Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

nebezpečný dotyk
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Duvsan



Založen: Feb 21, 2009
Příspěvky: 5918
Bydliště: Okres Nitra

PříspěvekZaslal: pá prosinec 12 2014, 9:45    Předmět: Citovat

Kedysi som montoval zásuvku a neizolovane na fázu úplne v pohode - kým som sa neoprel rukou o stenu. Zaujímavé, že kedykoľvek som zavadil o fázu predtým a potom, až na ešte jednu výnimku, mimo týchto dvoch prípadov som vždy dostal. Je to nevyspytateľné. Neoplatí sa pokúšať.
Keď sa mi podarilo s ruky do ruky, to nezabudnem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jimmi2



Založen: Jan 04, 2010
Příspěvky: 1178
Bydliště: Praha, Teplice

PříspěvekZaslal: pá prosinec 12 2014, 9:54    Předmět: Citovat

breta1 napsal(a):
Samozřejmě se v tomto případě nic neděje (suchá obuv, suchá podlaha)
Ještě dnes si pamatuji svoji první "ránu". To mi bylo asi deset+ a vrtal jsem se v mechanických spínacích hodinách, samozřejmě za chodu. Dotkl sem se jen fáze a stál jsem na umělém koberci s gumovou podložkou.
Taky mi to od té doby vrtalo hlavou, ale jak už bylo řečeno výše, střídavý proud není stejnosměrný a tělo i s kobercem může být slušný kondenzátor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Charos



Založen: Oct 16, 2009
Příspěvky: 801
Bydliště: u Chrudimě

PříspěvekZaslal: pá prosinec 12 2014, 10:51    Předmět: Citovat

Fáze "jednodotykem" není nebezpečná - jako jinoch asi osmiletý a začínající elektronik jsem testoval funkci žárovky zasunutím neizolovaných nůžek do fázové dutinky zásuvky a propojením s kolíkem (tehdy TNC) . Žárovka krásně svítila a já nechápal, proč na mě dospělí křičí a křižují se. Žádné pocity z dotyku fáze jsem nepociťoval, kleče na židli s podsedákem.

ALE!!!
Platí vše, co výše řekl Hill & ostatní.
Pocit, kdy se obvod propojí rukama či nohama, je podstatně jiného charakteru a to jsem zase chtěl křičet já, kdyby to šlo Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bandolik



Založen: Sep 26, 2014
Příspěvky: 78

PříspěvekZaslal: pá prosinec 12 2014, 11:17    Předmět: Citovat

Všichni to napsali krásně ale dlouze Laughing prostě na to nešahej zavolej někoho kdo tomu rozumí jestli to má někoho kopnout ať je to někdo jiný Laughing Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PeteBurns
Zablokován


Založen: Oct 08, 2007
Příspěvky: 2578

PříspěvekZaslal: pá prosinec 12 2014, 11:22    Předmět: Citovat

Praveze ak este kopanec nezazil, a rad by chcel, bez nasledkov, tak nech si pripravi dva vodice vedla seba, pripoji na 230V a prstami cez ne rychlo prebrnkne Smile Od toho momentu bude presne vediet, aky pocit to je, ked dostane telo taky prudik Very Happy Ale taky prud medzi rukami nie je sranda, kamos mal namale, nemal sancu to pustit, dodnes nechapem, ako sa faza dostala na plechovu kostru pocitaca, kedze vzdy je kazda zemnena...ale bolo to uz velmi davno, v hlinikovych rozvodoch v kralikarni, takze ktovie, v akom stave bol nulak, kedze bol spolocny...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33902
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: pá prosinec 12 2014, 12:00    Předmět: Citovat

Ked sa v TN-C prerusi PEN, dostane sa faza na kostru.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PeteBurns
Zablokován


Založen: Oct 08, 2007
Příspěvky: 2578

PříspěvekZaslal: pá prosinec 12 2014, 12:20    Předmět: Citovat

Spominam si, ze tie stare komousske roztrojky otacali fazu a nulak na jednej strane, ci aj to nemohla byt pricina...ktovie...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
pocitujlasku



Založen: Dec 12, 2005
Příspěvky: 2167

PříspěvekZaslal: pá prosinec 12 2014, 12:48    Předmět: Citovat

PeteBurns napsal(a):
ako sa faza dostala na plechovu kostru pocitaca, kedze vzdy je kazda zemnena...ale bolo to uz velmi davno

Len ci ten PC bol skutocne uzemneny. V davnych dobach niektori odbornici odpajali zem, lebo ked prepajali PC medzi sebou seriovym portom, tak zemna smycka dokazala odpalit dosku, a v tej dobe to boli drahe zalezitosti.
Pripadne, este aj dnes poniektori odporucaju odpojit, ked im brumi zosik, alebo pouzivaju tv kartu, napojenu koaxom napr. na ups, alebo spolocnu antenu.

_________________
No vidis, a tak si sa bal
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3697
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá prosinec 12 2014, 14:10    Předmět: Citovat

PeteBurns napsal(a):
Praveze ak este kopanec nezazil, a rad by chcel, bez nasledkov, tak nech si pripravi dva vodice vedla seba, pripoji na 230V a prstami cez ne rychlo prebrnkne Smile

To bych taky nedělal. Impedance samotného prstu je malá a i jeden velký proudový impuls muže poškodit kloubní pouzdro a vypálit chrupavku s trvalými následky. Nejbezpečnější "okoštování" elektrického proudu bylo s induktorem na baterii a s vysouvací zkratovou trubičkou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: pá prosinec 12 2014, 16:31    Předmět: Citovat

Ale nesmělo se to provozovat s 12V aku. Kámoš chtěl zažít maximum, tak jsem mu to asi na 3 vteřiny dopřál a stačilo mu to. Za tu chvíli stačil docela změnit tvar těla. Very Happy


Dítěti jsem ve 4 letech dal na hraní relátko bez diody přes cívku a akumulátor. Od té doby přesně ví, co to znamená "kope" a důsledně se všem rozdělaným přístrojům vyhýbá.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: pá prosinec 12 2014, 16:44    Předmět: Citovat

A co se týká náhodného dotyku - nejodolnější bývají trvale fyzicky pracující lidi (i když klidně s mokrýma botama), co mají na rukách daleko hrubší kůži, než my (já) "baletky" od stolu a počítače.

Ale stačí drobná oděrka a situace je úplně jiná... Je to podobné jak s radioaktivitou - vidět to není, ale až je to cítit, bývá už pozdě.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19522
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá prosinec 12 2014, 17:46    Předmět: Citovat

PeteBurns napsal(a):
Spominam si, ze tie stare komousske roztrojky otacali fazu a nulak na jednej strane, ci aj to nemohla byt pricina...ktovie...

Mimochodem - toto už jsme tu řešili, tak to zopakuji: ty roztrojky ani tehdy nebyly nic proti ničemu, ve většině světa (přinejmenším tam, kde se národní předpisy drží doporučení IEC,) platí, že k ochraně slouží jediný vyhrazený kontakt, přičemž na vzájemné poloze pracovních vodičů nezáleží.
Ovšem když byl někdo pitomec a udělal si prodlužovačku z dvoulinky, a navrch na konci propojil dutinku s kolíkem, pak ho tato roztrojka, správně použita, vytrestala. A kdekdo hned vinil roztrojku, až na ni ÚNM musel vydat výjimku (celkem zbytečně). Přitom o těch prodlužkách, které v rozporu s předpisy byly, se nějak stěžovatelé zapomínali zmínit.
Každému spotřebiči musí být jedno, jestli je fáze v zásuvce vlevo nebo vpravo. Jakkoli u nás se pořád pokládá fáze vlevo, je-li ochranný kolík nahoře, za věc řemeslné cti, povinné to není, může být i vpravo, jen se požaduje, aby to tak bylo v celém rozvodu: v téměř polovině Evropy se používají zásuvky Schuko, do nichž jde vidlice zasunout ve dvou polohách (mimoto vcelku pravidelně v nich je fáze vpravo). Jdou do nich tedy v obou polohách zasunout i "univerzální" eurovidlice používané v posledních asi 25 letech v zemích bývalého Československa, ve Francii, Belgii, Lucembursku, Polsku, ale také ve Vietnamu a dalších bývalých francouzských koloniích.
V Itálii a místy v Belgii se používají zásuvky se třemi kolíky v řadě, ochranný je uprostřed. I ty lze zasunout v obou polohách.
Ale to je pořád dokola...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TAKJAN



Založen: Nov 17, 2011
Příspěvky: 6509
Bydliště: U Litomyšle.

PříspěvekZaslal: pá prosinec 12 2014, 18:11    Předmět: Citovat

to eleman docela dost, relativně (dvojnásobný děda). A věř, že pozor si dávám ale stejně- jednou mně kámoš vytáhl, když mne to drželo
_________________
Spát je dobré. Být mrtev je lepší. Nikdy se nenarodit je nejlepší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: pá prosinec 12 2014, 18:30    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):
Každému spotřebiči musí být jedno, jestli je fáze v zásuvce vlevo nebo vpravo


U výrobců z Turecka to bohužel neplatí - viz http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=691210#691210

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3328

PříspěvekZaslal: pá prosinec 12 2014, 18:57    Předmět: Citovat

Ve středu mě v práci proškolila pec. V jedné ruce svazek oplášťovaných termočlánků vytažených z kusu v peci, v druhé ruce kovové madlo dveří. Při otevřené peci to bylo v pohodě, topení je vypnuté, ale v okamžiku dovření dveří následoval odskok od pece, jako kdyby byla žhavá i zvenku. Tohle potřásání z ručky do ručky dvakrát nemusím, takže druhý pokus už byl v rukavicích. Confused Přitom by se mohlo zdát, že taková dokonale vysušená vyzdívka pece a vzduch v ní jsou dobré izolanty, při 1100°C to už ale nějak neplatí. Sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 2 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund