuji tak max. 3mm elektrodu, tj. proud okolo 120A. Vinutí je asi z hliníku, takže ani očištění a vylití cínem nepřipadá v úvahu.
Nevím jestli to takto nechat, když to funguje, nebo to opravdu zkusit odizolovat. Blbé je, že je to u plechů, takže to nejde moc odehnout. Navíc ani letovat to asi nepůjde.

Petr Filipi



Schéma_uta200.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Schéma_uta200.jpg
 Velikost:  161.69 kB
 Staženo:  156 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5998
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: st prosinec 24 2014, 16:40    Předmět: Citovat

petrfilipi napsal(a):
Ono by asi elektricky nevadilo spojení PE se sekundárem
Byla by to závada, izolační stav PE - sekundár se kontroluje i při revizi. Jinak by při odpojení kleští u svařování náhodně uzemněných konstrukcí mohlo dojít k upálení PE, PEN nebo i požáru.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5014
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st prosinec 24 2014, 17:01    Předmět: Citovat

Jediná praktická nevýhoda (kromě estetiky) je lokálně zmenšený průřez vodiče v místě kráteru. Záleží na míře zmenšení a svařovacím proudu jestli se teplo stačí rozvést do zdravé části nebo dojde k poničení vodiče a izolace. Bylo by to asi zpočátku vidět na změně barvy izolace asi ještě dávno před skutečnou poruchou.

Stejně s tím teď nic nenaděláš, je to v podstatě neopravitelné. Leda by se tam vyskytovala mezera pro další náhradní vodič a na něj naspojkovat zdravé konce. Kromě vyčištění a zalakování bych to nechal být. Sledoval bych optické změny , jestlli něco tmavne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petrfilipi



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 2643

PříspěvekZaslal: ne leden 11 2015, 19:40    Předmět: Citovat

Tak jsem nevydržel a jelikož nemám rád věci na které se nemohu spolehnout, pustil jsem se do opravy, protože na propálené straně toho z průřezu moc nezůstalo.
Odfrézoval jsem tedy propálený závit na obou stranách jádra a jelikož v jádru je mezera na prostrčení jednohu vodiče, tak bych potřeboval poradit, jak je mám spojit.
Nový vodič je měď, starý je hliník. Mám sice nějaký speciální kousek "cínu" od pana Václava Šedého, s kterým by měl jít hliník letovat, ale ještě jsem s ním nepracoval (a ani nevím, kde ho mám). Nebo by bylo lepší spojit Al+Cu mechanicky (stáhnout svorkníčkem) s cupalovou podložkou?
Na Cu vodič můžu naletovat oko a kdybych to třeba mohl udělat i na straně původního Al závitu, mohl bych je pak spojit šroubkem.
Co myslíte, že bude nejlepší varianta spojení?
Megmetem 1kV jsem zkoušel izolaci, vypadá to OK, ostatní vrstva závitů ani sousední závity poškozeny nejsou, takže když bych spojil Al+Cu vodiče, mám (asi) vyhráno.

Děkuji za rady.

Petr Filipi



Svar2.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Svar2.jpg
 Velikost:  288.74 kB
 Staženo:  95 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5014
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne leden 11 2015, 20:28    Předmět: Citovat

A jak mají ukončené konce vinutí ve svářečce?

http://www.odbornecasopisy.cz/index.php?id_document=39850
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petrfilipi



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 2643

PříspěvekZaslal: ne leden 11 2015, 22:44    Předmět: Citovat

Já myslím, že originální vývody ve svářečce jsou svařené, ale to je spoj Al+Al.
Zkusím ještě spočítat, kolik je tam závitů na sekundáru, zdali by to nešlo převinout úplně novým drátem. Kdyby to bylo mědí, mohla by mít lehce menší průřez a v pohodě by se to tam vešlo.
Otázkou je, když mám doma odmotaná Cu pásek 3x6mm, zdali by bylo možné ho využít, když není nový.

PF
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5014
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne leden 11 2015, 23:22    Předmět: Citovat

Svařené s čím, k čemu? Kam vede to druhé Al? Výstupní svorky nebo tyristory přece nejsou z hliníku. Na čem to vinutí končí? Tak to udělej stejně.

Přemotávat celou svářečku? Všimni si, jak to mají udělané, vypodkládané, postahované, plynulé oblouky. To umíš taky tak vyrobit? Rozmotáš a vyhodíš kvůli tomu vrchní tlumivku a pak se pokusíš tam namlátit vymačkanou starou naohýbanou měď? To je hlavně fyzická práce s palicí. A s odmotanou mědí to půjde fakt blbě. Budeš tam mít hrby. A 3x6mm , není to málo? Kolik má ten hliník?

Při tvém sklonu k perfektnosti to dopadne tak, že to potom celé vyhodíš, protože to bude hnusné. Když si vezmeš, že to v pohodě svářelo,než jsi začal opravovat .....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petrfilipi



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 2643

PříspěvekZaslal: po leden 12 2015, 8:59    Předmět: Citovat

Máš pravdu s tím přemotáním. To byl takový rychlý nápad. Myslel jsem, že bych vinutí provlékal jádrem, aniž bych odmotával vrchní tlumivku. Ale je to blbost, uznávám.
Teď nevím přesně jak je ukončený originál vývod, ale myslím že jsou svařené dva konce a je z toho udělané nějaké oko, které je šroubem stažené k plechu, který vede k tyristorům (diodám, výstupní svorce).
Současné sekundární hliníkové vinutí má průřez právě těch 3x6mm (zhruba, nepamatuji si to přesně), ale sekundár má dvě paralelní vinutí (tj. 2x 3x6mm Al).

PF
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.44 sekund